Psikolog Yetişkin Psikolojisi

İyi düşün iyi hisset

parmakGüzel düşünmenin hayatımızdaki olumlu etkileri azımsanamayacak ölçüde fazladır. Güzel düşünüp olaylara olumlu bakış açıları ile bakabilen insanlar olarak çevremizdeki olayları sonuçları ne olursa olsun olumlu durumlara doğru yönlendirebiliriz. Örneğin, evde yaptığınız bir pilav istemeden lapa olduğunda pirinçleri çorba yapmak için değerlendirebilirsiniz. Gördüğümüz rüyaları yorumlarken “hayra yor” cümlesini bu yüzden kullanırız.

Duruma başka bir pencereden bakmak

Kötü bir şey olduğunda o an sinirlenmek yerine durup ne yapılabilir ya da bu durumu nasıl güzel yorumlayabilirim diye düşünülmelidir. Olumlu bakış açınız size bu seçenekleri görebilmeyi sağlayacaktır. Başta olumsuz gibi gözüken olay aslında sizin başka bir şeyi yapmanız için bahane olmuş olabilir.

Bakış açımızı geliştirmek bizim elimizde! Örnek vermek gerekirse bu sabah, çocuğunuz okula gideceği için, 10 dakika erken kalktınız ve evden çıktıktan sonra normalde gitmeniz gereken yollardan 10 dakika erken geçtiniz. Bu süreç belki size çok önemli bir haberi verecek olan kişiyi yakalama fırsatı verdi belki de hayatınızda dönüm noktası olabilecek bir kişi, işlerinin o saate denk gelmesi sonucu sizinle tanışma fırsatı buldu.

Hayatımızda milyonlarca olasılığı yaşamaktayız ve dediğimiz gibi ‘hayırlısını’ ummaktayız. Bilmeliyiz ki, evden 5 dakika geç çıkmamıza neden olan kayıp anahtar, çocuğumuzu erken alan servis ya da komşumuzun ansızın misafirliğe geldiği gün bile bize bir şeyler anlatıyor. Belki de kayıp anahtarlar bizi olacak tersliklerden sakınacak, çocuğumuzu erken alan servis ona unuttuğu bir sınav için daha erken hazırlanabilme fırsatı verecek ya da aniden gelen komşumuz bizim tek başımıza yapamayacağınız önemli bir iş için bize destek olacak. Bu yüzden bardağın dolu tarafına bakmak olayları hem istediğimiz gibi görmemize hem de yönlendirmemize olanak sağlayacaktır.

Gülmeyi unutmayın 🙂

Olumlu bakarak kendimizi rahatlatabilir, yeni çözümler bulabiliriz. Psikolojinizi olumlu bakış açısıyla desteklerseniz birlikte yaşadığınız insanlar bundan etkilenecektir. Gülmeyi unutmayın ve gülmenin bilimsel olarak da kanıtlanmış faydalarına güvenin. Çevrenizdekilere karşı olumlu olun. İnsanlar onları olumlu etkileyen kişilerle olmak isterler. Bununla kendimize olan güvenimizi de pekiştiririz çünkü verdiğimiz kararların olumlu yönlerini görmek bizleri kendimizi daha çok sevmeye yöneltir.

Kendini seven insan mutlu ve iç huzurunu sağlamış insandır.

smilieOlumlu bakabilmek hepimizin geliştirebileceği bir özelliktir. Psikolojik olarak kişinin kendi içinde ve çevresinde daha stresten ve tatsızlıktan arınmış şekilde olması yakın çevresini de etkileyecektir. Olumlu olmanın gücünü kanıtlayan, kendimiz de yapabileceğimiz güzel ve basit bir deney yapalım. Herhangi bir işinizden önce kenardaki resme bakın ve resmin beynimizde yarattığı olumlu enerjiyi hissetmeye çalışın. Yapacağınız işte daha verimli çalışacaksınız. Olumlu bir resmin bile bizi bu kadar etkilediğini düşünürsek kendi suratımızın aldığı şeklin ve olumlu düşüncenin çevremizde veya bizde yarattığı etkiyi tahmin edebiliriz.

Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal

ALTERNATİF ANNE ANA DESTEKÇİSİ VE UZMANI | 1981'de doğdu. Çocukken ne olmak istediğinden emin değildi, kararını üniversitede verip hem tarihçi hem de psikolog oldu. Dinlemek,düşünmek ve anlamaya çalışmak üzerine kurulu bir hayatı seçti. Evlendi, ”mükemmel anne” olmak için kendini paralamayan güleryüzlü annelere heveslendi, Deniz’i doğurdu.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Güzel bir yazı Teşekkürler. İyi Düşünmenin yanında POZİTİF olmak da iyidir. Daha güçlü kılar. Değil mi Uzman hanım.. Zaten Aksini yapanlar hep kendisine ve etrafına zarar vermişlerdir.