Eğitim Kategorisiz Kitap

Makineler ve insanlar

User comments
Çocuğunuzla keyifli bir tartışma yapmaya hazır mısınız?

Makineler hayatımızı özgürleştiriyor mu yoksa engelliyor mu? Makineler hayatımızı özgürleştiriyor çünkü hayatımızı kolaylaştırıyorlar, bizim yerimize iş yaparak bize zaman kazandırıyorlar. Tıpkı çamaşır makinesi gibi. Makineler hayatımızı özgürleştiriyor çünkü bize daha önce olmayan imkanlar sağlıyor. Tıpkı telefon gibi. Makineler hayatımızı engelliyor çünkü bozulduklarında ne yapacağımızı bilmiyoruz. Elektrik olmayınca bir çok iş yapamaz oluyoruz. Peki, o zaman neler yapıyoruz? Aslına bakarsak, kim kimi kontrol ediyor?

Çocuklarımla bu gibi diyaloglar yapmaya bayılıyorum. Hele teknolojiden uzak, az makineli kısa bir tatilin ardından bu kitabı çocuklarımla okumak biçilmiş kaftandı. Felsefe mezunu olduğumdan olsa gerek çocuklarımı düşünmeye ve gerekçe sunmaya teşvik etmekten adeta zevk alıyorum. Bir de bunu elimde güzel bir kaynakla yapabilirsem! Herhangi bir karar vermek zorunda da değiller. Mesela yukarıda verdiğim örnekte, bir oğlum makinelerin bizi özgürleştirdiklerine karar vermiş ve verdiğim gerekçeleri sunmuştu. Diğeri ise yukarıdaki nedenden dolayı hayatımızı bağlandığı kanaatinde. İkisinin gerekçeleri de son derece geçerli, değil mi? Harika!

CCF Makineler insanlar kpk 5Bu gibi kökünde felsefi soruları çocuğunuzla konuşmak isterseniz size bir seriden bahsetmek istiyorum: Çıtır Çıtır Felsefe. Tek kelimeyle harika bir seri. Çocukları felsefi düşüncelerle tanıştıran seri Brigitte Labbé tarafından yaratıldı. Şimdi serinin 28inci kitabı piyasaya çıktı; Makineler ve İnsanlar.

İnsan – doğa – teknoloji arasındaki etkileşimi düşünmeye ve tartışmaya davet ediyor. Çocuğunuzla böyle konuları yaklaşık 4,5 yaşından itibaren konuşmaya başlayabilirsiniz. Brigitte Labbé’nin kitaplarının size konuşmak için bolca fikir vereceğinden eminim. İçerdikleri hikayeleri okuyup tartışmak için çocuğunuzun 6-7 yaşında olmasını tavsiye ediyorum. Hikayeler kısa olmasına rağmen bundan küçük yaştaki çocuğu yazılışı ve içeriği açısından oldukça zorlayacaktır. Bunun için uygun yaş aralığı anasınıf ve ilkokul yaşı desek daha doğru olur.

Makineler ve İnsanlar’ın içerdiği bolca kısa hikayeler size konuşacak çok konu verecek, çok! Hayatınızda hangi makineler var? Sabah okula gidene kadar kaç makine kullanmış oluyorsunuz? Onlar olmasaydı aynı işi nasıl yapardınız? Bozulunca neler yaparsınız? Hangi makine olmasaydı da olurdu? Bu gibi soruları birlikte düşünmek çok keyifli çünkü çocuğunuz tanıklık ettiği olaylardan bolca örnek verebileceğinizden eminim. Hatta “eksiden…” diye dedelerden bile örnek bulmak mümkün. Ya da dedelerimizden duyduğumuz bildiğimiz hatıraları anlatmak için. Çocuklar buna bayılıyor!

“Erkekler tarlaya, fabrikaya, madene ya da büroya giderken, oldum olası çamaşırdan, temizlikten, yemekten sorumlu olan kadınlar için boş zaman kalır.” Cümlesinin karşısında da sinirlenmeyin. “Sen bu konuda ne düşünüyorsun?” diyerek cinsiyet eşitliğini konuşmak için fırsat olarak değerlendirin! Bakalım çocuğunuzun bu konudaki anlayışı nasıl!

Günişiği Kitaplığı’ndan “Çıtır Çıtır Felsefe” serisi çocuklarla önemli konu ve kavramlar hakkında birlikte düşünürken onlara tartışma kültürünü öğretmek ve bir çok konudaki bilinci oluşturmak için birebir! Jacques Azam’ın çizimleri tek kelimeyle harika olduğunu söylemeye gerek yok…

Regina Röttgen

1989 yılında tatile geldiği Türkiye'nin insanına ve doğasına aşık oldu ve henüz 19 yaşında olmasına rağmen bir daha ülkesine dönmedi. B.Ü.'de Felsefe ve İngilizce dili ve edebiyatı okuyup felsefede yüksek lisans yaptıktan sonra yerli ve yabancı yayınlar için çalıştı ve evcil hayvan dergisi yayımladı. Çocuklar için güvenlik eğitimi kursları ve düşünme atölyeleri düzenledi.

15 yıldan fazla İstanbul'un merkezi semtlerinde oturduktan sonra işini aslında her yerde yapabileceğine karar verdi ve büyük şehri terk etti. Eşiyle, iki oğlu, sayıları sürekli artan tavuklar, 2 kedi ve bir köpek sürüsü ile birlikte şuanda Bodrum yakınlarında bir köyde yaşıyor. Yabancı yayınlar için annelik ve evcil hayvan hakkına yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız