Alternatif Anne Ödülleri Pedagog

Kırmızı Başlıklı Kız 2 (3-6 yaş için uyarlama)

kbb03

Yazının ilk bölümü için tıklayın.

Anneye önbilgi:
3-6 yaş arası çocuklarda insanların yenmesi, hayvanların kesilmesi fazla ağır ve ürkütücü konular. Dahası, bu yaşlardaki çocuklarda anlatılan hikâyeyi taklit etme tehlikesi de var. Bu yaşlarda çocuklar bütün yabancılardan korkarlar, öyle ki tanıdığı biri karşısına farklı bir saç ya da kostümle çıkarsa yine tedirgin olabilirler. Büyükanne kılığına girmiş kurda bu yüzden öyle çabucak kanmaları pek olası değil, onun büyükanne olmadığını aslında biliyorlar. Kırmızı Başlıklı Kızın imdat çağırması, kendisine yardım edecek birilerini bulabilecek olduğu (bu hikâyede oduncu bu görevi üstleniyor) mesajını verecektir ki bu mesaj bu yaş için önemlidir. “Kötülükler var olsa da bize her zaman yardım edecek iyi insanlar da var” demek gerekir…

Bir zamanlar küçük bir kız varmış. Annesi ona üzerinde kırmızı başlığı olan bir pelerin almış. Kız bu pelerini çok seviyormuş ve nereye gitse onu giyiyormuş. Bu nedenle herkes ona “Kırmızı Başlıklı Kız” diyormuş.

Bir gün “Kırmızı Başlıklı Kız!” demiş annesi, “Büyükannen hasta olmuş. Ben evde kardeşlerine bakmak zorunda olduğum için gidip onunla ilgilenemiyorum. Acaba sen ona bir sepet çörek götürebilir misin? Ama lütfen ormanda oyalanma, yabancılarla konuşmadan çabucak git büyükannene.”

Kırmızı Başlıklı Kız çörek sepetini almış, kırmızı pelerinini üzerine geçirmiş ve yola çıkmış. Ormana girince birden korkmuş: “Ya şimdi karşıma bir kurt çıkarsa? Ne yaparım o zaman ben?” İşte tam böyle düşünürken karşısına gerçekten de kurt çıkmış!

“Nereye böyle küçük kız?” diye sormuş kurt. “Büyükanneme gidiyorum,” demiş Kırmızı Başlıklı Kız. “Ona çörek götürüyorum”. “Öyle mi? Bak sana ne diyeceğim: Bu çörekleri büyükannene ben götüreyim, böylece sen yorulmamış olursun. Sen de bu arada büyükannene biraz çiçek topla, ne dersin? Senden güzel çiçekler almak büyükanneni çok mutlu edecektir!

kbb01Kırmızı Başlıklı Kız, kurdun kendisiyle böyle nazik konuştuğunu görünce “Demek ki kurt o kadar da tehlikeli değilmiş” diye düşünmüş, çöreklerini ona teslim etmiş. Kurt çörekleri alıp oradan uzaklaşmış. Ama çörekleri büyükanneye vermek istemiyormuş, aslında hepsini kendi yemek istiyormuş. Bu yüzden de Kırmızı Başlıklı Kız çiçek toplarken, kurt Büyükannenin evine varmış, kapıyı çalmış.

“Kim o?” diye seslenmiş içeriden yaşlı kadın. Kurt sesini değiştirerek, “Benim, Kırmızı Başlıklı Kız,” demiş. “Çayın yanında yemen için sana çörek getirdim.”
“Kapı açık güzelim,” diye seslenmiş Büyükanne. Kurt hemen içeri dalmış. Büyükanne, karşısında kurdu görünce çok şaşırmış. Kurt hiç beklemeden büyükanneyi başka bir odaya kapatmış. Kendisi de büyükannenin yatağına girip, Kırmızı Başlıklı Kızı beklemeye başlamış.

“Kim o?” diye seslenmiş kurt yumuşak bir sesle.
“Benim, Kırmızı Başlıklı Kız.”
“Kapı açık güzelim,” diye seslenmiş kurt. “İçeri girebilirsin.”

Kırmızı Başlıklı Kız bir an için tereddüt etmiş. ‘Büyükannemin sesi ne kadar da garip böyle?’ diye düşünmüş. Sonra büyükannesinin hasta olduğu gelmiş aklına ve kapının mandalını kaldırıp açarak içeri girmiş.

Kurt, Büyükannenin geceliğini giymiş, onun başlığını ve gözlüğünü takmış yatakta yatıyormuş. Yorganı boğazına kadar çekmiş, içerisi karanlık olsun ve suratı fark edilmesin diye de perdeleri iyice kapamış.

“Elindekileri oraya bırak da yanıma gel canım,” demiş kurt.

Kırmızı Başlıklı Kız çiçekleri yatağın yanında ki küçük masanın üzerine koymuş, ama hemen kurdun yanına gitmemiş. Çünkü Büyükannesi o kadar tuhaf görünüyormuş ki, doğrusu biraz korkmuş.

“Kolların neden bu kadar büyük Büyükanne?”
“Seni daha iyi kucaklamak için!” demiş kurt.

Kırmızı Başlıklı Kız hala büyükannesinin yanına gitmekte tereddüt ediyormuş.

“Kulakların neden büyük, peki?”
“Seni daha iyi duyabilmek için!” demiş kurt.
“Gözlerin neden kocaman, peki?”
“Seni daha iyi görebilmek için,” demiş kurt.
“Dişlerin neden sivri peki?”
“Büyükannenin çöreklerini yiyebilmek için!” demiş kurt.

Kızmızı başlıklı Kız bunu duyunca, tahmin ettiği gibi onun büyükannesi olmadığını anlamış. Derken kurt, yorganı bir tarafa atarak yataktan fırladığı gibi Kırmızı Başlıklı Kızın elindeki sepeti alıp, çöreklerin hepsini bir lokmada yutuvermiş. Sonra da karnı doyduğu için keyfi yerine gelmiş ve uykuya dalmış.

Kırmızı Başlıklı Kız ağlamaya başlamış: “Büyükannemin çöreklerini yedi! Büyükannemin çöreklerini yedi!” Dışarıdan Kırmızı Başlıklı Kızın ağlamasını duyan bir oduncu eve gelmiş. Orada kurdu görünce neler olduğunu hemen anlamış. Önce büyükanneyi kurdun kapattığı odadan çıkarmış. Sonra da kurdu uyandırıp, ona bir güzel kızmış: “Bir daha sakın buralara geleyim deme!” Oduncudan çok korkan kurt, hemen oradan kaçmış.

Kırmızı Başlıklı Kızın annesi, yeni çörekler pişirmiş. Hep birlikte çörekleri afiyetle yemişler. Kırmızı Başlıklı Kız annesine bir daha tanımadığı hiç kimsenin sözüne kanmayacağına dair söz vermiş.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

5 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • ben uyarlamayı çok beğendim. akşam kızıma uykudan önce okuyacağım. bebekken de kızıma anlatırken, masalı biraz uzatır, kurdun yanına, köpek, aslan, keçi vs. ile ormanda karşılaşır, onlarla konuşur (uykuya dalış uzunluğuna göre), sonunda kurda bağlardım konuyu:))

  • sonu hoşuma gitti, çocukken okuduğumuz hikayeleri şimdi kendi oğluma okurken aslında ne kadar dehşet verici olduklarını farkedip klasik hikayeleri okumaktan vazgectim:)) hikayenin sonu hoşuma gitti. ama kırmızı başlıklı kızın ya kurt karşıma çıkarsa diye düşünüp hemen karşısına çıkması kısmı ve kızın tanımadığı kurta hemen güvenip çörekleri teslim etmesi beni düşündürdü.

  • Elinize sağlık, güzel olmuş. Çok uzun olmaması da 3-6yaşa uygun. Ancak Kırmızı Başlıklı Kız çörekleri kurda vermemiş miydi? Sanki iki sepet varmış gibi olmuş.

    • Hımmm. Evet sanırım orada bir mantık hatası var. Bu durumda kurt Kırmızı Başlıklı Kız’a hiç yardım etmese, sadece ona “biraz çiçek de toplasana” fikri verip, kendisi de gidip büyükanne kılığında çöreklerin tümünü beklese, daha iyi olacak değil mi?