Hediyeli Yazı Kategorisiz Kitap

Matematik eğlenceli olabilir mi?

matematikMatematik çalışmanın bu kadar eğlenceli olabileceğini beklemiyorduk. Üç anne okul öncesi yaştaki dört çocukla Doğan Egmont Yayıncılıktan “Mickey ile Matematik”  kitaplarını denedik. Saymayı, kümeleri, geometrik şekilleri ayırt etmeyi, boyutlara ayırmayı ve sayıları yazmayı öğreteceğini vaat eden kitapları çocuklarımız nasıl buldu? Çocuklarımız matematiğe susamış da bizim haberimiz yokmuş…

Fanatik bir Mickey Mouse kulüp evi hayranı olan 3,5 yaşındaki Aren dRüzgarerginin teması karşısında çok hevesli çalışmaya başladı. Bu yıl anaokuluna başlayacak Aren öğrenmeye açmış! 3/4 yaş kitabı tam ona göre geldi. Bu konuda henüz anaokulu tecrübesi olmadığı için olsa gerek, Aren çizimlerde başlarda biraz denk getirmede zorluklar yaşadı. Ancak ilerleyen sayfalarda aşamalar kaydetti.

4 yaşındaki Luka’nın, tıpkı 4,5 yaşındaki Aslı ve 5,5 yaşındaki Leon gibi yapıştırmalara zaafı var. Genelde daha çok boyamaya merak eden Luka kitabı o kadar sevdi ki her sabah yerinden çıkartıp “kitabıma devam edeceğim” diye masaya götürdü. Rakam ve kümelerin bazılarını bilen Luka 3/4 ve 4/5 yaş kitapları sayesinde daha da iyi öğrenmiş oldu. 5,5 yaşındaki abisi Leon iki yıldır anaokuluna gittiği için 5/6 yaş kitabı kolayca yaptı. Hemen hemen her şeyi biliyordu. Ancak eğlenceden mahrum PhotoGrid_1408295560074bırakmadı onu. Tıpkı kardeşi gibi kitaba devam etmeye sabırsızlandı ve ona kalsaydı tek bir seferde bitirecekti.

4,5 yaşındaki Aslı kitabı annesinin elinde gördüğü anda havada kaptı bile! Bir de abisi var! O da meraka kapılıp gururla kardeşine yardım etmeyi önerdi. Masada bir saat kitap başında vakit geçirdiler. Aslı gibi okula giden ablası veya abisi olmayan çocukların anne/babaları yardıma hazır bulunmalı. Ama önemli değil, büyükler için de gerçekten zevkli kitaplar. Çünkü çocuğun keyifle ve merakla rakamları yazmaya çalıştığını görmek inanın mutluluk verici bir görüntü. Aslı 4,5 yaşında olmasına rağmen 5/6 yaş matematik kitabını çalıştı. Çalışmaların tarzı, gittiği anaokulunda yapılan PhotoGrid_1408295113474çalışmalarla neredeyse birebir aynı olunca Aslı anlamada sorun çekmedi. Abisi ona soruları okur okumaz renkli kalemlerini alıp işe koyuldu. Yapıştırmalı bölümleri de zevkle yaptı. Hatta kitabı bir nefeste bitirmeye niyetliydi! Çalışkan kızımız kitabın yarısından fazlasını yapınca artık yorulmuştu ve kalanı ertesi güne bıraktı. Bitirince ise annesine talimat kesindi: Bundan daha çok al!

Çıkartmalarda tüm çocuklar ilk başta zorluk çekti. Biz bunun normal olduğunu düşünüyoruz çünkü bu yaştaki çocuklar genelde çok fazla çıkartmalarla çalışmamış oluyor. Bu konu hem ebeveyn hem çocuk için sabır gerektiriyor. Çocuklarda, başarma isteğinin getirdiği sabır şüphesiz var ama annelerde olmayabilir. Bu yüzden diyoruz: anneler, sabredin. Çocuğunuz yardım isteyene kadar karışmamaya çalışın. Yırtılsın, yamuk olsun, önemli değil. Ama kendisi yapsın. Zamanla alışacak ve daha kolay olacak. Tabi ki yayın evi bu arada çıkartmaların kesim yerlerini biraz daha fazla belirgin yaptırabilirse kusursuz olacak. Çünkü bazıları gerçekten zor çıkıyor.

Biz anneler hem fikiriz. Doğan Egmont Yayıncılıktan “Mickey ile Matematik” kitapları şüphesiz ki anaokulu müfredatını pekiştiriyor. Çocuklarımız da tüm kitaplara bayıldı. O yüzden bizden tam puan, bu kitaplar süper!

HEDİYE ÇEKLİŞİ: Dogan Egmont Yayıncılıktan “Mickey ile Matematik” kitabını kazanmak ister misiniz? O zaman
1 – facebook sayfamızdaki bu yazımızın paylaşımı beğenin ve paylaşın, ardından da
3 – facebook sayfamızdaki bu yazımızın paylaşımın altına çocuğunuzun yaşını belirterek “Katıldım” diye yorum bırakın.
Son katılım 24.8.2014, 23:59. Bol şans!

Alternatif Anne

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız