Çocuk Editörün Seçtikleri Eğitim Kategorisiz Psikolog

Kreşe başlıyorum

Psikoloğumuzdan kendi deneyimlerini de içeren tavsiyeler.

kindergarten1Kreşe başlıyorum(z): Acaba kim başlıyor?

Çocuğun hangi yaşta kreşe başladığı ve kreş seçimi çok önemli. Ama bunlar başka yazıların uzun mevzuları olabileceğinden kısa ve en genelinden biz kreşe başlarken nelere dikkat ettik bunlara değineceğim bu yazıda. Aynı zamanda sorunları önlemek ve alışmayı kolaylaştırmak için önceden neler yapılabilir bunlardan bahsedeceğim.

Kreşten önceki hayat – DÜZEN:

Kreşe, yuvaya veya okula başlamadan önce çok düzensiz bir ev hayatı olan çocukların başlarken daha çok zorluk çektiklerini düşünüyorum. Çünkü okulda hayat epey düzenli ve kurallı. Eğer çocuk düzen ve kurallarla ilk kez okulda karşılaşıyorsa işte bu büyük sorun! Eğer düzenden uzak bir yaşamınız vardıysa bile, başlamadan önce saatlerin belirli olduğu bir düzene geçiniz, böylece miniğiniz okula başladığında uyku saatinde veya yemek saatinde daha işbirlikçi olabilir.

Önceki hayatta yeme alışkanlıkları:

Çocuğunuza okul hayatından önce hep sevdiği yemekleri yaptıysanız ve yemek yemediğinde istediği atıştırmalıkları hazırlayıp ona bu konuda sınır koymadıysanız sizi zor günler bekleyebilir. Bu onun yemek saatlerinde daha tepkisel olmasına veya çok fazla duygusallaşmasına sebep olabilir.

Alıştırma dönemi:

Başlamadan bir kaç gün önce artık gününün her zamankinden biraz farklı geçeceğini anlattık biz. Özendirmek için yeni arkadaşlar, yeni oyunlar, değişik oyuncaklardan bahsettik. Ama okulda çook eğleneceksin, harika arkadaşların olacak diye de çok umutlandırmamak gerek, hayal kırıklığı olabilir. Alıştırma döneminde, 1 hafta kreşte bekledim. Bu ilk hafta uykularını hep evde uyudu öğleden sonra geri geldi. (Asya daha 2,5 yaşında olduğu ve 1,5 yıldır kendisiyle evde ilgilenen ananesi apar topar gittiği için çok yavaş bir geçiş yapmaya gayret gösterdik, ama acilen tam güne geçmemiz gerekiyordu! Eğer sizin böyle bir zorunluluğunuz yok ise yarım günle başlayabilirsiniz, ve sizin çocuğunuz daha hazır olur belki ve bizim yaşadığımız dramayı yaşamazsınız)

Aldığım en önemli tavsiye:
Küçücük kreşe gönderiyorum deyip sakın çocuğa gereksiz ödüller vermeyin! Bence en önemli noktalardan biri.

 image001
Mesela böyle koğuş ortamında uyuyacak olması sizi
duygulandırabilir. Ama gerçekçi olup aynı zamanda onun
arkadaşlarıyla birlikte uyumaktan keyif alabileceğini
hayal etmelisiniz.

Gereksiz ödüller vermemek için ya da kreş kapısında çocuktan daha çok “anne-baba manzaralarına” rastlamamak için kararlı ve net durmak önemli. Çocuğunuz kreşe başlıyor, evet zor. Peşi sıra gelen hastalıklar vs., başka başka sorunlar, zor bir süreç bekliyor olabilir sizi, kimi bebekler hiç zorlanmıyor umut edelim belki de sizinki onlardandır. Ama hayatın gerçekleri, işe gitmek zorundaysanız ve size bebek bakımında yardımcı olabilecek birileri yoksa ya da kreş zamanı artık geldi diyorsanız, bu iş olacak! Bir kere giriştiniz, ama baktınız çocuğa hiç olmadı başka bir çözüm düşünürsünüz ama hemen pes etmek yok (kendimle konuştuğum cümleler).

Akşamları kesinlikle döneceğinizi her sabah ayrılırken tekrarlayın!

Hatta ara sıra hafta sonu vs bu konudan bahsedin. Tatil ne demek, hafta sonu gidilmez ama sonra yine gidilir, konuşarak çocuğunuzun bir zaman mefhumu oluşturmasına yardım edin. İlk karşılaşmanızda onu bütün gün çok özlediğinizi mutlaka belirtin ve sıkı sıkıya sarılın. Abartılı oyunlar yapın. Eve gidince bol bol gıdıklamalı ve sarılmalı oyunlar oynayın. İlk zamanları atlattıktan sonra da haftada bir gün onu daha erken almaya çalışarak motivasyon yaratabilirsiniz.

Kreşle/Yuvayla ilgili evcilik oyunları:

Bizim en sevdiğimiz oyunlar oldu. Kreş kapısında çocukları ağlatmaca ve sonra sakinleşmeleri ve oyuna dalmaları ve akşama anne-babalarının gelip onları almasıyla ilgili temsili oyunlar.

Bağışıklığı güçlendirmek:

Kreş ve hastalık ayrılmaz bir ikili olmuştu ilk 2 ay. Siz de durum böyle olmasa da başlarda bir hastalık dönemi bekleyebilir. Doktorunuza danışarak bağışıklık güçlendirici takviye alabilirsiniz (Benim atladığım bir konu olmuş, çok çektik biz). Ama bir şekilde gelen hastalık dönemine hazırlıklı olunuz (pek olunamasa da), her mikropla karşılaşıp hepsine bağışıklık geliştirmeleri gerekiyor.

Kreşi/Okulu seviyor musun sorusu yasak!

Cevap her an sevmiyorum olabilir, ve sonra da buna inanabilir! Dahası sonra biz de inanırız, seyreyle gümbürtüyü.

Mutlaka akşamları mutlu-mutsuz sorularını sorun:

Daha genel sorularla durumu öğrenmeye yardımcı olur. “Bugün seni en mutlu eden şey neydi?” ve “Bugün seni en mutsuz eden şey neydi?” sorulardan sonra cevaplara yardımcı olun ama yönlendirmeyin ve tepkilerinize dikkat edin, çünkü hemen maniple edebilirler. Mesela ilk soruya senin gelip beni okuldan alman, ikincisine de kreşe gitmek derse sakince onu rahatlatmak gerek. Bu sorular hafıza gelişimine katkı sağladığı gibi çocuğunuzun neden-sonuç ilişkileri kurmasına da yardımcı olur. Üstelik çocuğunuz epeyce konuşuyorsa kreşte neler olup bittiğini de anlamış olursunuz, ama dikkatli olun olayları istedikleri gibi yorumlayabiliyorlar.

Kreşle/Yuvayla İşbirliği/Tutarlılık:

Kreşte uygulanan yöntemlerin tam tersini evde uygulamaya devam ederseniz bu tutarsızlık çocuğu ve duygu dünyasını olumsuz etkileyebilir. Örneğin yuvadan önce evde ayakta sallanan çocuğu, kreşte kendi kendine uykuya geçişi öğrenmesine rağmen evde ayakta sallamaya devam etmek uzun dönemde hem evde hem okulda sıkıntılara yol açabilir.

Ayrılırken Ağlamak:

Evet dayanılmaz sahneler bunlar, kayıtsız kalmamalı ve kendini bırakıp çocukla beraber de ağlamamalı. Ama iyi haber: okula başladğı ilk hafta çok ağlayan çocuklar hiç ağlamayanlara göre daha avantajlı olabiliyor. Çünkü yasını tutuyor, tepkisini belirtiyor ve bitiyor. Ama hiç ağlamayanlar ilk başlarda değişik oyuncakların farklı uyaranların etkisi geçtiğinde daha uzun süre alışma problemleri yaşayabiliyorlar.

Sonuç:

Okula başladıktan ve alıştıktan sonra çocuğunuz kimi konulardaki sorunlarını kendiliğinden çözebilir. Ama bazı yeni sorunlar da doğabilir. Yeni durumlara zamanı geldiğinde çözüm arayacağız elbette. Önemli olan adım adım gitmek. Okula başlama, ek gıda, uyku eğitimi ve tuvalet eğitiminden sonra çocukluk çağındaki başka bir önemli basamak. Tutarlı, sabırlı ve hazırlıklı olmak bir çok sorunu önleyebilir. Sağlıcakla.

toplukreş

Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk

1984 doğumluyum. Anneyim, psikoloji mezunuyum, araştırma görevlisiyim, ve hala okuyorum. Kızım-okul-işim-eşim arasında kendime de alanlar yaratmaya çalışıyorum. Yoga yapmak en sevdiğim kendi zamanım. Hem işim hem de ebeveynlik mesaisi ile beraber çocuk yetiştirme meseleleri en önemli ilgi alanım. Sağlıklı, duyarlı, umutlu, sevgi dolu ama bir yandan da hayatın gerçeklerine hazır bireyler yetiştirmek için neler yapmalı diye kafa yoruyorum.
bilgicanne@blogspot.com.tr

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Merhaba, oğlum 1 ay önce 38 aylıkken kreşe başladı. Normalde de çekingen bir çocuk, bir ortama girince alışması biraz zaman alıyor. Kreşe başladığından beri okula giderken ağlıyor. Öğretmenleri içeri girince bir sıkıntı olmadığını oyunlara katıldığını söylüyor ama sabahları ağlaması beni mutsuz ediyor.

    Alışma sürecinde hasta oldu 3 gün okula gidemedi bu nedenle süreç yeniden başladı gibi.Kreşe adapte olmanın bir zamanı var mıdır (her çocuğa göre değişir mutlaka)? Sürekli konuşuyoruz okula gitmesinin onun için fayadlı olacağı ile ilgiki vb.. Siz ne yapmamızı tavsiye edersiniz, nasıl yaklaşmalıyız?