Alışveriş Çocuk Psikolojisi DEHB Gülüş'ün Köşesi

İlkokul sürecini kolaylaştıran kutu oyunları

dehb3Joseph Pilates, savaşta yaralanmış, organları işlevlerini kaybetmek üzere olan askerlere fizik tedavi hareketleri yaptıran bir fizik tedavi uzmanı olarak tarihe geçmiş. Bugün Pilates olarak bildiğimiz bu hareketlerden sadece yaralılar değil, hepimiz faydalanıyoruz çünkü bu uygulamalar, en ağır durumdaki insanlara bile iyi gelecek şekilde tasarlanmış.

Şimdi, size ve çocuklarınıza Pilates kadar iyi gelecek iki kutu oyunundan bahsedeceğim.
Bu oyunlar, Prof. Dr. Ferhunde Öktem ve Dr. Özlem Sürücü tarafından geliştirilmiş olup, “Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite ve ÖzelÖğrenme Güçlüğü Derneği” tarafından üretilmiş. Ticari kutu oyunlarındaki mükemmel tasarım ve özgünlük belki yok ama, onların sunamadığı bazı şeyler var ki, incelemeye değer.

733082c0-9f42-49b7-ac3f-1a00ae30b3a2Oyunların ilki, “Macera Ormanı”.
6-12 yaş aralığına hitap eden, basit mi basit bir oyun. Zar atarak oyun tahtası üzerinde ilerliyorsunuz, sorulara yanıt vererek jeton kazanıyorsunuz. Çocuğunuz duygularını ifade etmeye, dikkati başka bir yere yoğunlaşmışken “dur” komutunu duymaya, kendi kendini sakinleştirmeye ve plan yapmaya çalışıyor. Siz de bir taraftan çocuğunuzla yakınlaşırken, diğer taraftan onun okul maceralarına dair özel bilgiler öğreniyor, sorunlarla nasıl baş ettiğini daha yakından gözlemleyebiliyorsunuz.

thumbd36c2d20-19ad-4895-915f-59d8e9543117İkinci oyun, “Tam Zamanında”.
Yine zar atarak, yönergelere uyulması durumunda jeton kazanarak ilerleniyor. Bu sırada, neler oluyor neler! Bir kere, çocukların günlük yaşamda yaşadıkları sorunlar karşınıza çıkıyor. “Arkadaşın televizyonun başından bir türlü kalkamıyor, ne önerirsin ?” diye soruluyor mesela. Çocuğunuz, nasıl bir çözüm düşündüğünü söylüyor. Amaç, çözüm üretebilme becerilerini geliştirmek. Sonra, “Neden okulda belirli bir ders programı vardır?” türünden sorulara cevap vermek gerekiyor. Bu bölümlere bayılıyorum çünkü normal zamanda biz yetişkinlere sorulan bu ahiret soruları, bu kez oyun tarafından çocuğa da soruluyor. Ve bir de bakıyorsunuz ki sizin o küçük bacanak, sandığınızdan çok daha filozofmuş!  Bir de bakıyorsunuz ki okula dehb2tam zamanında gitmenin, akşam zamanında yatmanın, ödeve zamanında başlamanın önemini, çocuğunuzdan dinliyorsunuz! Ve nihayet, zamanında yapamadığımız şeyleri telafi etmek için imkân sunuyor oyun. Ancak ve ancak uygun bir plan bulabilen jeton kazanıyor.

Çocuklarım hiperaktiviteden muzdarip değiller. Dikkat eksikliği – bir zamanlar oğluma mal edilmeye çalışılmış olmasına rağmen- benden başka kimsede çıkmadı. Disleksi, disgrafi, diskalkuli gibi hayatı zorlaştıran muhtelif öğrenme güçlüklerinden hiçbiri, ailemizde yok. Ama bizde, bu kutu oyunlarının ikisi de var. Ve inanın bana, pilates etkisi yaratıyorlar!

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız