Alternatif Anne Ödülleri Çocuk Kültürü Çocuk Psikolojisi Kategorisiz Pedagog

Kırmızı Başlıklı Kız 3 (2-3 yaş için uyarlama)

kbb04Yazının ilk bölümü için tıklayın.

Yazının ikinci bölümü için tıklayın.

Anneye ön bilgi:
Bu yaşlarda ceza ve şiddet unsurları henüz oturmamış olur. Bu çocuklara olaylar bol bol duygu verilerek anlatılabilir: Korku, kızgınlık, endişe, suçluluk hisleri anlatılabilir. Bu yaşta bir çocuk nasıl sokağa salınmıyorsa, ormana da tek başına gönderilmemeli. Anne bunu yapıyorsa başka seçeneği olmamalı ki “ihmalkâr anne” olmasın. Küçük kız ise ormandan korkmalı, endişelenmeli ki küçük okura doğru mesajı versin (“Bana bir şey olmaz” duygusu yanlış). Masalın sonunda Kırmızı Başlıklı Kız, çevresindeki yetişkinlerin güçlü olduğunu, her tür tehlikeden onların yardımıyla korunabileceğini hissetmeli. Bu versiyonda “Bu dünyada kötüler var, bazen iyi gibi görünebiliyorlar, ama biz büyükler iyiyi kötüden ayırt edebiliyoruz ve seni koruyabiliyoruz” mesajı çocuğa doğru şekilde veriliyor.

Bir zamanlar küçük bir kız varmış. Annesi ona üzerinde kırmızı başlığı olan bir pelerin almış. Kız bu pelerini çok seviyormuş ve nereye gitse onu giyiyormuş. Bu nedenle herkes ona “Kırmızı Başlıklı Kız” diyormuş.

Bir gün “Kırmızı Başlıklı Kız!” demiş annesi, “Büyükannen hasta olmuş. Ben evde kardeşlerine bakmak zorunda olduğum için gidip onunla ilgilenemiyorum. Acaba sen ona bir sepet çörek götürebilir misin? Ama lütfen ormandan geçerken çok dikkat et!”

Kırmızı Başlıklı Kız çörek sepetini almış, kırmızı pelerinini üzerine geçirmiş ve yola çıkmış. Ormana girince birden korkmuş: “Ya şimdi karşıma bir kurt çıkarsa? Ne yaparım o zaman ben?” İşte tam böyle düşünürken karşısına gerçekten de kurt çıkmasın mı?

“Nereye böyle küçük kız?” diye sormuş kurt. “Büyükanneme gidiyorum,” demiş Kırmızı Başlıklı Kız. “Ona çörek götürüyorum”. “Öyle mi? Bu çörekleri taşımak çok zor olmalı. İstersen birazını bana ver, senin için ben taşıyayım.” Kırmızı Başlıklı Kız kurdun böyle güzel, nazik konuştuğunu görünce ona kanmış, çöreklerin yarısını kurda vermiş.

Kurt büyükannenin evine gidiyor gibi yapmış ama aslında büyükanneye gitmemiş. Biraz uzaklaşınca, çöreklerin hepsini midesine indirmiş. Ama doymamış, çöreklerin kalanını da yemek istemiş. Kırmızı Başlıklı Kızın yanına geri dönmüş: “Çörekleri büyükannene götürdüm, çok sevdi, haydi geri kalanını da ver onları da götüreyim!” Kırmızı Başlıklı Kız kurdun kendisiyle arkadaş olduğunu zannetmiş ve onunla konuşmaya başlamış:

“Kolların neden bu kadar büyük?”
“Seni daha iyi kucaklamak için!” demiş kurt.
“Kulakların neden büyük, peki?”
“Seni daha iyi duyabilmek için!” demiş kurt.
“Gözlerin neden kocaman, peki?”
“Seni daha iyi görebilmek için,” demiş kurt. “E hadi ama, vermeyecek misin çörekleri?”
“Dişlerin neden sivri peki?”
Daha fazla bekleyemeyek kurt, “Büyükannenin çöreğini yiyebilmek için!” demiş ve Kırmızı Başlıklı Kızın elindeki çörekleri kaptığı gibi yutuvermiş!

Kırmızı Başlıklı Kız başlamış ağlamaya. Ağlaya ağlaya başlamış büyükannenin evine doğru koşmaya. Derken oradan bir oduncu geçiyormuş. “Ne oldu küçük kız?” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız olanları oduncuya anlatmış. Oduncu, Kırmızı Başlıklı Kız’ın elinden tutup onu büyükannesine götürmüş. Torununu bu halde gören büyükanne, çörekleri kurdun yediğini hemen anlamış. Kırmızı Başlıklı Kıza sarılmış: “Üzülme kızım, biz şimdi seninle yeni güzel çörekler yaparız.” Oduncu da, Kırmızı Başlıklı Kızı annesine geri götürebileceğini söylemiş. Büyükanne oduncuyu tanıyormuş, onun çok iyi bir insan olduğunu biliyormuş. Çörekleri pişirdikten sonra birazını Kırmızı Başlıklı Kızın sepetine koymuş, “Bunları da annenler ve kardeşlerinle yersiniz” demiş.

Kırmızı Başlıklı Kız, oduncu ile beraber evine dönmüş. Annesi ve kardeşleri, Kırmızı Başlıklı Kızın başına gelenlere çok üzülmüşler. Sonra oduncuyla beraber oturup, nefis çörekleri yemişler. Kurt, bir daha Kırmızı Başlıklı Kızı ormanda hiç yalnız başına görmemiş…

Kırmızı Başlıklı Kız 2 (3-6 yaş için uyarlama)

———————

Evet, bu kadar ciddiyet yeter. Yazıya Piyale Madra’dan da bahsederek başlamıştım ya, yine onunla bitirelim; zira  burada konuya çok uygun bir çizimi var:

kbk

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • Merhabalar,

  Ben 44 yaşında 4 yaş 9 aylık bir oğlum var. Geçenlerde ilk defa ona bu masalı anlattım kendisine. Masalı dinledikten sonra beğenip beğenmediğini sorduğumda “Beğendim, ama yarın bana erkek olanını anlat” dedi. bu fikir bana dahiyane bir fikir verdi. Anne motifi evde mutfakta yemek yapar, bulaşık yıkar fikrini değiştirmek için elime geçen harika bir fırsattı. Ertesi akşam aynı masalı şu şekilde anlattım:

  Kırmızı şapkalı oğlan baş karakter olmuştur, baba nineye kurabiye yapar” şeklinde değiştirdim. Tabi babanın değişen rolü hemen dikkat çekti. “Anne kırmızı şapkalı oğlanın annesi nerede” diye bir soru sordu hemen. E hayat müşterek olduğunu öğrenmesi için buna cevap vermem gerekiyordu ben de “, anne ya pazara gitmiştir, yada çalışmaya” şeklinde cevap verdim. Aslında şimdi bu yazıyı yazarken una bir şık daha ekleyebilirim ki bu da “Annesi arkadaşlarıyla buluşmaya gitmiş” şeklinde cevaplamak da mümkün…

  Bir erkek çocuğuna kız çocuklarından, yada annenin kendi cinsinden ayrı empatiyle belki bir erkek çocuğunun gözünden bakarak bir masalı günümüz şartlarına ve de gelecekteki düşünce yapısını tohumlarını ekmek ve bu konuda gerçekten tarafsız ve nötr davranmak -ki erkek ve kadın eşit ve her ikisinin de birbirleri üzerinde hiç bir üstünlük olmadığını anlatmak, kavratmak çok önemli diye düşünüyorum…

  Saygılarımla
  Mine Fürüzan

 • Biraz gecikmeli olarak okudum ama çok güzel bir uyarlama ve yazı dizisi olmuş Gülüş. Şimdi 10 yaşında olan büyük kızıma bende klasikleri hep değiştirerek okurdum. Oysa bu haliyle kırmızı başlıklı kızı şimdi 2.5 yaşında olan küçük kızıma gönül rahatlığı ile okuyabilirim. Teşekkürler.