Eğitim Eleştiri Kategorisiz Psikolog

Kaynaştırma eğitiminin gerçek yüzü

Kaynaştırma öğrencileri için hazırlanan Bireyselleşmiş Eğitim Planı çoğunlukla kağıt üzerinde gösterilen bir aldatmacadan ibaret!

Çalıştığım ilkokulda 8 tane kaynaştırma öğrencim var. Benim danışman olarak kaynaştırma çocuklarına karşı görevim, temelde diğer çocuklara karşı olan sorumluluğumdan çok da farklı değil. Onların ihtiyaç duyduğu anlarda yanlarında olmak, dinlemek, anlamak ve yakın çevresi tarafından anlaşılmalarına destek olmak.

Okullardaki kaynaştırma öğrencilerinin ve öğretmenlerin durumunu ortaya tüm açıklığıyla koymak istediğim için bu yazıyı kaleme alıyorum. Yönetmeliğe göre bir sınıfa bir tek kaynaştırma öğrencisi verilmesi gerekmekte; ancak gelin görün ki bazen bir sınıfta 3 tane bile kaynaştırma olabiliyor. Bu durum ihmalden değil maalesef mecburiyetten kaynaklanıyor.

Kaynaştırma öğrencileri için sınıf ve branş öğretmenlerinin BEP (Bireyselleşmiş Eğitim Planı) hazırlaması gerekiyor. Bu konuda öğretmenlerin kafası karışık, BEP’ i nasıl yapacaklarını da bilmiyorlar, farklı özürlere sahip çocuklara nasıl yaklaşacaklarını da; çünkü kaynaştırmaya neden olan hastalıklar hakkında bir eğitim almıyorlar. Sistemin işleyişi tam bir felaket; öğretmenler de idare de sistemin işletilememesinden rahatsız aslında. Bakanlık da problemin farkında; bu yüzden geçtiğimiz yıllarda bir seminerle öğretmenlerin BEP hazırlama konusundaki bilgi eksikliğini gidermeye çalıştılar. İyi niyetle yapılan bu kısa süreli çalışma sonucunda uygulamada hiçbir şey düzelmedi…

Şu anki durum; kaynaştırma öğrencileri derste çoğunlukla boş oturuyorlar, öğretmenlerin tek beklentisi davranış sorunlarının olmaması. Sınıfta eğitim öğretim ortamı bozulmuyorsa, sorun da olmuyor.

BEP’lere gelince çoğunlukla kağıt üzerinde gösterilen bir aldatmacadan ibaret.

Kaynak oda ya da destek eğitim odası ayrılması gerekiyor, bırakın bir kenara eski yetersiz binaları, acaba yeni yapılan kaç okulda bu önceden planlanarak bir oda ayrılıyor?

Suçlu kim?

Bu çocukların herbiri ayrı bir özürden kaynaştırma olabiliyor: Otistik, zihinsel engelli, hiperaktif, işitme, görme, ortopedik engelli, down sendromlu; gibi… Peki bir sınıf öğretmeni, Türkçe öğretmeni, beden eğitimi öğretmeni vb.. bütün bu özür grupları hakkında eğitilmiyorlarken, staj yapmıyorlarken, örnek bir yaşantı geçirmiyorlarken neyi nasıl yapacaklarını bir günlük bir seminerle verebilir misiniz?!…

Öğretmenlere kaynaştırma öğrencisini verip, BEP uygula diyerek sorumluluğu onlara bırakmak kolay. Öğretmen ders sırasında bu öğrencilerle bireysel ilgilenmek zorunda, o zaman öğretmenin yanına bir yardımcı verilmesi gerekmez mı?

Kaynaştırma sistemi olmalı, yararları olacağına inanıyorum; ancak tüm bu koşullar yerine getirilmeden, özellikle hafif düzeyde zihinsel engel nedeniyle kaynaştırma olan öğrencilerimize gerçekten zarar veriyoruz. Kendilerine olan güvenlerini kazanmaları yolunda onlardan hiç birşey beklemeyerek ilerleme kaydedemiyoruz. Arkadaşları ile aralarında güzel bir ilişki kurulabildiyse (ki genelde kuruluyor) tek kazançları o oluyor. Ancak öğretmenlerin onları öğretim faaliyetlerine katma sansı olmuyor. Benim bir eğitimci olarak kızdığım nokta; sorumluluğun tek başına öğretmene atılması; öğretmenin yalnız bırakılması; dolayısıyla çocuklarımızın potansiyelini geliştirememeleri.Öğretmeni özür grupları hakkında eğitin, BEP hazırlama konusunda daha kapsamlı bir çalışma planlayın ve uygulayın, yaşantı geçirmesini sağlayın, yanına yardımcı öğretmen verin. Bunları yaptığınız zaman sistem yürümüyorsa da hesap sorun. Aksi takdirde kimse kimseyi kandırmasın!

Eğitimde “biz yaptık oldu” deyip gerisini koyverirseniz, olan bizim özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimize olur, başka da birsey olmaz!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 11 Aralık 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ

1997 yilinda Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü, 2003 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim’de Psikolojik Hizmetler Alanında Yüksek Lisans programını bitirdim. Halen Uzm. Psikolog olarak eğitim alanında çalışmaya devam ediyorum. Dil eğitimimi İngiltere’de tamamladım ve Covent Garden College’de Halkla İlişkiler eğitimi aldım.

2008 dogumlu Ege adında bir oğlum var. Oglumun ihtiyacini karsilamak icin Eskişehir'de ilk kez gerceklestirilen anne-cocuk oyun grubu kurdum .

Oğlumun sağlıklı beslenebilmesini sağlamak her anne gibi benim için de son derece önemli. Doğal gıdaya talebi arttırmak ve yerel üreticiyi desteklemek amacıyla Eskişehir Doğal Ürün Talep Edenler Grubunu kurarak uretici ve tuketiciyi biraraya getiren toplantilar ve egitimler duzenledik. Organik urunlere hem aracisiz hem online erisebilme imkani sunduk. Grup adresimiz:
https://www.facebook.com/#!/groups/290560501002409/

Oğlumla yaptığımız aktiviteleri okuyabileceğiniz, anne cocuk ve egitim konularinda kişisel yazılarımı bulabileceğiniz bir blogum var. http://benimegem.blogspot.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız