Çocuk Sağlığı Kategorisiz Sağlık

Kışın çocuklarımızın ellerini koruyalım

Çocuklarımızın ellerini deri sorunlarından bu basit önlemlerle koruyabiliriz! Olmadı, dermatologumuzun verdiği ev yapımı el kremi tarifi var:

hand-838975_640Havaların soğumasıyla birlikte çocukların ellerinde görülen deri hastalıklarında artış olur. Tıp dilinde dermatit ya da egzema olarak adlandırılan bu durum hafif kızarıklıktan kaşıntı ve yaraya kadar farklı görüntüler sergileyebilir.

Genelde havanın ani soğuması, evlerin ısısının yüksek dışarısının soğuk olması ve havanın nem oranının değişmesi olayı tetikler. Bazı durumlarda sık el yıkama, hatalı sabun kullanma ve gribal enfeksiyonlar da zemini hazırlar.

ABD’de 1 milyondan fazla okul çağı çocuğu bu durumdan etkilenir. Aslında sorun hastalıktan çok deri hassasiyeti halidir. Sebebi tam bilinmez. Ailesel yatkınlıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bazı çalışmalarda astım, alerjik göz hastalıkları ve egzemanın beraber görüldüğü ispatlanmıştır.

Peki ne yapalım da çocuklarımızın ellerini bu deri sorunundan koruyalım? Bazen görüntü olarak bazen de aşırı kaşıntısıyla sıkıntı veren bu tablodan ilaç kullanmadan uzaklaşalım?

Kreşlerde ve okullarda enfeksiyon salgınları kış boyu bitmez. Enfeksiyona bağlı olarak vücut direnci zayıflar. Bu durum deri hassasiyetini ve aşırı reaksiyon vermesini tetikler. Bazı bakteri ve virüsler birebir deride kaşıntı ve kızarıklık yapabilir. Enfeksiyonlar el egzemasını tetikleyebilir.

Yine enfeksiyon dönemlerinde sık sık ellerin yıkanması ve dezenfektanların kullanılması da hassasiyet halini arttırabilir. Sabunlar derinin üst tabakasındaki koruyucu yağ bariyerini kaldırır. Bunun üzerine alkol içeren dezenfektan kullanılırsa sıkıntı başlar.

Ortam ısısının ani değişmesi özellikle sabah erken saatte evden çıkan çocukları çok etkiler. Ev ısısı yaklaşık 23 derecelerdeyken dışarısının 10 derecenin altında ve nemli olması ince yapılı çocuk derisinde çatlamalara neden olur.

Bu temel nedenlerin üzerine dikkat etmemiz gereken çok basit önlemlerle egzemayı engelleyebiliriz.

Alabileceğimiz önlemler

  • En başta sabah çocukları evden çıkarmadan önce hafif bir nemlendirici el kremi sürmek ve eldiven kullanımını alışkanlık haline getirmek gerekir. Alerjik çocuklarda yünlü eldiven kaşıntı yapabilir. Bu durumda pamuklu eldiven tercih edilmelidir.
  • Okullarda kullanılan sabunlar genelde alkali yapıdadır. Bu yapı, çocuğun cildinde tahrişi tetikleyebilir. Çocukların yanına ph 5,5 olan sabun içermeyen temizleyicilerin koyulmasında fayda var. Piyasada bazı susuz el temizleyicileri mevcuttur. Alkol ve sabun içermeyen bu formülasyonlar sabunun ve sık el yıkamanın getireceği tahrişin önüne geçer.
  • Aynı şekilde evde de benzer ürünler veya hassas cilt için hazırlanmış el temizleyicileri kullanılabilir.
  • Suyla temizleme bizim önerdiğimiz bir yöntemdir. Ancak her seferinde sabun kullanmamak şartıyla! Yemek öncesi ve tuvalet sonrası mutlaka eller sabunlanmalıdır ama diğer zamanlarda sadece suyla ıslatmak cilde iyi gelecektir. Mümkünse ılık suyla yıkanan cildin üzerinden alerjenler ve bakteriyel kalıntılar uzaklaşır. Deriye nemlenme ve rahatlama hissi gelir. İlk 3 dakikada sürülecek nemlendirici ile üst tabaka beslenir.
  • Klimalı ortamlar, sık el yıkama, yanlış temizleyici kullanmak derideki sıkıntıları başlatabilir. Cilt için nemlenme ve nem tabakasının korunması çok önemli olduğu için doğru nemlendiriciyi seçmek de kritiktir. Kozmetik reyonlarından alınacak el kremleri genelde hassas ciltli çocukta yeterli olmaz.
  • Vazelin tarzı koyu kıvamlı ürünler deriden emilmez. Üst tabakayı bariyer gibi kapatır ve nemi hapseder. Çok yağlı olduğu için bu tarz kremleri gece yatmadan önce sürmek daha iyi olur.
  • Gündüz kullanım için krem tarzında formülasyonlar tercih edilmeli ve bunların içinde koku ve renk maddesi olmamasına özen göstermelidir. Panthenol ve E vitamini içeren ürünler ayrıca onarıcı yapıya sahiptir.
  • Losyon grupları el kullanımı için yeterli gelmeyebilir. Bunlar daha çok vücudun nemlendirilmesinde tercih ettiğimiz ürünlerdir.

Dermatolog olarak ürün kullanımının yanı sıra beslenme alışkanlıklarının egzemada iyileştirici veya tetikleyici olduğunu gözlüyorum.

Yemek alışkanlıklarına dikkat!

Kış aylarında bolca tüketilen asitli meyvelerin gerek temasla gerekse yenmesiyle elde kaşıntı ve yaralara sebep olduğunu biliyorum. O nedenle çocukta el derisinde kızarıklık veya kaşıntı başlarsa portakal, mandalina, kivi , domates tüketimini kısıtlamak hatta bir süre hiç vermemekte fayda var.

Aynı şekilde boyalı şekerler ve içecekler de sıkıntıyı alevlendiriyor.

Ceviz, badem ve fındık gibi E vitamininden omega 3-6 dan zengin gıda maddelerini reçetelerime ek olarak öneriyorum. Zaman zaman balık yağı ve omega desteklerimi öneriyorum.

Su içmenin önemini artık hepimiz biliyoruz. Derinin neme olan ihtiyacının artması hem içeriden hem de dışarıdan su desteğini gerektiriyor. Krem kullanmak kadar içilen su miktarının kontrol edilmesi de iyileşmeyi hızlandırıyor.

Ev yapımı doğal el kremi

Her ne kadar çocuklara krem sürmek zor olsa da evde yapılacak doğal karışımları zaman zaman oyun oynar gibi uygulayabilmek çocuğun egzemadan korunmasını sağlar. Bu konuda Hindistan cevizi yağından ve yulaf kepeğinden sık faydalanıyorum. Hindistan cevizi yağı doğrudan cilde sürülebilir. Yulaf kepeğini sıcağa yakın ılık suda bekletip yumuşattıktan sonra maske gibi ellere uygulayabilirsiniz. Çocuğun oyun hamuru oynar gibi lapa haldeki yulaf kepeğine temas etmesi bile deriye iyi geliyor.

Bütün bu önlemlere rağmen çocuğunuzun geçmeyen kızarıklığı, kaşıntısı ve ellerinde yarası varsa ve 5 günden uzun süredir devam ediyorsa mutlaka dermatoloğa görünmek gerekir. Derideki çatlaklardan bakteri ve mantar enfeksiyonları başlayabilir.

Çocuklarınızın soğuk kış günlerini pamuk gibi yumuşacık ellerle geçirmesi için bu önerilere dikkat edin. Hastalık evresine ve kortizon kullanımına geçiş olmadan basit ve doğal tedbirlerle bu mevsimi atlatın.

Sağlıklı ve keyifli günler dileğiyle

Dermatolog Uzm. Dr. Vildan Şengöz

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Tıp ve uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladıktan sonra 2004 yılında Acıbadem Sağlık Grubunda dermatoloji uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2004-2013 yılları arasında Acıbadem Sağlık Grubu'nun Anadolu yakasındaki farklı şubelerinde görev aldım. 2013 Nisan ayından itibaren çalışmalarına kendi muayenehanesinde devam ediyor. Dermatoloji çok geniş bir alanı kapsamakla birlikte özel ilgi alanları alerjik deri hastalıkları tanı ve tedavisi, egzamalar, çocukluk dönemi deri hastalıkları, ben takipleri, yüz ve el bölgesi gençleştirme (anti-aging) uygulamaları ve saç dökülmesi tedavileridir.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız