Beslenme Çocuk Sağlığı Sağlık

Laktoz İntoleransı

milkLaktoz intoleransı özellikle sütün ve birçok besinin içinde bulunan şekerin vücut tarafından doğru sindirilememesi sonucu görülen bir sağlık sorunudur.

Vücut laktozu yeteri kadar üretemez, buna bağlı olarak da enzimler şekeri parçalamakta sıkıntı yaşar. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik formasyonla anne ve babadan bebeğe geçebilir. Bebek anne sütünü veya kullandığı mamayı sindirmekte zorlanabilir. Bu durumda laktozsuz mama önerilir.

Süt allerjisi ile laktoz intoleransı birbirine karıştırılabilir.Laktoz intoleransında da süt allerjisinde de yarım saatle 2 saat arasında karın ağrısı, ishal, kramplar görülebilir. Fakat süt allerjisi varsa, bunlara kaşıntı, döküntü, şişme gibi şikayetler de eklenir. O zaman sütün içindeki proteine karşı allerjisi var diyebiliriz.

Bebeğinizin laktoz intoleransı varsa süt ve ürünlerini bebeğinize vermemekte fayda vardır. Özellikle paketli gıdalarda laktoz sık kullanıldığı için paket içeriği okunmadan tüketilmemelidir.

En sık karşılaşılan laktoz kaynakları;

* Süt,

* Tereyağ,

* Margarin,

* Süt tozu,

* Krema,

* Kaymaktır.

Paketli yiyeceklerin çoğu, bisküvi ve benzerleri, sütlü tatlılar diye biliriz. Yoğurt bunlardan daha farklıdır. İçinde bulunan mayalanma bakterileri laktozu parçalar ve süt içemeyen pek çok kişi yoğurdu çok rahat sindirir.

Bebeğinizde laktoz intoleransı varsa, sulu ve köpüklü kaka görülür. Asit oranı yüksek kaka nedeniyle makat etrafında deride soyulma sıkça olur. Bu durumda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Laktoz intoleransı eğer annede varsa o zaman annenin beslenmesinden laktoz içeren gıdaları çıkarması gerekir. Bu şekilde beslenildiğinde anne sütünde azalma ya da kalori değerinde azalma olabilir. O zaman bebeğin iyi takip edilmesi ve gerekirse formül mamalarla desteklenmesi gerekebilir.

Laktoz intoleranslı bebeği  olan anne de beslenmesine dikkat etmelidir. Ama anne sütü aldıkça belirtilerden dolayı bebek çok zorlanıyorsa gerekirse anne sütü kesilir ve laktozsuz mamalar verilerek bebeğin beslenmesi sağlanmalıdır.

Esra Ertuğrul

www.bebeimgeliyor.com

www.facebook.com/pages/bebeimgeliyor

www.instagram.com/bebeimgeliyor

www.twitter.com/bebeimgeliyor

Emzirme ve Hamile Danışmanı Esra Ertuğrul

ALTERNATİF ANNE YAZARI |
Tüp Bebek Koordinatörü, Emzirme Danışmanı, Hamile Eğitmeni, hemşire. 1974 yılında İstanbul'da doğdu. 1990-1995 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu'nu tamamladı.1994 yılında Yıldız Üniversitesi Pedagojik Formasyon Sertifika Programı'nı, 1995-1996 yıllarında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Hastane ve Sağlık Kurumları Yöneticiliği İhtisas Programı'nı tamamladı.1994-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Araştırma 2000-2003 yılları arasında Marmara Üniversitesi Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılının Nisan ayından bu yana özel bir hastanede IVF koordinatörü olarak görev yapan Esra Ertuğrul, 2008 yılından bu yana Annelik Yolunda Hamile Kursu'nda eğitim vermeye devam ediyor.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız