Çocuk Çocuk Sağlığı Kategorisiz Otizm Sağlık

39 yeni bulaşıcı hastalık ve LYME

Kenelerin sebep olduğu 11 çeşit ciddi hastalık ülkemizde fazla önemsenmiyor!

virus-infected-cells-213708_640Küresel ısınma konusunda her gün sayısız bilgi dolaşıp duruyor, bilim insanları, çevreciler ekolojik tehlikenin büyüklüğünü anlatıp duruyorlar.

Milliyet Gazetesi’nde geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Dünyayı bu hale nasıl getirdik” başlıklı  bilimsel yazı dizisi tümüyle son derece ilginç ve ürkütücü idi.  Dünyamızın artık S.O.S.  vermeye başladığına, bir an önce ciddi önlemler alınmazsa durumun çok daha kötüye gideceğine dikkat çekiliyordu. Bu yazı dizisinde beni en çok ürküten ve gerçekten herkesin ama en çok annelerin bilmesi gerektiğini düşündüğüm bölüm, 11 Ocak 2013 tarihinde yayınlanan oldu.  Korku filmi izler gibi okudum.

39 yeni bulaşıcı hastalık türü

Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı, Biyolog Dr. Barbaros Çetin açıklamalarına, Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı raporlara dikkat çekerek başlıyor. 1970’lerden itibaren 39 yeni bulaşıcı hastalık türü ortaya çıktığını anlatıyor.  Bu rapora göre  küresel ısınma ve ne yazık ki dünya üzerindeki konumu nedeniyle Türkiye, ekolojik değişimden etkilenen ülkelerin başında geliyor. Bunlar zaten bildiğimiz şeyler diyebiliriz. Yazının devamında yine hepimizin bildiği ve  kenelerin neden olduğu KKKA (Kırım  Kongo Kanamalı Ateşi) anlatılıyor. 2012 bilimsel araştırmaları Türkiye’de yaşayan kene türleri sayısının 46’ya çıktığını gösteriyormuş. Bu türlerden 36’sı sert kene, 8’iyse yumuşak kene sınıfına giriyormuş.  Keneler 225 milyon yıldır dünyamızda yaşayan zorunlu parazitler olup, bunca milyon yıl içerisinde geliştirdikleri adaptasyon yetenekleri sayesinde günümüzde de yaşayan mucize canlılarmış. Isınma nedeniyle kışın soğuktan öleceklerine, yaşamaya devam edip daha da güçleniyorlarmış.

Ülkemizde bu yaratıklarla mücadele adına yapılan uygulamaların da yanlış ve yararsız olduğunu iddia ediyor Dr. Barbaros Çetin. Kısırlaşma denemeleri bile yapılmış; ama milyonlarca kene popülasyonunun içine birkaç bin tane kısır kenenin bırakılmasının ekolojik hiçbir anlamı olmadığını ve bu işin kedi köpek kısırlaştırmasına benzemediğini de ekliyor. KKKA için aşı falan geliştirilmesi de türlü nedenlerle mümkün değilmiş.

Kötü haberler bitmedi! Şimdi filmin en korkunç bölümüne geliyoruz: KKKA denilen ateşli hastalık öne çıktığı için, kenelerin sebep olduğu 11 çeşit hastalık kamuoyunun pek gündemine gelmemiş. Hele bunlardan bir tanesi var ki filmin gerçek zombisi: LYME Hastalığı. Zaten kendisine “yakın geleceğin vebası” deniliyormuş. “Bu 11 hastalık etmeninden özellikle LYME hastalığı ülkemizde bugüne kadar pek fazla önemsenmemiştir” diyor Dr. Barbaros Çetin.  Dünya Sağlık Örgütü 117 ülkede LYME hastalığının bulunduğunu, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 61 ülkede bu hastalığın endemik olduğunu açıklamış. Dünyada “Büyük Taklitçi” ismiyle de anılan LYME hastalığı diğer hastalıkları taklit etmesi ve tanı konulmadığında taklit ettiği hastalık sanılarak yanlış tedavi edilmesi ile bilinmekte imiş. LYME hastalığı 300 ayrı hastalığı taklit edebilen farklı belirtilerle ortaya çıkabiliyormuş. Bu hastalıklardan en dikkat çekici olan Multipl Skleroz (MS) imiş.

lymeDr. Barbaros Çetin’in verdiği şu bilgileri annelerin mutlaka bilmesi gerekiyor:

“2012 yılında Tıp Hekimi olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün bizzat açılış konuşmasını yaptığı ve üniversitemiz bünyesinde basın ve kamuoyuna açık şekilde gerçekleştirdiğim konferansla kamuoyuna LYME hastalığının ne kadar ciddi bir konu olduğunu ve başka hastalıkları taklit etmesi sebebiyle ciddi şekilde yanlış teşhis edildiğini duyurdum.  Söz konusu konferansta ALS; Otizm, Alzheimer ve Romatizmal hastalıkların da acilen LYME taramasından geçirilmesi gerekti ve LYME’ın 300 hastalığı taklit ettiğini vurgulasam da beklediğim etki kamuoyunda oluşmadı. ALS konusunu ele alırsak, Amerika’da Dr. Martin Atkinson tarafından 150 ALS hastası üzerinde yapılan bir araştırma 150 hastanın 150’sinin de aslında LYME hastası olduğunu ortaya koymuştur.”

 

Otizm ile  ilişkisi çok önemli!
Otizm hakkındaki araştırmalarda da otizm hastalarının ciddi bir oranının anneden aldıkları LYME bakterisini taşıdıkları ve bazılarının antibiyotiklere olumlu cevap verdiği görülmüştür. Pediatrik LYME uzmanı olan Charles Ray Jones, 10 binin üzerinde LYME hastası çocuğu tedavi ettiğini ve bu çocukların büyük bir kısmının Otizm grubu hastalıklardan muzdarip olduğunu belirtmiştir. Otizm uzmanı Dr. Warren Levin oldukça kötü durumdaki otistik bir çocuğa yaptığı LYME testinin pozitif çıkması ile otistik çocukların ebeveynlerine LYME testi yapmaya başlamış ve sonuçta arka arkaya dokuz ebeveynde pozitif sonuç bulmuştur.”

Bu son paragraf beni iyice düşündürdü. Yazı dizisini gözden kaçırmış olanlar için Alternatif Anneler’e kısa bir özet yapmaya çalıştım.

Not: 

1. LYME, bir kısaltma değil. ABD, Connecticut’ta şirin bir kasaba. 1975’te üniversiteli gençler arasında müthiş ağrılı, romatizmal şikayetler  başlamış, hastalık böylece ortaya çıkmış, o yüzden adı LYME hastalığı kalmış.

2. ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis)

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 18 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız