Çocuk Çocuk Psikolojisi Eğitim Kategorisiz

Kreşte ısıran çocuk

charlie-bit-my-finger1Bu aralar oğlumun kreşinde bir “ısırma” sorunu ile uğraşıyoruz. Isıran 2 yaşına yakın M. ve ısırılanlar yaşları 1 ila 2 arasında değişen sınıfın hemen hemen diğer tüm çocukları. M.’nin ısırma vakalarına her gün bir yenisi ekleniyor. Bir gün oğluma tekrar sıra gelmiş mesela… Önce annelik içgüdüsü ile oğlumun kolundaki kocaman izi görünce müthiş canım sıkıldı ve “Yine mi?” dedim. Öğretmenler çaresiz görünüyordu, oğlumun canı yanmış ve M.’nin neden kendisini ısırdığını anlamamıştı. Öte yandan M. bir köşede sakin oyununa devam ediyordu. İlk şoku atlatınca bu ısırma konusunda biraz araştırma yapmaya karar verdim.

Çocuklar özellikle kendilerini sözel olarak ifade edebilmeye başlamadan önce, iletişim için çok çeşitli yollara başvurabiliyorlar. Bu yaklaşık 2 yaş civarı saldırganlık görünümünde olsa da aslında içinde saldırgan bir niyet barındırmıyor. Örneğin, arkadaşına yanaşmak ve onun ilgisini çekmek isteyen küçük çocuk, arkadaşının yanına yaklaşıp bir anda onu itiyor. Ya da birbirini sevmek isteyen küçük çocukların birbirlerine sertçe vurduklarını görüyoruz. Bu yaş grubundaki çocuk karşısındakinin nasıl hissettiğini anlama konusunda zorluk çekmekle birlikte sınırlı hatta kimi zaman hiç olmayan kelime bilgisi ile duygularını ve isteklerini dile getirmekte de sıkıntı yaşamaktadır.

Çocuklar neden ısırır?

Duygularını ifade etmek, sevgisini göstermek için ısırabilirler. 2 yaş civarında çok yoğun duyguları olan ama bunları nasıl ifade edebileceğini bilemeyen çocuklar annelerini, öğretmenlerini ve arkadaşlarını ısırarak onlarla bir şekilde iletişim kurarlar. Isırma ayrıca bir tür deneydir onlar için. Bu dürtüsel hareket zarar vermek amacıyla değil keşfetmek amacıyla yapılmaktadır. Diş çıkaran bebeklerin annelerinin memelerini ısırmaya başladıklarını biliyoruz. Öte yandan, henüz dil gelişimlerinin başında olan küçük çocuklar ısırmayı bir savunma yöntemi olarak da kullanabilirler. Isırdıkları kişinin uzaklaşması onlara güven verir. Bir şekilde tehditi savuşturmuşlardır. Isırma bir ilgi çekme yöntemi de olabileceği gibi kızan ve mutsuz olan çocuk da ısırabilir.

Görüldüğü gibi çok çeşitli sebepleri olan ve çoğunlukla geçici bir durum ısırma alışkanlığı.

Öte yandan bu durum, ısırılan çocuk ve ailesi için de oldukça can sıkıcı. Öğretmenler  ise oldukça zor bir dengeyi korumak zorunda. Bir yandan ısırma alışkanlığı olan çocuğu etiketlemeden yakın takibe alıp diğer çocukları korumaya çalışmak, öte yandan her iki ailenin de içini rahatlatıp onlara öneriler sunmak durumundalar.

Bizim durumumuzda M.’nin ailesi her olaydan sonra bilgilendiriliyor, aile durumu bildiğini ve ellerinden geleni yaptıklarını söylüyor. Bakalım sınıfımızda ısırma vakaları daha ne kadar devam edecek. Benim umudum M.’nin sözel becerileri geliştikçe kendisini sözel olarak ifade etmeyi öğrenip bu alışkanlığı unutması ve bu süreçte oğlumun ve diğer çocukların bir daha ısırılmaması yönünde.

Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Eğitime gönül veren, eğitim konularında okumak ve yazmaktan büyük zevk alan Elif Kalkan doktorasını Okul Öncesi Eğitimi alanında tamamladı. Türkiye'de ve ABD'de anaokullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İşini çok seviyor ancak 9 ve 4 yaşlarındaki oğullarıyla geçirdiği zamanlar onun için herşeyden değerli...

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Yaklaşık 2 ay kadar önce biz de benzer bir durum yaşadık. Oğlum şu anda 20 aylık. Sınıfındaki bir arkadaşı tarafından yanağından ısırıldı. Öğretmenleri diğer çocuğun öpmeye çalıştığını sandıklarını söyledi. Sanırım bir sevgi gösterisi örneği olmuş oluyor sizin yazınıza göre. Benzeri bir olay bir daha tekrarlanmadı, umarım da tekrar etmez. Kuzum çok ağlamış çünkü.

  • Malesef benim oğlum 3 yaşında ve 2 aydır kreşe gidiyor. Epey çocuğu ıssırdığını duyduk. Çok üzülüyoruz ama azaldığını hissettiğimiz tamam artık bitti dediğimizde tekrar ıssırıyor. Benim gözlemim gücü yetmediğini anladığında ısırıyor. ama son olayı ısırılan çocuğun ailesi önce polise bildirmiş sonra da savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarmış. İnanın anlayabilmiş değilim. Oğlumu kelepçeleyip hapse mi attırmayı düşünüyor ya da akıl hastanesine yatırılmasını mı istiyor anlayabilmiş değilim. evet kızmalarında haklılar ama o 3 yaşında sen 30 yaşındasın. kreşteki çocuk arasındaki olayı adliyeye taşıyacak psikolojideki bir ebeveyn benim oğlumun psikolojisini sorguluyor. Sizde konuyu mahkemeye taşımayı düşündünüz mü?

  • Sizi çok iyi Anlıyorum çünkü biz de ısıran tarafız. Zaman zaman sıklaşıyor bazen bitti sanıyorum hooop başa dönüyoruz , tabiki kimse çocuğunun zarar görmesini istemez ancak Sınıfta çocuğa tepkiler artınca çocuk tekrar tekrar ısırmaya Başlıyor, olayı büyütmeye de bu kadr gerek var mi bilmiyorum ancak hiçbir anne baba da sapıkça evde çocuğuna “git ısır ve zarar ver” diye tembihlemiyordur. Isırılan kadar ısıran çocuğun ailesi de gerçekten çok zor durumda oluyor ortada bir istenmeyen cocuk oluyor ve etiketlenen ayni zamanda anne baba da oluyor ben çok üzülüyorum ama elimden gelen birşey yok pedagoga da gidiyoruz daha ne yapabilir insan bilemedim

  • Bi ara bizde de vardı aynı durum, ikiz olmaları da etkili olabilir .Ama çok konuştum sürekli anlattım, büyüdükçe değişti ve düzeldi bu durum. Biraz algı açılmasıyla alakası olabilir diye düşünüyorum ben de ..