Kategorisiz

İnsani bir hal: Annelik

Arkanıza yaslanın ve soluklanın! Çünkü tarih, sizin düşlerinizde yeniden can bulacaktır.

Her şey çoğaldı hayatımızda. Hüzünler, mutluluklar, yiyecekler, umutlar, arabalar, evler… Hiçbir eksiği kalmadı insanoğlunun hayatta. Zamanın ruhu her an ve her yerde pompalanır oldu. Teknolojik ilerlemeler ve tüketim çılgınlığı kılcal damarlarımıza kadar işlemiş durumda.

Durup soluklanmanın zamanı gelmedi mi? Farkındalığını hissetmediğimiz temsilleri oynamıyor muyuz? İnsan olmanın anlamı, bin yıllarca biriktirdiğimiz kollektif bilinçaltımızda değil mi? Ben bunları duydum, gördüm, yaşadım diyebiliyor muyuz? Aklınızı karıştırdı mı bu sorular? O zaman arkanıza yaslanın.

“Cee” oyununu bilirsiniz. Çocukların varlıksallığa dair ilk felsefi yaklaşımlarıdır bu. Büyürken onlar ve kendi anlam dünyalarını kurarken, görünmez bir bağ vardır, dünyayla aralarında. Çünkü bir anne taşımıştır onu karnında dokuz ay boyunca. Annesinin sayesinde tanımaya başlamıştır dış dünyayı. Huzuru, güveni ve açlığı yaşar orada. Ve bilmez hayata doğduğunda da devam edeceğini bu bağın.

Açar gözlerini bebek. Büyür. Konuşur, susar, ağlar, güler. Ve gün geçtikçe sınırları büyür. Farkında değildir aslında; kesilse de kordonu, kesmez anne yüreği o bağı. Hisseder uzakta da olsa. Diyelim uzak bir yerdesiniz; dert, tasa içinde ve zor durumdasınız. İşte o anda ulaşır size… Ve artık bilirsiniz o bağı. Hem nasıl bilmez can verdiğini insan?

Çünkü o insanlık tarihindeki büyük gelişmelerin, sıçramaların ve devrimlerin doğurucusudur. Anadır. Şimdiyse insanın mutluluk, huzur ve güveninin en sığ olduğu zamanlardayız. Bizi yönetenlerin, doğacak çocukların geleceği konusunda karar verme istekleri toplumsal bir travmaya dönüşecek halde. Ne yapılır derseniz bu halde; karar sizin. Çünkü insanlık tarihi doğacak bebeklerin anne karnındayken umudunda yaşatılması ve doğurulmasıyla mümkündür.

Tarih, annelerin düşlerinde yeniden can bulacaktır.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 4 Aralık 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Serkan Kırmızı

Masal anlatıcısı, Davulumdan Masallar'ın yaratıcısı, perküsyonist, antropolog.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız