Çocuk Kategorisiz Söz Çocuklarda! Yetişkin Psikolojisi

Mucizeler sessiz olur

Çocukların dengeli dünyasını biz büyükler kendi kalıplarımıza uydurmaya çalışırken neler kaçırıyoruz

12355305_10153753321678794_1253603734_nMucizeler sessiz olur. Hiçbir şey değişmiyormuş gibi gelir insana ama bir şeyler  değişir ve  her şey değişir. Ardından hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Son bir seneyi en iyi bu şekilde anlatabilirim. Önceki yazımda  Edremit’ten İstanbul’a dönüşümüz sonrasında kızımın eski okuluna  geri döndüğünden bahsetmiştim.

Sınıfına dönüşü gerçekten unutulmaz bir sahneydi. Sınıfına girdiğinde bütün arkadaşları ona sarıldı, hatta yere yatırıp adeta bir çocuk dağı oluşturdular. Bütün sınıf sevgi yumağı, sevgi topu oldular. Ertesi gün bir arkadaşı geldi ve bana şöyle dedi ‘Begüm gittikten sonra hepimiz çok sıkıldık, sınıf sessizliğe büründü’. Onların yaşadıkları bu güzel duygular, sevginin iyileştirici gücü, mucizelerin haberini veriyor sanki.

İşimi bıraktığımdan beri, çocukların  dünyasına  adım attım, ve biz büyüklerin aslında neler kaçırdığını gördüm. Biz çocuklarımızı kendi ‘yetişkin’ dünyamıza göre bir şekle sokmaya çalışıp aslında onların mükemmel insanlar olduklarını kaçırıyoruz. Onlar, eğitilmesi , düzeltilmesi  gereken, bolca bilgiye maruz bırakılan, bizim hayallerimizi gerçekleştirmek için var olan küçük modellerimiz adeta. Biz onları  sözüm ona düzeltmeye çalışırken onlara bolca korku, hayati meselelerinde kullanamayacağı bilgi ve cesaretsizlik yüklüyoruz.

12367009_10153753322798794_561890654_nOnların dünyasına yetişkinler girip dengeleri bozmadığı sürece, mükemmel bir uyum, sonsuz ve koşulsuz sevgi, canlılara merhamet ve birbirlerine karşı nezaket var. Kalabalık okulun teneffüs zili çaldığında sınıflardan fırlayan ve büyük bir uğultu ile dışarı koşan çocuklar, onları bir yetişkin şiddetli ve hiddetli davranışları ile model olarak bozmadığı sürece kendi düzenlerini bir şekilde kuruyorlar. Okulun içindeki mikrodünyada yaşıyorlar.

Okulun son haftalarında, Okul Aile Birliği bir kermes düzenledi. Her sınıf kermeste satılabilecek yiyecek, kitap, eşya gibi ürünleri sergilemeye başladı. Bu sıradan ve her yerde görebileceğiniz manzara  2 gün sürdü. Son gün, hava güzel olduğu için standımızı dışarıya kurduk. Kermesin son saatlerinde, yiyecekler de bitince büyükler gitti, çocuklar kaldı ve eğlence işte o zaman başladı. 1. sınıfa giden bir öğrenci  bana gelip ürünleri satmak istediğini söyledi. Ben “Satınalmak mı istiyorsun?” diye sorunca “Hayır, satış yapmak istiyorum” dedi. Ben de “Buyur yap bakalım o zaman” dedim. Tezgahın başına geçen o minnacık 1. sınıf öğrencisi,  gelir gelmez 3 ürünü koyduğumuz fiyattan sattı. Ben ona fiyatlarını söylememiştim, izleyerek görmüş her halde ama satıştaki başarısına ve tarzına hayran oldum.

12386599_10153753322298794_1315432925_nBütün ürünler bittikten sonra, çocuklar masaları , kendi tezgahlarına dönüştürdüler ve birden her masada farklı bir şey yapan çocuk grubu oluştu. Kermeste  yaratıcılık patlaması yaşadı. Kimisi boya kalemlerini getirmiş, ücretsiz ‘dövme’ yapıyor, kendi hazırladığı katalogda, isteyenin eline, bileğine, kelebek, gülen yüz gibi desenler çiziyor. Kimi eski kitaplarını getirmiş, tanesi 1 liraya satıyor, kimisi kullanmadığı küçük oyuncakları getirmiş 50 kuruşa satışta. Sloganlar havada uçuşuyor, ‘Kermes bir gün, bizde satış her gün’. Çocukların kermesinde bir tek büyük ben kalıyorum, standlarını sırayla geziyorum, hepsi bana satış yapmak istiyor, onlardan bir şeyler alıyorum. Kızım Begüm eline dövme yaptırıyor, çocuklar sırada. Çocukların yaratıcılığına hayran kalıyorum. Buldukları çözümler ve ürünler müthiş, çok eğleniyorum.

Yetişkin olmak çok sıkıcı diye düşünüyorum, biz her gün aynı şeyleri konuşuyoruz, halbuki çocuklar hep farklı şeyler anlatıyor.

Özlem Keskin Ergül

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız