Çocuk Sağlığı Sağlık

Hipospadias Ameliyatı ve Süreci

Hipospadias kelimesini ilk duyduğumda hiç bir fikrim yoktu. Doğumdan çıkalı 2 gün olmuştu ve çocuk hemşiresi gelip sizi çocuk doktoru ile görüştürmem lazım deyince aklımdan bir sürü şey geçmişti.
Ağır ağır yürüdüm, dua ede ede kapısından girdim “Ne olur ters bir şey olmasın!”

Doktor yüzüme bakıp bebeğimin doğumsal bir anomali olan Hipospadias hastalığı ile doğduğunu buna halk dilinde “Peygamber sünnetli” denildiğini ve bu hastalığın bebeğimin idrar deliğinin penisin ucunda değilde altında oluştuğunu, bununla birlikte sünnet derisinin de penisin alt bölgesinde gelişmediğini söyledi. Bu sebepten bebeğimi bir Çocuk Üroloğuna göstermemiz gerektiğini söyledi.

Afalladım! Sadece “Tamam” diyebildim.

İlerleyen günlerde eşimle  araştırmalarımızın sonucunda bir kaç Çocuk Üroloğuna gittik. Ameliyatın bebeğimizin  6 aylık ve 12 aylık zamanları içerisinde muhakkak yapılmasını ve  bebeğimizin bu süreç içerisinde kesinlikle sünnet ettirmememiz gerektiğini söyledi. Genellikle bazı hekimlerden bu ameliyatın işin ehli hekimlerin elinde yapılırsa tek seferde çözüme ulaşacağını öğrendik. Önümüzde 6 ay vardı ve bu süreç içerisinde bu işin ehli bir doktor ile anlaşıp ameliyat gününü aldık.

Ameliyatı bebeğim 8 aylıkken yaptırmaya karar verdik. Ameliyat günü gelip çattığında hastanede ameliyat öncesi sabaha karşı emzirmeyi kesmemi istemişlerdi. Beni en çok korkutan olay ise devlet hastanesinde olduğumuzdan ameliyat saatinin belli olmayışı ve bu sebeple aç bir bebekle ne kadar süre bekleyeceğimi bilmememdi. Bebeğimi nasıl oyalarım ederim diye çok düşünmüştüm o gece. Yanıma bebeğimi sürekli koynumda taşımamı sağlayan sling imi (bebek taşıma şalı) aldım, sevdiği oyuncakları, hiç bir zaman kabul etmese de yalancı emziğini aldım. Hastaneye vardığımızda odasına yerleştik ve kan tahlilleri yapıldı. Küçücük ponçik ellerinden damar yolu açılarak serum takıldı. Biz sabah 8 den öğlen 14 e kadar oğlumu ağlatmadan eğlendirmeyi başardık. Saat 14 de ameliyata alınacağını söylediler. Hasta bakıcı ile ameliyathane kapısının oradaki hazırlanma odasında oğlumu soyup ameliyat kıyafetini giydirmemi istediler. Giydirdikten sonra oğluma damar yolundan bir iğne vurdular ve hasta bakıcı sıkı tutun çünkü hafif sakinleştirici verdik dedi. Orada anladım ki artık oğlum beni duymuyordu. Orada hasta bakıcıya ameliyathane kapısında Özgür ü teslim ettim. O ana kadar tek bir göz yaşı dökmedim. Çünkü biliyordum ki oğlum o gücü benden alıyordu. Ancak onu teslim edip elimde badisiyle kalınca ilk göz yaşımı orada döktüm.

Ameliyat 2 saat sürdü. Ameliyathane kapısında ‘Özgür ün annesi’ sesini duymayı hiç bu kadar heyecanla ve çaresizlikle beklememiştim. Kapı açılıp o sesi duyduğumda beni ameliyathanenin ayılma odasına sokacaklarını bunun için giyinmem gereken kıyafetleri gösterip odada beklediklerini söylediler. Bir çırpıda giyinirken Özgür ün ağlama sesini duydum. Hemen odaya girdim ve onu kucağıma verdiler ve emzirmemi söylediler. Yavrum kucağıma geldiği anda suspus kesilip orada yarım saat boyunca onu emzirmemi sağladıktan sonra her şeyin çok güzel geçtiğini yapılacakları söyleyeceklerini söyleyip bizi odaya aldılar. 3 gün hastanede kaldık. 3 gün boyunca hiç ağrı sızı yaşamadık. Bu süreci biz çok rahat atlattık. Ameliyat sonrasında bebeğiniz sonda takılı şekilde çıkacak. Bu sonda Özgür de 3 gün hastane 7 günde evde olmak üzere toplamda 10 gün kaldı. Sonda takılı olduğundan dolayı çift bez bağlama yapılıyor. Bu yüzden bez stoğu yapıp gitmeniz iyi olur. Bezi nasıl yapacağınızı hasta bakıcılar gösteriyor.

Hastanede 3 gün kaldıktan sonra doktorumuz evde yapmamız gerekenleri ve ilaçlarını  yazdıktan sonra hastaneden çıkışımız verildi. Eve gidince her şey daha da kolaylaşıyor. Bebeğiniz kendini daha rahat hissettiğinden bu süreci biraz daha rahat geçirebiliyorsunuz. 7 gün boyunca çift bez bağlamaya devam ettik. 7 gün sonunda sondası çıkarıldı. Ve normal hayatımıza devam ettik.

Özgür ameliyat olalı Mart 2017 de 2 sene olacak. 2 sene içinde 6 ayda bir kontrole gidiyor. Kontrollerde idrar deliğinin açıklığı kontrol ediliyor. Şimdilik ilk senesinde bir sıkıntısı çıkmadı. Herhangi bir Fistül oluşumu olmadı. Mart ayında ki kontrolü de iyi geçmesi ve her şeyin yolunda olmasını diliyorum.

Dilerim bu ameliyatı olacak tüm yavrularımız tek ameliyat ile bu süreci atlatırlar. Sizlere tavsiyem bu rahatsızlığı öğrendiğiniz anda bu konuda ihtisas yapmış güvenilir ellerde bu ameliyatı yaptırmanız. Bazı anneler doktorlarının 2 yaşı beklemeleri gerektiğini söylediklerinden dolayı 2 yaşında bu ameliyatı yaptırıyorlar. Lütfen tek doktor ile kalmayın. Bu ameliyat 6 ay ile 12 ay arasında yapılmakta. Geç kalmamanız hem bebeğiniz için hemde sizin için önemli. Bu arada bu süreçte çocuğunuzu sünnet ettirmemenizde çok önemli.

Şimdiden çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum sizlere.

Binnur Özyılmaz / @ozgur_anne

 

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız