Avukat

Nafaka konusunda haklarımız

Kadınların ve çocukların en önemli güvencesi olan nafaka bazen en içinden çıkılmaz sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Boşanmak isteyen ve maddi güvencesi olmayan kadınlar ilk olarak ve haklı olarak “nafaka alabilir miyim? “Ne kadar nafaka alabilirim?”, “Nafakamı ödemezse ne yapabilirim” gibi sorularla biz avukatların karşısına gelebiliyor. Çalışmayan, çalışsa dahi kendine ve velayetini istediği çocuklarına bakabilecek kazancı olmayan kadınlar ise boşanma kararını almak isterken “nafaka” ile ilgili kaygılarından dolayı bu kararlarından vazgeçmek zorunda kalabiliyor.

Şimdi en sık sorulan sorulara bir bakalım:

Nafakayı ne zamandan itibaren alabiliriz?

Boşanma davası açılırken kişi kendisi ve çocukları için hem davanın devam ettiği süre için hem de dava sonuçlandıktan sonraki dönem için nafaka istemelidir. Çocuğu ya da çocukları için ve kendisi için ne kadar nafaka istiyorsa, bunu ayrı ayrı belirtmelidir. Çocuğun velayetini alan tarafa çocuk için ödenecek nafaka için hakim nafaka ödeyecek olanın kusurlu olup olmamasına bakmaz ancak eşe ödenecek nafaka için hem nafaka alacak kişinin kusursuz ya da diğer tarafa göre daha az kusurlu olması hem de boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olması gerekmektedir.

Nafaka miktarı neye göre belirlenir?

Hakim nafaka miktarını tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını dikkate alarak belirleyecektir. Asgari ücret alan bir babanın-eşin ödeyeceği nafaka miktarı 200-…TL olurken, maddi kazancı çok iyi olan başka bir babanın-eşin ödeyeceği nafaka miktarı 3000-…TL olabilmektedir. Burada nafaka talep edenin karşılaştığı bir problem, eşlerin gerçekte asgari ücret almadıkları halde primlerinin asgari ücretten yatıyor olması ya da işyeri sahiplerini kazançlarını az vergi ödemek için daha düşük göstermesinden kaynaklanmaktadır. Eşler bu durumu az nafaka ödemek için mahkemede de kullanıyorlar. Bu nedenle eşlerin boşanma davası açmadan önce eşinin kazancına ilişkin her türlü delili toplaması (hayat standartlarının, harcamalarının o kazancın çok daha üstünde olduğuna ilişkin deliller) ve mahkeme aşamasında da bunları mahkemeye sunmaları lehlerine olacaktır.

Mahkemenin hükmettiği nafaka ödenmezse ne yapabilirim?

İcra dairesinde icra takibi yaparak nafakasını ödemeyen eski eşe parasını 7 gün içinde ödemesi için “ödeme emri” gönderebilirsiniz. Bu süre içerisinde ödeme yapılmaz ise eski eşinizin menkul ve gayrimenkul mal varlığında haciz uygulayabilirsiniz. Yani evine giderek eşyalarını haczedip kaldırabilirsiniz (ancak bu yol masraflıdır, önce bu işlemi icra kanalıyla yapacağınız için memur ve araç masrafı vermek gerekir, sonra da malları kaldırmak isterseniz malları alıp evinize götürme imkanı olmayacağı için hamal, kamyon ve yediemin bürosunun masrafını ödemek gerekecektir.) Sonra da bu malları sattırarak oradan paranızı alabilirsiniz.Veya eşin maaşına haciz koydurarak her ay maaşının nafakaya tekabül eden kısmının icra dairesine gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Ya da bankadaki parasına, arabasına, evine haciz koydurabilirsiniz. Ancak bunlardan en ucuz ve kolay çözüm, maaşına ya da bankadaki parasını haczetmek olacaktır. Çünkü diğerlerinde uzun ve masraflı bir yol olan satış safhasıyla uğraşmak gerekecektir.

Nafaka ödemeyen eski eşe hapis cezası

Eski eşinize ödeme emri gönderdiğiniz halde nafaka miktarı ödenmez ise veya bu parayı tahsil etme ya da hacizlerle uğraşma imkanınız yok ise 3 ay içinde icra ceza mahkemesine başvurarak ceza davası da açabilirsiniz.Yaptığınız icra takibi ya da açtığınız davada usuli ve esaslı bir hata yok ise mahkeme eşinizin nafakayı ödemediğini tespit ederek eski eşinize 3 aya kadar hapis cezası verebilecektir.

Bu hapis cezasından kurtulmanın tek yolu da nafakayı ödemektir. Ya da davayı açan kişinin davasından feragat etmesidir. Ne yazık ki çocuğu olan anneler, “çocuğunun babasını hapse gönderen anne” olmamak için ya da belki çocuklarıyla ilişkisini bozmamak için bu yola başvurmaktan kaçınıyorlar ve tahsil imkanları olduğu halde nafakalarını alamıyorlar.

Av. Nazan Şenol Dokudan

Av. Nazan Şenol Dokudan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2001 yılında mezun olmuş ve Yeditepe Üniversitesinde İngilizce yüksek lisans yapmıştır. Uzmanlık alanları; Miras Hukuku, Aile Hukuku, İş Hukuku, Fikri Haklar Hukuku, Ticaret Hukuku ve Sözleşmeler Hukuku olup yerli ve yabancı kişilere ve şirketlere kurucusu olduğu Dokudan Hukuk Bürosu’nda hizmet vermektedir. Av. Nazan Şenol Dokudan, evli ve bir çocuk annesidir.
www.dokudanhukuk.com
nazan@dokudanhukuk.com

130 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • Merhaba,3,5 yıl süren boşanma mücadelem sonunda bitti ve ilk iş olarak avukatım hiç almadığım nafakalar için mahkeme açtı.icra yapılamadı,çalışmadığı ve üzerine kayıtlı birşey olmadığı için.hemen ardından ceza mahkemesi açıldı,yaklaşık 15 gün oldu,ama bir gelişme olmadı.yakalandığı yerde,alınacak sanırım,ama merak ediyorum nasıl yakalanacak…yakalanması için ben ne yapabilirim.bulunduğu ortamları,kullandığı araç ve plakalarını biliyorum..ben bu adamın bir an önce içeri girmesini istiyorum,vereceği parada gözüm yok,ben zaten çalışıyorum…ama onu en azından bu şekilde cezalandırmak istiyorum..

  • Sayın bayan,

   bu konuda bir çok örnekler vardır. Mor çatı derneğine başvurun onlar size ekip verirler çok kolay yakalatırsınız… Olmazsa Feminist derneklerinden ekiplerde olabilir, Ancak bunlarda elde edilecek mallardan ve satışı olan taşınmazlardan % 5 ile yüzde 25 arasında değişen oranlarda komisyon almaktadırlar… sizin ne kadar intikam ve öc alma içinde olduğunuzu da bilemiyoruz… İnşallah sizin ortak bir çocuklarınız yoktur. Yazık çocuğa babasına düşman ederssiniz… Size tavsiyemiz. Kin ve öc, intikam ölçer alıp ölçtürün. bunlar olmuyorsa bazı okullarda hazır gösterş ve eylemlerde kullanılmak üzere bayan grupları var onlarla bir temasa geöin isterseniz. günlük yemek masraflarına bu işlere koşuyorlar… zaten onları her farlı olayda görebilirsiniz, konu ve parça başı çalışırlar…. ALLAHIM SEN BİZLERİ KORU YARABBİ Şerri bozulmuşların Şerrinden… Kimseye böyle bir sınav verme yarabbi… Merak ediyorum bundan sonra Heriin intikam ve öc alma durumu olursa sizinkisinden ne derece farklı olur….

   • Yukarıda klavye sürçmesi olarak Heriin olarak yazmışım. Q klavye F klavye böyle hatalara sebep verebiliyor. Doğrusu Herif olacak idi. Yani Adam, boşandığınız ve intikam duygularınızın tavan yaptığı eski kocanız. Var ise çocuklarınızın babası.

    doğrusu bu şekilde olmalıdır.

    Merak ediyorum bundan sonra Herif in intikam ve öc alma durumu olursa sizinkisinden ne derece farklı olur….

    Bunu şu şekilde anlamamız gerekir: Doğrusu belkide sis haklısınız. Ama görülüyorkiyönteminiz çok yanlış. Bu hatalarınızla birçok kişiye çok kötü örnek olacaksınız. Belkide sizin yazdıklarınız yüzünden birçok kimse benzer şekilde davranacak, Avukatları kandıracaksınız, doktorları ve sosyologları kandıracaksınız. Belki de Sizi dinleyen veya sizden ilham alan bir yazar, söylediklerinize ve düşündüklerinize inanarak kitap yazacak ve bütün toplumu kandırıp yanlış yönlendirecek.

    Nitekim burada yine bir zat-ı hatun kişi benzer intikam peşine düşmüş PARA ve maddiyat hırsı için belkide ailesini çoluğunu çocuğunu perişan etmiş.

    Diyor ki BEN VE AVUKATIM NAFAKAYI YÜKSEK İSTEDİM Altattığını kanıtlayamıyorum diyor..

    Siz bazı kadınlar bunları nasıl beceriyorsunuz anlamak mümkün değil yani.

    Koca bir toplumu aile yapısını herşeyi bozuyorsunuz ve Yukarıdaki gibi Herifle, Kocalar sabrı tükenince katil oluyorlar.

    Lafı fazla uzatmamak gerekir.

    yakalandığı yerde,alınacak sanırım,ama merak ediyorum nasıl yakalanacak

    demişsiniz.

    pek fazla merak etmeyin, ben size birkac ihtimali yakalandıktan sonra ne olabileceği konusunda söyleyeyim.

    1-) kötü adam ise ve gerçekten nafaka ödememek için yapıyorsa, cezasını çeker. Yoksa parası da varsa, durumuda çok iyi ise haklı olmadığını düşünüyorsa bu riske girmez , bunu kimse kolay kolay yapmaz.
    2-) ama değilde, siz sadece bu eski kocanızı süründürmek ve yukarıda belirttiğiniz gibi intikam almak için bunu yapıyorsanız asıl bundan sonra ne olur onu kestirmek zor.
    — Medya da izliyoruz, herşeyini kaybeden ve sabrı tükenen kişiler bu konuların sebebi gördükleri veya öyle zannettikleri kişileri, Eski karı, Baldız, kayın valide (Nedense genelde hep kadınları) öldürüyorlar.
    — Bir çoğu da sonra kendisini öldürüyor.

    görüldüğü gibi para kimseye mutluluk ve huzur getirmiyor.

    Biraz olumsuz olacak ama, siz kanunların veya günümüz yasalarını kendinize bir avantaj gibi görüp eski kocanızı bir an önce hapise girmesini dört gözle bekler iken ve bunun mutlulugunu etrafınızla dostlarınızla belkide “bak nasıl yaptım diye paylaşacak iken”. oda sonra başka özlemler içinde olabilir.

    sözün kısası şu hanımefendi. İntikam sadece kendinize zarar verir. Manevi yönünüz kopmuş veya belkide hiç yok, bu o kadar net anlaşılıyorki. Biraz gidin islam dinini ögrenin büyüklerden tecrübeli temiz insanlardan ahlak dersleri alın. Bakınız Dürüst avukatları veya doktorları, hakimleri, kısacası birçok insanı yanlış yerlere sürüklüyorsunuz.

    Belli ki siz zaten çalışıyormuşsunuz. Eğer memurum derseniz, inanın hiç ama hiç şaşırmayacağım, Çünki dünyada çalışan memur kadınların %70 dan fazlası, Türkiyede ise son 6 yıl içinde % 50 den fazlası, ya dul, ya ikinci evli, ya dost hayatı yaşıyor. yada kocalarını aldatıyorlar. Dikkatinizi çekerim bunlar özel ve devlet çalışanları değil sadece memur olanlar.

    Bu demek oluyorki Oralarda incelenmesi gereken birşeyler oluyor. (yani araştırma şunu diyor hak etmeden memur olan kadınlar oraya getirilenler tarafından siyasi ve cinsel yönden kullanılıyorlar) Şunuda belirterek bitireyim bunla ilgili kaynaklar..http://sorry.ec.europa.eu/ buradan boşanmalarla ilgili rakamlara bakabilirsiniz.

    Biz bu rakamları inceleyip yorumladığımızda şunu gördük. İslam, Hrıstiyan veya katolik, bir din e inacla bağlanmayanlar bu yanlış yollara gitmiş ve en temiz olanları da gurur duyarak söylemek gerekir ki İslamı layık olarak yaşayan, aile terbiyesi ve ailelerin temiz geleneklerinin güçlü olduğu insanlar.

    Madem ki çalışıyorsunuz, geliriniz ve paranız var. Yolunuza gidin hanımefendi, peşinizden herkezi sürüklemeyin. Yoksa çalıştığınız yerdeki ve çevrenizdeki insanlardan başlayarak toplumu zehirleyecek, avukatları ve doktorları, hakimleri kandıracaksınız.

    Sonra o adam sizde öyle bir öç alma girişimine gelirki, bizlerde haberlerde okuyup. Vay şerefsiz katil deriz…

    Allah kimseyi yoldan çıkarmasın.

    • VE BİZ İNSANLAR İŞİN ASLINI ÖĞRENMEK İÇİN HERKEZDEN DAHA ÇOK MERAKLANIRIZ.

     SONUÇ BELLİ OLUR.

     — ALLAH HER HER İKİNİZE DE CEZANIZI BU DÜNYADA DE ÖBÜR DÜNYADA DA VERİR —

     Ben ne okuyordum ve ne yapıyordum.. Nereden nasıl geldim buraya bilmiyorum.

     Buradaki İyi düşün iyi hisset başlığını okurken yazınızla karşılaştım.

    • Mükemmel bir yazı tebrik ediyorum kadınlardan yana olan yasayı yabanci uyruklu bayan uyguluyor bizle dalga geçiyor sirf para icin çocuğu göstemiyor yasayı biliyorsunuz icra yoluyla evlat perişan çocuğu sevgisiz lanet olsun babanın yasa karşısında ayda 2 defa görüş bizde kabul etmiyoruz bu durumu çocuğu görmüyoruz devletimizin yasaları baba çocuk görüşmesin diyor büyüdüğünde devletimizin yasalarını annesinin hırsını söylüyeceğiz lanet olsun bu yasalara bence babanın ve annenin 15 birinde 15 gün birinde olması gerekli işte o zaman kadın cinayetleri belki durur

   • Siz Allah’tan korkmuyor musunuz,adam sizi bırakmış,sizde O’nun yakasını bırakın.Sen yeni hayatına bak O da yeni hayatına baksın.Utanmadan daha adamla niçin uğraşıyorsunuz,Allah sizlere fırsat vermesin.Nafaka 3 bilemedin adamın isteği ile 6 ay olur fazla olmaz.Kanun kanun değil,erkekleri bayanlar soysun diye konmuş bir zulum.

     • Baxanda benim adam gibi kocasından anlamayanlar var 7000 tl maaş alır ama karısına ayda 100-200 bile vermiyor.Öylesine erkekliyinden nasıl konuşalım ona erkek deyilde hayvanda demek fazladir

   • Arkadaş ne oluyo feminist .Mor Çatı Derneği öc alma falan kadınlar gibi erkeklerde insan biraz anlayış toplum ve aile huzurunu bozacak konularla ilgilenmeyelim

  • bu kadar zavallısınız siz işte adam içeri gireçek sonra dışarı çıktımı bir kurşun sana varsa bir tanede çocuga sıkacak o zaman rahatlayacaksınız ayrılmışsın işin var ne ugraşın adamdan ondan sonra kadın çinayetleri kadın şiddetleri arttı diye bagırırsınız… (son cümle hakaret içerdiği için yönetim tarafından çıkarılmıştır AA)

   • Herkeze iyi geceler yorumlari okudumda biryerde dusuncesizlik soz konusu cocuk anne bakmayla yukumluyse babanin maddi anlamda destek vermesi neden zulm olarak goruluyor bu cocugu kadin tek basinami bakiyor anne cocugunu yediricem giydiricem okutucam diye gunduzunu gecesine katsin baba kendi hayatini yasasin ayrildi nasilsa o yoluna baksin kadina magduriyetine kimse acimiyormy islamdan bahsediyorsunuz nezaman babanin evladina verecegi maddi destegin adi islamda zulm oldu kanun nafaka vermeyen babaya bu cezayi uygulamis herkez gorevini yerine getirse sorumluluk alsa ne hapse girilir ne cinayet olur yapmayin insanlari yanlis yonlendirmeyin bu ulkede zaten hakkini aramanin bedeli bu yuzden olumle sonuclaniyor zihniyet bu Allahtan korkun

    • Hanfendi bakamayacaksa çocuğuna verir babasına o bakar hemde aslanlar gibi bakar herşeyin çözümü vardır …

     • hıc bı kadın keyfınden yuvasını yıkmaz helede cocugu varsa buyuk cogunluk ıstısnalar harıc oda az zaten . erkegın bıtmıyen hataları yuzunden bosanıyor ulkemızde. bu yorum yaapan erkekler neguzel ıskembeden sallıyolar 2 ay verırms sonra vermezmıs tabıkı vercek o cocuk olunceye kadar bbabanında cocugu ama ıste bunu anlaması ıcın bıraz ınsan olması lazım

    • O zaman insan olun şeytan la iş birliği yapmayın insan gibi çocuğu görmeye izin verilsin. Çocuğu para aracı olarak kullanmasın akıllı olsun. Eli ayağı tutuyor madem öyle bakmasın çocuğa bıraksın babaya.

    • o senin dedğiğin evladına bakmak istemiyen yükü anneye veren için geçerli ya baba istiyorsa çocuğu onun canı yokmu o islamda evladı olan bir insan değilmi bence haklılar madem anne çocuğa bakmak istiyorsa yada taraflardan kim bakmak istiyorsa mahkeme kime bakıyorsa 6 ay ayakda durması hayat kurması için nafaka ödenir..bence arkadaşlar haklı…sizin bilmediğiniz ben size ERKEKLERİN NEDEN NAFAKA ÖDEMEK İSTEMEDİĞİNİ SÖYLÜYÜMMÜ..BUNU HERKES OKUSUN..kardeşim düşünsenize ben boşancam karım evlenmiyecek beni hayatında hiçmi biirsi olmuyacak olacak demi illaki işde diyelim onun yanına gitcek benim paramla , kendine süslencek adama gözükmek için oda benim paramla.ŞİMDİ SEN İSLAM DİYORSUN..hangisi islam benim soyadımda çıkcak. rahat olcak..eğer erkek nafaka veriyorsa kadın hala zina yapıyor sayılmalı öyleyse özgür olmamalı.ama şunada kardeşim her ne olursa olsun kadına silah sıkılmaz..ama bu konuyu açan bayan belliki erkeğe bişeyler ödetmenin peşinde hala yazık alanda olmamış..bir kadın olarak düşünün siz koyun kadın erkeğe nafaka verse diyelim..erkekde bir cafeye gitse faceye atsa gene cinayet çıkar..zaten durum kötüye gidiyor..nafakanın kısa süreye çekilmesi..ve evliliklerde kesinlikle aile psikoloji uzmanları olup şarlı her ay eşlerin gitmesi gerekli bence hemde her ay…ama bişey diyiimmi kadınlar kimsenin umrunda değil bence..yazık oysaki bir kadını en çok seven en çok ardından acı çeken onu düşünen genede boşandığı eşidir kim namusunu sevmez bırakır kardeşim…bir diğerde BİZ TÜRKÜZ, biz amerikalı gibi ruslar gibi olamayız müslümanız..namazımız camilerimiz var..kadınlarımızın davranışları hakkında kuranı kerimde neler yazıyor hiç okudunuzmu..ya örflerimiz..demekki siz bayanlar örfleri artık istemiyosunuz yada bir rus gibi özgr olmak istiyorsunuz..o zaman türkiyenin vay haline..bence kadınlar çok çabuk erkekleri bırakıyor..istisna olarak evine bakmıyan karısını döven ,evine gitmiyen alkolik küfürbaz..bu tarz bir erkeği bende bir kadının evli olmasını tasfiye etmiyorum…ama herkes inansın eve gitmiyen kubarmaz alkoliklerin karıları onlara tapar..evine bakan maznum bir adamda sevilmez ve bahane yapılır boşatır kendini..türk kadınlarında moda bu bence şimdi..

  • işte bu zihniyet yüzünden kad0ın ölümleri aldı başını gidiyor hapse girdi ne olacak başın göge mi erecek

  • Kadının “muhtaç değilim sadece içeri girmesini istiyorum” itirafına rağmen; “Nafakada Adalet” isteyen erkeklere bir yandan acitasyon yapan, bir yanda “saldırgan bir uslüp” ile cevap veren kadınların varlığı.

   “Şecaat arzedeyim derken sirkatin söyler…”

 • hulya hanım neden bu denı ofke sınır dıyelım esın hapıs yattı hersey bıtecekmı malasef sızın kı ıntıkam yazık bır zamanlar paylaştıgın ınsana neden bu ofke

 • Ben esim bosanma davasi actim esim asgari ucretle calistigini belirtiyor. Ben ve avukatim nafakayi yuksek istedim esim beni aldattgi icin ancak aldattigini ispatlayamiyorum bu durumda ne yapabilirim. Hakim istedigim nafakayi verirmi ? Yardmci olursanizs sevnirim

  • Baştan sona palavra yazmışsınız, Yaptığınız herşey çirkin ve ayıp, Gerçekten mağdur olan insanların dahi hakkına neden oluyorsunuz, sizi insanlar magdur zannedip belkide yasaları değiştiriyorlar. Gerçekten mağdur olanları ise kimse görmüyor. Birde buradan yardım istemektesiniz. NEYİN YARDIMI BU?

   – Sen ve avukatın nafakayı yüksek istemissiniz. (acitasyon yapıp hakimi kandıracaksınız öyle mi. yüksekten aşağı düşer razı olursunuz)

   – Birde buna aldattı yalanını eklemişsiniz, bu aklı size kim verdi, (Avukatınız da varmış. Avukat, psikolog, sosyolog, danısman, yaşam koçları hatta aile büyükleri yakınları Meslektaşlarımızı uyarmamız lazım, insan olduğumuzu ve hepimizin çoluğu çocuğu olduğunu bilmemiz lazım. Bu söyledikleriniz çok çirkince. Allah herşeyi görendir.)

   – Aldattığını ispatlayamıyorsanız
   (4 tane yalancı şahit bulacaksınız. onları da bu yalana alet edeceksiniz. Öbür dünyada yalancı şahitliğin durumu belli,)

   – Hakim eğer sizin bu yaptıklarınızı ortaya çıkarırsa size çok ağır cezalar vermelidir. Sizin içiniz kurumuş, insanlıktan nasibinizi almamışsınız. Hayatı zorlandırıyorsunuz.

   Bunların hepsinin farkına varan karşı tarafın ne yapmasını bekliyorsunuz?

   3. sayfa haberlerinde görmekteyiz.

   Allah akıl fikir versin. Aklınız fikriniz parada.

   Yazık ki ne yazık.

   • Helal böyle kişilerin gözü paraya bakıyor çocuk evlilik bahane alayım parayi yangelip sefası süreyim oh ne rahat dunya fırsatcilar haketmedigin para haramdır allah yedirmesin

  • Büşra Nafaka kadar başına pamuk düşsün senin elin kolun yokmu git çalış ama yok işinize gelmez yattığınız yerden para alacaksınız. nediye boşandığın adamı mağdur ediyon.

 • merhama;
  ben eşimden ayrılalı 8ay oldu, anlaşmalı boşandık bir oğlumuz var, 3 yaşında mahkeme 300 tl nafaka kesti ama eski eşim nafakayı ödemiyor.arabalarına icra koyuldu şubat28’decuma günü mahkeme vardı. avukatım beni arayıp eski eşiniz 600 tl yatırmış o yüzden mahkeme olmadısözde hapis kararı koyulcaktı anlamıyorum 8 aydır çocuğumun nafakasını alamıyorum hemde 2 avukatım var artık anlaşamıyorum onlarla güven vermiyorlar ne yapa bilirim lütfen yardımcı olun……

  • evlenmeden önce ne yapıyosanız onu yapın eşitlik diye diye her yerinizi yırtıyosunuz madem bakamayacan çocuga niye aldın hakime dedin ben çocuguma bakarım git bak o zaman kendinede çocugada… (son cümle hakaret içerdiği için yönetim tarafından çıkarılmıştır, AA)

 • Arkadaşlar,bir bayan kusursuzda olsa,sınırsız nafaka almamalı,bu erkeğe zulümdür.Bu yasa filan değil resmen,kölelik kuralı,ben böyle bir kanunu asla kabul etmiyorum çünkü bu kanun olamaz.Kanun adaletli olur bu adaletsizliğin ta kendisi,bir zulümdür.Medeni kanunda böyle bir metin var sınırsız hangi dünya hukukunda bu var yani sınırsız.Kanun koyucu sarhoştu galiba.Benim eşim kusurlu olmasına rağmen acıdım ona nafaka bağlanmasına izin verdim ama dava açma hakkını bilmiyordum,şimdi çok pişman oldum,asla izin vermeyin nafakaya.Bu adaletsiz nafaka maddesi değişmeli.

  • Sen çok fazla konuşmuşsun… hayırdır…yürekmi yedin 🙂 yahu kadınların peşinden koşarsınız. evelnince kaşınız gözünüz ayrı oynar hatta ve hatta eve bakmak zor gelir… ne oldu anlaşamadık haaaaa birde çocuk var. Anası baksın babası sefa sürsün o beğenmediği eşe inat sokaklar dolu dime. Paşa Paşa nafaka ödeyeceksinki çocuğun güzel giyinsin soğukta ayağında botu olsun. Arada bir boğazına et girsin. anası zaten bir dünya fatura giderler ödüyor. Bırakta çocuğunu verdiğin 3 kuruş ile iyi okutsun.

   • Çocuğun velayetini alma o zaman.Madem çocuğa bakamıyorsunuz verin babaya velayeti olsun bitsin.Sibel Hanım.

 • Merhaba,

  Yorumlar arasında birçok yanlış bilgi yer almaktadır. Öncelikle bunları düzeltmek ve nafakanın hukuki dayanağının gerekçesini söylemek isterim.

  Her şeyden önce Mor çatı ve feminist derneklerin davalar üzerinde pay almak gibi bir yaklaşımı bulunmamaktadır. Yıllardır morçatıda gönüllü avukatlık yapmaktayım ve feminist grupların takip ettiği birkaç davaya da girdim. Ancak burada avukatlık ücreti ya da pay almak şöyle dursun, yol masraflarımızı bile kendi cebimizden karşılamaktayız. Bu nedenle maddi beklentisi olmadan iyi işler yapmakta olan bu kurumların bu şekilde söylemlere karışmasını doğru bulmuyorum ve önce bunu düzeltmek isterim.

  İkinci olarak boşanma sonrasında çocuğun kimde kalacağına hakim pedagogların da yorumunu dikkate alarak karar vermektedir. Ve eğer annede kalmasına karar vermişse baba da elbette ki o çocuğun bakımı için o çocuğa nafaka ödemekle yükümlüdür. Eğer bu şekilde düşünmüyor ve eşinizden boşandınız diye çocuğun bakım ve iaşesi ile ilgili yükümlülüklerden de boşandığınızı düşünüyorsanız, ne yazık ki böyle bir hakkınızın ne Türkiye’de ne de başka bir ülkede olmadığını söylemek isterim.

  Kadınlara sınırsız nafaka diye bir uygulamada bulunmamaktadır. Burada amaç kadının evli iken sahip olduğu standartlarda kusuru yokken düşüş olmamasıdır. Düşünsenize koca, kadına şiddet uyguladı diye ya da aldattı diye kadın boşanmak zorunda kalıyor ve sonra mağdur olması bekleniyor. Neden kadın mağdur olsun ki, ya da kadın neden maddi yetersizlikleri var diye eşinin şiddetine katlanmak zorunda kalsın.

  Evlenirken ölene kadar birlikte olma yemini ediliyor ve taraflar da buna güvenerek hayatlarını planlıyorlar. Sonrasında bir tarafın kusurlu davranışı nedeniyle diğer tarafın mağdur olmasını engellemek amacıyla da böyle bir düzenleme getirilmiştir.

  Evliliği ticari bir akite benzetmek isteseniz de aynı sonuçla karşılaşırsınız. Bir firma ile otuz yıllık bir sözleşme yaptığınız varsayın ve bu ilişkiyi 5. yılın sonunda kusurlu olarak fesh ediyorsunuz, diğer taraf dava açıp kalan 25 yıllık kar kaybını sizden talep edebilir, böyle bir hakkı vardır yani. Çünkü bu ilişkinin otuz yıl süreceğini düşünerek yatırım yapmıştır, başka iş almamıştır, işçi istihdam etmiştir vs. Bu mantıkla evliliğe de baktığınızda evlilik sonuna kadar sürecek bir akit olarak imzalanıyor ve bir taraf keyfi bir sebeple bunu sonlandırıyorsa diğer tarafın zararını ödeyecektir, gerekiyorsa onun bakımını da üstlenecektir.

  • selam, yazinizda eksiklik var. nafaka vermeyen eski es, hapse falan girmek zorunda degil, muhtarliktan cikaracagi bir fakirlik belgesi ile, gayet de nafakadan feragat edip, elini kolunu sallayarak gezebiliyor.
   ben size hatirlatayim dedim.

   • Nazan hanım elbette evlilik karşılıklı yapılan bir akittir.Ancak Türkiyede genelde mağdurlar genellikle kadınlar olduğu için nafaka olayları genelde bu yönde değerlendiriliyor.Malesef azda olsa mağdur olan erkeklerde var 3-4 tane gayrımenkulu altında arabası anne ve babadan boşanma sonrası maaş bağlanması ve eski esinden iştirak nafakası ile ile birlikte yoksulluk nafakası nı ömür boyu alması adaletmidir.hemde bu gelirleri toplamı eski eşinden fazla ise.Bu kişi Türkiye şartlarına göre yoksulmudur,yoksa yoksulluğu zail olmuşmudur.Sizde iyi bilirsinizki TMK 176. maddesinde yoksulluğun ortadan kalkması halinde nafakanın kaldırılabileceği hükmü yer alır.Ayrıca Yargıtay Genel Kurulunun 07.10.1998 tarih 1998/2-656-688 sayılı kararında yoksulluğun tanımı yapılmış olup,Türkiye şartlarında 4 kişilik bir ailenin asgari geçimi için belirnen asgari ücret miktarıda önemli olmalıdır..fikirlerinizi merak ediyorum.Saygılarımla (HGK nın 2012/2-796 esas karar 2013/317 sayılı kararını incelemenizi öneririm.)

  • Sayin Nazan hanim,

   Cevabiniz ve yorumlariniz icin tesekkür ederim.

   Ben dusuncelerinize katilmiyorum. Birincisi, Baro dahil, Avukatlik yapanlar da bu rant uzerinden yukaridada belirttigim gibi komisyon almaktadir. Bu yurd disinda da vardir. Yurdumuzdada vardir. Bu isin dogasinda bu var. Yukarida ismini zikrettigimiz kadin dernekleri bu yapidan beslenmektedir bu gercektir. Suan dahada belirgindir ki, Aile bakanligi bu derneklere fon ayirmaktadir.Zaten Aile bakanligi ve bagli olan kadinin statusu mudurluklerinde bu listeleri cok net gorursunuz ki bunlarin icerisinde bir tane bile Siyah cati Erkek dernegi yoktur.

   Soylediklerinize kismen katiliyorum ancak geneli itibari ile dogru bulmuyorum. Zannettiginiz sekilde degil. Gerek yurd disinda(referansim bazi AB ülkeleri, sistemi bildigim icin. ) gerekse yurd icinde sistem hemen hemen ayni. Uluslar arasi anlasmalara ulke olarak da imza attik.

   Sizinde belirttiginiz gibi bu iste kusur aranmaktadir. İs hayatindan verdiginiz ornek aile hayatinda pek yer bulmuyor. İs hayatinda kagir uzerinde sartlar belirlenip akit yapilir. Kusur adalet onunde tespit edilip, sonuca gidilir.

   Aile hayatında ise pek az kimse bunu yapar. Sorunlarini tartıştığımız kesim bunu belkide hiç yapmaz. Anayasanın ilgili hukumleri, esitlik kavramlari da çok net ve açiktir ancak uygulama farklidir. Eşler gelirleri nispetinde katki saglarlar dese de gercek oyle degildir. Bu alana girildigi anda hicbirseyin esit olmadigi anlasilir ki Fıtrat da zaten bu yoktur. İmkan dışıdır diyemem ama çok zordur.

   Bütün yaptırımlar için aranan durum KUSUR tespitidir. ADALETSİZLİK buradan baslamaktadır, EŞİTSİZLİK buradan baslamaktadir. Şuan içinde bulunduğumuz durum içerisinde, hiçbir kurum ve kuruluşun Bu durumları adil şekilde sonuca baglayacak yeterlilikte zamanı yoktur. Dunyanın hicbir yerinde yok. belkide 20 seneyi bes dakika içine sigdirmek gerekir.

   Bunlarin hepsi uzun ve karisik meselelerdir. Farkindayiz.
   Beklentisi olmayan kimse boyle bir sistem icerisine cinsiyet ayrimi yaparak girmez. Bahsedilen dernekler KADIN dernegidir ve Taraftır. AİLE dernegi değildir. Aile bakanlığı içindeki yapılanma da Aile sorunlarını cözmek için kurulsa da. İçeriği Ekseriyetle KADIN dir. İçeriğindeki departmanlar dahi öyledir. KADININ stasusu birimi vardır, ERKEGİN statusu birimi kesinlikle yoktur.

   Bu isi gonullu olarak beklenti olmadan yapmissiniz. Sizin beklentiniz olmasa da beklentileri olanlarin oldugu bir gerçektir. Beklentileri olmayan avukatlara ihtiyacı olan o kadar cok erkek varki.

   Bosanma sonrasında cocugun kimde kalmasi gerektigi konusundaki dusuncelere de, tam olarak katilmiyorum. NY cocuk haklari sözlesmesinde 12 yasa kadar annede kalacagı ve sonra Hakimin cocuga sorup karar verecegi belirtilir. Pedagoglar da cocuk babasi ile kalmasi gerektigini soylese de bu garanti degildir. ortada dengesizlik vardir. Soylediklerinizin hepsinde kadın açısından haklı olabilirsiniz, Aynısı erkek için de geçerlidir. Ancak sistem bu şekilde değildir.

   Herşeyin Temeli Paraya ulaşmak için kusur tespiti ile başlamaktadır ve şartlar kesinlikle eşit değildir.

   Hukuk kurallari içinde yeminin yeri olsa da dğerinin hukuk içinde yer bulmadığı anlaşılmaktadir. Anayasada belirtilen Şartlara göre yazılı evlilik anlasmasının yaoılması şart konulsun. o zaman iş hayatı ile ilgili ornekle kıyaslama daha gercekci olur.

   Sonuc olarak.

   Mor cati ve benzeri sekilde dernek veya kuruluslar vardır. Bu bir gerçektir. Amacları bellidir. Benzerinin karsiligi dernek ve kuruluslar yoktur. ASIL OLAN KADIN mıdır yoksa AİLEMİ midir? Bu sorunun cevap bulması gerekir. Aile Erkek dışarıda bırakılarak tanımlanamaz.

   Bakınız Aile Bakanlığı içerisinde ERKEK dışarıda bırakılmıştır. Bu durumun sürdürüldüğü bir gerçektir ve Reklam ve Kampanyalarda ERKEK Evin Reisi Dışarıda bırakılmıştır.

   ALO 183 hatti “Aile, Kadin, Çocuk, Engelli Hatti” Bunu izah edebilirmisiniz? Görüldüğü gibi ERKEK yoktur, erkek sinek bile yoktur. Neden yoktur? Bu savaş kime karşıdır? AİLE olsa (aile tanımı içerisinde Baba da olsa) Kurulan bakanlığın amcı da belli aslında. http://alo183.aile.gov.tr/ Arkasında Feminizm vardır.

   Son bir ornek ile bitirmek isterim.

   Gectiğimiz yillarda bir reklam kampanyasi yapilmiştir.
   http://www.sabah.com.tr/gundem/2012/12/07/siddete-koza-kalkani

   Ailenin bir parçası olan Dede ye, Baba ya, Erkek e yapılmış en aşağılayıcı ayrımcı bir reklam kampanyasıdır. Bu ülkede aile Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Babaya peşin hükümlü olarak Haddini bil denmiştir. Sözü edilen yasalar da malesef bu şekildedir.

   Sonucu doğuran sayısal rakamlar ortadadır. Hic de iyi değildir.

   Saygilarimla

  • Merhaba Nazan hanım çok haklı ben 2010 yılında boşandım 2 tane oğlum var kendim için nafaka talep etmedim sadece 2 oğlum için nafaka istedim.o zaman yaşları 8 ve 2 idi ama mahkemenin vermiş olduğu karar bile ne yazıkki eski eşimi ilgilendirmedi.hesap numarası aldım,şimdi biz 2015 yılına girdik ben hala çocuklarım için BİR KERE dahi nafaka almadım.Ve eski eşimden 2008 yılında esasen ayrıldım.Buna rağmen bir kere bile ne nafaka nede çocuklarının bir ihtiyacı varmı diye ne aradı sordu oda İstanbulda yaşıyor bende Erkekler çok kızıyorlar ama bir durup baksınlar benim eski eşim çocuklarını istemedi!!!ben bakmam dedi size soruyorum bu hakmı VİCDANMI nedir söyleyin…Ayrıca avukat hanım artık bende çocuklarımın hakkını istiyorum ne yapabilirim.Fakat eski eşim yine asgari ücret yada işten çıkarıldım yalan beyannamelerde bulunacaktır.Birde kendisi nerde yaşar nerde çalışır telefon numarasını dahi bilmiyorum.Nasıl bir işlem yapabilirim Teşekkür ederim.

   • Merhaba Türkan Hanım,

    Nafakayı tahsil edebilmek için eşiniz aleyhine icra takibi başlatmanız gerekmektedir. Eşinizin çalışıp çalışmadığı ya da adresi ile bilgilere icra daireleri vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Ödeme yapılmaması durumunda da hapis cezası ile cezalandırılması için dava açabilirsiniz.

    Eğer bu işlemleri yapmak için avukat tutacak gücünüz yok ise bulunduğunuz ilin barosunun adli yardım bürosuna başvurarak ücretsiz avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

  • sayın avukat peki çocuk babada kalınca anne nafaka ödeyecekmi? çocuk babanında çocuğu eğer bakmıyorsa o kişiye göre değişir birde çocuk 200 tl nafaka ilemi geçinecek ayrılan kadınların bu durumu kullanmasından başka bişeydeğil bence nasıl ayrılmadan önce hayatta herşey eşittiriri savunuyorsunuzya çocuğa kim bakıyorsa baba veya ana bakmayan taraf nafaka ödesin hadi nafaka deyince akla sadece koca gelmemeli bide bitmiş bişey için kanuni yok açıp erkekleri cinayet sahibi yapmamalılar bu bilir kişilere sesleniyorum bu haklar kadın milletinin bir kjısmını güven olarak arkasına alıp en ufacık bi sorun dan dolayı boşanma sebepleri oldu bence kadına rabbim tırnak vermesin gözünüzü oyar her anlamda hayatı çalışmak ve didinmek olan kocalara azda olsa muhtaç olduklarını hissetmeleri gerektiğini düşünüyorum ben bunu kötüye kullanma taraftarı demiyorum ezilsin demiyorum ama bukadar gereksiz hak işte ortada bukadar kadın cinayeti bu tasarı ve kanunun gözden geçirilme taraftarıyım

 • İşte bu düşünceye sahip insanlar erkek terörüne kurban gidiyorlar….Bu tür insanlar cahilligin bedelini ağır ödüyor…Böyle düşünen kadınlar oldukça daha çok kadın ölümleri olur türkiyede..

 • 900 tl maas aliyorum 600 tl nafaka odemeliymis mahkeme boyle karar verdi.odemezsem hapse girecekmisim.mahkeme boyle dedi.EEE NE YAPMALİYİM SİZCE…

  • Serkan Bey,

   Mahkemeler genelde kişinin gelirinin %40’ına kadar nafakaya hükmediyorlar. Ancak Türkiye’de çok yaygın bir şekilde birçok kişinin maaşı (gerçekte bu olmadığı halde) asgari ücret üzerinden gösterilmektedir. Bu durumda biz avukatlar bunun gerçek olmadığını ispat etmeye çalışıyoruz ve büyük kısmında da başarılı oluyoruz. Bu nedenle de bazen erkekler (ya da kadınlar da olabiliyor) resmiyette görünen maaşının tamamını nafaka olarak ödeyebiliyorlar.

   • sayın nazan avukathanım siz canla başla budurumu ortaya çıkarıyorsunuz adamın aldığı maaşın hepsini kadın alıyor kadın bir süre sonra imam nikahlı biriyle yaşıyor eski koca nafaka iptali istiyor siz avukatlat maaşı ıspatladığınız gibi o kadının imamnikahlı yaşadığı durumu ıspatlıyamıyorsunuz kadın eski eşe bkimle istersem onunla yaşarım eşşek gibi ödiceksin istediğimle yerim diyor adamda beni anam senin içinmi doğurdu diyor ve kadını sokak ortasında kurşunluyor pekii bu haber gerçek belki okumuşsunuzdur 2 yıl önce haber olmuş eski eş açıklama yapmıştı sizce bu durum adilmi avukathanım ekran başında bizlerde diyoruzki allahbelanı versin adam ne istedin bitmiş gitmiş bne istedin kadından canikoca diyoruz fakat madalyonun yüzü farklı onu o haddeye getirenide sorgulamak gerektiğini düşünüyorum herşey adil ve mantık çerçevesinde olmalı çocuğa nafakayı anlarım ama kadına nafaka geçecekler onu çalışıp ssk yaptırmayanı gördüm şikayet eden arkadaşım için biriside verilen adrse gidip bakmadılar ama kocanın asgari ücret almadığını çıkarıyorlar yazık adelet kalmamış

    • Мerhabalar arkadaşlar. ÇOK ŞEY Yazıyorsunuz da. Hoş güzel. Hep kadınlar suçlu. Hep onlar menfatcilar. Allahin kına siz neyin peşindesiniz? Mahkeme çocuğu annesine bırakmadan önce piskolog terapisi den hem anneyi hem babayı geçirirler. Babası hasta ruhlu sapık ise ona çocuk nasıl bırakılır? Bunu bana birisi söyleyebilir mi? Ayda 200-300 TL nafaka neyapar? Bir litre süt 3,5-4 TL ayda yapar 120 TL.+ peynir+et+balik+neyve+çorap= 300 daha fazla. Bu çocuk giyiniyor mu okula gitmiyor mu. Siz neyini hesabı tutuyorsunuz erkek milleti? Siz eşinden bisanabilirsiniz ya da eşiniz sizden lakin sanki çocuk umurunuzda değil boşandıktan sonra eşlerini kontrolü altında tutmak amacınız. Siz eşine değil çocuğunuza ödüyorsunuz o 300 kuruşunu. Yazıklar olsun…

 • Merhaba,

  Bayan Av. Nazan Şenol Dokudan’ın yorumu üzerine:

  Tüm masraflar (istisnalar dışında) dava sonuçlandığında genellikle erkekten alınmaktadır. Çünkü; Kadınların avukatları sistemdeki adaletsiz durum sayesinde zaten peşinen galip durumdadır. Cebinizden yaptığınız masraftan fazlasını zaten bu davalardan çıkarmadığınızı ve Barodan para almadığınızı mı söylüyorsunuz?

  İyi işler yapmakta olan bu kurumlar yuva yıkmadan onarmaya çalışan kurumlardır. Haklı haksız ayırt etmeden sırf cinsiyetinden dolayı birilerine taraf olmak “iyi bir iş” değildir. Kendi önyargılarınıza dayanarak bu kurumları iyi diye nitelendirmeniz kişisel görüşünüzdür. Bizim için bu tür cinsiyet ayırımcılığı yapan kurumlar aileyi bozan kötü kurumlardır.

  Neredeyse tüm velayet davalarında küçük yaştaki çocuklar “tensip kararıyla” henüz duruşma gerçekleşmeden anneye verildiğinden, bu durum bazı kadınlarca istismar edilmekte ve çocuğu koz haline getirmektedir.
  Haliyle velayet annede olunca, haklı bile olsa erkek nafaka ödemek zorunda kalmaktadır. Bir şekilde velayeti baba aldığında ise bırakın yoksulluk nafakasını, iştirak Nafakasının bile peşine düşmemektedir. Bu durumun aksini iddia edebileceğiniz bir oran verebilir misiniz? Yukarıda “HÜLYA ARSLAN”ın yorumu durumu yeterince açıklayıcı değil mi?

  Kadınlara sınırsız değil ama süresiz nafak verilmektedir. Türkiye dışında kadına ömür boyu nafaka veren başka bir ülke biliyor musunuz? Ben araştırdığım kadarıyla bulamadım. Haklı ile olsa nafakanın süresi evliliğin süresi ile orantılı olmalıdır. “1 yıl evli kal ömür boyu rant kazan” düşüncesi asalaklıktan öte bir şey değildir.

  Hayatı kendisine zehir edene ömür boyu bakmakla sorumlu tutamak diğerine zulümdür. Kadının (veya erkeğin) boşanma sonrası hayat standardını düşüşten koruma vazifesi kimseye yüklenemez. Tüm vatandaşlarını cinsiyetine bakmadan yoksulluktan korumak ise Devletin vazifesidir.

  Erkeklerin de mağdur olması mümkün ama önyargılar birilerinin beynine öylesine işlemişki böyle bir şey olabileceğini görmüyor. Erkeklerin psikolojik şiddet görmemek için eve gitmektense gece geç saatlere kadar işyerlerinde kaldığını da biliyoruz ama Sırf çocukları için öyle bir hayata bile katlanıyorlar.

  Sadece kadınlar değil erkeklerde “Evlenirken ölene kadar birlikte olma yemini ediliyor ve taraflar da buna güvenerek hayatlarını planlıyorlar.”
  ama sonrasında “aldatma şiddet alkol kumar vs.” yokken “Şiddetli Geçimsizlik” iddiasıyla açılan davalarda bile önyargılı bir şekilde erkek’te kusur aranıyor. Kadının kusurlu davranışı ispatlansa bile velayetin anneye verilmesi, Nafakaya hükmedilmesine sebep oluyor.

  “Evliliği ticari bir akite benzetmek isteseniz de aynı sonuçla karşılaşırsınız.” demişsiniz.
  HAYIR!
  “Devlet Memuru” bile kendi kusuru sebebiyle işten atıldığında veya istifa ettiğinde ömür boyu maaş alamıyor. Maaş alabilmesi için hizmet süresini doldurma şartı aranıyor.

  Fabrikaları kapanınca işten çıkarılan işçilerin ne aldığını izah etsenize…

  Kadın gibi erkek de ilişkinin otuz yıl süreceğini düşünerek yatırım yapmıştır, başka iş almamıştır, işçi istihdam etmiştir vs. Bu mantıkla da baktığınızda erkek için de evlilik sonuna kadar sürecek bir akit olarak imzalanıyor ve KADIN keyfi bir sebeple bunu sonlandırıyorsa diğer tarafın zararını ödemeli, gerekiyorsa onun bakımını da… 🙂

  Yani; “TEK TARAFLI BAKMAYIN…”

  • Merhaba Hasan Bey,

   Davalarda masraflar erkekten değil de haksız çıkan taraftan alınmaktadır.

   Baro ve kadınlara davaları ile ilgili hukuki destek veren morçatı gibi kurumlar birbirinden farklıdır. Mor çatı dava avukatlığı konusunda destek vermeyip sadece başvuranlara sözlü danışmanlık hizmeti vermektedir, yani hukuki haklarını anlatmaktadır. Bunun dışında dava desteği veren bildiğim birkaç yer var ancak bu kişilerde işi gönüllülük esası ile yürüttüklerinden senede ancak 2-3 dava alabilmektedir.

   Ancak Baronun adli yardım sistemi farklıdır, maddi durumu olmayan kişilere baro avukat desteği sağlamaktadır. Barodan atanan avukatlara da boşanma davası için ödenen para vergiler ve adli yardım kesintisi düştükten sonra 800-900 lira civarındadır. Dava sürelerinin uzunluğunu, bir duruşma için bir günümüzün adliyede geçtiğini düşündüğünüzde bu meblağın ne kadar düşük olduğunu anlarsınız umarım. Bunun dışında bu alanda çalışan her dernek ve vakfı da bilmem mümkün değil, farklı niyetlerle bu işi yapan kişi ya da kurumlar var mıdır bilemem. Ancak mor çatının ve adli yardım sisteminin nasıl işlediğini bildiğim için bu ikisi hakkında konuşabilirim.

   Velayet annede olunca babanın nafaka ödemesinden daha doğal olan bir şey olamaz. Çünkü velayet annede olduğu için çocuk hastalansa anne doktora götürür, okula yazdırır, kreşe yazdırır, bakıcı tutar, barınmasını sağlar, giyimini gıdasını alır v.s. O çocuk iki kişinin çocuğu olduğuna göre de babanın da tabi ki nafaka ödemesi gerekecektir.

   Mahkemeler genelde tarafların çocuğu yoksa kadına tek defalık toplu nafakaya hükmediyor. Sadece çocuk varsa ömür boyu nafaka söz konusu oluyor. Ayrıca taraflar eşit kusurlu ise ya da kadın kusurlu ise kadına nafaka verilmiyor. Boşandınız mı ya da durumunuz nedir bilemiyorum ancak varsa eğer eski eşinizin evliliğin bitmesinde daha fazla kusurlu olduğunu düşünüyorsanız bu durumu mahkemede ispat etmeniz gerekirdi. Bu tür davalarda ispat konusunda yaşanan sıkıntılar sadece size ya da erkeklere mahsusu değil, kadınlar da çoğu şeyi ispat edemedikleri, tanıkları olmadığı, delilleri olmadığı için olumsuz kararlar alabiliyorlar mahkemelerden. Sonuçta birçok kişinin evliliği kapalı kapılar ardından yaşanıyor ve içeride olup bitenden kimsenin haberi olmuyor.

   Olaylara tek taraflı bakmam mümkün değil, çünkü boşanma davalarında erkeklerin de avukatlığını üstlenmekteyim. Ancak şiddet görmüş, aldatılmış ve beş parasız terkedilmek istenen ya da kadının ekonomik özgürlüğü olmadığı için şiddete katlanmak zorunda bırakılan kadınlara da hukuki destek verilmesi gerekiyorsa bunu en iyi şekilde de yaparım. Çünkü evliliği devam ettirme uğruna kadınların insanlık dışı muamele görmesini desteklemem mümkün değildir.

   • “Kadının kusurlu ise” yazısını görünce çok güldüm. Erkeğin canına bile okusa ve bu binlerce somut delille bile ispat edilse hakimler yine de erkek kusurlu diyor. Kusurlu taraf kelimesi kanunlarda yazılıdır ancak mahkemelerde uygulanmaz. Hakim ne yapar eder erkeği kusurlu bulur kadın nafaka alsın ve mağdur! olmasın diye. İstatistiklere bir bakın bakalım. Kusurlu çıkma oranlarının cinsiyete göre dağılımı nedir? Yılda 3-5 numune dışında kadın kusurlu çıkartılmaz mahkemelerde. Oysa ki mantıken %50-%50 olmalı. Biz erkekler ise %10-%90 oranına bile razıyız.

 • Bütün yorumları tek tek okudum da sonuç olarak şuna kanaat getirdim , bu ülkede hak hukuk denen şey sadece kadının çıkarı için kurulmuş bir düzenek. Yani uzun lafın kısası vurun erkeğe gitsin. Nerde ADALET ????????

  • Dediklerinizde kısmen doğruluk payı varmış gibi görünse de bu bir algı ve paradikma hatasıdır. Veya öyle zannedilmektedir.

   Kadın için kurulduğu söylenen bu mekanizma kadına sadece bu RANT uzerinden kısıtlı bir pay vermektedir. Bunun sürekli kılınması gerekir. Yoksa sistem çöker.

   kadın küçük bölüme razı edilir ve onu alması saglanır. Aslen kalanını aşan sistemdir.

   diyelimki alacağı değer 100 lira, zannetmeyinki bu 100 lira o kadının cebine gidiyor.

   – Dava masrafları ve sürece bağlı parasal değerler.
   – Kazanan olup diğer kısım karşı tarafa yükletilse dahi, devletin payı
   – Avukatların payı
   – Var ise baronun payı
   – sistemin diğer oyuncuların payı.
   – Hepsinden elde ediler tekrar vergiler.

   sonrasında kadına kalanı, ekseriyetle bu sistemden geçmiş ise yine sisteme aktaracaktır. Kadın yeni hayatını devam ettirmek için kendisini yenilemelidir. Bakım, süslenme, giyim, ve diğer tüketimler… Bunların gittiği yerler neresidir?

   Karışık gibi gelse de bu şekildedir.

   Eğer kadın yukarıda anlatılan durumlara zorlanmasa, Buradan geçinenler aç kalacaklar. Kadın ve erkek iyi geçinirlerse, bu anlatılanların hepsi içindeki parasal değer olan herşey, zaten kendisine, kocasına ve cocuğuna kalacaktır.

   Dünya da birkaç kötülük daha azalacaktır. Aslında onlar zor olanı seçiyorlar. BU DÜNYA GEÇİCİDİR BİLEMİYORLAR.

 • merhaba
  eşimin ilk evliliğinden bir kızı var. fakat eski eşi hiç rahat bırakmıyor. sürekli nafaka parası dışında para isteyip daa açıp tehdit ediyor. çalışmadığı dönemlerde nafaka verememiş eşim. şimdi ise eski eşinin kart borcu var ve sürekli para diyor. hatta her ay düzenli aldığı nafakayı çocuğa veremediğini bunun için kendi borcuna harcadığını söylüyor. ayda 5-6 kez kuaföre gidip çoğu zamanını dışarda geçiriyor ve çocukla ilgilenmiyor. evde yemek yemediğini çocuğu söylüyor. evim kira ve eşim sürekli onun istediği gibi dava açmasın diye nafaka tarihlerini değiştiriyor. çocuğun ihtiyaçları ise halalar ve amcalarla karşılanıyor. nafaka dışında bayramlık ve tüm masrafları karşılıyoruz. fakat bu kadın malesef para için her yol mübah deyip eşime şunu söylemiş. karın kredi çeksin kartımı yatıracam.. şimdi ben bu durumda ne yapmalıyım.. dava hakkımız var mı evlenmeden önce çocuğu bile göstermek istemezken şimdi hergün gel al diye eşimi arıyor ve evimin huzuru kalmadı.. dava hakkımız var mı şimdidien teşekkürler…

  • Merhaba Ayşe Hanım,

   Öncelikle eşinizin nafaka borcu dışında başka bir ödeme yapmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak önceki dönemden ödenmemiş nafakaları var ise onları ödemek zorundadır. Bundan sonraki dönem için de eğer şartları var ise nafakanın indirilmesi davası açmanız mümkündür. Eski eşin çalışmaya başlamış olması, çocuğun ihtiyaçlarının azalması, eşinizin maddi durumunun kötüleşmesi gibi durumlarda nafakanın indirilmesi davası açılabilir. Ayrıca eğer istiyorsanız ve annesi istemiyorsa çocuğun velayetini almak için da dava açmanız mümkündür.

   Av. Nazan Şenol Dokudan

 • Merhaba,
  Ben 16 yaşındayım, yaklaşık 1 – 1.5 yaşımdayken annem ve babam boşandıktan sonra hakim velayetimi anneme veriyor bana ve anneme nafaka bağlıyor.Ancak babam bırakın annemin nafakasını benimkini bile ödemedi halen de ödemiyor. Benim merak ettiklerim ;
  -Ben birikmiş nafakalar için dava açabilir miyim?
  -İcra takibi başlatabilir miyim ?
  -İcra takibi başladıktan sonra nafaka babamın maaşından kesilerek bana gelir mi ?
  -Babamın üstüne arsa , araba vb. varsa bunlar satılarak bana birikmiş nafakalarım ödenir mi ?

  • Küçük hanım, sizi birileri çok kötü gaza getirmişler. Kendini bu yaşlarda helak etme, içinde güzellikler olsun, Babalar kötü insanlar değildirler, Annelerde tabiki. Başkalarının oyununa alet olma.

   Baban buraya yorum yapamaz , haberi de yoktur. O konuşsa kimbilir neler der. Belkide cevap bile veremezsin. Bu şekilde gelebilecek bir para da varsa sana hiç mi hiç hayırı olmaz.

   Herkez babaları ile yaşamayı hak ediyor ve anneleri ile.

   Bu videoları izlemenizi tavsiye ederim.

   Herkez bu şekilde değildir ama, iyi tarafına bakmalısın.

   Belli ki babanı sağılacak bir inek olarak izah etmişler sana ve sistem böyle malesef. eger baban seni 1.5 yasında iken birakıp gitmişse birkaç sebebi vardır. Hepsini bilemezsiz. Belkide senin iyiliğin için yapmıştır. Hayır ve şer Allahtandır.

   hayata iyi taraflardan bakmanı ancak tavsiye edebilirim.

   Ben bir baba olduğum için kendi bakış açımı aktarmak istedim ve bu orneklere bakmanı tavsiye ederim, Aynısı anneler içinde vardır elbet.

   Belkide baban dünyanın en iyi babasıdır.

   https://www.youtube.com/watch?v=GKDQHveppWM

   https://www.youtube.com/watch?v=l6Wtgug98VU

   https://www.youtube.com/watch?v=4eYkJW8N-Gg

   https://www.youtube.com/watch?v=LZJyVteTe4M

   https://www.youtube.com/watch?v=tFKy6nPa5nk

   • Merhaba Sena Hanım,

    Birikmiş nafaka ile ilgili icra takibi yapıp hem babanızın malvarlığı üzerine haciz koydurma ve bunları sattırarak parayı tahsil etme hakkınız var, hem de maaşı üzerine haciz koydurarak 1/4’ünden yapılacak kesintilerle nafakanızı tahsil etme hakkınız vardır.

    Bu işlemi yapmak için en kısa zamanda bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.

    Eğer maddi durumunuz iyi değilse ve geliriniz de yoksa muhtardan alacağınız fakirlik kağıdı ile Adli yardım bürosuna başvurarak size ücretsiz avukat atanmasını talep edebilirsiniz.

    Av. Nazan Şenol Dokudan

    • Kimin ne yaşadığını nereden bilebiliriz ki Özdemir bey. Babayı da anneyi de dinlemek gerekir. Bu gibi durumlardan en fazla etkilenen çocuklar oluyor malesef, gelecekleri genelde problemli oluyor.

     16 yaşında nafaka peşine düşmekten önce cözülmesi gerekenler var. Sistem bozuk malesef. Belliki ebevyne karşı baskı, yabancılaştırma sendromu uygulanmış çocuk üzerinde. Bu birden 16 yaşa gelince ortaya çıkacak ani bir düşünce değildir.

     Yukarıda birinci video da gorecegimiz bir ornek var bu şekildeki vaka lar için. Video yabancı dil ama anlaşılırdır.

     Malesef bu gibi durumlarda çocuklar sürekli kullanılmaktadır. Velayeti alan ebevynler genelde cocuklar üzerinden emellerine ulaşmaya, intikam almaya, ülkemizdeki terime göre süründürmeye çalışmaktadır karşı tarafı. Bunlar bilinen bir gerçektir.

     • Cengiz bey,

      Benimde Annem-Babam ayrı, beni hiç arayıp sormadı, yasal hakkım olmasına rağmen babam bana 1 kuruş nafaka ödemedi.
      Ben aklım erer yaşa geldiğimde, nasıl olur diye sorguladığımda, bir yasal yol olup olmadığını araştırdığımda, ailem bana hiç uğraşmamamı sonunda her ne olursa olsun benim daha çok üzüleceğimi söylediler… Şimdi burada doğruyu yapan kim? beni yargıya teşvik etmeyen ailem mi?
      eğer bu mantıkla bakarsak yalnışı yapanın yanına kar değil mi??

     • Özdemir bey,

      Tamd a bu yazdıklarınızı yukarıdaki yazılarımda izah etmeye çalıştım. Kimlerin neler yaşadığını bilmek zor. Her anlatılanın doğru olduğu anlamı çıkmaması lazım. Her kişinin kendi paradigması farklı.

      Neler yaşandı da neden ayrıldılar bilemeyiz, belki birisi haklıydı, birisi haksız, beşki de ikisi haksız veya sudan sebepler oluyor bazen. Bunları bilemiyoruz. Bu şekilde yorum yapmak anlamsız. Ama bir gerçek varki Yukarıdaki örnekte de olduğu gibi, çocuklar çok etkileniyor. Sizin az da olsa söylediklerinizde benzer, size bir şeyler söylemişler. “Babam beni hiç arayıp sormadı” demişsiniz “yasal hakkım olmasına rağmen bana bir kuruş nafaka ödemedi” demişsiniz.

      Bunlardan önce yapılması ve olması gerekenler var.

      aklınız erer duruma gelmiş iseniz O zaman siz arayın sorun, bulun, konuşun, gerçekte ne olmuş. Anneniz ile birlikte geçirdiğiniz zamanlar kadarını babanızla geçirin.

      Tekrar etmek istiyorum, kimin neler yaşadığını bilemiyoruz.

      Yasalar malesef bizim ülkemize ait olan, toplumumuzun gerçeklerine göre tespit edilmiş değil. Bu yasalar Batı kaynaklı ve farklı toplumların yasaları, Ülkemiz sorumlu kişileri sadece gitmiş bir kopyasını almış gelmiş ve kabul etmiş. Bununla kalmamış CEDAW benzeri birçok uluslar arası anlaşmayıda anayasamızın üzerinde olarak kabul etmiş.

      Sistem malesef suçlu arıyor ve az suçlu olanı ise cezalandırıyor. Bunu nafaka ile, uzaklaştırma ile, elindekileri alarak, tazminatlarla, hapis ile.

      Bütün aileler parçalanıyor.

      Daha ilk anda pozitif ayrımcılıkla yasalar BABA ları sokağa atıyor. ekseriyeti bu şekilde. Babanız sizi arayıp sorsa da onun ile geçireceğiniz vakit en fazla bir ay içerisinde 2 hafta sonu gecesidir. Ülkemizde kendi öz evlatlarından bu yasalar ile kopartılan milyonlarca baba var ve her sene buna yüzbinlercesi ekleniyor. Ekseriyetinde sistem benzer şekilde.

      Tekrar belirtmek istiyorum, Bu öyle kısa bir konu değil. Her kişinin ve ailenin durumu çok farklıdır. Ben bu sayfaları ilk gördükten sonra takip etmeye gayret gösterdim ve oldukça fazla yazı yazdım. Amacım insanları rencide edip kötülemek değildir. Bozk bir sistem var ve bu sistemden nemalananlar var. Herkez keser i kendi tarafına yontmamalı.

      Sonuç olarak çocuklar bu yaşanılanları hak etmemektedir. Para konuşulması gereken en son olmalıdır. Para yı merkeze aldığınız zaman gerçek sorunu zaten çözemezsiniz. Eğer tabiki çözüm aranıyorsa. Bu şekilde olunca kendini mağdur hisseden kişiler ya helak ve perişan oluyor, ya da genelde yeni hayat kurma peşine gidiyor.

      Her kişiye göre de farklı.

      Yani Şu soruyu , belkide soruları kendinize sorunuz?

      Sizin gerçekte istediğiniz nedir? Anne ve Baba sevgisini yaşamak mı? Anne ve baba ile kiymetli vakitler geçirmek mi? Yoksa, ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlayacak PARA (nafaka desteği mi?)

      Kimse boşanmak için evlen mez. Evlenmemeli, Burada en fazla sorumluluk Anne ve babalara düşmektedir.

      Yaşanılanları bilemiyoruz. Herkesimin bakış açısı farklı, bunu defaatle izah ettim, Bu kişiler geçmişlerindeki yaşadıkları güzel anların fotoğraflarına, videolarına baktıklarında (eğer bakarlarsa eksiklerini ve hatalarını daha net görecektir.)

      böylesine kapsamlı ve bilinmeyenlerin olduğu konuları bir çırpıda izah etmek zor.

      — Kimse anne ve babasından ayrı yaşamayı hak etmiyor. Anne ve babalara ön yargılı olarak kötü diye bakmak yeterli değildir.

      Selamlar.

     • Merhaba cengiz bey herkeze bir yorum yapyor evet bende sormak istyorum 6 yıl önce bosandim ve 2 kızım var babaları hiç nafaka odemedi ben kendim buyutyoruz bir şekilde ama bu sene dava açtım sadece çocuk nafaka ödemeli canı istedi zaman kizlarim diye konuşur istedi zaman rencide eder bu mu hak şimdi bütün yorumlarınızı kadınları canavar gibi yorumlyorsunuz

     • elif hanım demiş ki; (bütün yorumlarınızı kadınları canavar gibi yorumlyorsunuz)

      Bütün kadınları canavar gibi yorumlamam yoktur. Bunları tamamen kendiniz yazıyorsunuz.

      Böyle bir şey olsaydı yazılar altına yorum dahi yazmaz. Kadınlar birer canavardır derdim. İsterseniz yazılarımı bir daha okuyun.

      Bunlar tamamen sizin imalarınız. Benim yaptığım tek şey yazılanlarda katılmadığım olan görüşlere açıkça düşüncelerimi yazmak olmuştur. Hakkımda bir yorum yapmanız sizi doğru sonuca götürmez. Ancak fikirlerim karşısında varsa karşıt görüşleriniz, farklı fikirleriniz, onları yazarsınız. Veyahut da alıntılayıp soru veya cevap yazarsınız. Bende yazmış olduklarınıza samimi olarak cevabımı yazar varsa sorularımı sorarım.

      Benim annem bir kadındır, kız kardeşlerim, ablalarım, teyzelerim, halalarım, kız arkadaşlarım, komşularım, çalışma arkadaşlarım, eşlerim, dostlarım, ülkemizin yarısı, dünyanın yarısı hemen hemen kadındır. Ülkemizde burada yazılanlar hususunda sorunları olan yüzbinlerce, kadın ve erkek vardır. Onların yakınları vardır. Ben sadece Bu sayfalarda yazı yazıp da görüşlerine katılmadığım kişilere hem örnek veriyorum. hem yaptığım çalışmaları sunuyorum, hemde analizlerimi, gözlemlerimi paylaşıyorum. Okuyan ve görüş paylaşan herkese katılırlar veya katılmazlar, aynı görüşte olurlar veya olmazlar. Farklı bakış açıları sağlıyorum. Okuduklarımda bu eksendedir.

      Bu sebep ile canavar gibi tanımlamanıza katılmıyorum. Benim yorum yazdığım yerdeki bir husus sizin mevcut yaşadıklarınızla benzerlik taşıyabilir. Bundan dolayı farklı görüşteyiz diye bana kızamazsınız.

      Ben size sizin bu yazdığınız yazıya istinaden çok basit bir kaç soru soracağım. Keşke Baba yı da dinleme imkanı bulsaydık. O zaman kimbilir neler neler konuşmak durumunda kalırdık.

      – Kocanız sizi Zorla mı kaçırdı?
      – Sizden Zorla mı 2 çocuk yapmanızı İstedi?
      – Evlenirken Birlikte gülücüklerle çekilmiş fotoğraflarınız var mı?
      – Evlenene kadar da birlikte çok mutlumuydunuz?
      – Çocuklarınız her biri doğduğu zamanlar birlikte mutlumuydunuz?
      – Boşanma öncesine kadar ailecek mutlu olduğunuz her anlarınızı düşünün ve hayal edin. bunu herkes, Ayrıldıkları eski kocaları veya karıları için, çocukları için benzer şekilde düşünmelidir.

      Bana kızgınlıkları olan ve yorum yapan kişilere şunu söylemek istiyorum. Beni hiç tanımıyor ve hakkımda hiç bir şey bilmiyorsunuz.

      Bende sizleri tanımıyor ve hakkınızda hiç bir şey bilmiyorum.
      Yazdıklarım sadece yorumlara istinaden ve kendi fikirlerimdir.
      Ölçütümdeki tek şey ADALET dir. Bakış açım POZİTİF ve YAPICI dır.

      Ailelerin çok basit şekilde parçalanmasına çocukların kimi zaman babaları olmadan, kimi zaman da anneleri olmadan yaşamak zorunda kalmalarına üzülüyorum. Onlar bunu hak etmiyorlar.

      Çocukların annelerine veya babalarına veya onların yakınlarına düşman edilmelerine de üzülüyorum.

      Bu sayfada benzer şekilde tanımladığım hususlardaki yazılara yorumlarımı ve görüşlerimi açıkça yazdım.

      Örneğin daha 3 yaşında anne ve babasının ayrılması ve sonrasında babasına karşı tek taraflı nasıl düşmanca çelişkili anlatımlarla nafaka peşine düştüğünü rahatlıkla görebiliyorum. (Belki de gerçekten haklıdır) ancak anlatımlarda öylesine çok fazla çelişkili hususlar var ki. Nafaka öncesinde konuşulması gereken çok daha önemli başka hususlar daha var.

      Sonuç olarak ;

      Görüşlerimizi karşılıklı olarak paylaşırken, Ortaya yazı yazarak kaybolup gitmeyelim. Eğer ki bir şey yazılacak ve bir konuda cevap veya soru sorulacak ise. Alıntı yapıp görüş belirtelim, soru soralım, cevap yazalım.

      En basiti sizin yazınızdan alıntıladığım kısımdır. Ben kadınlara canavar demediğim halde ve böyle bir açıklamam olmadığı halde, şuan da bunu kabul etmiyorum. Bunu demişim gibi yazmışsınız.

      Peşinen söyleyeyim, aynı eksende yazı yazdığınızda haklılık payı çıkarmak için söyleyeceğiniz hiç bir söz de doğru olmayacaktır.

      Çünki zannettikleriniz ile konuşmuş olacaksınız. Bu sizin açınızdan büyük bir problem aslında.

     • Bakmam gereken yerlerin Link ini verirmisiniz…

      Baba olduğunu bilmiyordum.

      Bir baba olarak yazdıklarımı çok daha iyi anladığı tahmin ediyorum.

      Ben Bir Babayım ve herkezden çok farklı yaşadıklarım vardır.

      Daha doğrusu her babanın yaşadıkları farklı farklıdır.

      Yukarıda link ini verdiğim video da ezici büyük çoğunlukta baba olma duygusu bu şekilde başlıyor. Sonradan olanlarda erkeğin de, kadının da hataları ve suçları olabiliyor. Dünya üzerinde kurulu olan sistemdekiler farklı.

      ***** Birde öbür dünya var *****

      çocuklar bunları hak etmiyor.

      BEN SİSTEMİ SORGULUYORUM. KİŞİLERİ DEĞİL.

      bilgilendirme için teşekkürler.

     • Merhaba,
      Bu yorumunuzu yeni gördüm. Facebook’ta Babalar ve Kızları diye ararsanız bulursunuz.
      Sistemi hepimizin sorgulaması gerek. Çocuklar mutlu olmayı hak ediyor. Sanırım sizi çok etkileyen şeyler yaşadınız. Umarım her şey yoluna girer.
      Sevgi ve saygılarımla

     • Merhaba,

      Özdemir bey in nasıl bir baba olduğunu hususunda verdiğiniz linkten bir izlenim edinemedim.

      Takdiri yakınlarına ve onları en iyi tanıyanlara aittir.

      Babalar kötü insanlar değildir. Tabiki anneler de, bunu vurgulamaya çalıştım, Gerek Özdemir bey, gerekse diğer babalar açısımdan

      Tek tük fevri durumlar genel gibi dösterilmemelidir. Her yıl 130-140 bin Çift in boşanır durumda olduğu Türkiye de Bu öylesine büyük rakam ki, Bir şekilde ağırlıklı olarak Babalar evlatlarından, canlarından, koparılıyor, sökülüp alınıyor acımasızca ve bu babalara zindan ediliyor dünya, Futursuzca kullandıkları ve kend,, ürettikleri, hatta kopya aldıkları Batı yasaları ile. Bu sistem zaten kötü yapıyor.

      Birileri çıkıyor bundan böyle sen Çocuğunu görmeyeceksin veya bu şartlarda göreceksin diyor. Aslında farkında olmadan en fazla cezayı çocuga kesiyorlar.Hatta Topluma.

      Empati yapılması gerekir ve Annelere çok iş düşüyor. Ama iyi annelere. Bir an gözlerinizi kapatarak şunu düşünün, Boşanmalarda evlatlar Anne yerine Babalara verilmiş olsun, ayda sadece 2 hafta sonu Anne evladını görsün ve birde üstüne tazminatla nafaka versin…

      Bu fatma şahin yasalarından ülkemiz çok çekecek, çekiyor zaten…

   • CENGİZ T. biri seni fena kızdırmış fena yolmuş sen iyi bir eş yada babaolmussundur ama her erkek öyle değil malesef yıllarım gitti ömrüm tükendi iyiki evlat vermedi rabbim oda perişan olurdu şimdi.bende bugun ayırıyorum yolumu 27 yaşındayım 32 imde evlendim evlendiğimden beri köle hayatı bilemessiniz ne çektim her kese laf yetiştirmeyi erkekleri savunmayı bırakın kendilerini padişah sanıyorlarsa bizde boşandıktan sonra nafakasını yiyerek prenses olmayı biliriz birazda o rezillik çeksin dimi ama kaç yıldır katlanmışım hemde bi işim varken hemde bi bağ çocuk yokken hemde ailem bana kucak aşmışken ben rabbim için sabrettim ama olmadı

    • Hakkımda söyledikleriniz sadece sizin zannettikleriniz. Kızdırmış, yolmuş veya birilerine laf yetiştirme derdimiz yok. Adil olmak herkes için geçerlidir. Bu konularda benim görüşüm çocuklar olduğunda ORTAK VELAYET tir. Bunu yazdıklarımda belirtim. Çocuk yok ise en kolayıdır. Bunda da görüşüm eşlerin birbirlerine nafaka vermemeleridir. (Anayasanın 10 maddesi eşitlik) Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Buna eklenecek herşey hiçbir anlam taşımaz benim için.

     Kanunların ADALET li olmadığı yerde zulüm oluyor. Kadına da – Erkek e de, herkese.

     Toplumsal olayları, Türkiye dahil bir çok ülkedeki benzer durumları, boşanma rakamlarını, sebeplerini, yasaları, uluslar arası anlaşmaları (CEDAW), sivil toplum kuruluşlarını yapılarını, işleyiş şekillerini, Ülkemize alelacele dayatılan bu konulardaki yasaları. (Bugün ülkemizin geldiği nokta dan geriye bakılırsa ve bütünlükle incelenirse ne olduğu açıkça görülür.) Bunların sonuçlarını inceleyen birisi olarak yazdıklarımdır. Ayrıca yazdıklarım salt tek yanlı değildir. Hepsinin politik bir malzeme olduğunun bilinci içerisindeyim.

     Geçtiğimiz yıl ülkemizde yaklaşık 132,000. boşanma gerçekleşti. son 10 yılda 1 milyon 500 bin, yani 3,000,000 adet kişi, ortalama 2 çocuk varsa 5-6 milyon problemli insan demek, aileleri yakınları v.s. Nasıl bir sektör olduğunu siz tahmin edin. ve ülkemizdeki, uyuşturucu, sigara, alkol, fuhuş, aile, çalışma, ekonomi, eğitim, güvenlik v.s. hukuksuz olabilecek herşeye etkisini tahmin edemezsiniz.
     Derin ve uzun meseledir.

     Kişisel durumunuz ve söyledikleriniz için her ikiniz hakkınızda hayırlısı olsun diyorum. Tek taraflı anlatımda söz söylemek zordur. Kim kime nasıl katlandığını bilemeyiz.

     • Cengiz T
      Siz sapla samanı karıştırıyorsunuz bence,
      ortada ödenmesi gereken ama ödenmemiş nafaka örnekleri var
      siz hala kim kusurlu, neler olmuş,neler yaşanılmış peşindesiniz .O ayrı bir konu. Ortadaki gerçek ise; ödenmemiş nafakalar.
      Ayrıca, eşlerini sevgililerini öldüren cani ruhlu adamları haklı bulduğunuz kuşkusuz(bunu içinizden yüzümüze karşı söylüyorsunuz 🙂
      Hiç kimse öldürülmeyi ‘ hak’ etmez!

     • “seran
      03 Ocak 2017, 22:14” ‘a

      Yukaridaki aciklamalarda ve bu sayfanin genelinde olan aciklamalarin tamaminda sizin ifade ettikleriniz sekli ile yazmiyor.

      Aciklamalarimiz ve kizginligimiz, Para karsiliginda sirazeden cikan disilerdir. Egzejere etmeyin,

      Ulkemizde ve dunya da anlasamayip veya degisik sebeblerle bosanan ancak, birbirlerine karsi saygiyi yitirmeyen ve cocuklari icin fedakar olan hemcinsleriniz de vardir. (sap ile saman boyle birsey)

      O paralar haramdir ve almak icin yapilan hileler, cesitli entrikalar da cok cirkindir.

      Buradaki kisinin yazdigi gibi.
      (Yetim maasi almak icin devletini dolandiran bir kadin, doymak nedir bilmedigi gibi, bunu cumhuriyet savcilari okusa da, sgk gorevlileri de, bu zamana kadar haksiz aldiklarini cezasi bu ve bunun gibilerine odetse.
      Kimbilir daha kimlerin canini yakacaktir. O cocuklara da yazik gunah.

      Pes dogrusu,

      Zeynep Sümeyye Atasever
      https://alternatifanne.com/nafaka-konusunda-haklarmz/#comment-31529

   • Yav sen ne heryere zıplıyosun,reşat nuri güntekin’in bir kadın düşmanı adlı kitabı senin varolacağından esinlenerek mi yazılmış ne???????

  • Merhaba Sena Hanım,

   Birikmiş nafaka ile ilgili icra takibi yapıp hem babanızın malvarlığı üzerine haciz koydurma ve bunları sattırarak parayı tahsil etme hakkınız var, hem de maaşı üzerine haciz koydurarak 1/4’ünden yapılacak kesintilerle nafakanızı tahsil etme hakkınız vardır.

   Bu işlemi yapmak için en kısa zamanda bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.

   Eğer maddi durumunuz iyi değilse ve geliriniz de yoksa muhtardan alacağınız fakirlik kağıdı ile Adli yardım bürosuna başvurarak size ücretsiz avukat atanmasını talep edebilirsiniz.

   Av. Nazan Şenol Dokudan

 • Sayın Avukat Nazan Hanım..
  Ben 6 ay önce eşimden anlaşmalı bir protakol ile boşandım.. İki çocuğumuz var.. biri oğlan 14,diğeri kız 20 yaşında..Anlaşma protokolüne göre küçük oğlan için ayda 500 tl. nafaka ödüyorum. 20 yaşındaki kızım engelli ve devletten herhangi bir bakım parası almıyor…Ben devlet memuruyum eşim ise emekli hemşire olmasına rağmen şu an bile özel bir hastanede çalışmakta..Eski eşim Engelli kızım için Nafaka davası açmaya hazırlanıyor..böyle bir dava açabilir mi? Açarsa sonucu ne olur.. Devlet Memurunun durumu malum.. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim…

 • merhaba
  eşim bundan 7 ay once evi terk etti baska biriyle ben 4 aylik hamileydim kizimda 9 aylikti simdi bosanmak istiyorum esim eve donmek istiyor bosanma
  davasi
  actim fakat esim nafaka odememek icn sigortasiz calisiyor ortada iki cocugumuz var biri 15 aylik biri 2 aylik erken
  dogdu stresten 7 ay boyunca ihtiyaclarimizi karsilamadi doguma gelmedi dogum masraflarini ailem karsiladi
  bunun icinde tazminat davasi acmak istiyorum acabilirmiyim

 • bende şuna karşıyım tamam erkek nafaka ödüyücek.sonra bu adam evlenecek nasıl geçinecek asgari ücretle çalışan biri kiramı vericek evine ihtiyaçmı alıcak nafakamı ödüyücek ne yapcak kadın evlenmicek bu adamda sıkıntı çekicek kanun bunumu diyor….

 • Nazan Hanım bir bilgi talebi de benden.
  1 sene evli kaldıktan sonra bayandan ayrılmaya karar verdim. Karşı tarafın dava dilekçelerinde darp ederek çocuk düşürme, evin geçimini sağlamama, dayak vs dahil tüm çirkeflikleri yaptığımı yazmalarına rağmen, duruşmalarda kendi tanıkları dahil bu iddiaları yalanladır. İlgili DR raporları dahil hepsini ben temin ederek, iddialarının yalan beyan olduğunu ispat ettim. Bu mahkeme (boşanma davası) süresince evinde kaldığım ailem ile de ilişkilerim bozuldu. psikolojik olarak yalnızlığın vermiş olduğu bunalımdan dolayı işimden çıkmak zorunda bırakıldım. Sonra adaptasyon sorunu nedeniyle bulduğum başka bir iş yerinden de çıkarıldım. Asgari ücretli olarak çalışıyorum. Başka bir gelirİM yada mülküm yoktur. Ayda 500 TL nafakaya hükmedildi. Ayrıca eski eşimin (eksik ödenen nafakadan dolayı) icrada maaşımda. 950 TL elime para geçiyor. 500 TL nafaka 240 TL icra ödüyorum. Yanına sığındığım arkadaşıma 100 TL kira veriyorum. 940 Tl maaş alıp 840 TL ödeme yapar halde buldum kendimi. Bu arada artık borç alacak kimsem de kalmadı. Ağır cezada yargılanmak mı ASLA. Bu nasıl bir “HAKKANİYET”tir. Eski eşim mi??? Babasının evinde ayda 740 TL benden maaş alıyor…. SGK babaya ait. Kira Yok. Ben bu durumda evleneyim mi? Evlenmeyeyim mi? Acaba yargı bu şekilde mi adil davranıyor?
  Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

 • Kadınların boşanma durumunda nasıl düşmanlaştıklarını anlatamam. hele de köylü ve cahilse Allah yardımcınız olsun 🙂

  • Merhaba ,

   ayyy ne güldüm ya.. Evlenirken köylü ve cahilini isterler boşanırken asil olmasını :))))))

 • Kadına pozitif ayrımcılık yapacağız derken erkekleri ezen mahveden bir duruma gelindi. Benim eşim de benim için 6 ay uzaklaştırma aldı. insanın öyle gcüne gidiyor ki. işin ilginç tarafı fiske vurmadığım eşimin anasını her gün babası bir güzel dövüyor. abisi de karsını kaç kere komalık etti. onlar kocalarına uzaklaştırma alsa o karıları ne yaparlar biliyor musunuz? ama benim eşim bana alıyor. çünkü ben bir b*k yapamam :)))

 • iyi günler

  eşimle 2 yıllık evliyiz eşimin dedikodularından ve aşırı kıskançlığı yüzünden ve sürekli annesini tutmasından ailede sürekli huzursuzluk ve kavga çıkarmasından dolayı çok ama çok aşırı derecede geçimsizlik var. ANlaşamıyoruz 3 ay benim evimdeyse 5 ay kendi annesinin evinde kalıyor kıskançlığı yüzünden sürekli tartışıyoruz bana olmayacak hakaretler ediyor ben boşanmak istiyorum fakat karşı taraf yanaşmıyor asgari ücret maaş alıyorum ve 500 tl kira ödüyorum durumum ortada nafaka veririmiyim ödersem ne kadar nafaka öderim.

 • Mrb. Esim devlet memuru ve ayrica hukugu yeni bitirdi bu sene stajdan sonra kurum avukati olacak. 1 oglum var 2.5 yasinda. Ben ev hanimiyim bosanacam nafaka nekadar alirim

 • merhaba. eşimden boşanalı 3 yıl oldu. fakat nafaka alamıyorum. dava açtım. kazandım. suçlu gözüküyor fakat yinede alamıyorum. elimde gerekçeli karar da var. avukatım sigortasız çalıştığı ve mal varlığı olmadığı için icrada olamaz dedi. yani ne nafaka alabiliyorum ne de o kişi hapise girdi.

  • Git çalış hiçmi gurur yok sende nediye başkasının kazancına göz dikiyorsun.Helal haram nedir bilmiyorsunuz.

 • Annem yabancı ve babam türk boşanmaya karar verdiler ama annem türk vatandaşı değil boşanmaların taktirde annem kendi ülkesine gönderilir mi yada bana bakması için kalirmi bide anlaşmalı bosanmada nafaka söz konusu olabilir mi

 • Bos bos yazilar yaziyosunuz.av hanimdan iyi biliceksinizya hemen vicdana dine intikama getirmissiniz konuyu.öyle elini kolunu sallayarak sorumluljk almadan gezmek cogunuzun derdi.ben 10sene once bosandim ve bir kere bile nafaka almadim kizim icin.kendim baktim buyuttum oda cani isterse aldi isterse sevdi istemezse acmadi telefonlari.boynu bükük bekleyen benim yavrumdu.ben ne dedim aman uzak olsun ondan gelicek parayada lanet olsun dedim ugrasmadim.ama hata ettim neden cunku evladimin hakkiydi o gelecek 2kurus para.o parayla kizim kurslara gidebilir yada kumbarasinda biriktirip istedigi sekilde degerlendirebilirdi.babasi napti kumarlarda harcadi keyfine bakti nasilsa boynuna yinede sarilan bi cocuk var egosu yerinde.niye versinki para pul.ben 2.evliligimi yaptim kolay deil manevi ve maddi olarak ugrasmak uzaktan herkes baba olur.kizim ozel okullarda okuyor herturlu sosyal imkani sagliyorum ama yinede babasindan gelecek herseyi bekliyor yavrum.simdi istiuorum odesin haksizlik yapmasin yada diyorum girsin hapse korksun sorumluluktan kacamiycani devletin hesap soracagini bilsin.hayati üçkagitcilik yapan biri haketmezmi sizce?yoksa omru boyle gececek banane bisey olmaZlarla umursamazliklarla.

 • Peki av hanim sorum şudur sigortasiz calisiuor üzerine mal mülk yok ama ailesinde yasiyor ve ailenin durumu iyi.kizim icin 10sene önce nafaka baglandi ama ödemiyor.ailesinin evine icra göndermeden parayi odemesini saglamak istiyorum.cunku bu insan ailesinede acimiyor onlarin suçu yok.ancak hapis cezasi gelirse parayi öder bir sekilde diye dusunuyorum.toplu sekilde alabilecekmiyim kizimin hakkini hangi yolu izlemeliyim.benim durumum iyi ancak icra ile ugrasmak ve odeme yapmak istemiyorum.

 • Ayrimcilik yapiliyor diye yazan erkeklerede kizmadan gecemiyorum nafaka ödememek icin heryolu deniyenler hangi zihniyettesiniz belli.cocuk ortaktir bakmak zorindasiniz kadinda madursa cocuga baktigi icin calisamiyorsa napsin tek basina nasil gecinmesini bekliyosunuz anlamis deilim.buyuzden bosanmadan kahrınızımı ceksin istiyosunuz.o devirler eskide kaldi unutun gitsin.kimsenin kimseden yasam özgürlügünü almayada hakki yok.demisya iste bazilariniz yok iste böyle katil olunuyo vs sizler potansiyel suçlusunuz.sorumluluk sahibi bir erkek zaten yuvasini ayakta tutar.kadin suclu ise zaten nafaka alamaz oyuzden onu tartismiyorum bile.ama cocuklarin herzman hakki var.

  • Elif hanim,

   Yazilarinizda okadar fazla celiskiler var. Yanlis anlasilmasin, eski esinizin savunucusu degilim. Siz tek tarafli konusmussunuz. Bir de babayi dinleme imkani bulsaydik kim bilir neler neler derdi.

   Oncelikle KIZIM demissiniz, kizimiz bile diyememissiniz. Sanki Cocugunuzu tek basiniza siz yapmissiniz gibi. Bu bile tek basina davranislarinizi izah ediyor. Her 3 parcada yazdiginiz yazilari okudum. Iki lafin birinde parayi one cikarmissiniz.

   Bir de diyorsunuz ki Cocuk ortaktir. Ortak ise ne parasi istiyorsunuz. Bosandiginiz zaman mahkeme de hakim e sunu diyebilirdiniz. Bu cocuk bizim ortak evladimiz, benim ,le ne kadar kalacak ise babasi ile de o kadar kalsin. Bende kalince masraflari ben onda kalirsa o karsilasin, ortak giderleri de beraber oderiz.Ortak velayet istiyorum deseydiniz.

   Hatta hatta babasinda kalsin ben yardim edeyim deyin. (Empati yapin ve bunu dusunun bakin bakalim nasil oluyor….. )

   Bir cok dede veya nine var torunlarını göremiyorlar, Erkek veya kadin farketmiyor, Ortak velayet de olmayınca, cocuk bir tarafta olunca, o taraf vahsilesiyor, insanlık duyguları kayboluyor bir an. Kin ve intikam yüzünden çocukları kullanıyorlar, Bu tür insanların aslında çocuklar ve onların yaşadıkları travmalar umurlarında bile değildir. Onlar için tek sey ekreriyetler cevreleri ve elalemin dedikleri ile, Sadece akillarinda paraaaaaaaaaa vardir paraaaaa. Toplu para, çok para, birikmis para.

   Magdur olan kadin üzerinden “””cocuga baktigi icin calisamiyorsa napsin tek basina nasil gecinmesini bekliyosunuz anlamis deilim””” diyorsunuz. Magdur olan erkek ise ne olacak bunu nasil bilecegiz. Burada yorum yazanlarin ekseriyeti zaten bir sekilde magdur. Ya erkek, ya da kadin..

   Durumunuzu izah edip yardim almak yerine, bir de ayriyetten herkeze inceden inceden giydirmissiniz laflari.

   “””kimsenin kimseden yasam özgürlügünü almayada hakki yok””” demissiniz. ama hapise girse rahatlayacaksiniz. ustelik durumunuzda iyiymis, kizinizda ozel okullarda okuyormus, her turlu sosyal imkani da sagliyorsunuz. Eee demezlermi siz ozaman neyin pesindesiniz. Durumunuz iyi ise gidin avukat tutunuz, derdinizi izah ediniz, Avukatlar yasalarda ne gerekiyorsa geregini yapar.

   Sonuc olarak sunu soylemek isterim; Tabiki de babayi da dinlemek en dogru olanidir. (supesiz ki kotu anneler veya kotu babalar da olabilir)on yil once ayrilmis iseniz ve cocugunuz simdi ozel okullara gidiyorsa. Bosandiginizda daha kucuk yaslardaymis ve yazik diyorum. Olan hep cocuklara oluyor. Kim bilir cocugum babasi ile ve aile olarak ne güzel anlari vardi. Dogdugu zamanlar, ilk yurumeye basladigi, ilk konustugu, daha neler neler.

   • Siz neyin pesindesiniz? Ben babami birsuru kadinla bastim defalarca , ona öldüğümü bilmezsin sen dedim evet dedi , siz kadınlarin neler çektiğini biliyormusunuz? Siz burda kendi cinsinizi korumaktan başka bir şey yapmıyorsunuz, fazlalık yapıyorsunuz. Benim küçüklük resimlerimi çekti annem , babama parasını verdi resimleri çıkartırmısın diye . O çok korudugunuz hem cinsiniz benim resimlerimi çöpe atıp rakı içti . Ben o adam yüzünden her gece kalkıp evdeki bıçaklari topluyodum ortalıktan. Hep kavga ediyor , anneme hakaret edip şiddete yöneliyordu.! Hep utandım babadan hep . Birkere de beni yolun ortasında bırakıp gitti bir kadınla . Küçüktüm daha. Herkesin babası vardı imrendim hep. Babam olmadığını söylemeye utandım. Babam olacak adam eve kadınla geldi , ben evdeyken. Anneme antidepresanları verip verip uyutup GÖZÜMÜN ÖNÜNDE KADINLA GELDİ. Hep ağladım. Bana bir çorap dahi almadı. Doğum günlerimde aramadı. Hep başkalarıyla tanıdım onu. SEN BURDA GELMİŞ KADINLARI KÖTÜLEYİP DURUYORSUN . Bazı babalar vardır gerçekten babadır. Üvey babam bana harçlık veriyor biliyomusun? Utanıyorum alırken . Nasıl bir duygudur biliyormusun? Daha kaç yaşında olduğunu bilmeyen bir baba ve seni okula yazdirip harclik veren bir uvey baba. Buraya gelip konusma fazla , koruyup durma insanlarin ne yasadigini bilmiyorsun!

    • Ecrenur yilmaz hanımefendi,

     Benim peşinde olduğum birşey yoktur. Yazdıklarımın hepsi ilgili yazıların altındadır. tamamı bilincli olarak yazılmış kendi konusu ve benzerleri ile ilgilidir.

     Her bir kadının ne çektiğini tabiki ben bilemem, siz de bilemezsiniz. Ancak belki yeterli olmayabilir ama empati yapabiliyorum. Zalim birisi değilim. Kimse benim babamın oğlu da değildir. Bu konularla ilgili insanlar hakkında ayrım yapacak birisi olmadığımı ben biliyorum. Sizin bana sormaya çalıştığınızı ben gerek gördüğüm her yazdığım yazı altında zaten örnek verdim. BABALAR KÖTÜ İNSAN DEĞİLDİR dedim. Sizin durumunuz farklı ise kendi açınızdan belki de haklısınız bunu biz bilemeyiz. Dediğiniz gibi bir durum var ise o durumu savunacak değilim yazınızı okudum.

     Anlattığınız konularda haklı olabilirsiniz buna karşılık yazacak birşeyim yoktur. Zaten bu konu ile ilgili her bir hususta açıklama yapan sayın Avukat hanım var. Gayet de güzel yasalara göre olan hususları açıklıyor. Her bir açıklamalarına katılmasam da, kendi konusunda uzman ve yazıları okuyanlara yardımcı olmaya çalışıyor. Bunları görmezden gelmemiz veya göz ardı etmemiz söz konusu değildir.

     Genel de olsa birisini veya birilerini korumuş değilim.

     Şahsım adına yazdıklarınızı kabul etmiyorum. Yazdığım her bir yazı ile istediğiniz kısmında alıntı yapıp bana soru sorabilirsiniz. Bütün hepsine samimi olarak cevap verebilecek yetkinlikteyim. Bunu herkes sorabilir. Yazdıklarımın her bir satırı beni bağlar ve yazdıklarımın hepsi kendi görüşümdür. Yazdıklarıma inanıyorum.

     Her seferinde de vurguladım. ADALET benim önemsediğimdir. Her kime nasıl olursa olsun. Kanunlar var diye saçma sapan adaletsiz olanlar doğru diye bir şey yoktur. Önce kanunlar doğru, adaletli ve eşitlik ilkesine göre olacak sonra da adaletli kararlar verilecek.

     Herkes bilirki son olarak çıkan aile ile ilgili yasalarda O zamanki Aile bakanı içeriğinden bile haberdar olmadığı bu yasaları bu ülkenin başına bela etmiştir. (Yasalar dışarıdan ithaldir.)

     Mecliste kendi getirdiği yasalarla ilgili oylamaya bile katılmamıştır.

     Aileler parçalanmış çocukların durumu da ortadadır.

     Bir senede 131,000 boşanma oluyor. Son 10 senede yaklaşık 3 milyon birey demek. Ortalama 2 çocukları olsa 6 milyon kişi demek. Bunların ve birbirleri ile yakın akrabalı ilişkili olanların sayısı on milyonlarca insan demek.

     Arkasındaki sorunlar yumağı öylesine fazlaki. Kimse bunları düşünmez bile….

     Benim bakış açım ile sizinkiler çok farklıdır.

     Yaşadığınız durumlar üzücüdür. Allah kimseye böyle şeyler vermesin.
     Anlattığınız gibiyse babanızı savunacak değilim.

     “”” Buraya gelip konusma fazla..””” demişsin.

     Buna sen karar veremezsin. Uslubun ve davranışın doğru değil.

     Bir kişiye olan öfken ile başka hiç tanımadığın kişileri suçlayamazsın.

     Tekrar olarak söylüyorum siz veya başka birisi, benim yazdıklarımdan başka anlam yükleyip bana veya başkasına öfkeli davranamazsınız.

     Yazdıklarımdan alıntılayıp o şekilde soru sorun veya açıklama yapın, ben hepsine vaktim oldukça cevap veririm. Sayfa ilgimi çektiği için en başından buyana takip ediyorum.

     Konusunda uzman olanlar da sorabilirler.

     Sayın Avukat hanım da sorabilir.

 • Yazılanları okudum da etkeklere bi anlam veremedim. Ben boşandım 1 oğlum var ve oğlumu yanıma aldım çünki eşim ve ailesi çocuk bakabilicek bilince sahip değil. Şimdi bi ev açtım çalılıyorum çalıştığım için çocucğumu anaokuluna verdim. Bu çocuğu tek başına yapmadım ama tek büyütüyürum. Ev kirası okul parası elektrik su vs. Siz hesaplayın artık. Ee adam napıyor sırf 400 yl nafaka ödememek için ssk sız çalışıyor. Hak bunun neresinde acaba. Ondan sonra 6 7 sene sonra ben senin babanım demeyi bilirler. Yorum taparken insaflı olun bence. Ben oğlumun isteklerini bi yandan karşılamaya çalışırken onun çocuuğunu arayıp sormaması çocuğunun hakkı olan ücreti kadınlarla yemesinin neresi hak.

  • Cengiz bey tum yazdiklarinizi okudum kadinlari cahil olarak siniflandirmissiniz oncelikli sunu soylemek istiyorum dinimizde bile kadina nafaka verilmesi gerektigi soyleniyor niye cunku erkek her sekilde kazanir her isi yapar calisma konusunda dirayetlidir kadinlarda calisir evet ama erkek parasiz kalmaZ bir aileyi gecindirme yapisi vardir erkegin suna bende karsiyim kadinin zengin olup sirf intikam ugruna erkegi soymasi ama ne olursa olsun cocuguna bakmalidir bir baba sunu sorucam bosanmadan once bir anne calismiyor baba calisip bakiyir degilmi anne evde ilgileniyor cocukla niye evlilik hayati surerken baba anneden para istemiyor bir cok erkekde esini calistirmiyor devlet biraz bunlari dusunerek kadinlara daha kolaylik saglamistir bende esimr bosanma davasi actim siz sebep istiyorsunuz yaa erkegin kusuruyla ilgili benim elimde yaralamadan raporum.gorulmus davam var bunlara ragmen 5 yil daha surdurdum evliligimi 10 yil katlandim hic bir hakki yokken ben kanser hastasiyken ameliyaltli oldugum halde bana darp etti niye peki sadece biraz sorumluluk sahibi olmasini soyledigim icin ben onkadar yara aldimki hastalik sahibi oldum bu evlilik yuzunden ve ben hic birsey istemedim hakim kendi tedbir nafakisi bagladi kizlarimizla bana ben calisicak durumda degilim kizlarimin babasi devlet memuru ve nafaka odemiyir 7 aydir kizlarini mahkemenin belirledigi gunler goruyor aliyor gezdiyor getiriyor ama ne ihtiyaclari var sormuyor bile ben yinede herseylerini annem sayeseinde karsiliyorum vermedigi nafakalara icraya. Verdi avukatim devletin verdig sagladigi avukat sagolsun simdi hacze verdi niye goruyor ne kadar magdur oldugumu ben hic birsey istemedim ama buna ragmen devlet sagolsun hakkimi korudu uzaklastirma verdi cunku gercekten tehlikeli biri hapis cezasi kesinlikle istetmem ne olursa olsun kizlarimi dusunurum cunku en buyuk yarayi onlar alir vermesede yapacagim birsey yok o utansin derim kizlari buyuyunce babalarina bizimle niye ilgilenmedin dediklerinde o dusunsun ben babalarini hic bir zaman kotulemiycem ama onun para vermedigini biliyorlar bunlara ragmen ben sucluysam diycek hic bir seyim yok kizlarini isteyebiliyor birde velayetini oysaki bakabilecek durumda degil babaneleri kime baktircaksa artik dogru evlenir bir uvey anne gelir kizlarimiza her turlu zulmu yapar ama ben bir anneysem asla buna musade etmiycem ahlaki bozuk dengesiz bir babayada cocuk teslim etmiycektir devlet…

   • serife hanım merhaba,

    Kadınları, erkekleri veya insanları sınıflandırmam söz konusu değildir. Cahil olarak da sınıflandırmam olmamıştır. eksik veya yanlış intiba edinmiş olabilirsiniz. Şunu (eğer sınıflandırma olarak görülürse) erkek veya kadın fark etmez ve açıklıkla ifade edebilirim. İnsanlarda iyiler veya kötüler olarak bir tespitimiz olabilir. Yazdıklarımda genelde bu vardır. Bunu kabul edebilirim.

    Yaklaşık bir buçuk yıl önce okuduğum makale nedeni ile bu değerlikardeşlerimizin kurdukları ortamda fikirlerimi paylaşma gereği duygum ve o zamandan beridir de takip etmekteyim, Faydası oluyormu bilemiyorum. görüşlerimi diğer yorumcular gibi bende paylaşıyorum. Sağulsunlar ilgili olanlar değer verip herhangi bir sansürleme yapmadan yayınladılar.

    Birçok seferde görüşlerimizi, yaşadığımız olayları, cevremizi, yerli veya yabancı toplumlarda olan gözlemlerimizi analizlerimizi paylaşma fırsatımız oldu. Buradaki yorumlarım genelde sistem üzerinedir ancak bu sistemi kullanan ve kendilerine çıkar sağlayan avantaj gibi görenlere ve bunu acı vermek maksatlı kullananlara (genelde çocukları içerlerine katıp alet ettikleri için) cevap verme gereği duyguğum için yazılar yazdım. Bu yazılar zaten çok açık olarak yukarıda da görüldüğü dikkat çekicidir. Bir çok seferinde Avukat olan kardeşimiz zaten yasalar gereği olan gerçekleri açıklıkla ifade etmişlerdi.

    Kişisel olarak yaşadıklarınız için üzgünüm, Ailelerin parçalanması ve çocukların bunlardan dolayı en fazla zarar görmesi en çok üzüldüğüm konulardır. Her boşanmanın kendi içerisinde birçok bilinen ve bilinmeyen hususları vardır. Tek taraflı bir kesimi dinlemek hiçbirşeye fayda getirmiyor malesef. Yasaların kadınlara ayrıcalık tanıdığı çok açık bir gerçektir. Devlet büyükleri bile pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Herbir sorunuza tek tek cevap vermek ancak karşı tarafında olduğu bir ortamda mümkündür.

    Din konusunda izah ettiklerinizde eksiklikler ve yetersizlikler vardır. İslam dinine baktığınızda. Boşanmalarda çocuğun yeri babasına aittir. Kadına verilecek nafakanın süresi vardır. Hatta hamile iseler, yüklerini bırakıncaya kadar geçimide sağlanmalıdır. Uzun ve detaylıdır. Bu konularda araştırma yapmanızda faydalar vardır. Ayrıca Din boşanma yetkisini kadına vermemiştir.

    Günümüzde malesef AB den ithal edilen yasalar ülkemizde çok canlar yakmıştır. Bundan çıkar sağlayacağını zanneden bazı kadınlar büyük hüsranlara uğramışlardır. Bir çoğu sonradan pişman olmaktadır. Bu batıda da benzer şekildedir. Ancak ülkemizde çok daha karmaşık haller almaktadır. Aslında Anayasamıza göre erkek ve kadın eşittir. Fakat iş boşanma meselesine gelince bu eşitliği herkez unutuyor. En temel haklardan olan insanların özgürce yaşaması da engelleniyor. Canlarından bir parça olan evlatları ezici coğunlukla babalarından ysalarla koparılıp alınıyor. Bir baba Kendi evladını Annesi kadar göremiyebiliyor. Hatta annesinin sevgilisi veya yeni eşi kadar bile. Az bir ihtimal de olsa tersi durumlarda söz konusudur.

    Siz zaten kendi durumlarınızla ilgili hususları yazmışsınız. Yukarıda birçok konuda izah ettiğim durumlar sizde de mevcut.

    Ben yapmadım etmedim diyerek izah ettiklerinizin hepsini sizin yaptığınız bellidir. Sağolsun devlet size avukat vermiş. Siz birşey istememişsiniz ve vermiş! İstemezseniz dava etmezsiniz. İstiyorsunuz ki dava etmişsiniz. Yasalarda var olan birşeydir ve bu bir hak durumundadır.

    Benim söylemek istediklerimin hepsi bunların daha ötesinde olanlardır.

    Aslında yukarıda yaptığım yorumlardan pek farklı şeyler söylemek anlamsız. Yazılarınızdan net anlaşılıyor. Hele son satırları içinizdekini adeta dışa vurmuşsunuz. Siz çocuklarınızın babaların-yla mutlu olmasından korkuyor gibisiniz, kıskançlıkda var öyle değil mi? Enson satır ise bir feceat Çocuklara yazık. (Baba bir konuşsa neler diyecek kimbilir)

    Bırakın Çocuklar Babalarıyla da mutlu olsunlar. Sizde ne kadar kalıyorlarsa onlarla da kalsınlar. Eğer utanacakları birşey varsa kendileri bunları yaşasınlar , sizler yönlendirmeyin. Veya başka ortak çözümler bulun, daha yapıcı olun, Çocukları babasız yetiştirmeyin, Çocuklar babasız yetişirlerse genelde hayatları boyunca çok yaralar alırlar.

    Bütün bunları boşanmalar aşamasına gelmeden çözmek gerekir. Annelerimizi babalarımızı daha fazla örnek almakta fayda vardır.

    İçlerimizdeki kin ve nefretleri bırakıp daha yapıcı düşünmekte fayda vardır. Devlet zaten bu konularda aciz kalmış. Batı ne derse peşin kabullu. CEDAW ve istanbul yaklaşımı ortadadır. Uluslararası Anlaşmaların hepsi Anayasanın da üzerindedir. Bu ülke bugün bu kadar karışık bir durumlara gelmiş ise, bu yasaları adaletsiz olarak yapanlar düşünsünler. Bugün Türkiye de bir yılda 130 bin üzerinde boşanma rakamı var. Son on yılda 1,5 milyondan fazla. 3 milyon insan boşanmış ve bir okadar da cocuklar perişan olmuşlar. Durum ortadadır. Daha kötüye gitmektedir. Yönetenler bunu çözemiyorlar ve bu kafa ile giderlerse çözemeyecektir de.

    İnsanlar kendi çözümlerini kendileri er veya geç bulacaklardır.

   • KURANA GÖRE BOŞANMA, NAFAKA VE VELAYET
    NAFAKA :
    – 1. İddet süresince
    – 2. Hamilelik süresince
    EMZİRME ÜCRETİ :
    – Çocuğu babası için emzirir ise ÜCRET verilir. (NAFAKA DEĞİL ÜCRET)
    – Baba isterse çocuğu başka bir kadına da emzirtebilir.
    VELAYET
    – Şayet ayette “çocuk için de nafaka verin” denilseydi burdan velayetin anneye verilmesi gerektiği sonucuna varılabilirdi,
    aksine; “SİZİN İÇİN emzirirlerse ÜCRETLERİNİ de verin ve aranızda uygun bir şekilde anlaşın. Eğer anlaşamazsanız, çocuğu baba hesabına BAŞKA BİR KADIN emzirecektir”
    denilmekle, kadının ÜCRET KARŞILIĞINDA çocuğu emzirmesi bu konuda sıkıntı çıkarılırsa da başka bir kadının baba için çocuğu emzirebileceği açıkça yazılıdır.
    – Ayetin karşısında yine de zorlama içtihatlara girmek isteyen varsa; “Cehennemin dibine kadar yolu var.”
    —————————————–
    TALAK 6 :
    “Onları (iddetleri süresince) gücünüz nispetinde, oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun. Onları sıkıntıya sokmak için kendilerine zarar vermeye kalkışmayın. Eğer hamile iseler, doğum yapıncaya kadar nafakalarını verin. Sizin için (çocuğu) emzirirlerse (emzirme) ücretlerini de verin ve aranızda uygun bir şekilde anlaşın. Eğer anlaşamazsanız, çocuğu baba hesabına başka bir kadın emzirecektir.”
    —————————————-
    BAKARA 233 :
    -Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için(YANİ BABA)- anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Onların (annelerin) yiyeceği, giyeceği, örfe uygun olarak babaya aittir. Hiçbir kimseye gücünün üstünde bir yük ve sorumluluk teklif edilmez. -Hiçbir anne ve hiçbir baba çocuğu sebebiyle zarara uğratılmasın- (Baba ölmüşse) mirasçı da aynı şeyle sorumludur. Eğer (anne ve baba) kendi aralarında danışıp anlaşarak (iki yıl dolmadan) çocuğu sütten kesmek isterlerse onlara günah yoktur. Eğer çocuklarınızı (bir süt anneye) emzirtmek isterseniz örfe uygun olarak vereceğiniz ücreti güzelce ödediğiniz takdirde size bir günah yoktur. Allah’a karşı gelmekten sakının ve bilin ki, Allah yapmakta olduklarınızı hakkıyla görendir.

 • slm ben eşimden ayrılmayı düşünüyorum alkolik bir adam elindeyim kiracıyım bir çocuk annesiyim eve bakmıyor kazancıda baya var ama biz görmüyoruz ne beni eşi olara nede çocugunu çocugum diyerek biliyor çocugunun yaşını dahi kaça gittigini dahi bilmiyor dışarda tur tur geziyor yanımızda 10 kadar kalmıyor bile kalsada sadece işkisi internet başında ben çocumla bana nafaka veya tazminat talep etmek istesem olurmu gelirim dahi yok ne yapıcamı bilmiyorum üç milyar geliri var beni aydınlata bilirmisiniz tşk kolay gelsin

  • Merhaba,

   Olası bir boşanma durumunda kusurlu taraf eşiniz olduğundan tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz. Eşinizin malvarlığı var mı bilemiyorum ancak maaşını dikkate alınca çok yüksek tazminat miktarlarına hükmedilmeyecektir. Zira tazminat miktarı belirlenirken kişinin gelir durumu dikkate alınıyor. Nafaka çocuğunuz için ödeyecektir, sizin için ise şartları varsa ödeyecektir. Durumunuzu çok net bilemediğim için yorum yapmam zor ama mahkemeler çocuk için en fazla babanın maaşının %40’ı oranında nafakaya hükmetmektedir.

   • Merhaba,

    Boşanma davalarında evliliğin kusuru ile bitmesine sebep olan kişi şartları varsa maddi manevi tazminat ve nafaka ödemekle yükümlü olur.

    Eşiniz anladığım kadarıyla evi terk etmiş, bu durumda ihtarı genelde terk nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişi çeker. Ve ihtar çektiğinizde “eve geri dön, bugüne kadar yaptığın tüm hataları affettim” dersiniz. Eşiniz geri dönmezse sizi terk ettiği için boşanma davası açarsınız, eve dönerse de önceki sebeplere dayanarak boşanma davası açamazsınız. Örneğin önceden sizi aldatmışsa ihtar çekip geri dön demekle onu affetmiş olursunuz. Bu yüzden boşanma davası açma niyetiniz de yoksa hiç ihtar çekmeyin bence.

    Size karşı çekişmeli boşanma davası açtığında ise ya evliliğinizin sarsılmadığını, bir sorununuzun olmadığını söyleyerek davanın reddini talep edeceksiniz, ya da siz de karşı dava açarak boşanmak isteyip onun hataları nedeniyle maddi ve manevi tazminat talep edeceksiniz.

    Her boşanma davasının kendine özgü farklılıkları vardır. Bu yüzden bir avukat ile sizin ve eşinizin şartlarını, maddi durumlarınızı, evliliğin bu duruma gelmesinde tarafların kusurlarını, ispat vasıtalarını, talep edebileceğiniz hakları değerlendirip ona göre tavır takınmak daha doğru olacaktır.

   • Her boşanma davasının kendine özgü farklılıkları vardır. Bu yüzden bir avukat ile sizin ve eşinizin şartlarını, maddi durumlarınızı, evliliğin bu duruma gelmesinde tarafların kusurlarını, ispat vasıtalarını, talep edebileceğiniz hakları değerlendirip ona göre tavır takınmak daha doğru olacaktır.

 • Merhaba
  3 yıllık evliyim çocuğum yok eşim 3,5 aydır evi terk ettim henüz süre gelmediği için ihtar gönderemedim ben boşanmak istemiyorum eşimi seviyorum yıllarca emek verdim israrla anlaşmalı yapmaya çalışıyor.eğer bana dava açarsa elimde delil olması için ihtar göndermek istiyorum eğer ihtar çekersem madii manevi ve diğer haklarımı kayıp edermiyim. onu zorlamak için anlaşalım şartları konusalım diye konuşmak istiyorum ama ona maddi olarak isteklerimi söyleyip kendimi küçük düşürmek istgemiyorum.ona yıllarca emek verdim destek oldum şimdi işi maası birikimi oldu herseyi düzene koydu beni hiç vicdansızca ortada bıraktı cok yüksek düzeyde şartlar sunarsam eminim kabul etmeyecek ve zaten cekişmeliye dönecek onun için konusmak istemiyorum o eğer anlaşmalıyı kabul etmezsem cekişmeli yapacağını söylüyor bu durumda hiçbir neden olmadan kanıtlayamadan sadece ben evliliği yapamıyorum diyerek benden boşanabilir mi?çekişmeli boşanmadada anlaşmalı boşanmada olduğu gibi haklarımı alabilir miyim.acil bilgi rica ediyorum

 • Aile Bakanı Bu ülkede yoktur.Kadın Hakları Bakanlığı olmuş.Aile davalarına bakan avukatların çoğu da ya zengin baba yada KADIN AVUKATI olmuşlar.
  Kadın erkek eşit olduğunu hak olarak da olsa savunan FEMİNİST zevatlar sorumluluklrı neden eşit almazlar.
  1-Birincisi: Erkekler vatanlarını çok seviyor da kadınlar sevmiyor mu?Neden cephede genç kardeşlerimiz şehit olurken kahve yudumlayan kadınlar vatanlarını sevmez mi?Kanun hakları eşit verirken neden SORUMLULUKLARDA DA EŞİT olmuyor
  2-İkincisi: Erkeklerin boşandıkları eşlere nafaka vermesi konusu. Anayasadan “Erkek evin reisidir.” maddesi kaldırılmışken, erkeğin geleneksel rolleri kabul edilmezken, erkeğin üzerindeki geleneksel yükleri neden almıyorsunuz? Hakların alınıp, yüklerin bırakılması adil midir? Neden evliliğin ve boşanmanın bütün yükünü erkekler çekmektedirler?
  “Erkek evin reisi değilse” neden ailenin masraflarını üstlenmek zorunda olsun? Erkek kira ödemekte zorlansa hanıma “annemlerle oturalım” dese bu kadın için haklı boşanma sebebi oluyor. Çünkü erkek eşine ayrı ev açmak zorunda kanunlarımıza göre. Evin reisi sayılmayan adamın, neden böyle bir sorumluluğu olsun ki? Eşitlik varsa erkek ev işlerine yardım etsin, kadın ayrı ev açsın kocasına.
  Boşanma durumunda da yük yine erkeğin üzerinde. “Erkek aile reisi değilse” boşandığı kadına nafaka vermesi anayasaya aykırı değil midir? Üstelik boşanmayı kadın istemişken. Boşanma durumunda çocuk varsa ve çocuk annede kalacaksa, çocuğu için baba elbette nafaka verecek; fakat pek çok erkek çocukları için ayrı, boşandığı eşi için ayrı nafaka ödemek zorunda kalıyor. Neden?
  Bir kadın, iki ay gibi kısa zaman bile evli kalmış olsa boşandığında, başka biriyle resmi bir evlilik yapmadığı sürece eski kocasından ömür boyu nafaka alabiliyor. Nerde eşitlik? Erkek işsiz olsa bile nafaka ödemekten kurtulamıyor ve hapis cezası alıyor. Kadınlar ise çalışıyorsa bile kocalarından nafaka alabiliyor ve boşandıklarında kocalarına nafaka ödemek zorunda bırakılmıyorlar. Eşitlik ilkesine göre burada büyük bir haksızlık ve adaletsizlik yok mu? Cezaevlerinde nafaka ödeyemediği için yatan kaç erkek var? Bunlar bir açıklansın.
  Evlenirken ev kurmanın bütün yükü erkeklerin üzerinde. Ev kuracak, eşya alacak, nişan, düğün masrafı, geline takılacak takılar…Bunları erkek karşılıyor. Sonra gelin hanım üç beş ay sonra kocadan memnun kalmıyor ve ayrılmak istiyor. “Romantik değildi, annesine çok gidiyordu, falan filan…” Önemli sebeplerle boşanan kadınlar da var tabii ki fakat böyle ıvır zıvır sebeplerle boşanan kadın da çok.
  3-Üçüncüsü: Anne ya da babadan kalan maaşlar konusu. Anne-baba öldüğünde bekar ya da dul kızları onların maaşını ömür boyu alırken, erkek evladı işsiz de olsa anne baba maaşından faydalanamıyor. Bunun neresinde eşitlik var? Pek çok evli kadın resmen boşanarak eşleri ile yaşamaya devam ediyorlar, anne- babanın maaşını almak için. Öte yandan erkek kardeşleri evinin kirasını, karısının ve çocuklarının masraflarını karşılayamıyor. İşsiz olabiliyor ya da çalışsa bile maaşı yetmeyebiliyor; fakat anne-babanın maaşından faydalanamıyor. Neden? Suçu ne? Erkek olmak mı? O da onların evladı değil mi? Hani eşitlik?
  ÖNCE BUNLARI DÜZELTİN SONRA EŞİTLİK HİKAYELERİ YAZIN…VESSELAM O KADAR…

  • Merhaba,

   2. yazdıklarınız konu ile ilgili olduğundan o kısma cevap vereceğim. Erkek ancak karısı çalışmıyorsa boşandığı karısına nafaka vermek zorundadır. Evlenirken eşinin çalışmasını istemeyen, çocuk olunca çocuğa baksın diye işinden ayrılmasını isteyen ya da geriye gidersek kız çocuklarını evinin kadını olsun diye okutmayan zihniyetin sonucu da bu olmuştur. erkeklerin, eşinin çalışabilmesi için hiç çaba göstermeyip çocukla ilgili tüm sorumluluğu kadın olduğu için eşe yıkıp sonra da boşanmak istediğinde niye nafaka ödüyorum diye sitem etme hakkı olmasa gerek diye düşünüyorum.

 • merhaba, ben bir anneyim ogum bundan 7 sene önce bir almanla evlendi ondan dünya tatlisi bir oglumuz var iki sene önce kadin bizi izine yolladi geldigimizde kadin bir baskasini eve almis oglumada yol gösterdi neyse basinizi agritmayayim benim sorunum oglumun hakki hep kadin haklarini saviniyorsunuz biz heray nafakamizi öduyoruz arti bütun giyimini herseyini bize ödettiriyor kendiside nafakayla tv ,leptop aliyor biz istiyoruzki br hafta bizde bir hafta onda kalsin torunumun yari yari haklarne yapmamiz gerekiyor kadin hep benim dedigim olsun istiyor sizden rica ediyorum bizi bilgilendirin saygilarimla

  • Merhaba,

   Ne yazık ki, çocuk için o şekilde velayet ilişkisi kurulamıyor. Çocuğun psikolojisi açısından sabit bir yerde yaşamasının daha doğru olduğu düşünüldüğünden genelde baba ile sadece 1.ve 3. hafta sonları kişisel ilişki kurulabiliyor.

   Eğer nafakayı ödeme konusunda oğlunuzun gücü yoksa nafakanın indirilmesi davası açabilir.

 • Ben 1 seneden fazla oldu nafaka davası açtım ve hiç bi sonuç hala yok . 3 kere Gitim adres götürdüm diyorlarkı adamı bulamıyoruz tehbigat almıyor diye ilerleme yok . Bu adam bir sene içerisinde hem ceza evinde yatıyor çıkıyor devlet kurumda çalışıyor nasıl bulamıyor lar .Çocuk 15 yaşında büyüdükçe istekleri büyüyor ne yapacam bilmiyorum ben ikinciye evlendim bir tane daha çocuğum oldu şimdiki eşim çok zengin değil orta herşey ondan istemeye utanıyorum artık .Bu dava nekadar daha sürecek yaa.

 • merhaba.22 yaşındayım annem babam ben 2 buçuk yaşımda iken ayrılmışlar.annemle kalıyordum.sözde babam olacak adam nafaka vermesi gerekiyordu bana.ama birkaç ay vermiş sonra vermemiş annem şikayet etmeye kalkmış vermiyor diye ama maddi durumu olmadğından dava açamamış.ben 18 yaşıma kadar alamadğım nafakayı şuanda dava açarak o baba olacak adamdan alabilirmiyim.öyle bi hakkım varsa nasıl yaparım.bu yaşıma kadar hiç görüşmedim ama kaçkere haber gönderdim hatta askere giderkende helallik istedim ama kabul etmedi görüşmeyi..teşekkürler

  • Merhabalar su yazilanlari okuyorumda biz insanlar ne kadar yanlis dusunup ne kadar yanlis seyler yaziyoruz baba demek nedemek biliyormusunuz anne demenin ne oldunu biliyormusunuz bir anne nasil cocugu icin calisoyorsa bir babada cocuklarina bakmak zorunda anne babanin gunahini cocuklara yuklememeliyiz eslerimizden ayrida olsak cocuklarimizin iyi bir gelecegi olmasi icin anne ve baba birlik beraberlik icinde o cocuklari bakip buyutmek zorunda bizler anlasamiyo olabiliriz fikirlerimiz dusuncelerimiz uymayabilir ayrilik olabilir ama bunlari cocuklara belli etmeden yapmaliyiz hersey cift tarafli olmali ya neden bu kin nefret ayrimcilik yok anne bakmak zorunda yok baba nafaka odemek zorunda ya hersey anlasarak konusarak guzellikle herkes gorevini bildikten sonra ne kavgaya ne olume gerek kalir yapmayin bu tarz dusunceler konusmalar cok yanlis

  • Merhaba,

   Geriye dönük 10 yıllık nafaka bedeli için icra takibi yapabilirsiniz. Şu an 22 yaşında olduğunuzdan 12-18 yaş arası dönem için. Ayrıca halen okuyorsanız bu süreçte babanızın nafaka ödemesi için yine dava açmanız mümkündür.

  • Sayın emel kızıl,

   yazmış olduğum hususların tamamı yukarıdaki yurum yapan kardeşlerimizin yazmış oldukları yazıların altında cevap olarak bulunmaktadır. Her bir konuyu kendi içerisinde değerlendirerek yazım.

   Bir Vatandaşım, Bu konuları inceleyen ve aynı zamanda yaşamış, yaşayan bir Babayım.

   Siz birşey yazamamışsınız, ortaya konuşmak yerine bir fikir üzerinde beyanlarda bulunabilirsiniz. Bilgimiz dahilinde ise, birlerde görüşlerimizi paylaşırız.

   Yukarıda yazmış olduğum yazıların tamamı , empati, paradigmal değerlendirme, adil davranma üzerinedir. Adalet in, insan haklarının, Özellikle bu konularda en fazla zarar gören çocukların daha fazla düşünülmesi gerektiğini ve ORTAK VELAYETİ savunuyorum.

   Madem ki bu aşamaya gelinmiştir. Yani konu NAFAKA dır. Adaletli olunulması gerektiğini düşünüyorum.
   Bir Babanın hiç sayılmaması, sağılacak inekmiş gibi görülmemesi gerektiğini, Anne ne kadar hakka sahip ise babanın da en az onun kadar hakkı olduğunu hatta daha fazla insiyatif sahibi olması gerektiğini düşünüyorum.

   Aslında herşeyin özetini bir üstte yorum yapan sayın neval ozturk hanım gayet açık yapmıştır.
   soyut ve genel yazmak yerine somut yazarsanız size yazdıklarınıza görüşlerimi belirtirim. O zaman sizlerin de düşünce tarzı ve savunduğunuz değerleri görmüş oluruz. Böylelikle hem kendimiz, hemde bu yazıları okuyan diğer kimseler de faydalanmış olurlar. Ezbere konuşmamış oluruz.

   İfade ettiklerimin hepsi, gerek ülkemizde, gerekse benzer özellikler taşıyan ve hatta daha ileri ülkelerde yaşanan benzer hususlardır. Tamamına bakıldığında, Aile hayatı, evlilikler, çocuk sahibi olmak, değişik kültürlerdeki insanlar, birlikte yaşamaları, toplumlar, çevrelere ve ülkelere ve bu ülkelerin, sosyal, ekonomik yaşam biçimlerine etkileri de bunun içerisinde vardır. Bütün bu düzenlerin, Kimilerine göre inanç öncelikli olan düzenleri ve en önemlisi de Kanuni olan düzenlemeleridir.

   Bu sayfalarda yazılanların tamamına yakını, Para eksenlidir. Konu başka bir şekilde Vicdani olarak ele alınmaya çalışılsa da tekrar aynı noktaya gelmekte ve bu bir süre sonra yasaların bir kesim tarafına haksız şekilde çıkar amaçlı kullanılmasına sebep olmaktadır.

   Bu sayfadaki yazıları ilk okuduğum zamanda ilk mesajdaki yazıyı okuduğumda bir baba olarak kayıtsız kalamadım. Öfkesini alamayıp sırf cezalandırıp tatmin olmak için yazdıkları yukarıdadır. Cevap yazdıklarımın çoğu da benzer yazılardır.

   O yazıyı yazan hemcinsiniz bir bayandır. Boşanması 3,5 sene sürmüş. Neler yaşanmış olduğunu az çok tahmin edebiliriz. Birde aynı şekilde neval hanım ın yukarıdaki yazısını okuyun. Hatta sayfadaki yazıların tamamını okuyun. Ve sizde eğer görüşlerinizi, katılıp katılmadıklarınızı ve önerilerinizi bahsederseniz daha yapıcı olur. Belki de haklı olduğunuz kesimler de vardır, Belkide yanıldığınız kesimler.

   SONUÇ;

   ADALETLİ ve MERHAMETLİ OLMAK GEREKİR.

   (Çocuğu anne tek başına yapmıyor ve çocuğun mutlak sahibi de değildir.)

 • Merhaba , ben 17 yaşındayım. Annem ve babam 3 yaşındayken boşandılar. Boşandıklarından bu yana babam nafaka mı hiç ödemedi. Hiç bir zaman ihtiyaçlarimi , halimi hatrımı sormadı. Doğum günümü bile bilmiyor. Aşırı sorumsuz. Beni sevmiyor olabilir bende ondan nefret ediyorum. Fakat hakkımı almak istiyorum. Üniversiteye gideceğim ondan nafakamı talep etmek istiyorum. 14 yildir odenmemis bir nafaka. Ne yapmaliyim?

  • Merhaba,

   Geriye dönük nafakalarınızın tahsili için bir an önce icra takibi yapmanız gerekecektir. Nafakalarda geriye dönük 10 yılı talep edebileceğinizden bir an önce bir avukat ile görüşerek işlemleri başlatmanızı öneririm.

 • 1247 tl net maaas aliyorm 1tane çocuk var ve yeniden evlendim ne kadar nafaka öder m eski eşe

  • Merhaba Oktay Bey,

   Bu konuda net bir rakam vermek pek mümkün değil. Mahkemeler genelde en fazla babanın maaşının %40’ına kadar nafakaya hükmediyor. Bu oran %20 ile %40 arasında değişebilir. Sizin giderleriniz, çocuğun masrafları, eski eşinizin ekonomik durumu dikkate alınarak mahkeme makul bir orana hükmedecektir.

   İyi günler

 • İyi aksamlar bi sorum olacaktı ben 2005 te bosandim nakafaka istemedim iki çocuğum vardı simdi onlar büyüdü ve kızım 18 yasında babasına nafaka davası açmak istiyo bugüne kadar maddi manevi bi destekte bulunmadığı için simdi çocuklarım hakkini aramak istiyo bu mumkunmu ve nasil yapabiliriz

  • Merhaba,

   Genelde siz nafaka istemeseniz dahi mahkeme hakimi çocuk için iştirak nafakasına hükmediyor. Bu açıdan boşanma kararınızı bir kez daha gözden geçirmenizi öneririm. eğer böyle bir karar varsa geriye dönük 10 yıllık nafaka alacakları için icra takibi yapabilirsiniz.

   Ayrıca 18 yaşından büyük çocuğunuz (eğer çalışmıyorsa) babasına karşı yoksulluk nafakası talebi ile dava açabilir. Özellikle çocuğunuz öğrenci ise öğrenim giderlerini göstererek dava açtığında mahkeme çocuğun masrafları ve babanın gelirini dikkate alarak makul bir nafakaya hükmediyor.

 • Ben yakinda emegli oldum. cocum bende kaliyodu her isini ben orurdum, yikardim, derslerine de yardim ediyordm. cok caliskan cocuk. hic yaramaslikda yabmiyor. beni verme diyo ama zorundayim. annesi bana hic nafaka odemedi bende saten istemedim. hep sigara iciyo icgi de iciyo. simdi ise oglum annesinde kaliyo biraktim yanina (aslinda bende kalmak istiyo 14 yasinda, ben sana da bakarim diyo ) valeyedini vericem, nafaka istemem diyo. ama ben ona guvenemiyom. ben hasta oldum. giderlerim cok. nafaka talep ederse odemek zorundamiyim. emekliler nafaka odemiyor, haciz olamiyor diye duydum. ucu ucuna yasiyorum. sokaga da pek cikmiyorum disarda yasadim yabanci memleketlerde

  • Merhaba Kemal Bey,

   Velayet annede olursa mahkeme, çocuk için az da olsa nafakaya hükmedecektir. Şartlarınızı dikkate alarak 200- 250-TL civarında nafakaya da karar verebilir, ancak 18 yaşına gelene kadar sonrasında da eğitimi devam ediyorsa belli bir tutarda nafaka ödemeniz gerekecektir.

   İyi günler

 • herkez kendince haklıdır tek taraflı hukuk sistemi adaleti getirmez boşanma davaları yeniden düzenlenmeli evlenecekken kanunu şartlar olmalı yani şıpsevdi gördü beğendi hemen evlenelım meselesi olmamalı boşanma davasındada kadın erkek eşitliğini göz önünde bulundurmalı boşanan kadına baba maaşı nafaka olmasın sadece çocuklara verilmeli nafakayı anne ve baba vermeli işim yok çalışamıyorum nafakayı ödeyemiyorum diyen analık ve babalıklara bazı yaptırımlar cezalar olmalı kı aile temeli sağlamlaşır

 • merhaba nazan hanım özel sektörde asgari ücretle çalışmaktayım mahkemenin verdiği karar doğrultusunda 750 tl nafaka ödemekteyim aynı zamanda x bi bankanın haczi yüzünden 400 tl de bankaya ödüyorum daha doğrusu otomatik maaşımdan kesiliyor bu durumda bana sadece 150 tl kalıyor bu durumda ne yapmalıyım lütfen beni aydınlatırmısınız teşekkür ederim..

  • Merhaba Okan Bey,

   Şartlarınızın değiştiğini ve belirtilen nafaka tutarının sizin için çok yüksek olduğunu söyleyerek ve ispat ederek nafakanın indirilmesi davası açabilirsiniz.

   İyi çalışmalar,

 • Annem beni 2 yaşımda bırakıp gitti benim velayetim babam da beni babam büyüttü şu an 18 yaşımdayım annem hiç bir şekilde beni arayıp sormadı anneme dava açabilir miyim ?

  • Merhaba Aleyna Hanım,

   Boşanma kararını veren mahkeme nafaka konusunda karar vermiş ise geriye dönük 10 yıllık nafakanın tahsili konusunda icra takibi yapabilirsiniz. Şu an 18 yaşında olduğunuz için annenize karşı eğer çalışmıyor iseniz yoksulluk nafakası talebi ile dava açabilirsiniz. Böyle bir durumda mahkeme tıpkı velayet durumundaki nafaka gibi bir değerlendirme yapacak ve sizin giderleriniz ve anne-babanızın gelirlerini dikkate alarak uygun bir nafakaya hükmedebilecektir.

   İyi çalışmalar,

   Av. Nazan Şenol Dokudan

   • Merhaba ben yetim maaşı alıyorum yani babamın maaşını alıyorum anlaşmalı bosandik çocuklarımı vermemekle tehdit ettiği için nafaka talep etmedim şimdi çocuklar bende bosandik tamamen simdi cocuklar icin nafaka talep edebilirmiyim

 • Merhaba 2006 yılında eşimin beni aldatması üzerine ayrılık kararı aldık,ben Bursa’da o marasta ikamet ediyor,beş kuruşsuz üç küçük çocukla kalakaldim,hiçbir birikim yada mal varlığım yoktu,eşim üzerindeki malları başkalarına devretti,dava beş yıl sürdü sonuçta anlaşmalı ayrildik.uzerinden yedi yıl daha gecti,iki ay ödeme yapmayıp bir ay yaparak dava acmamin önüne geçti,zamanla üzerine mal mülk yapmış,bunların ispatı elimde açtığım artış talebinde bunları kullandim,hakim hiçbirine tedbir koymaya gerek görmedi 950 TL nafaka bagladi,o günden sonra hiç ödemedi üzerindeki tüm malları tanıdık çevresine hemde üçer kez el değiştirdi,ve bunları bana kızdırmak için telde anlattı,hepsinin ses kaydı var.icra takibi başlattım bir yıl sürdü.su an bir haftadır cezaevinde.25 bin TL civarında toplam borç var.telefonla arayıp bir miktar teminat yatırıp burdan çıkarım diyor,borcun tamamını ödemeden cezaevinden çıkması mümkün müdür.ve bu ses kayıtlari mahkemelerde neden delil olarak kullanılmıyor.aradan 11 yıl geçti ,beş kez imam nikahıyla evlendi en son eşinden iki tane çocuğu var. Ben ise hiç evlenmedim gecemi gunduzume katıp üç kızımı büyütüyorum üçüde okuyor ve dersleri çok iyi ,lakin onlar büyüdükçe ben borç batağına girdim.Bukadar önlemi avukatlarına danışarak almış yillardir.para almak adına yazık değilmi benim çocuklarımı sefalete mahkum etmesine nasıl yardımcı oldular bilmiyorum.Allah büyük diyorum. . Şu an bir haftadır cezaevinde onun bu parayı ödemeye gücü var ama ben ispatliyamiyorum . Lütfen bir cevap yazın . Teminat yatırıp çıkması mümkün müdür ,eğer böyle bir hakkı varsa ben ne yapabilirim .. lütfen cevaplayın ben çocuklarımın daha fazla sefalet çekmelerini istemiyorum ..

 • yan stesekde bosanamyoruz bosanamayıncda ısler kotuye gıdıyor bu daha kotu degılmı anlasamıyoruz ama para olmadıgından bosanamıyoruzda bu sefer kavgalarda buyuyor aldatmalarda oluyor buseferde aldatmıs oluyon yıne sen suclu oluyon bırde bu aldatmanın boyutu nedır onuda anlamıs degıl kavga olunca cocuklar bu sefr daha fazla etkılenıyor olan cocuklara oluyor yanı

 • Bazıları #Nafaka’yı toplumun Ataerkil yapısına bağlıyor. Toplumun yapısından kaynaklı bir sorunun cezasını neden bir tek birey ödesin?

  Kimileri de “kadınların okutulmamasına ve çalıştırılmamasına” bağlıyor.
  Kadını okutmayan ve çalıştırmayan kadının ailesi değil mi? Neden kadını okutmayan ailesinin vebali kadının eski kocasına yüklensin?

  Nafaka Haksızlıktır, zulümdür. Bir kaç ayla ifade edilebilecek bir süre verilebilir ancak bir insanı ömür boyu köleleştirmek onu haliyle İsyan’a sürükler. Kadın Cinayetlerinin sebeplerinden biri velayetin babadan gasp edilmesi diğeri de erkeğin bitmeyen davalarla süründürülmesi ve sömürülmesidir.

  Boşanıyorsanız kendi ayaklarınız üzerinde durun veya sizi okutmayan ailenizin yakasına yapışın.

  “Uzun evliliklerde ne olacak”
  Uzun evliliklerin kaçı boşanır, bunların çocukları ne yapar? Çocuklar da annelerini ortada bırakıyorlarsa kusuru bir zahmet artık o kadında arayın!

  Biraz zorlayın kendinizi, icabında tekrar okuyun. Anlamak zor değil.

 • Merhabalar kolay gelsin benim işim emekliye çocuklarını altı aydır para göndermiyor başka bir kadınla hayatı var Daha önceden de zaten doğru düzgün babalık yapmadı Ben şimdi boşanmak istemiyorum ama nafaka istiyorum her ay çocuklarına düzenli para göndermesin istiyorum savcılığa gittim mahkemede şikayetçi oldum çocuklarına para göndermiyor diye alabilir miyim nafakayı acaba boşanmadan önce bunu merak ediyorum

 • Berhaba bn Sinan eşim benden boşandı bir kızım var4 yaşında anlaşmalı boşandık 9.000 TL para ödedim cocuga 200 TL nafaka istedi ozamanlar durumum iyidi nafakayı 1 sene ödedim daha odeyemedim maddi durumum iyi değildi geçen ay eski eşim evlendi ama ben evlenmedim bana pttden bir kağıt geldi 2.400 TL icra yazıyor nafaka için bn bunu ödeme şansım hiç yok ne yapabilirim

 • Bende bir bayanım eşimden ayrıldım 4 yıldır 1 tl nafaka almıyorum şikayet felanda etmedim arkadaşım cezayı ceza evine girincemi çekicek bence enbuyuk ceza Allah katında verilecek olan cezadır bencede senden ayrılmış bir insanın acısınıda üzüntüsünude napicnapacaksın kusura bakma ama para istemiyorsan ihtiyacın yoksa ceza evine girmesi senin ordan çıkınca düşmanın olmasını sağlar çocuğunun başında olmayı bence herşeyden çok istrmelisin ona ceza verim derken olan cocug a olur bence