Diyetisyen

Kilolarla savaşmaktan yoruldum!

Hepimiz “Beden Kitle İndeksi” (BKİ) mağdurlarıyız!

scale-403585_640Böyle diyorsanız, sakın dert etmeyin. Bu yazının amacı sizleri strese sokmak değil. Tam tersine, bazı konulardaki algılarınızı geliştirip sizin özgüveninizi arttırmak ve bedeninize ilişkin olarak daha yüksek bir düzeyde farkındalık yaratmaktır.

Hepimiz “Beden Kitle İndeksi” (BKİ) Mağdurlarıyız

Dikkat edilmesi gereken bir konu var: Biz beslenme uzmanlarının sıkça ağzımızdan düşürmediği ve hala obezite teşhisinde tek resmi ölçümleme metodu olarak kabul edilen Beden Kitle İndeksi (BKİ), aslında güncelliğini epeyce yitirmiştir. Eğer BKİ’ni “ciddiye” alırsak, Brad Pitt ve George Clooney’i bile kilolu sınıfına koymamız gerekir. “Bu haksızlık” dediğinizi duyar gibiyim.

BKİ’ne güvenmeli miyiz? Bu, çok ciddi bir tartışma konusu. 1830’larda Belçikalı L. Adolphe Quetelet tarafından “icat edilen” BKİ (Quetelet Index), şimdilerde de hala yaygın bir şekilde kullanılıyor. Çoğunuzun bildiği gibi, normal kilo aralığındaki bir kişinin 18.5-24,9 BKİ aralığında olması gerekmektedir. Bu ölçüm, her ne kadar eksik, hatta bazen yanlış sonuçlar verse de toplumsal bir araştırma için kullanılabilecek en ucuz ve pratik yöntemdir.

Özetle; BKİ artık bireysel değerlendirmeler için ciddi bir araç olarak kullanılmamalıdır. Mümkünse vücuttaki yağı ölçebilen cihazlar/teknikler ile vücut yağı belirlenmeli ve ona göre kilo durumu değerlendirilmelidir. Bu cihazlar, hemen her diyetisyenin ofisinde olduğu gibi, birçok hastanede de bulunmaktadır.

Tavsiyem, kilo probleminiz olup olmadığını öğrenmek için bir diyetisyene başvurmanız ve yağ ölçümü sonucunu dikkate alarak size uygun kilolunun belirlenmesini talep etmenizdir. American Council on Exercise (ACE)’a göre kadınlar için sağlıklı aralık %25-31 arası olurken erkeklerde de %18-24 aralığındadır.

Daha pratik bir çözüm için bel çevrenizin kadınlarda 80 erkeklerde ise 94 cm’den az olmasına dikkat edin.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Kıbrıs doğumlu Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Nişantaşı’ndaki özel bir beslenme ve eğitim danışmanlığı ofisi dahil olmak üzere, çeşitli hastane ve kurumlarda stajyer diyetsiyen olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere'nin Chester Üniversitesi - Egzersiz ve Beslenme Bilimi (University of Chester - Exercise & Nutrition Science) lisansüstü programını tamamlayan Kürüm, Egzersiz/Sporcu Beslenmesi konusunda yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi alan Türkiye’deki tek diyetisyendir. 2012-2013 arasında Essporto-Health and Fitness Club’da danışmanlık yapan Kürüm, bugün Nişantaşı'nda kendi ofisinde danışmanlık hizmeti vermektedir.
www.orcunkurum.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız