Gülüş'ün Köşesi Yemek

Mutfağı sevmeyen annenin aşçılık maceraları

tca4Çocuklarından ilham alan bir anne olarak bugüne dek pek çok şeye merak sardım: Çocuklarla iletişim, çocuk gelişimi, çocuk sağlığı, çocuk psikolojisi, çocuk yetiştirme kültürleri, annelik felsefeleri… Ama mutfağa daima ve sadece mecbur kaldığımda girdim. Pek çok anne evde yoğurt mayalamayı, ekmek yapmayı, lor peyniri hazırlamayı ustalık derecesine taşırken, birkaç çılgın anne hızını alamayıp organik sebze ve tavuk yetiştirme işine girerken, ben mutfak işlerini üçüncü planda tutmakta ustalaştım. Zamanımı çocuklarıma ayırmak benim için mutfağa girmekle hiç eş anlamlı olmadı. Nasıl desem, kalbime giden yol boğazımdan geçmiyordu. Çocuklarımı ve kocamı da kendim gibi bildim.

tca5Şu ana kadar beni terk etmedilerse şu andan sonra onları boğazlarından kalbime bağlamaya hazırlandığımı söyleyebilirim! Mutfağa girmeyi sevmiyoruz dediysek, gastronomiyi sevmiyoruz demedik. Eğer beni iyi bir aşçı yapabilecek biri varsa, o profesyonel bir aşçıdır.

Bu ay itibariyle hayatımdaki bu eksiği –anne yemekleri yapma eksikliğini- profesyonel eller yardımıyla kapatmaya karar verdim. Bakalım mutfak işi sevmeyen anneden iyi aşçı çıkacak mı… Kapısını çaldığım kurum, herhangi bir kurum değil: Türkiye’nin en profesyonel aşçılarının çıktığı Turkish Culinary Academy. Netiş Meslek Kursu’na ait bu oluşumdan mezun olanlar, mesela Özgür Kanat Babylon Kilyos’ta, Orhan Yürükoğlu mavi yolculuk yapan bir özel gulette iş bulmuşlar. Diğer aşçılar da ülkenin bilinen restoran ve kafelerinde iş bulmuşlar. Okulun İtalya’daki “kardeşi” Italian Kitchen Academy’de ise formasyona devam imkanı var…

tca2Şefimiz Volkan Bakkal’ın elinden çıkmış yemekleri Butcha Steak House, Atlı Kulüp, Midpoint gibi yerlerde tatmış olabilirsiniz. Bir aşçının yemeği hazırlarken fizikten, pişirirken kimyadan, ekonomi yaparken matematikten anlaması gerektiğini savunuyor. “Le Chef” filmindeki şefler gibi yemeğin sizinle konuştuğunu söylüyor: “Tavuk köpükleniyorsa içi pişmiş demektir; az, orta, çok pişmiş et kendini haber verir”… Tabii duymayı bilirseniz… Benim yemekleri duymama epey var. Ama Volkan ustanın şu sözü beni çok motive ediyor: “Yemek tarifleri unutulabilir, kitaba bakar hatırlarsın. Ama tekniklere hakim olduğunda okuduğun her şeyi yapabilirsin”.

tca3Volkan ustadan ve şef öğrencilerden öğrendiğim bilgileri günlük hayatımda uygulamak için can atıyorum. Şubat ayının sonuna kadar hafta içi her sabah elimden geldiğince Turkish Culinary Academy’de derste olmaya çalışacağım. Ayrıca tüm anneler için de özel workshop’lar düzenleyeceğiz. Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Mutfak işi sevenler tüyolarımı kaçırmasınlar, bir daha böylesine iyi tüyolar verebileceğimi hiç sanmıyorum 😉

TURKISH CULINARY ACADEMY
Instagram: @TurkishCulinaryAcademy
Twitter: @TrkshClnryAcdmy
Facebook: https://www.facebook.com/turkishculinaryacademy/?fref=ts

GÜLÜŞ TÜRKMEN
Instagram: @gulusturkmen
Twitter: @bettyween
Periscope: @gulusturkmen

tca1

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız