Eleştiri Kategorisiz Kitap Yetişkin Psikolojisi

Okuyan anneler, kitaplarınızı değiştirmeye ne dersiniz?

Dünyada milyarlarca, ülkemizde milyonlarca anne var. Bizim ulaşabildiklerimiz ise, bunlardan çok ama çok kısıtlı bir kesim. Birden artarak çoğalabileceğimiz, annelerin birbirleriyle olan iletişim ve desteğiyle bir iken bin olabileceği hele ki ülkemiz anneleri söz konusu olduğunda, ütopik gelmiyor kulağa. İşte bu fikirler bende güzel olacağını düşündüğüm bir proje başlatma fikri doğurdu.

Haydi anneler, değişime!

Annelikle ilgili, hepimizin farklı fikirleri, yöntemleri, uygulamaları ve en önemlisi bunlara göre şekillenen bir kitap arşivimiz var. Kimimiz de okumayı sevmediğinden hiç böyle bir arşivi yok. Ben de dedim ki her şeyden önce, annelik adına okumayı sevmeyen annelere okuma alışkanlığı kazandırmak, okuyan annelerin de, kendi annelik yaklaşımlarını irdeleyebilecekleri, onları belki de büyük bir değişim ve fikir enginliğine ulaştıracak, kendi fikirlerine ters ya da farklı gelebilecek kitaplarla onları buluşturmak. Farklı metotlar, fikirler okuyan annelerimizin, kendi anneliklerini bir kez daha sorgulamaları, okudukları farklı kitaplardan edindikleri olumlu ve olumsuz duygu ve düşüncelerden yollarını çok daha net bulmaları, farklı heyecanlar yaşayarak, hiç bilmediği ve duymadığı fikirlerle karşılaşmaları gerekiyor. Kitaplığımızda yer eden, hep aynı yöne bakan kitaplarımızı rafa kaldırıp, bizim gibi düşünmeyen annelerin edindikleri kitapları okusak nasıl olurdu?

İnsanoğlu karşıt fikirlerden pek fazla hazzetmez. Ama insanı geliştiren, karşıt fikirleri okumak ve kendisinin neye inandığını, neyi istediğini belirleme yolunda daha emin adımlar atmasına fırsat sunmasıdır. Yani kapılarını aralamak ve bambaşka dünyaların o kapıdan içeriye girmesini sağlamaktır. Proje kapsamında ilk amacım, sosyal medya üzerinden bir grup kurarak anneleri birleştirmek. Ne kadar çok anne o kadar çok fikir enginliği. Daha sonra bu grup üzerinden, annelerin elindeki “anneliğe dair” kitapları değiş tokuş etmelerini sağlayarak, birbirlerinin fikir zenginliğine ulaşmalarını sağlamak.

Çok heyecan duyuyorum doğrusu. Bir annenin kendisine tamamen ters bir annelik yaklaşımına ait kitabı okuduğunda hissettikleri neler olacak? O kitaplardan neler alacak, hangi yönde kendilerini geliştirmesine izin verecekler? Projenin içerisinde elbette ki kitap değişimi yapan annelerin hisleri ve yorumlarına da yer yer burada yer vermek ve bu fikirler üzerinden beyin fırtınası yapmak istiyorum. Amacım farklı düşünen annelerin ortak yönlerini, duygu-durum ve fikirlerini buluşturmak.

Gruba burdan ulaşabilirsiniz: https://www.facebook.com/groups/1177535642301931

Gelmenizi heyecanla bekleyeceğim…

Ayşegül Uysal

1982 Giresun doğumlu. İşetme mezunu, tipik bir Karadeniz kadını. Çocuklarının olacağını öğrendikten sonra tam bir ar-ge elemanına dönüşüp, araştırma-uygulama-sonuçlandırma üçgeniyle boğuşmaya başlayan, çocuklar için "daha iyisi ne olabilir" e takık, üretmeyi, yazmayı, okumayı, yeni yerler ve yeni insanlar görmeyi seven, deli-dolu , çalışan bir anne. En hassas konu çocuklar... STK faaliyetleri içerisinde... 3 çocuklu bir hayatın dezavantajlarını avantaja dönüştürmeye çalışmakla meşgul.
Çocuklarına bırakabileceği her ne varsa onun peşinden koşturmaya hazır. Hayatımı çocuklardan önce ve sonra diye ayırsam, onların var olduğu kısımda yeniden doğduğum aşikar..

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız