Beslenme Reklam Röportaj

Hem sağlıklı, hem lezzetli, hem de güzel pasta olur mu?

Lezzetli pastalar: İsteğe bağlı organik, glutensiz ya da şeker yerine pekmezli. Vegan pasta ise yolda. Daha neler istenir ki!

image001Lily Kurabiye Pasta Tasarım yaklaşık 1,5 yıldır faaliyet gösteriyor. Çocukları merkeze alan, sağlıklı ürünler hazırlama hedefiyle yola çıkıyor. Bunu yaparken lezzet ve tasarım konusunda da ödün vermiyor. Kendisi bir anne olan Seteney Koz ile Lily üzerine sohbet ettik:

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

Merhaba 1978 Bandırma doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği mezunuyum. Sigortacı olarak çalışıyorum. Aynı zamanda kurabiye ve pasta tasarım üzerine çalışıyorum. İki tane dünya tatlısı meleğin de annesiyim.

Pastacılığa başlamaya nasıl karar verdiniz?image004

Küçüklüğümden beri mutfakta zaman geçirmeyi severim. En çok da yaptığım şeyleri aileme arkadaşlarıma yedirmeyi severim. Ama pasta ve kurabiye üzerine uzmanlaşmayı dört yıl öncesine, kızımın 1 yaş doğum günü partisine kadar hiç düşünmemiştim. Her anne gibi ben de kendi ellerimle kızım için bir şeyler hazırlamak istedim. Şeker hamurlu pastalar ve kurabiyeler çok hoşuma gidiyordu ve temalı bir kutlama yapma imkanı sunuyordu. Bu kurabiyeler, pastalar nasıl yapılırmış internette araştırdım, öğrendim, denedim. Ve kızımın doğum gününe ilk deneme için hiç de fena olmayan lezzetli bir pasta yapmayı başardım. Bunu ikinci, üçüncü ve dördüncü yaş doğum günleri takip etti. O günden beri araştırıyor, okuyor, izliyor ve deniyorum. Tabii ki kızımın burada çok büyük katkısı var. Özel günlerde ve doğum günlerinde bana verdiği farklı temalı pasta ve kurabiye siparişleri bu alanda kendimi geliştirmemi sağladı. Ailem ve arkadaşlarım pasta ve kurabiyelerimi beğeniyorlardı ve bu alanda uzmanlaşmalısın diyerek desteklediler. Ben de bir buçuk yıl kadar önce bloğumu lilykurabiye.blogspot.com.tr’yi açtım ve yaptığım lezzetleri çevremle paylaşmaya başladım. Bloğumun adını da bu arada kızım buldu. Bu anlamda aileme ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

image006Bir işte çalışıyorsunuz, aynı zamanda pastacılık yapıyorsunuz ve iki de çocuğunuz var tüm bunları nasıl birlikte yürütüyorsunuz?

Sabah 9 akşam 6 işteyim. Sipariş geldiği zaman akşamları evimde hazırlıyorum. Peki çocuklar ne yapıyor bu arada diyebilirsiniz. Çocuklar da ya benim yanımda yatma saatlerine kadar oyun hamurları ile pasta yapıyorlar ya da babaları ile vakit geçiriyorlar. Eşim çocukların bakımında ve pastacılık konusundaki en büyük yardımcım. Hatta krema ustam eşim diyebilirim. Ailecek pastacıyız yani. Pastacılığı zevkle ve severek yaptığım için de bana keyif veriyor. Benim için meditasyon gibi bir şey.

Ürünlerinizi hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Bu işe başlarken çıkış noktam, kızıma içinde ne olduğunu bildiğim şeker oranı düşük, katkı maddesi olmayan pasta ve kurabiyeler hazırlamaktı. Siparişlerimde de buna çok dikkat ediyorum. Siparişlerimi kendi çocuğuma yedirecekmiş gibi aynı özenle ve kaliteli ürünler ile evimin mutfağında hazırlıyorum. Sanırım pasta ve kurabiyelerimin beğenilmesini sağlayan en önemli şeylerden biri bu. Arkadaşlarıma tattırdığım, lezzet testini geçen ve olumlu tepkiler alan ürünlerimi de bloğumda paylaşıyorum.

Bir anne olarak daha sağlıklı ürünler image008nasıl hazırlayabilirim diye araştırma ve deneme halindeyim. Hem kendi çocuklarım hem de diğer çocuklar adına. Çünkü benim ürünlerimi en çok çocuklar tüketiyor. Geldiğim son noktada, isteğe bağlı olarak pastalarımı, organik, glutensiz ve pekmez ile tatlandırarak şekersiz hazırlayabiliyorum ve bunu yaparken de lezzetinden ödün vermemeye dikkat ediyorum. Vegan pasta konusunda ise halen araştırmalarım devam ediyor.

Tasarım aşamasında ise pasta sahiplerinin fikirlerine öncelik veriyorum. Genelde pasta siparişleri doğum günü pastaları ve pasta sahipleri de çocuklar oluyor. Onlar bana bir tema ile geliyor ve onların istekleri ve benim becerilerim doğrultusunda nasıl güzel bir pasta yapabiliriz üstüne biraz sohbet ediyoruz. Ve yaratım süreci… Doğum günleri onlar için çok özel oluyor ve ben de o özel günlerine dokunabilmenin inanılmaz keyfini yaşıyorum. Pastalarını gösterdiğim andaki yüz ifadeleri, doğum günü mumları üflenir üflenmez pastanın üzerindeki figürlerin heyecanla çocuklar tarafından kapışılması, pasta sevmeyen arkadaşlarımın bir dilim daha alabilir miyim diye gelmesi bana doğru yolda olduğumu hissettiriyor.

İlerisi için hedefleriniz nelerdir?

İleride kendi atölyemi kurarak sadece pastacılık yapmak istiyorum. Kızımın okulu için hazırladığım pasta ve kurabiye atölyelerini daha fazla çocukla buluşturmak istiyorum. Çocuklar ile çalışmak çok keyifli!

Alternatif Anne

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız