Fuar Röportaj

Çocukları müzikle buluşturma sanatı (KIDEX’te bizimle)

m4k1Mayıs ayında Kidex Fuarı’nda dört gün ardı arkası kesilmeyecek Alternatif Anne etkinliklerinin arasında en küçük bebeklerin bile katılabileceği, oturup soluklanabileceğiniz harika bir etkinlik var. Feryal Şehirlioğlu’nun masalımsı sesiyle gerçekleştirdiği bu müzikal buluşmayı şimdiden tanımanızı istedik. İşte 20 soruda, A’dan Z’ye çocukları müzikle buluşturmanın incelikleri:

“Music4Kids – Ankara Music Together”ı kısaca anlatır mısınız?

Music4Kids Ankara Music Together‘ın kurucusu ve lisanslı kayıtlı eğitmeniyim. Music Together Programı, alanında uzman profesyoneller tarafından 1987 yılında Amerika’da başlatılmış, yıllar içinde dünya çapında yaygınlık kazanmıştır. Aradan geçen 28 yıl içerisinde 40 ülkede kurulmuş 2500 Music Together merkezinde çocuklar aileleriyle birlikte müzik eğitimini eğlenceli ve unutulmaz bir etkinlik olarak deneyimliyorlar.  Biz de Music4Kids Ankara Music Together olarak tam iki yıl önce Ankara’da ilk derslerimize başladık.

Feryal Şehirlioğlu
Feryal Şehirlioğlu

Bu programda tam olarak neler oluyor?

Çocuklar, anne-babaları veya diğer sevenleri ile şarkılar söyler, dans eder, 0-5 yaşına uygun çalgılarla müziklere eşlik ederler.

Başlarken çember oluşturarak oturan aileler “Hello” şarkısıyla birbirini selamlar ve arkasından her hafta değişen 14 şarkı boyunca farklı aktivitelerle müziğin değişik kavramlarını deneyimler. Dersimizin sonunda yine çember olup ”Goodbye” şarkımızla bir sonraki hafta görüşmek dileği ile vedalaşılır.

Derslerimiz oyun ve eğlence esaslarına göre şekilleniyor: Melodi, armoni, ritim gibi öğeleri ritmik tekerlemeler, ses aralıkları ve ritmik tekrarlarla pekiştiriyoruz. Bazen odak şarkıları (parmak oyunları gibi), bazen danslarla (büyük motor hareketler), bazen şarkılara Orff çalgıları ile yaptığımız eşliklerle ele alıyoruz. Derslerimizde Orff çalgıları dışında, eşarp, top, paraşüt, çember, lastik vb. ek malzemelerden de yararlanıyoruz.

Çocukların ebeveynleriyle birlikte böyle bir etkinliğe katılmalarının getirisi nedir?

Music Together®, müziğin gücüne ve her çocuğun doğuştan müziksel donanımlı olduğuna ve doğru destekleyici ortamın sağlanmasıyla ahenkli biçimde şarkı söyleyebileceğine ve müziğe kendilerine güven duyarak doğru ritimle eşlik/hareket edebileceğine inanmaktadır. Music Together® bu müzikal çevreyi yaratır ve içimizdeki potansiyelin gelişimini destekler. Bunu da çocukların müziği en güçlü rol modelleri olan anne ve babaları ile birlikte bir aile etkinliği olarak sunar.

Sınıflarınız kaç kişilik?

Sınıflarımız “Karma Yaş” düzenine göre en az 6, en fazla 12 çocuk ve ailenin katılımına göre planlanmıştır. Tüm çocuklar derslere velileri ile birlikte katılırlar.

Neden ‘Karma Yaş’ düzeni uygulanıyor?

Çok çocuklu ailelerde kardeşler birbirlerinden nasıl öğreniyorlarsa, Karma Yaş sınıflarımızdaki çocuklar da aynı şekilde öğrenirler. Bebeğiniz sizi ve aynı zamanda odadaki kendisinden büyük çocukları izleyerek ve taklit ederek öğrenecektir. Her çocuk derse kendi şarkı söyleme, hareket etme, dinleme, izleme ve müzik çalgılarını keşfetme seviyesine göre katılır.

Aile ortamını destekleyen karma yaş uygulaması ile Music Together® programı, ailelere baskıcı olmayan rahat ve eğlenceli bir ortam sunar. Erken çocukluk eğitimcileri beş yaşın altında küçük çocuklar için en uygun öğrenim ortamı olarak sürekli karma yaş gruplarını tavsiye etmektedir. Bu düzenlemede daha büyük yaştaki çocuk, (kendi akranlarından oluşan bir grubun içerisindeyken üstlenemeyeceği bir rol olan) lider rolünde olmayı öğrenirken, daha küçük yaştaki çocuk kendisinden büyük olan çocuğu örnek alır.

m4k8Her yeni dönemde aynı şarkılar mı tekrar ediliyor?

Hayır, aynı şarkılar tekrar edilmiyor. Her dönem yepyeni 25 şarkı öğrenmiş oluyorsunuz!

Peki program kaç haftalık? Ve en yakın yeni dönem ne zaman başlıyor?

Her dönem 10 haftadan oluşuyor. Dönemlerimizin başlangıç ayları: Eylül, Ocak ve Nisan

Dönemlerin seviyesi var mı? İstediğimiz zaman başlayabilir miyiz?

Hayır yok. Bir aile Music Together®,  derslerine herhangi bir dönem ile herhangi bir zamanda başlayabilir.

Dersler kaç dakika sürüyor?

Haftada bir gün, 45 dakika.

m4k5Bir ders kaçırırsak ne oluyor?

Her dönem kaçırdığınız dersler için iki telafi hakkınız var. Bu hak sadece kayıt olduğunuz dönem için geçerli, başka dönemlere aktarılamıyor.

İkinci çocuk indiriminiz var mı?

Sekiz aylık ve daha küçük kardeşler, kayıt olmuş kardeşle birlikte derslere ücretsiz olarak katılabilir.   9 aydan büyük ikinci kardeşler, ikinci çocuk indiriminden faydalanır.

Kayıt ücretine neler dahil?

* Haftada 45 dakikalık buluşmalar halinde devam edecek 10 müzikal buluşma,
* Dönem içinde işlenecek şarkıları içeren iki CD (biri eve, biri arabaya),
* Dönem içinde işlenecek şarkıların sözlerini, notalarını, şarkılara eşlik edecek aktivite önerilerini içeren resimli bir kitap,
* Music Together®, programının ve erken müzik eğitiminin önemini ve yararlarını ve çocuğumuza bu alanda nasıl faydalı olabileceğimize dair bilgileri içeren bir renkli kitapçık ve buna eşlik eden bir DVD

Şarkılar hep İngilizce mi? Ne tür müzik yapılıyor?

Şarkıların  dili çoğunlukla İngilizce. Ancak bu, şarkıların ancak yarısını oluşturuyor; çünkü söz içermeyen şarkılar ve farklı dillerde şarkılar kalan yarısını tamamlar. Melodiler, ritimler, tınılar, makamlar, türler (Klasik Batı, Jazz, Blues) dünya müziklerinden derlenmiş ve ustalıkla tüm ailenin keyif alacağı içeriklerle (hikaye, tekerleme, oyun) ve eğlenceli aktivitelerle beraber sunulmuştur.

Hangi müzik çalgıları kullanılıyor?

0-5 yaş bebek/çocukların ellerine ve ağızlarına ergonomik ve güvenilir şekilde tasarlanmış Orff ritim çalgıları kullanıyoruz. Bu yaş aralığındaki minik kâşifler oral tanıma evrelerini müzik aletlerini tadarak meraklarını giderirler. Bu nedenle her ders sonrası ıslanmış çalgılar temizlenir, bir sonraki haftaya kuru ve hijyenik başlarlar.

Programın ileriki yaşta başlanacak çalgı derslerine faydası olacak mı?

Music Together®, buluşmaları, ilerde başlanacak bireysel çalgı eğitimi için uygun ve erkenden temeli atılmış müzikal bir zemin oluşturur. Bireysel çalgı eğitim çağına geldiklerinde, yeni öğrenecekleri birçok kavram ve temel bilgiler onlara  çok tanıdık gelecek.

Music Together bir oyun grubu toplantısı mı? Yoksa bir eğitim programı mı?

Music Together®,  müzik eğitimini kendiliğinden eğlencesini yaratan bir aile etkinliği olarak ele alır.  Müzik, oyunlarla sunulan bir eğitimdir. Sınıfımızda sadece birlikte müzik yapar, eğleniriz!

Her çocuğun müziğe yatkınlığı var mıdır?

Her çocuk müthiş bir öğrenme kapasitesi ile doğar.”Yetenek” kavramı çocuğun gelişme kapasitesi ve yatkınlığın sentezi olarak tanımlanır. Çalışkanlık ve yetenek birbirini tamamlar. Çevresel etki kulağın algılama özelliğini destekler. Yeteneği ortaya çıkartan ısrarlı çalışmadır. Normal gelişen her çocuk keman veya piyano çalmayı da öğrenebilir, yeter ki anne babalar çocuklarına olan inançlarını ve güvenlerini kaybetmesinler.

Size nasıl ulaşabiliriz? İletişim bilgileriniz?

Music4Kids Ankara Music Together
Feryal Şehirlioğlu 0533 494 91 83
Pilates Academia – Sancak Mahallesi,
Konrad Cad 523. sok No:5/A Çankaya
www.music4kidsankara.com
info@music4kidsankara.com
Facebook Music4Kids Ankara Music Together sayfamızdan bizi takip edebilirler.

Alternatif Anne

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız