Fuar

Mazeretim var, atarlıyım ben! (KIDEX’te bizimle)

angry-momAtarlı: Sinirli, kolayca sinirlenen, kolayca kızan

Bir Facebook topluluğu olarak ortaya çıkan Atarlı Anneler çocuğunu yalnız büyüten, yardım alamayan, tuvalete bile yalnız gidemeyen ve en sonunda “Çıldırmaya az kaldı, doktorum nerede!” diyen annelerin sayfası. Sayfa yöneticisi Senem Taşgöz, Mayıs ayında etkinlik sponsoru olduğumuz KIDEX Anne-Çocuk Fuarında Neva Eğitim ve Danışmanlık ile çocuklarda dikkat eksikliğini azaltmaya yönelik ortak bir etkinliğe imza atacak. Ama sürprizi biraz daha saklamak istiyoruz. Biz şimdilik sizleri Atarlı Anneler’le tanıştırmakla yetinelim…

SAM_0175Senem, Atarlı Anneler nasıl ortaya çıktı?
Ben de bir anneyim ve çocuğumu büyütürken gerçekten çok zorlandım! Aynı zamanda başka annelerle tanıştım, çocuk parklarında sohbet etme imkânım oldu. Anneliğin tozpembe olmadığı gerçeğini herkes kabullenmeye başladı ama yine de bunu vurgulamak, aynı sıkıntıları yaşayanlara “Yalnız değilsiniz, aynı sıkıntıları birebir yaşıyoruz” demek, sıkıntıları mizahi bir yolla anlatıp bir nebze de olsa anneleri güldürmek istedim.

Sadece çocuğunu yalnız büyüten annelere mi hitap ediyorsun?
Kesinlikle hayır. Annenin boşanmış olması ya da babanın orada olmaması değil vurgulamak istediğimiz. Babanın varlığına rağmen anneye destek olmayan babalara annenin de bir insan olduğunu, sabrının bir sonu olduğunu, çocuk konusunda da ev konusunda da mutlaka sorumlulukların paylaşılması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Bunun için de sürekli çekilen sıkıntılar dile getiriliyor sayfada. Tabi ki mizahi bir içerik ile.

10768_352078614992772_5503185004191298182_n
Bir Atarlı Anneler buluşması

Annelere yeterince destek olmayan babalara söylemek istediğin bir şey var mı? Ne yaparlarsa, ya da ne kadar yaparlarsa “yeterince” yardımcı olacaklar?
Hiçbir zaman yeterli olmayacak yaptıkları bizim için! Ama özellikle annenin dinlenmesi için mutlaka anneye zaman tanımalı ve bu zaman içinde de çocukla gerektiği gibi ilgilenebilmeli. Anne baba aynı anda eve gelmelerine rağmen, eve gelir gelmez, kumandayı alıp uzanmak yerine, ya çocukla ilgilenmeli ya da mutfakta destek vermeli. Sorumluluklarının bilincinde olmalı.

Seni özellikle “atarlı” yapan bir durum var mı?
Elinde ağır poşetlerle, aynı anda bebek arabasını ittirmeye çalışan bir annenin yalnız olması beni atarlandırıyor mesela. Bebek arabasını gören toplu taşıma aracının durmaması beni deli edebiliyor. Ya da çalışmayan annelere, babaların söylediği, “Akşama kadar yatıyorsun zaten” denmesi, anneden gerektiğinden çok şey beklenmesi beni atarlandırıyor!

En çok değiştirmek istediğin şey nedir?
Öncelikle keşke kendimizi değiştirebilsek! Bizler her şeyi o kadar detaylı düşünüyoruz ki, bu bizi çok ama çok yıpratıyor. Ve daha sonra annenin etrafında ona yardım edebilecekken, annenin durumunu, psikolojisini umursamayan insanların bir nebze daha duyarlı olarak değiştirmek isterdim. Mutlu olamayan bir anneden sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmesi beklenemez. O yüzden bütün insanların anlayışının ve anneliğe bakış açısının değişmesini isterdim.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Efenim atarlı annelerle çok yakın zamanda tanıştım, kendi adıma söylemeliyim ki facebook’ta atarlı bir durum güncellemesi gördüğüm de kendim atarlanmış kadar rahatlıyorum =) Belki hergün bir çok evde tekrarlanan bir sürü atarlı cümlenin bu şekilde vücut bulması çok hoşuma gitmişti. Umarım atarların bir kısmı olsun bir yerlere ulaşıyordur. Varolan kalıp yargıları ve ezberleri sarsmak adına mizahi bir girişim olarak görüyorum. Sevgiler, selamlar tüm atarlı annelere =)

  • Hahaha çok esprili hoş bir grup olmuş ama çok da yararlı, aslında atarlı atarsız her anne ara sıra bir elin omzunu patpatlamasına ihtiyaç duyuyor. Bir de son paragrafa atfen, evet anneler çok ince düşünüyor “Baba gibi düşünmek” kursları olsa, herkes rahatlayacak sanırım 🙂