Çocuk Psikolojisi Kategorisiz Psikolog

Çocuğunuz evinize misafir geldiğinde nasıl davranıyor?

Misafir geldiğinde çocuğumuza yaklaşımımız onu tavrını da etkiler

misafir1Eve misafir geldiğinde anneler genelde çocuklarıyla ilgilenemez. Bazı anneler de bahane olarak misafirin varlığını öne sürer. Çocuk da annesinin ilgi ve sevgisini kendinden çalan bu misafirden pek de hoşlanmaz olur… Oysa ki misafir gelmeden önce çocukla konuşulması, yapılacak hazırlıklara onun da katkıda bulunmasına fırsat verilmesi, çocuğun misafirleri sevmesine yardımcı olacaktır.

Örneğin, anne baba çocuğa, “Bugün bize misafir gelecek ve seninle bazen ilgilenemeyebiliriz, misafirlere ikramda bulunurken bize yardımcı olursan çok mutlu oluruz.”  diyebilir. Misafirlere ikram edilecek yiyecekler için alışverişin çocukla beraber yapılması da onun gelecek kişileri benimsemesini kolaylaştırır.

misafir2Misafir varken yaptığı her güzel davranışı tebessümle karşılayın ve misafir sonrası “Bana yardım ettiğin için sana teşekkür ederim.” diyerek pekiştirin. Çocuk bu davranışları yaparak yani ikram ve hizmet ederek ve misafirlerle duygularını paylaşarak misafiri sevecektir. Yeter ki anne baba, misafir geldiği zaman çocuğuna “Şimdi işim var odana git!” diyerek ayak bağı muamelesi yapmasın.

Misafir geldiğinde çocuk ne yapabilir? Çocuğunuza misafire karşı nasıl davranması gerektiğini anlatabilirsiniz. Çocuğunuzdan ayrıca şu davranışları yapmasını isteyebilirsiniz:

  • Misafirlere ‘hoş geldiniz‘ demesini öğütleyebilir, misafirleri kapıda karşılayabilirsiniz.
  • Büyüklerin ellerini öpmesini isteyebilir, bunun saygı için yapıldığını belirtebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun sizinle birlikte sofrayı hazırlamasını ve ufak şeyleri taşımasını isteyebilirsiniz.
  • Misafirler için birlikte yaptığınız keki onlara “Sizin için kızımla/oğlumla birlikte kek yaptık!” diyerek ikram edebilirsiniz.
  • Misafirlerin çocuklarıyla oyuncaklarını ve odasını paylaşmasını isteyebilirsiniz. Çok sevdiği oyuncakları paylaşmak istemezse çocuk zorlanmamalıdır.

 

*Bu yazı Alternatif Anne’de ilk kez 22 Ağustos 2013’te yayınlanmıştır.

Konuk Yazar

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Güzel tavsiyeleriniz ve Gerçekten uygulanabilir ipuçları verdiginiz için teşekkür ederim