Çocuk Psikolojisi

Materyalizm ve çocuk

Çocuğunuz her dışarı çıktığında yeni bir şey alınmasını talep ediyor mu? Onu materyalizmden uzaklaştırabilirsiniz:

materyalizmvecocuk

Günümüzde nesnelere bağımlı, her dışarı çıktığında yeni bir şey alınmasını talep eden, fazlaca oyuncağa ve kıyafete sahip birçok çocuk gözlemlemek mümkün. Hatta  çoğu zaman bu durum aileleri rahatsız etmekte fakat içinden çıkılması  güç bir durum olabilmektedir. Çocuğunuzu materyalizmden uzaklaştırmak için neler yapabileceğinize dair önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Ebeveynleri olarak çocuğunuza iyi bir örnek olun. Her dışarıya çıktığınızda bir şey almayın, sıklıkla yeni aldığınız şeyleri sohbet konusu yapmamaya çalışın.
  • Çocuğunuzun medya ile olan ilişkisini sınırlandırın. Günümüzde medya sadece tüketim için birçok reklam yapmakta ve çocuklar bu ayrımı yapacak gelişimlerini henüz tamamlamış değiller. Çocuğunuzun televizyon izlemesi yerine birlikte bir kutu oyunu oynayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun her istediğini yerine getirmeyin. Her şeye sahip olan çocuklar hayal kırıklığı ile baş etmeyi öğrenemez ve bu özellikleri ileriki yaşlarda sosyal ilişkilerinde ve akademik yaşantılarında güçlüğe neden olur. Başlarda ağlama /öfke krizleri ile karşılaşsanız da, bu durumu doğru şekilde ele alarak çocuğunuza “ Hayır” diyebiliyor olmanız önemlidir.
  • Aile üyelerinin de çocuğunuza hediye alışını sınırlandırmaya çalışın. Sadece sizin belli sınırlar koymanız zaman zaman yeterli olmayacaktır. Bu sebeple yeni kararlarınızı tüm aile ile paylaşmanız size yardımcı olacaktır.
  • Çocuğunuzun yaşına uygun olarak parayı tanıma ve parayı kullanma hakkını verebilirsiniz. Yaşına uygun bir harçlık vererek istediği bir şey için para biriktirmesine olanak sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun öncelik sıralaması yapabiliyor olması önemli bir beceridir. Örneğin; doğum günü yaklaşırken en çok istediği oyuncaktan en az istediğine bir sıralama yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca ev içinde yapılan masrafların hangilerinin zorunlu hangilerinin daha keyfi olduğunu da ilkokula başlamış çocuğunuz ile paylaşmanız uygun olacaktır.
  • Çocuğunuzun isteklerini yaşına uygun bir süre ile geciktirin. Hemen sahip olmadan, gerçekten onu isteyip istemediğini düşünmesi için bir sürenin geçmesi gerekir. Böylece hem her istediğine bir anda ulaşamadığı için olumsuz duyguları ile baş etmesi öğrenir, hem de  fikrini tekrar değerlendirmek için fırsatı  olmuş olur. Örneğin, istediği bir oyuncağın resmini panoya asabilir, yanına bekleyeceği günleri işaretlemek için kutuların olduğu bir takvim yerleştirebilirsiniz. Birlikte her geçen güne bir çarpı koyabilirsiniz. Çocuğunuzun sabrını takdir etmeyi unutmayın. Bir anda çok uzun süre geciktirmek yerine farklı durumlarda yavaş yavaş süreyi uzatmanız yararlı olacaktır.
  • Çocuğunuza nesnelerin kalitesi ve “moda” olması dışında, ona yüklenen manevi anlamın ve kalitesinin önemini öğretin. Sizin için manevi değeri olan parçaları ona gösterebilir, anlatabilirsiniz. Yeri geldiğinde rengi çok güzel olmayan bir nesnenin daha sağlam olduğu için tercih edilmesinin sebebini vurgulayabilirsiniz.
  • Evinizde bahar temizliği yaparak fazlalarınızı ihtiyacı olanlara verebilir, bu etkinliğe çocuğunuzu da dahil edebilirsiniz. Böylece çocuğunuza paylaşımı, başkalarını düşünmeyi, maneviyatı öğretme fırsatı yakalarsınız.
  • Çocuğunuza para değil zaman verin. Unutmayın ki çocuğunuza bir şeyler aldığında sadece anlık mutlu oluyor. Materyalizm ile gelen mutluluk çocuk için sadece atıştırmalıktır, duygusal açlığı doyurmaz. Çocuğunuz ile birlikte yürüyüşe çıkarak, etkinlik yaparak, oyun oynayarak kaliteli zaman geçirin.

0404

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 15 Nisan 2013 tarihinden yayımlanmıştır.

Etiketler

Ayşe Başak Erk

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Okan Üniversitesi Gelişim Psikolojisi yüksek lisans programını tamamlamıştır. Geçmişte M.E.B Ponpon Anaokulunda çocukların duygusal, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalarda yer almıştır. Aynı zamanda özel bir danışmanlık merkezinde çocuklar ile dikkat azlığı, öğrenme güçlüğü ve akademik güçlükler üzerine çalışmalar yürütmüştür. 2010-2012 yılları arasında Mavi Aile Danışma Merkezi’nde staj çalışmalarını sürdürmüş, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, duygusal ve davranışsal problem yaşayan okul öncesi ve okul çağı çocuklar ile çalışmıştır. Halen aile terapisi eğitimine de devam etmektedir.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız