Gülüş'ün Köşesi

Kabuklar

Çocuğunuz "deniz kabuğu" hastalığı olmasın.

deniz-kabugu-hastaligiDün, sabahın üçünde çocuk odasından gelen şıkır şıkır seslere uyandım. Ne oluyor diye bakmaya gittim. Kızım, yattığı yerde eline geçirmiş olduğu derginin sayfalarını hışımla çevirmekteydi.

– Neden uyumuyorsun?
– Çünkü deniz kabuğu hastası oldum.

Ağlamamaya çalışan, yaptığı bir hatanın sonucunu çekmeye mahkûm o bozuk sesiyle konuşuyordu. Dergiyi okuduğu falan yoktu, sinirden ve korkudan ne yaptığını bilmiyordu.

– Deniz kabuğu hastalığı nedir?
– Sırtımda deniz kabukları çıkacak. Rüyamda da gördüm. Sırtım çok rahatsız, uyuyamıyorum.

Deniz kabuklarını sever oysa bu çocuk. Nasıl olmuş da korkutmuşlar onu? Gittim bir nemlendirici krem aldım, kızımın sevdiği pembe olanından. Sırtını dönmesini istedim, gösterdiği yerlere sürmeye başladım.

– Deniz kabuğu hastası nasıl olunur?
– Plajda bir deniz kabuğu bulmuştum, onu ellemiştim. Ondan geçti galiba. Şimdi sırtımdan kabuklar mı dökülecek?

Kabuklar… Kabuklar…
Haa, kabuklar!
Şimdi anladım!
Ah şu çocuk milleti. Bazen ne ilginç bağdaştırmalar yapıyorlar kafalarında! Gülmemi engelleyemedim. Güldüğümü gören kızım da rahatlar gibi oldu.

gunes-yanigi-soyulmasi-nasil-onlenir– Bak şimdi, deniz kabuğu ile deri kabuğu aynı şey değil. Sen sırtına güneş kremi sürülmeden güneşe çıkıp çok fazla kaldın. Sırtın kızardı, acıdı. Şimdi de kaşınıyor. Ben de sana cildinin “kabuk kabuk olup soyulabileceğini” söyledim.

Dayanamayıp yeniden gülmeye başlıyorum. Gözümün önüne, deniz kabuklarıyla bezeli bir sırt geliyor. Bu sefer kızım da gülmeye başlıyor.

– Nasıl olacak peki o kabuklar?

İş edindim, bugün güneş yanığı sonrası soyulan kabuk fotoğrafı buldum kızıma.

Siz siz olun, güneş kremini çocuk denizden çıkınca bir daha sürmeyi ihmal etmeyin. Sonra çocuğunuza güneş yanığı, yangın, deri kabuğu gibi kavramları anlatmak için kıvranırsınız! 🙂

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız