Çocuk Çocuk Psikolojisi Hamilelik & Doğum Kategorisiz

Kardeş travmasını önlemek için küçük ipuçları

big-brother-loves-new-baby22 Ocak 2014 günü ikinci kez anne oldum sevgili okurlar. İkinci bebeğim dünyaya gelmeden önce, hamilelik sürecinde kaygılandığım “Nasıl olacak acaba?” diye düşündüğüm en önemli şeylerden biri 4,5 yaşındaki oğlum Tuğra’nın kardeşe yaklaşımının ne olacağı, kardeş gelince ortalığı birbirine katıp hırçınlık yapıp yapmayacağı idi.

Doğduğu günden beri bütün ilgi üzerinde olan bir çocuğun bir anda eve gelen yeni bebeği kıskanması kaçınılmaz elbette. Ama önemli olan bu süreci en hafif hasarla atlatmak. İşte kardeş travmasını atlatmak için bizim aldığımız birkaç tedbir:

 • İkinci çocuğu yapmamızda bize en büyük motivasyonu sağlayan Tuğra’nın kendisi oldu. Biz “Yapsak mı acaba?” diye düşünüp dururken, Tuğra “Ben kardeş istiyorum, hem de kız olsun.” diye verdi siparişi. Sonra okudukça anladım ki aslında o kendine oyun arkadaşı istiyormuş. Kardeş isteyen çocukların en büyük yanılsaması; kardeş doğar doğmaz kendileriyle oyun oynayabileceklerini sanmalarıymış. Bu yüzden de ağlamaktan ve uyumaktan başka pek bir şey yapmayan yeni bebeğin gelişi çocukta hayal kırıklığı yaratırmış. İşte ben bu hayal kırıklığını önlemek için Tuğra’ya kardeşinin başlangıçta, değil oyun oynamak oturmayı bile bilmeyeceğini, her şeyi bizim ona öğreteceğimizi, zaman zaman ve detaylı detaylı anlattım. O da durumu kabullendi ve kardeşinin öğretmeni rolünü benimsedi.
 • Tuğra’ya bir durumu en etkili şekilde anlatmak için kullandığım yöntemlerden biri de ona konu ile ilgili masal anlatmak ve kitap okumak. Tuvalet eğitiminde kitap çok işe yaramıştı. Şimdi de eve yeni bebek gelince annesi ile babasının kendisini eskisi kadar sevmeyeceği endişesini işleyen kitaplara başvurdum. Böylece Tuğra’ya kardeşi gelince onu kıskanabileceğini, “Annemle babam beni artık seviyor mu?” diye düşünebileceğini, ama aslında anne ile babanın çocuklarını her zaman çok sevdiği fikrini aşılamış oldum.
 • Tuğra’nın kardeşi Nehir’in doğacağı gün gelip çattığında bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine hastane çantama Tuğra’nın fotoğrafını koydum. Tuğra hastanede bizi ziyarete gelince kendi fotoğrafını gördü. Onu özlediğim için o fotoğrafı koyduğumu söyledim. O da annesi için hâlâ özel olduğunu anladı.
 • Yeni kardeş Tuğra’ya tabii ki oyuncak getirdi ama Tuğra 4,5 yaşında olduğu için “Kardeş nasıl getirsin oyuncağı, hiç olur mu öyle şey?” deyip “Yemeezler” demeye getirdi. Biz de “Abi olduğun için sana oyuncak alıyoruz.” dedik.

Tuğra haliyle kardeşini fiziksel olarak da sevmek istiyor. Kardeşini şapur şupur öpüyor, yanağını mıncırıyor. Mümkün olduğunca ani tepkiler verip “Aman, dur yapma!” dememeye çalışıyoruz. Sakince anlatıyoruz yavaş sevmesi gerektiğini. Tuğra kardeşinin kafasında bıngıldak diye bir bölge olduğunu bile biliyor şu an ve de son olarak kardeşi ile ilgili her aktivitede Tuğra’ya görevler veriyoruz. Kardeşi ile ilgilenirken onun da bir rolü olması işi kolaylaştırıyor.

An itibariyle evde çıngar çıkacak bir durum yaşamadık diyebilirim. Ama tecrübe sahipleri kardeş kıskançlığının bebek biraz daha büyüyüp ilgi çekmeye başlayınca artacağını söylüyor. Yaşayıp göreceğiz.

 

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Merhaba Umran Hanım
   Bu konuyla ilgili o kadar çok kitap var ki aslında. Benim Tuğra’ya okuduklarım ise
   İş Bankası yayınlarının “Annem beni artık eskisi kadar sevmiyor mu?”
   Bebek Aşağı Bebek Yukarı – jonathan Shipton
   Sevgiler

 • Berrak Merhaba,
  Farklı bir mecradan da olsa haberini almak çok güzel.. Yazdıklarını ilgiyle okudum(kim bilir günün birinde bizim de ihtiyacımız olur 🙂
  hastaneye Tuğra’nın fotoğrafını götürme fikri gerçekten güzelmiş..
  Umarım ileriki zamanlarda da bu güzel kardeşlik ilişkisi devam eder, yaşasın masallar 🙂
  -Esra-