Çocuk Psikolojisi

Kardeş kıskançlığı ve kardeşler arasındaki ilişkiler

Kardeş kıskançlığı demek ne kadar doğru acaba?

Kardeş kıskançlığı çok sık karşılaşılan bir sorun olması nedeniyle sanki doğalmış gibi algılanır ama bu, müdahale edilmesine gerek olmadığı anlamına gelmemelidir. Aslında kardeş kıskançlığı, anne sevgisinin kaybedilmesi endişesidir ve kendi haline bırakılması değil, yönetilmesi gereken bir süreçtir. Bebeğin varlığı ile değişen ortamda, büyük çocuğun anne sevgisini kaybetmekten endişe etmesi doğal bir duygudur. Bu duygunun davranış sorunlarına dönüşmesi ise sürecin iyi yönetilememesinden kaynaklanır ve doğal olmayan da budur.

Annesinin sevgisini kaybetme endişesi yaşayan büyük çocuk rahatlatılmaya ihtiyaç duyar. Anne-baba bu konuda bazı önlemler almalıdırlar. Örneğin; anne bebekle ilgilenirken baba da büyükle ilgilenebilir ya da tam tersi, anne büyük çocuğa ayrıca bir zaman ayırabilir, bebeği emzirirken büyüğü de okşayabilir,  çocuk istekli olduğu sürece bebeğin bakımında kendisine yardımcı olması için anne büyüğe fırsat verebilir gibi… Çevremde sıklıkla gördüğüm en büyük yanlış, büyüğün anneanne/babaanne yanına gönderilmesi, yaz kampları, kreşe başlatma vs. ile evden uzaklaştırılması oluyor. Unutmamak gerekir ki kardeşler kardeşi değil, anne babanın sevgisini kıskanıyor. Yapılan bu yanlış uygulamayla, çocuğun anne-baba tarafından sevilmeyeceği yönündeki algılaması bir  nevi doğrulanmış oluyor. Bu gibi yanlış yöntemlere başvurmamak için evde anneye destek verebilecek bir yakının olması özellikle bu dönemin atlatılmasında anneye yardımcı olabilir.

‘Kardeş kıskançlığı’ demek bana gerçekten çok doğru gelmiyor; anne sevgisini kaybetme endişesi’ evde devam ettiği sürece bu durumdan muzdarip olan büyük kardeş evin dışında da bazı sıkıntılı anlar yaşar. Çevredeki diğer yetişkinler bebeği severken büyük kardeşin yüzünden ve tavırlarından rahatsızlık duyduğu çok rahat gözlenebilir. Bu durumları anne-babanın iyi yönetmesi gerekir.  Örneğin garson bebeğinizi severken siz de büyük çocuğa yaklaşabilir, onunla konuşabilirsiniz. Eğer bu sizi ve çocuğu rahatlatacaksa neden yapmayasınız? Burada asıl sorun kardeşi kıskanmak değil de anne sevgisini kaybetme endişesi ise neden o zaman seven kişi bir başkasıyken de büyük çocukların yüzleri değişir? Çünkü annesinin sevgisini kaybetmesine yol açan kişi olarak büyüğün öfkesi kardeşe yönelmiştir. Sorunun kaynağı anne-babanın tavırları olmasına rağmen çocuğun gözünde sorun bebeğin varlığıdır. Anne-baba evde süreci doğru yönetmeye devam ederse zaman içinde büyük kardeş için hassasiyet ortadan kalkar ve bebekle sessiz bir barış anlaşması imzalanır. Bir kere annesinin sevgisinden emin olduktan sonra ise çevreden gelen etkiler çocuk için artık bir sorun teşkil etmez.

Kardeşler arasındaki ilişkilerde anne-babanın tavırları çok belirleyicidir. Bazı kardeşler yetişkin olduklarında dahi sağlıklı bir ilişki kuramıyorlarsa, sebebi önce anne babanın geçmişten beri kendilerine karşı davranışlarında aramak gerekir.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 26 Temmuz 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ

1997 yilinda Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü, 2003 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim’de Psikolojik Hizmetler Alanında Yüksek Lisans programını bitirdim. Halen Uzm. Psikolog olarak eğitim alanında çalışmaya devam ediyorum. Dil eğitimimi İngiltere’de tamamladım ve Covent Garden College’de Halkla İlişkiler eğitimi aldım.

2008 dogumlu Ege adında bir oğlum var. Oglumun ihtiyacini karsilamak icin Eskişehir'de ilk kez gerceklestirilen anne-cocuk oyun grubu kurdum .

Oğlumun sağlıklı beslenebilmesini sağlamak her anne gibi benim için de son derece önemli. Doğal gıdaya talebi arttırmak ve yerel üreticiyi desteklemek amacıyla Eskişehir Doğal Ürün Talep Edenler Grubunu kurarak uretici ve tuketiciyi biraraya getiren toplantilar ve egitimler duzenledik. Organik urunlere hem aracisiz hem online erisebilme imkani sunduk. Grup adresimiz:
https://www.facebook.com/#!/groups/290560501002409/

Oğlumla yaptığımız aktiviteleri okuyabileceğiniz, anne cocuk ve egitim konularinda kişisel yazılarımı bulabileceğiniz bir blogum var. http://benimegem.blogspot.com

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Tam zamanında geldi, COK faydalandım:) TSK. Merak ettigim bir nokta var. Genelde ' anne' demişsiniz ya, anne- baba. Mı demek istedin. Yani cocuk salt anneyi mı kıskanıyor özde ? Yoksa ikisini birden mı?

  • Bebeğin özbakımıyla ilgilenen ve zamanının büyük kısmını bebekle geçirdiği için büyük kardeşe daha az zaman ayırmak zorunda olan anne olduğu için temel olarak anne şeklinde bahsettim. Bu doğal bir sonuç diyebiliriz yani yoksa tabii ki babanın sevgisini de kıskanır.