Alternatif Anne Ödülleri Çocuk Kültürü Çocuk Psikolojisi Gülüş'ün Köşesi Kitap

Kırmızı Başlıklı Kız bugün yazılsaydı…

Kötü kurda hodri meydan! Günümüz pedagoji bilgileri ışığında bir klasik masal nasıl olur?

kbb00Bir varmış, bir yokmuş, Jacob ve Wilhelm Grimm adında iki kardeş 19. yüzyılın Alman hikâyelerini öyle güzel derlemişler ki, 21. yüzyılın çocukları bile bu hikâyelerle büyümekteymiş. Pamuk Prenses, Külkedisi, Rapunzel, Hansel ve Gretel, Uyuyan Güzel, Parmak Çocuk, Bremen Mızıkacıları, Fareli Köyün Kavalcısı, Balıkçı ile Karısı, Çizmeli Kedi… Klasik masalların belki en çarpıcı örneklerini Grimm Kardeşler sayesinde tanırız.

En tatlı çocukluk anılarım arasında halamın bana getirdiği bir çanta dolusu masal kaseti ve kitabını odama kapanıp defalarca üst üste dinleyişim vardır. O zamanlar kendi kendime şöyle demiştim: “Bir gün benim de çocuklarım olursa, bu masalları onlardan esirgersem, bana da Gülüş demesinler!”

Bana bu masalları çanta dolusu getiren halam, yıllar sonra kendi kızına Pamuk Prenses’i orijinal haliyle anlatmamdan rahatsızlık duymuştu. Neden? Çünkü devir değişmişti, cadıların, hain kurtların küçük yaşa hitap etmediği bilgisi yayılmaya başlamıştı. Kimi ebeveyn bunu hiç kafasına takmadı, kimi ebeveyn ise kafası karışık bir şekilde yeni bilgileri uygulamaya koydu.

Ben anne olduğumda bu masalların belli bir yaşın üzerine hitap ettiğini bilmeme gerek bile kalmamıştı, çünkü artık bebeklere yönelik kitaplar vardı ve kitapçıya girince kime ne almam gerektiğini görebiliyordum. Buna rağmen “Ne yani? Pippi Uzunçorap’ı çocuk edebiyatından çıkaracak mıyız?” tartışması devam etmekte.

Yeni bilgilerle geleneklerin en fazla çakıştığı yerlerden biri de klasikler. Klasik davranışlar, klasik usuller, klasik masallar… İşleri “doğru” yapmak en çok buralarda zorlaşıyor.

Pedagog Belgin Temur ile bir akşam sohbet ederken, yapar mısın yapmaz mısın, bir klasiği günümüz pedagoji bilgileri ışığında yeniden yazar mısın yazmaz mısın, hodri meydan dedik, bir deneme yaptık. İnanın, sevgili okurlar, bir ay uğraştık. Ne terler döktük!

İşe kritik yaş dilimlerinin özelliklerini belirleyerek başladık. Sonra Kırmızı Başlıklı Kız’ı “Kırmızı Başlıklı Kız” yapan temel unsurları tespit ettik, çünkü eğer onlara dokunursak hikâye Kırmızı Başlıklı Kız olmaktan çıkardı. Kurda, çöreklere, kurtla Kırmızı Başlıklı Kız’ın asırlarca korunan diyaloğuna dokunmadık. Son olarak, orijinal hikâyede bilinçsizce verilmiş sakıncalı mesajları eğip büktük, yönlendirdik…

Önümüzdeki günlerde 3 kez Kırmızı Başlıklı Kız’ı yayınlayacağız. İlki orijinal hikâye olacak. 6 yaş üzerindeki tüm çocuklara okuyabilirsiniz. İkincisi, ufak birkaç değişiklik içerecek. 3 yaş üzerine gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. Üçüncüsü ise 2 yaş çocuğuna bile okunabilir masumiyette olacak. Ve hain kurt, hiçbirinde konu dışı olmayacak!

Anneler olarak iyi-kötü tüm tepkilerinizi bekleriz. Bu ilginç denemeyi nasıl karşılayacağınız bizim için büyük bir merak konusu…

Kırmızı Başlıklı Kız 1 (orjinal versiyon)
Kırmızı Başlıklı Kız 3 (2-3 yaş için uyarlama)
Kırmızı Başlıklı Kız 2 (3-6 yaş için uyarlama)

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 28 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanmıştır.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız