Hamilelik & Doğum Kategorisiz

İkinci bebeği beklerken

imagesCAJZJG52-kardeşİkinci çocuğa hamile bir insan olarak aldığım ilk tepki iki çocuklu hayatın ne kadar zor olacağı ve beni ne kadar zor günlerin bekleyeceğinden ziyade, takdir ve özenme. Çoğu insandan “Helal olsun, aferin sana” gibi tepkiler alıyorum. Çünkü özellikle çalışan kadınlar arasında ikinci çocuk sahibi olmak aslında sürekli düşünülen ama bir türlü cesaret edilemeyen bir mevzu. Bu nedenledir ki çoğu insan gerek çalışarak çocuk büyütmenin zorluğundan gerekse maddi kaygılardan tek çocukla yetinmeyi tercih ediyor. Ben de yaklaşık 1,5 senelik bir düşünme sürecinden sonra, oğlum Tuğra’nın siparişi üzerine “düşüneceğine, yap kurtul” dedim kendime! Zor olacak biliyorum. Ama herşeyin bir bedeli var. Zor olduğu kadar güzel de olacak.

26 yaşında oğlum Tuğra’ya hamileyken yaşıtlarım arasında bırakın hamile olmayı evli insan sayısı bile çok azdı.  İkinci bebeğimi beklediğim şu günlerde ise etrafımda ilk hamileliğini yaşamakta olan bir sürü insan var. O nedenle halihazırda “hamilelik koçu” olarak faaliyet gösteriyorum denebilir. Kendimce derlediğim tavsiyeleri aşağıda sunuyorum.

Hamilelik hastalık değildir

Genel olarak insanlar rahat bir hamile olduğumu söylüyorlar. Çünkü ben tıbbi bir komplikasyon olmadığı sürece, normal şartlar altında, “hamilelik hastalık değildir” ekolünü benimsiyorum. Tabii ki rahat olmamda sorunsuz bir hamilelik geçirmemin etkisi var. Ve tabii ki karnınıza bir bebek taşırken, hem onun hem de kendi sağlığınız için dikkat etmeniz gereken şeyler var. Beslenme düzeni, düzenli egzersiz vs gibi. Ama onun dışında eğer doktorunuz da aksini söylemiyorsa normal hayatı kısıtlamanın hiçbir anlamı yok.

Benim rahatlığımın ölçüsünü anlatmam gerekirse; insanlar düşük riskinin olduğu ilk 12 haftalık dönemde karşıdan karşıya geçerken bile endişelenirken, ben okyanus aşırı seyahat ettim. Çünkü doktorum seyahatin hiçbir sakıncası olmadığını söyledi.  Uçakla seyahat etmenin doktor raporuna tabii olduğu bir dönemde, 28 haftalıkken 2 günlüğüne yurtdışına toplantıya gittim. Burada altı çizilmesi gereken husus benim bunları yapabilmemden ziyade yapmak istememdi. Çünkü tıbbi olarak bir sakıncası olmasa bile eğer kişi kendini rahat hissetmiyorsa böyle işlere kalkışmamalı. Annenin yaşadığı stresin doğrudan bebeği etkilemesi seyahat sırasında bir sorun yaşanmasından çok daha muhtemel. Dolayısıyla eğer benim gibi serinkanlı değilseniz kafanızda kuracağınız senaryolarla seyahate çıkmanızı tavsiye etmem. Yine de enerjinin gücüne inanan bir insan olarak ne kadar huzurlu ve pirpirikten uzak bir hamilelik geçirirseniz o kadar huzurlu bir bebeğiniz olacaktır.

Bebekli hayata-iki çocuğa alışmak 

Şimdi önce şunu bir kabul edelim hayat zor, çocuklu hayat daha zor, iki çocuklu hayat çok daha zor. Tüm bu zorluklarla başa çıkabilmenin yolu ise onları baştan kabullenip onlarla yaşamayı öğrenmek. Zorluğa odaklanıp o andaki güzelliği göz ardı etmemek. İlk çocuğuma hamileyken birkaç kişiden “şimdi güzel zamanların, sen bir de doğunca gör” gibi yorumlar alınca çok rahatsız oluyordum. Biz de biliyoruz çocuk büyütmenin evcilik oynamaya benzemediğini, ama biriniz de güzel bir şey söyleyin be kardeşim. Bundandır ki çocuk sahibi olduktan sonra herkese pozitif mesajlar vermeye gayret ettim. Şimdi iki çocuklu annelerden iki çocuğun ne kadar zor olduğuna dair yorumlar alsam da herkes aslında ne kadara doğru bir karar verdiğimi söylüyor. Sanırım birinciden sonra zorluğu kabullenme durumu oluyor herkeste.

Ben şimdiden farkındayım yaklaşık iki ay sonra, uykusuz yorgun bir anne olarak bir yandan yeni doğan bebeğimle ilgilenirken diğer yandan 4,5 yaşındaki abisinden ilgimi eksik etmemeye çalışacağım. Bu arada ruhsal anlamda da sakin olup kıskançlık nedeniyle oğlum Tuğra’nın kaprislerini metanetle karşılamak için didineceğim. Ama bu geçici bir süreç. İki çocuğumun elinden tutup parka gittiğimiz günleri, ailecek patlamış mısırımızla evde sinema izlediğimiz günleri, ben eve gelince ikisinin birden koşarak bana sarılacağı günleri düşününce biliyorum ki herşeye değecek. Bana göre çocuk sahibi olmak manevi bir zenginlik. İki çocuk sahibi olunca daha da zenginleşeceğim.

İşte ben bu motivasyonla bekliyorum ikinci bebeğimi!…

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Güzel ve gerçekçi bir yazı. Herkes kendi seçimin yapıyor hayatta ve bence herkesin omuzlayabileceği yükü ölçüp ona göre seçim yapması gerekiyor. Çocuk sahibi olmadan neler yaşanabileceğini kestirmek zor. Ama ilk çocuk sonrası insan daha bir netleşiyor ve ikinci çocuğu kaldırıp kaldıramayacağını daha iyi analiz edebiliyor.Hayırlı olsun ikinci bebeğiniz ve de pozitif düşünmeye devam…

  • Aynı durumdayız.benim oğlum 5 yaşında ve martta 2.bebeğimizi kucağımıza alıcam inşallah. Ben de 2.bebeğe çok zor karar verdim ama oğlum kardeşsiz kalmamalıydı
    kalmamalıydı biliyorum çalışan bir anne olarak çok zor olacak ama emek olmadan yemek olmuyor. İlk bebeğimde gerçekten çok zorlandım ama bunda herşeye hazırlıyorum psikolojimi. Oğlumun her sabah okula giderken “kardeşimi öpücem ” deyip karnımı sevmesi bile herşeye değer

    • Yorumunuz için teşekkürler. Dediğini gibi hayatta herşeyin bir bedeli var. Evet zor olucak iki çocuklu hayat belki ama eminim çok da güzel olucak. Bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileğiyle..