Beslenme

Kral galetası

Ünlü Fransız pastası olan “kral galetası” ayındayız!

Dünyanın en güzel tatlılarından biri olan güllaç nasıl sadece ramazan ayında yeniyorsa, muhteşem bir Fransız pastası olan “kral galetası” da sadece 6 ocak haftasında yenir.

Kral galetasını ilk kez Belçika’da, ilkokulda yemiştim. Hiçbir tatlıya benzemeyen tadı damağımda kaldığı gibi, pasta etrafında yaratılan eğlenceli tantana da biz çocuklar için unutulmaz bir anı olmuştu! Her kral galetası yapılırken içine minicik bir nesne saklanır. Mesela, bir biblocuk. Eski yüzyıllarda bu nesne bir bakla olurmuş, ama sonraları daha şirin şeyler düşünülmeye başlanmış. Pasta, davetli sayısına bölünerek dağıtılır ki, nesne mutlaka birine çıksın. Tabii herkes, kendine düşen parçadan yenmeyen bir nesne çıkabileceğini bilerek, dilimini dikkatlice ısırır. Nesneyi bulanın kafasına kartondan yaldızlı bir taç konur. Kişi erkekse kendine bir kraliçe, kız/kadın ise kendine bir kral seçer. Ve, şayet eğlence uzayacaksa, gün boyu kral veya kraliçe gibi muamele görmeye hak kazanır!

Duydum ki bu pastayı meyvelerle de süslüyorlarmış. Galiba klasik ve sade versiyonu daha anlamlı. Tabii bu, arada bir fantezist menülere girmenize engel değil! Ama ben şimdi size ülkemiz sınırlarında bulması kolay malzemelerle, yapması kolay bir tarif vereceğim. Merak etmeyin, tarif bana bir Fransız arkadaşım tarafından verildi. Yani tasdik edilmiş, otantikliği onaylanmış!

Malzemeler

125 gr tereyağı (ben Teremyağ kullandım, gayet güzel oldu)
125 gr toz şeker
125 gr toz badem
2 çırpılmış yumurta
Milföy hamuru (dondurulmuş olarak satılanlar uygun)

Yapılışı

Önceden çırpılmış yumurtalara yumuşamış tereyağını, şekeri ve toz bademi ekleyip, mikserde yumuşak bir hamur haline gelene kadar karıştırın. Bu karışıma “franjipan” deniyor. Dondurulmuş milföy hamurları kareler şeklinde çıkıyor. Dört kareyi birbirine sağlam biçimde yapıştırın, altına fırın kağıdı koyduğunuz bir pyrex’in dibine yayın, kenarları biraz yüksek olsun. İçine franjipan karışımını dökün. Dört kare milföy hamuru daha çıkarın, onları da birbirine yapıştırıp elde ettiğiniz büyük hamurla karışımın üzerini kapatın. Alt ve üst hamurların kenarlarını güzelce birbirine yapıştırın. 170 derece fırında, üstü kızarana kadar pişirin. Not: Dilerseniz harcın içine biraz konyak ekleyebilirsiniz. Klasik tariften uzaklaşmış olmazsınız.

Afiyet olsun!

Daha fazla bilgi ve kral galetasının tarihçesi için: King Cake

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 12 Mayıs 2010 tarihinde yayımlanmıştır.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız