Hamilelik & Doğum Kategorisiz

Hypnobirthing ile tanışın

Ülkemizde hipnozla doğum olarak adlandırılan hypnobirthing gerçekten ne olduğuna merak ettik:

pregnant-706195_640Hypnobirthing, doğuma hazırlıkta hipnozun rahatlatan, dinlendiren ve gerektiğinde daha enerjik ve canlı kılan telkin gücünden yararlanarak doğum sürecini kolaylaştırmayı sağlar. Ülkemizde hypnobirthing henüz aşina olduğumuz bir kavram değildir. Magazin haberlerine merakınız varsa, İngiltere Prensesi Catherine Middleton’ın da bu yolla doğum yaptığı haberini belki okumuşsunuzdur. Ardından geçen yıl evde doğum yapması çok konuşulan, Özgü Namal oğlunu hypnobirthing’le dünyaya getirmiştir. Şimdiden ikinci çocuğunun doğumuna hypnobirthing ile hazırlanmaya başlamıştır bile. Gün geçtikçe bu yöntemle doğumu tercih edenlerin de katkısıyla hypnobirthing ‘e merak ve yönelim artmaktadır.

Hypnobirthing’in kurucusu Marie Mongan, hipnoterapist ve eğitmendir. Yöntemin Mongan Metodu diye de anılma nedeni budur. Hypnobirthing, doğumun hayatın doğal bir ifadesi olduğunu korkulacak bir şey olmadığını savunur. Annelere kendi yaradılışlarından gelen nazikçe, rahatça, güçlü bir şekilde ve keyifle doğurma kapasiteleriyle işbirliği yapma konusunda yardımcı olur. Çocuk doğurmanın spontanlığına kapılabilmek için anne baba ve bebeğin birlikte hareket etmesini sağlayan ve buna engel olabilecek süreçlerin farkına varıp tekrar içgüdülere, doğaya, doğala dönmeyi sağlayan telkinler içerir.

O halde hazırsanız bu keyifli doğuma hazırlık süreciyle tanışalım.

Doğuma hazırlık sürecinde, kendi kendine hipnozun avantajları ile doğal doğum bilgisini bir araya getiren hypnobirthing yönteminde, hipnoz durumundaki gebe tamamen uyanık hatta daha da yüksek bir farkındalık halinde olduğunu ve kontrolü tamamen elinde tuttuğunu yaşantılar. Bu yaşantı onu doğum sürecinde aktif kılar. Bedeni ve bebeğiyle daha uyumlu çalışmasını sağlar.

Hypnobirthing, doğumun eski zamanlardaki gerçekleşme şekline, -hayatın kutlanması – felsefesine geri dönüşü vurgular. Doğuma bakış bu süreçte doğumun cinselliğin bir uzantısı olduğu ve cinsellikte geçerli olan mahremiyet, birlik hissi ve coşkunun aynen yaşantılanmasıdır. Erkeklerin doğuma katılımını arttırmayı, ailenin gerçekleşme haline seyirci kalmaktansa eşleriyle birlikte bebeklerini karşılamalarını hedefler. Bebekleri için en güvenli, en rahat, en doğal yolu deneyimleme sorumluluğunu paylaşmalarıdır. Anne ve baba için doğum,tıbbi müdahale çağrışımından çok daha ötesidir,  aile olmak, ebeveyn olmaktır. Bunun coşkusunu hissedebilmek için fırsat verilmesi gerekir. Hypnobirthing aileleri bebekleriyle doğum öncesinden kurulan bağı, doğum anı ve sonrasında da sürdürerek bu coşkuyu süreç boyunca sürdürür.

Doğum sürecinde doğumun seyri planlanandan farklı gelişirse ve tıbbi müdahaleler ya da cerrahi doğum gerekirse de ebeveynlerin bu süreci daha sakin ve rahat karşılamaları için gereken alanı açar. Mümkün olduğunca negatif koşullanmalar kaçınmayı amaçlar. Bunun içinde sözcüklerin gücünü kullanır. Eski , bildik negatif dilin yerine yeni , pozitif kelimeler kullanmak hypnobirthing dilini özel kılar. Sancı değil dalga, doğurtulma değil doğum, hasta değil ebeveyn gibi örneklerden de anlaşılacağı gibi doğumun saf ve naif akışını dile de yansıtmaktadır. Sağlıklı hamile bir kadın, hasta değildir. Bedeni doğuma iştirak etmektedir. Tümüyle işbirliğini amaçlayan bir çocuk doğurma yöntemidir.

Hypnobirthing ile doğum deneyiminde kadınlar, eşleri ve bebekleri başoyunculardır. Doğum ekibinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul görmeyi ve aktif katılmayı hak ettiklerini özellikle vurgular. Böylelikle ebeveynliğe giden yolda çiftler akıllarını soruları sorabilir, doğum sürecinde isteklerini kişiselleştirebilir, seçim haklarını olduğunu deneyimleyebilirler. Aynı şekilde bebeklerde hamileliğe ve doğuma iştirak eden uyanık, hassas ve hisseden varlıklardır. Anne ve babanın bebeğin güvenlik ve rahatlık ihtiyacını da göz önünde bulunduran bu doğum öncesi hazırlıkları, bebeğe doğum sürecinde gereken şefkati ve sıcaklığı karşılarken, ortak hareket etme, ebeveyn olma yolunda uyum ve iletişim sağlar.

Kadınlıktan anneliğe geçiş sürecinde hypnobirthing, olumlamalar ve telkinlerle birlikte hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçle ilgili ‘’yeterince’’ bilgi içerir. Pratikte ise mümkün olduğunca nefes egzersizleri ve hipnotik transı kolaylaştırıcı yollarla zihni de gevşetip bedenin zihinle akışta kalmasını kolaylaştırır.

‘’İçinde yeni bir hayat oluşuyor, gelişiyor ve hareket ediyor. Sen hayatın ta kendisinin vaat ettiklerinin ve kaderinin bir parçasısın. Hayatında çok önemli bir olay oluyor… mükemmel şekilde normal, doğal, biyolojik ve manevi bir olay… Bir bebeğin olacak. Şu anda yaşanan doğum süreci; bunca zamandır senin bir parçan olarak tekmeleyen, hareket eden o minik varlığı özgür bırakma süreci…’’

Bu ve benzeri telkinleri hynobirthing kitabında ya da hypnobirthing eğitimlerinde edinebilirsiniz. Son olarak hypnobirthing eğitimleri 2,5 saatlik beş farklı oturumda gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin 20. haftasından sonra derslere katılmak en idealidir diyebiliriz.

Gülşah Beştav Arıca
Klinik psikolog & eğitmen

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız