Kategorisiz Reklam Röportaj

İstanbul’da yepyeni müthiş bir mekan!

Hem anneleri hem de çocukları mutlu eden yepyeni bu mekanla tanışın:

etkinlik-mutlu fil1Mutlu Fil Kitabevi Koşuyolu’nda yeni açılan bir mekan. Anne ve babaların çocuklarıyla birlikte vakit geçirebileceği nadir mekanlara bir yenisi daha eklendi. Kitabevi, kitap, cafe, etkinlik ve parti olanaklarıyla hizmet veren Mutlu Fil, anne ve babaları AVM’lerin sıkışık ve gürültülü ortamlarından uzak, kitaplı ve bahçeli mekana davet ediyor.

İki kadının Mutlu Fil Kitabevi için bir araya gelme hikayesi nasıl oldu?

Sinem: Ben genel cerrahi uzmanıyım. Çocuğum olduktan sonra mesleğime ara verdim. Bu süreçte hem bebeğimle ilgilenip hem çocuk kitapları yazmaya başladım. Bu sırada sevdiğim bir arkadaşım vasıtasıyla editörüm Nihal’le tanıştım. Kitap çıkarma yolunda başlayan ortak çalışmamız, ikimizin de ortak hayali olan bir çocuk kitabevi açma fikriyle iş ortaklığına dönüştü.

Nihal: Ben de sanırım bilgisayar başında oturmaktan yorulduğumu fark ettim. Editörlüğü yıllarca severek yaptım, ama fazlasıyla çocuk odaklı yaşam böyle bir fikre yönelmemi sağladı, içinde yayıncılık ve çocuklar olan bir iş oldu. Sinem’le de tanışınca taşlar yerine oturdu.

Nasıl bir yer hayaliyle yola çıktınız?mutlu fil bahçe

Sinem: İkimiz de çocuk sahibi olduğumuz için, çocuklu insanların ihtiyaçları konusunda bilgi sahibiydik. Biz de çocuklarımızla birlikte gidebileceğimiz, hem bizim hem çocuklarımızın keyifle vakit geçirebileceği kaliteli ve çok yönlü bir mekan ihtiyacındaydık. Buradan yola çıkarak, çocuklar kendileri için özel dizayn edilmiş bir çocuk kitabevinde kitaplarla ve kendileri için ayrılmış oyun alanında oyuncaklarla keyifli vakit geçirirken; ailelerin de sohbet etme, kitap okuma fırsatı bulabileceği bir mekan kurguladık. Ayrıca, çocukların konusunda uzman kişilerle yapacağı eğlenceli çocuk atölyeleri olsun istedik. Çocuk konusunda ailelerin ihtiyacı olacak her konuya değinmek dürtüsüyle mekanımızda doğum günü partileri için de bir alan oluşturduk. Mekanımızda organik ürünlerden, ev yapımı yiyeceklere, çocuk aksesuarlarından, kırtasiye ürünlerine kadar geniş bir yelpaze bulunuyor.

Mutlu Fil’de şu anda neler var? Ebeveynlere ve çocuklara yönelik mevcut ve yakın gelecekteki planlarınız nelerdir?

Sinem: Mutlu Fil’de elbette öncelikle kitap var. İçerik olarak ciddi filtrelerden geçirerek seçiyoruz kitaplarımızı, çocuklar almak istedikleri kitabı seçince anne ve babanın hiç kaygısı olmuyor. Ayrıca gerçekten çok keyifli çocuk atölyeleri olduğu gibi anne babalara yönelik eğitici seminerler de oluyor. Çocuklar için dans, yaratıcı drama ve kurabiye yapımı, müzikli oyun grubu, ritm, seramik, zumba… gibi atölyelerimiz; ebeveynlere yönelik de ilk yardım eğitimleri, meme sağlığı ve emzirme, çocuk beslenmesi ve psikolojisi üzerine seminerler düzenleniyoruz. Mutlu Fil etkinlik merkezi olmasının yanı sıra bir parti mekanı. Doğum günü, diş buğdayı, baby shower ve büyük tahmin (gender) partisi gibi güzel ve keyifli partilere ev sahipliği de yapıyoruz. Yakın zamanda Mutlu Fil Yayınlarına ait kitaplarımız piyasaya çıkacak. Yine Mutlu Fil olarak çocuklara yönelik kitap seçimi, çocuklarda zor durumlarla başa çıkma, çocuk eğitimi ve gelişimi gibi konularda danışmanlık hizmetlerimiz de başlayacak.

mutlu fil kitapBir de mümkün mertebe evde üretilen besinleri, dondurulmamış taze gıdaları, organik ürünleri tercih ediyor ve öneriyoruz. Bizim buradan bakınca, asıl olan anne-baba ve çocuk arasındaki organik ilişki diyoruz. Annenin ve babanın çocukla rahat vakit geçirmesi, sıkıştırılmış hayatlarımızda çok zor gerçekten. Etkinlikten etkinliğe koşmak değil de durup sakince bir şeyler yemek, içmek ve birlikte kitap bakmak, okunan bir kitabı dinlemek iyi geliyor. Mutlu Fil’de de böyle bir olanak var. Çocukla birlikte gelindiğinde mutlaka bir atölyeye katılmak zorunda değil çocuk, cafe alanında ve oyun alanında vakit geçirebilir. Kitapları incelemek için kendine zaman tanıyabilir.

Kitapla ilgili bir iş yapıyorsunuz. Siz de yayıncılık yapmayı düşünüyor musunuz?

kitapNihal: Evet çocuk yayıncılığı yapmak istiyoruz. Hatta şimdi bir kitabımız hazırlanıyor. Bu alan gerçekten çok önemli. Seçilen kitap, çizilen görsel, kullanılan dil, sunum; her aşama çok titizlikle gerçekleşmeli. Ne mutlu bize, çocukların nasıl kitapları seveceğini çocuklardan öğreniyoruz, kitabevi bizim için çok güzel bir olanak. Çocukların hangi kitapla temas ettiğinde nasıl bir tepki verdiğini gözlemliyoruz, bunu izlemek çok keyifli. Yani çocuk kitapları yayıncılığına başlarken sadece resimlerini çok sanatsal bulduğumuz ya da dili çok güzel diye kitap seçimi yapmayacağız, biraz çocukları canlı referans olarak kullanacağız… Şanslıyız bu konuda.

Ne tür etkinliklerin olacağına nasıl karar veriyorsunuz? Oyun ve eğlence dozu nasıl?

etkinlik-mutlu filNihal – Sinem: Çocukların 6-7 yaşlarına kadar hayatı oyunla karşıladığını ve oyunun onlar için ne kadar mühim olduğunu söylüyor uzmanlar. Bu nedenle oyun bizim için önemli; kafamızda ilk olan şey oyun odasıydı ve onu hayata geçirdik ve bundan ücret almıyoruz, çocuklar oyuncaklarla vakit geçiriyor, yaşıtı ya da yaşıtı olmayan çocuklarla iletişim kuruyor, kimisi bir yandan langırt oynuyor, kimisi de oyuncak mutfakta annesine-babasına çay hazırlıyor. İşte bu bir tür oyun grubu, ebeveynler soruyor hep oyun grubunuz var mı diye, buraya gelip başka çocuklarla vakit geçirdiğinde doğal bir oyun grubu oluşuyor zaten. Bunun için her Perşembe sabahı ücretsiz oyun çağrısı yaptık; 18-24 ay bebekler anneleriyle geliyor ve birbirleriyle çocuklarının gelişim süreçleri, yaşadıkları olumlu ve olumsuz deneyimler, emzirme dönemine ait tecrübeler, bebek bakımına dair bilgiler ve kadınsal değişimlerine dair yaşadıklarını paylaşırken; bebekleri de kendi yaşıtlarıyla bir araya gelip sosyalleşiyor, oyun oynuyor…

Etkinliklerde de oyun ve eğlence öncelikli; dans, masal, kurabiye atölyesi vs. hepsi eğlence odaklı. Bu nedenle etkinliklerde ebeveynler çocuklarının kurabiyelerinin mükemmel olmasına ya da yaptıkları resimde göz ve kulakların karışmasına çok takmasınlar istiyoruz. Bırakalım onlar istedikleri gibi yapsınlar, sonuç mükemmel olmasa da onların sonucu olacak, anne babanın değil.

Alternatif Anne

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız