Çocuk Sağlığı Kategorisiz Otizm Sağlık Tüp Bebek

Kısırlık tedavisi otizm riskini arttırıyor mu?

kısırlık 1Oğlumuzun otizm tanısı ve bu uğurda verdiğimiz mücadele nedeni ile çok sayıda bilimsel makale takip etmek durumunda kalıyorum. Ayrıca eşimin doktor olması sebebi ile bu konulara yoğun bir mesai harcadığımı da itiraf etmeliyim.

Yaklaşık 8 yılda oluşan 6.000’in üzerinde hastanın verilerinden yola çıktığımızda, kısırlık tedavileri ve  tüp bebek uygulamaları ile  otizm arasında  ilişki olabileceği yönünde kuşkulara sahip olmuştuk.

İstatistiksel bir çalışma yapma  fırsatımız olamasa da  tedavi amacı ile eşime getirilen ikiz teklerinde otizme daha sık rastlandığını gözlüyor ve  bu konuda bilimsel bir araştırma yapılmalı diye düşünüyorduk.

 

Geçtiğimiz ay Karolinska Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kısırlık tedavisi ve tüp bebek tedavilerinin, otizm ve benzer nörogelişimsel sorunlara rastlanma olasılığını artırdığına dair bir açıklama yaptı. Böylece kuşkularımızın pek de yersiz olmadığını görmüş olduk.

Hal böyle olunca elimizdeki verilerden istatiksel bir çalışma yapmamız da farz oldu…

Konu ile ilgilenen aileler olabileceğini düşünerek bazı araştırma sonuçlarından küçük bir derleme yaptım; umarım yararlı olabilirim.

 

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada  verimsiz spermli erkeklere uygulanan kısırlık tedavisinden doğan çocukların mental retardasyon ve otizm riski olasılığının  daha yüksek olduğu belirtildi.

İsveçli bilim insanlarının belirttiğine göre de verimsiz spermli erkekler için başvurulan kısırlık tedavisi; çocukların düşük IQ’lu veya otizmli doğma riskini  yüksek oranda olmasa da artırıyor.

Ayrıca yine bu tedavi sonucunda doğan  ikiz ve üçüz doğumların otizmin ağır bir türü ile bağlantılı olabileceği de belirtiliyor.

Bahsi geçen çalışmada özellikle mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisinden doğan bebeklerde büyük risk olduğunun ortaya çıktığı da açıklanıyor.

İsveç ulusal kayıtlarından alınan 1982 ile 2007 yıllarına ait veriler kullanılarak yapılmış bir çalışmada;  araştırmacıların 2.5 milyondan fazla doğum kaydının inceleme  ve takipi  sonucu IVF ile doğan 30.959 çocuk tespit edildiğini ve  bunların 6.959’unun otizm tanısı almış olduğu belirtildi.

Uzmanlar bu yöntemle doğan çocuklarda zeka bozukluğu ve IQ’nun 70′in altında çıkma olasılığının yüzde 51 arttığını kaydediyor. Yani oran 100 bin çocukta 62′den, 100 bin çocukta 92′ye yükseliyor.

 

Psikiyatri Kral College Londra Enstitüsü’nden Sven Sandin de “Tüp bebek tedavileri kendi karmaşıklığı açısından çok farklı,” dedi.  ” kombine tüp bebek tedavilerine  bakınca, otizm için genel bir risk artışı var. Ancak bu çok yüksek bir oran değil” diyor.

 

Bunun yanısıra bilim adamları  farklı tüp bebek tedavilerinin bulunduğunu ve  geleneksel “tüp bebek” tedavisinin güvenli olduğunu belirtmekle beraber; babanın kısırlığı sözkonusu olduğunda önerilen sitoplazmik sperm enjeksiyonunun (ICSI) çocuklarda zihinsel engellilik ve otizm riski ile ilişkili bulunduğunu da belirtiyorlar.

Ancak bu riskin tetiklenme sebebi henüz tam olarak net değilse de bu tedavi yöntemi ile doğan çocukta ağır otizm vakasının rastlanma riskinin dört kat daha fazla olduğu da  bir gerçek deniyor. 

 

Otör Sven Sandin, tüp bebek tedavilerinin çeşitleri  göz önüne alındığında, IVF’nin zihinsel gelişim üzerindeki gerçek etkilerini belirlemek ve incelemek amacıyla bir alt grup kurmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Kral College Londra Psikiyatri Enstitüsü ve Medical Mount Sinai School dan araştırmayı yöneten Dr Avi Reichenberg de şöyle diyor :

” Araştırmamız, erkek infertilitesini yönetmek için geliştirilen tedavilerin gelişimsel bozukluklara neden olma mekanizmasını tam olarak çözemese de bir risk içerdiğini ortaya koymuştur. “

 

Amacım aileleri korkutmak değil.

Amacım aileleri korkutmak değil. Ancak otizm ve benzer problemlerin günümüz dünyasındaki hızlı artışı teknolojik gelişmeler ve çevresel kirliliğin artması ile doğru orantılı diye düşünüyorum.

Ben bir uzman değilim. Dolayısıyle bu benim kişisel kanaatim de değil. Yayınlanan sayısız makale ve araştırmanın sonuçları  bunu söylüyor. Doğa ile oynamak bazen tahmin edemediğimiz sonuçlar doğurabiliyor…

Amacım otizm sorununa bu kez de farklı bir açıdan bakmamızı sağlamaktı.

Korkuttuysam affola…

Hepimize sağlıklı evlatlar,

Temiz bir dünya

ve  mutlu bir gelecek diliyorum…

 

Serpilgul Vural

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Evli ve iki çocuk annesidir. Eşinin iş hayatı ve büyük oğlunun üniversite eğitimi nedeni ile bir süre yurt dışında yaşadıktan sonra otizmli oğlunun eğitimi için Türkiye’ye döndü. Küçük oğlunun 3 yaşında Otizm teşhisi almasının ardından kendisini planlamadığı bambaşka bir hayatın içinde buldu.Başlangıçta konuşması, basit özbakım becerilerini öğrenmesi bile zor denen oğlu ile verdikleri mücadelede epey yol katettiler. Oğlu önce konuşmayı sonra okuma yazma ve basit matematik işlemlerini ardından da çeşitli müzik aletleri çalmayı öğrendi. Bunca beceriyi hayatlarına katmakla birlikte otizmin klasik sorunu olan iletişimde hala yaşıtlarını yakalayabilmiş değil.Yazar yaklaşık 10 yıldır bilimsel makaleleri yakından takip etmekte olup, gayretli çalışmalarından dolayı eşi kendisine tıp ve özel eğitim alanında fahri doktora ünvanı vermiş bulunmaktadır. Bunca yıllık emeğini bir web sayfasında paylaşma kararı almış ve Alternatif Anne ile tanışmaları da bu vesileyle olmuştur. Kendisi daha sonra hızını alamayıp blogger anneler kervanına da katılmıştır. Yazarlık macerasını halen Alternatif Anne , www.otizmdunyasi.com ve www.ekemis.com ‘da sürdürmeye devam etmektedir. Yazar, otizmlilerin eğitim ve terapilerinin yapıldığı, sosyalleşme olanakları sunan ,bizzat otizmlilerin üretken bireyler olarak da katkıda bulunabildikleri büyük bir vakıf kurma hayali ile yanıp tutuşmaktadır.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Serpilgül hanım, yazınızda: ” İsveç ulusal kayıtlarından alınan 1982 ile 2007 yıllarına ait veriler kullanılarak yapılmış bir çalışmada; araştırmacıların 2.5 milyondan fazla doğum kaydının inceleme ve takipi sonucu IVF ile doğan 30.959 çocuk tespit edildiğini ve bunların 6.959’unun otizm tanısı almış olduğu belirtildi. ” demekle neredeyse IVF ile doğan her 4-5 bebekten birisinin otizm tanısı aldığını belirtiyorsunuz ki bu korkunç bir tabloya işaret eder. Ben aşağıda linkini verdiğim internet sitesinden aynı istatiski çalışmadan bahsedildiğini ve IVF nin daha yüksek otizm riskine bağlanamayacağının araştırmacaılar tarafından ifade edildiğini okudum. Siz bilgiyi aldığınız kaynağın web sitesini buradan mümkünse işaret edebilir misiniz ? Teşekkürler http://www.livescience.com/37920-ivf-mental-retardation.html