Kategorisiz

Konuşmadan anlaşmak: Küçük çocuklara ulaşmanın dört yolu

Çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi güçlendirin!

iletisimAnne olana kadar hep kelimelerin gücüne inandım. Yaptığım iş de bunu gerektiriyordu zaten. Fikirleri paylaşmanın tek yolu yazı ve konuşmadan geçmeliydi elbet. Kızım doğduktan sonra başka bir iletişim yöntemi öğrenmem gerektiğini fark ettim ve kelimelerin bizi ne kadar da kısıtladığını anladım. Onunla aramdaki ilişkiyi güçlendirmek için yeni yollar araştırdım.

İşte bulduğum fikirlerden bazıları:
1. Sözsüz (non verbal) iletişimi önemseyin. Onunla konuşurken mümkün oldukça vücut dilinizi kullanın. Hem dikkatini size yoğunlaştırmasını sağlarsınız hem de sizi takip etmesi kolaylaşır. Bu özellikle çok küçük çocuklarla iletişimde faydalı ama ben dört yaşındaki kızımla bile konuşurken bazen kendimi pandomim yapar gibi hissediyorum.

2. Konuşmada gecikme yaşayan çocuklarda işaret dili çok faydalı olabilir. Özellikle doydum, daha fazla isityorum veya su istiyorum gibi basit istekleri ifade etmede yararlanabilirler. İlgilenenler Yasemin Yusloff’un Bebek İşaret Dili kitabına başvurabilirler.

3. Onunla bir “Benim Hayatım” kitabı oluşturun. Bu kitaba ailenizin, evinizin, mahallenizin resimlerini, çocuğunuzun sevdiği oyuncakların, yemeklerin, kitapların resimlerini yapıştırabilirsiniz. Bu kitapla onun ilgi alanlarını takip edebilirsiniz ve iletişim kurmanızı kolaylaştıran bir araç olarak kullanabilirsiniz.

4. Özellikle küçük çocuklarla iletişim kurmakta zorlandığınızı hissettiğiniz zaman bir şarkı söylemeye başlayın, ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk defa 5 Nisan 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Emine Çamlık

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız