Çocuk Güncel Sergi

IBS Fuarı’nda ne vardı ne yoktu?

ıbsGeçtiğimiz hafta sonu ailece IBS Fuarı’ndaydık. Pek çok tanıdıkla ve tanımak istediklerimizle bir araya gelmek, ayaküstü sohbetler, çocuklara sunulan keyifli aktiviteler; markalardan, yapılan işlerden, yeniliklerden haberdar olma fırsatı ile dolu dolu bir Pazar günümüz geçti fuarda. Anneler fuarın yapıldığı iki gün boyunca sosyal medyada bolca paylaşımlarda bulundu, pek çok kere de fuar yazıldı çizildi pek çok yerde. Bense sizlere hem sektörün içinden biri olarak hem de anne olarak gözlemlerimi; bir de çocuğumun ve eşimin gözünden de yazacağım fuarı.

2013-12-21-4340Her ne kadar pek çok ziyaretçinin fuarın en çok sevdiği kısmı Şirinler gösterisi olsa da koşarak yetiştiğimiz, 5 yaşındaki oğlumun çok keyif alacağını düşündüğüm gösteriye oğlumun ilgisi hayal ettiğim kadar olmadı. Elbette onları kocaman karşısında görmek ilgisini çekti; ama sanırım onun hayal ettiği; bir tiyatro salonunda bir ses düzeni ve oturma konforuyla izlemekti. Bir süre izledikten sonra en çok da şu “fuar” dedikleri ne demekmiş nasıl bir şeymiş diye meraklı kaşif ruhu ve minik adımlarıyla bizleri fuar alanına doğru sürükledi. Beklemediğim şekilde bir büyük gibi fuar alanını gezdi, önce bir olaya ve mekana hakim oldu, “fuar”ı anlamaya çalıştı, gözlemledi. Gezip keşfetme faslı bittikten sonra da seçimlerini yaparak ve elbette yönlendirmelerimizle birkaç keyifli durakta sunulan aktivitelerin tadını çıkardı.

Oğlumun katıldığı ve en çok keyif aldığı duraklardan biri Acıbadem Sağlık’ tı. Orada izlediği kukla gösterisi çok hoşuna gitti. Anne-baba olarak ise bizim kukla gösterisinden başka bir de dergi kapağı olarak hazırladıkları fotoğraf çekimi hoşumuza gitti, güzel bir hatıra oldu.

IBSBir diğer durağımız İnce Yaşam Çocuk Gelişimi ve Sportif Rehabilitasyon’un Artıkat Hayata (artikathayata.com) standı idi. Hareket eğitiminden her zaman keyif alan küçük oğlum denge, güç ve hareket odaklı bir testten geçmekten ve İnce Yaşam’ın kurucusu eğitmen Levent İnce ile birlikte yaptıkları kısa çalışmadan büyük keyif aldı! Standda aynı zamanda minikler ve ebeveynleri için pilates etkinliği de büyük beğeni topladı.

Imaginarium da fuarda görmekte mutluluk duyduğumuz bir markaydı. Uzun zamandır ayrıntılı inceleme fırsatı bulamadığım ürünlerini verdikleri katalogda incelemek de ayrıca keyifliydi. Özellikle yapı oyunları, matematik masa oyunları, boyamak için alçıdan figürler ve müzik aletleri incelemeye değer!

 

2013-12-15-4200Fuarda ziyaret etmekten keyif aldığımız bir diğer durak ise gezgin bir atölye olan “Tayyare” idi. Okullarda, parklarda, evde, özel mekanlarda gezi, sanat, yemek etkinlikleri, doğum günü partileri ve tiyatro oyunu seçenekleri sunan, sıcacık, samimi anne-baba, tiyatrocu, ressam, çizer, fotoğrafçı, tasarımcı, heykeltıraş, müzisyen ve gezgin bir kadro ile çocuklar için sanatsal ve keyifli seçenekler sunan tayyarecocuk.com ‘u tanımanızı öneriyorum.

Anneysen.com , fuarda annelere şakacıktan da olsa “Yılın Annesi” olma keyfini yaşattı:)

2013-12-15-4195Afilli Kitap da ziyaretçilerin keyifle ziyaret ettiği standlardan biriydi! Yılbaşı arifesinde sundukları takvim seçeneğini de incelemenizi öneririz!

Bir diğer keyifli durak ise “Modanın Google’ı” olarak çıkış yapan Vitringez idi. Çocukların geniş bir alanda çanta boyama etkinliği yaptığı Vitringez.com standı beni vitrin vitrin gezdiğim gençlik yıllarıma götürdü! Vitringez’de çocuklar için de gerekli olan pek çok ürün ve markayı bulabilirsiniz.

Tan Sağtürk Akademi’nin standında değerli Tan Sağtürk’ün bizzat bulunması, kendisinden direkt bilgi almak isteyenler için güzel bir fırsattı. Ve karşı stand, sevgili Semin ve Berrin’in anne ve çocuklara şahane aktivite seçenekleri sundukları Mini Aktivite’nindi.

Fuarda Tutumlu Anne (tutumluanne.com) , kendisine yol arkadaşı olarak belirlediği KAÇUV ile standını paylaştı. Hamile 2013-12-15-4192annelerin de standa olan yoğun ilgisi, ikinci el bebek-çocuk eşyası konusuna sıcak baktıklarını gösteriyor. Bu yoğun ilgi, tüketim toplumuna tezat durarak bizlere bu konuda bizzat umut verdi!

Fuarın online sponsoru olan Hürriyet Aile’nin standında, uzunca süredir sosyal medyada iletişim halinde olduğumuz Playdate, çocuklara birbirinden güzel aktiviteler sunmakla birlikte ebeveynlere de birbirinden hoş hediyeler dağıttı. Ziyaretçiler, sosyal medyada Kokosh Anne olarak tanınan, Playdate’in yaratıcısı Meltem Bicioğlu ile keyifli sohbet etme fırsatı da buldu. Ve sizi temin ederim ki o upuzun güzel saçlar; evet; gerçek! 🙂

2013-12-15-4193Yeşil Anne Işık Kırgız’ın ekolojik ürünler sunduğu standında Doğal Anne ve bir kimyager olan Başak Pırtini de ürünlerin içeriği ile ilgili bilgiler vererek ziyaretçilerle deneyimlerini paylaştı.

Fuarda on parmağında on marifet olan, Alternatif Anne yazarı Berna Kasapoğlu Serdarlı, televizyonculuk ve ebeveynlik deneyimini buluşturduğu, yöneticiliğini ve sunuculuğunu yaptığı ailemizle.tv olarak annelerle fuar boyunca keyifli röportajlar yaptı.

Fuar öyle bir yazıya sığacak kadar az uz değildi. Daha anlatmadığım pek çok marka, dergi, yayın, ürün vardı fuarda. Peki, uzmanların seminerlerinin de bulunduğu fuarda ne yoktu?

Fuar, adında da yer aldığı gibi “Anne Bebek Çocuk” fuarıydı. Peki ya babalar? Aslında her ne kadar anne olarak bizlerin emekleri çocuklarımızın üzerinde büyük ve tarifsizse de ebeveynlik elmasının diğer yanını da babalar oluştururken, fuarda kendilerine hitap edilmemesi sanki biraz içlerini burktu. Belki de organizasyonların ve markaların anne-çocuk odaklı olmaktan çıkıp biraz odaklarını “aile” ‘ye yönlendirmeleri gerek; ne dersiniz?

Tülay Sarı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Mayıs 2012-Şubat 2014 tarihleri arasında Alternatif Anne'nin içerik yöneciliği ve editörlüğünü yürüttü. Evli ve Kartal isminde bir oğlan annesi. Bebeğinin dünyaya gelmesiyle ara verdiği çalışma hayatının yerini bebeği, kişisel gelişimi ve hobileriyle doldurdu, ardından önceliklerini ve farklı ilgi alanlarını keşfederek kendine bambaşka iş dalları yarattı. Bebeğinin hayatına kattığı ışıltıyla değişen hayata bakış açısı, dünyasını zenginleştirdi. Hayat koşturmasında göremediği kendini, bebeğinin doğumuyla keşfettiğini ve anne olmanın, kişilik gelişimi, hayatı anlama, doğayı fark etme ve yaratıcılık konusunda paha biçilmez bir öğreti olduğunu düşünüyor. Altın çağda çocuklarla olmak istiyor! Çocuk nefes koçu. Halkla ilişkiler yapıyor, eğitim ve etkinlikler organize ediyor, yazı yazıyor.

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Babalara yer verilip verilmemesi içlerini buruk bıraktı mı bilmiyorum ama engelli bebek ve çocuklara göre hiiiiiçççç bir şey olmaması, düşünülmemesi daha buruk bıraktı anneleri

    • Bu zamana kadar “hayır Gülden Hanım, vardı” diyebilmek için beklettim yanıtımı; ama evet, yoktu. Ah önce bir kaynaştırma, bütünleştirme konularının üstesinden gelelim, eşit eğitim hakkı konusunun anlaşılmasını sağlayalım, eğitim saatlerini artırabilelim, toplumca daha çok yolumuz var bu konuda Gülden Hanım…