Çocuk Kategorisiz Sergi

İşte Güneş – Here Comes The Sun, interaktif sergi

mailingÇocuklar için harika bir etkinlik! İşte Güneş – Here Comes The Sun adlı, 7 – 14 yaş arası çocuklara yönelik düzenlenen bu uzun süreçli sergide, çocuklar güneşi keşfedip, gelecekte yaşanacak evleri inşa etme şansına sahip oluyor. Sergi, özel eğitimli rehberlerin eşliğindeki bir geziyle başlıyor, ardından çocuklar topladıkları enerji puanlarıyla aldıkları inşaat malzemelerini kullanarak, geleceğin sürdürülebilir enerjili, ekolojik açıdan zararsız evlerini inşa edebiliyor.

Sergiyi gezen çocukların yapabileceği deneyler arasında şunlar var:

Işıklar, limonlar ve kristallerle birçok deney gerçekleştirebilirler.

–          15 milyon derecelik sıcaklığın hüküm sürdüğü güneşin içine doğru bir yolculuğa çıkabilirler;

–          Proton çarpıştırıcısı yardımıyla minik parçacıkların füzyonunu gerçekleştirebilirler;

–          Işıkla böceklere hayat verebilir, onları uçurabilirler;

–          Bir domateste veya çikolatada ne kadar enerji saklı olduğunu keşfedebilirler;

–          Enerji langırtıyla oynayıp enerji puanları toplayabilirler;

–          Güneş ışığının ısısıyla yarışa girebilirler;

–          Geleceğin enerji kentini kurabilirler;

–          Aslında beyaz olmayan kutup ayısıyla, ışıktan ürken pala dişli yeraltı sıçanıyla ve güneşin ışığına tükürmek isteyen büyükbabayla ilgili öyküler dinleyebilirler.

Genç nesilde çevre bilinci yaratmayı bir liderlik sorumluluğu olarak gören Koç Holding’e yakışan bir etkinlik. Türkçe ve Almanca dillerinde hazırlanan sergi 14 Temmuz 2013′e kadar hafta içi her gün 10.00-17.00, hafta sonları ise 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 fulden12“7 yaş ve üzeri çocuklar, aileler ve okul grupları için hazırlanmış interaktif bir sergi.

İşte Güneş – Here Comes The Sun, enerji adlı büyük maceraya eğlenceli ve heyecanlı bir giriş sunuyor. Sergi, güneşin sonsuz enerji potansiyelini ve geleceğin enerji kaynağı olarak kullanımını tanıtıyor, ilginç deneyler, interaktif enstalasyonlar, bilgi oyunları ve bilgisayar animasyonları yoluyla hem çocukları hem de yetişkinleri güneşin içine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Sergiye, her yaştan ziyaretçiye hitap eden bir dizi etkinlik eşlik ediyor.

Sergi ağırlıklı olarak 7 -14 yaş arası çocuk ve gençlere yöneliktir. Sınıfların sergiyi ziyareti yaklaşık bir saat sürmektedir. Türkçe veya Almanca olarak serginin tanıtımı yapıldıktan sonra öğrenciler sergiyi kendi başlarına gezebilirler. Her istasyonda olası soruları yanıtlayabilecek bir gözetmen bulunmaktadır.

Sınıf gezileri/gruplar için başvuru gereklidir. Gizem Aksoy /  gaksoy@rmk-museum.org.tr

İşte Güneş – Here Comes The Sun Sergisi, Berlin Humboldt Üniversitesi ve Neues Universum Çocuk Müzesi tarafından hazırlanmıştır. Sergi, Almanya Federal Cumhuriyeti Bilim ve Araştırma Bakanlığı, Kültürlerarası Diyalog ve Anlayış için Ernst Reuter Girişimi kapsamında Goethe-Institut ve Türk-Alman İşadamları Kültür Vakfı tarafından desteklenmektedir.”

 

Sergi, 14 Temmuz 2013’e dek, Rahmi Koç Müzesi’nde görülebilir.

Fulden Ötgür

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Fulden 1978, İstanbul doğumlu. Ocak 2012 doğumlu da bir kızı var. Freelance çevirmenlik yapıyor. Anne olduktan sonra çok büyüdü, büyümeye de devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız