Eleştiri Gülüş'ün Köşesi Güncel

Her günün kahraman annelerine selam olsun!

haber01Birkaç gün önce bir haber yine yüreklerimizi sızlattı: Ordu’da genç bir anne, açık pencereden düşen iki yaşındaki oğlunun –gazete haberine bakılırsa- peşinden atlamıştı.

Aslında telefonu açıp da anneye sorsak, muhtemelen öğreniriz ki “atlamamıştır” aslında çocuğunun peşinden. Öyle ya, mantıklı düşünelim, anne betonda yatan çocuğunun üzerine düşüp, ona daha fazla zarar vermeyi göze almaz? İşin aslı ya cinnet geçirmiştir, ya da sadece oğlunu tutmak isterken dengesini kaybetmiştir.

İşin aslı başkadır, ama, bizim zihniyetimiz aynıdır:
Çocuğunun peşinden kendini atan anne, “anne gibi anne”dir!
Dün, Photoshop’ta hazırlanıp sosyal medyada paylaşılmış olan şu ilanı görünce hiç şaşırmadım:

haber02banner

Ülkemizde anne olmak anlayışı hala atalarımızdan kalma “Kurban olurum sana” deyimiyle tanımlanıyor. Bu sözümü teyid etmek için yukarıdaki fotoğrafın bir günde aldığı “like”ların sayısına bakmak yeterli, buyurun:

haber03popularite

Çocuğu için kurban olan anne bir kahramandır. Evet. Ama eski dünyaya ait bir kahramandır!
Günümüzde ise “anne gibi anne” olmak için kurban zihniyetinden sıyrılıp, kendimizi eğitmemiz, geliştirmemiz, eski annelere oranla ne yazık ki daha fazla sorumluluk almamız gerekmektedir.

Yüzyıllar önce çocuk, anne babanın malı gibi düşünülüyordu. Bugün insan hakları ve çocuk hakları var, doğum yaptığımızda sadece doğan çocuğumuza değil, tüm dünyaya karşı bir sorumluluk alıyoruz. Bu o kadar büyük bir sorumluluk ki, bu sorumluluğu her dakika, her saat, her gün defalarca kez yerine getirmekte olan, bunu yapabilmek için kimi zaman kariyerini, kimi zaman yaşam tarzını feda eden, iş değiştiren, bakıcı tutan, ebeveyn atölyelerine giden, çocuk yetiştirme kitapları hatmeden annelere ne yaparsanız yapın, haklarını ödeyemezsiniz!
Peki, onlar neredeler? Gazetenin hangi sayfasındalar?
Yanıbaşınızdalar… Her şey yolunda gittiği için medyada ses getirmiyorlar.

Düşüne taşına ve isteyerek çocuk yapan anneler;
Hamileliğinin sağlıklı ve huzurlu geçmesi için binbir şeye dikkat edenler;
Bebeğin huzurlu bir aile ortamında büyümesi için organize olanlar;
Binbir işi aynı anda düşünüp, yine de bir an olsun çocuğunun can güvenliğini tehlikeye atmayanlar;
Evhamın ve stresin kendilerini esir almamaları için destek alan, çaba gösteren anneler;
Çocuk yetiştirme kitapları okuyup, öğrendiğini uygulamak için çaba sarfedenler;
Çocuğa vurmadan, onu istismar etmeden onunla iletişim kurmayı öğrenenler;

Sizler modern çağın kahramanlarısınız. Hem de en büyük kahramanları. Geleceğe dair en ufak bir ümidimiz varsa, bu sizin bilinçli çocuk yetiştirme çabalarınız sayenizde.

Çocuğu pencereden düşen anneyi tanımıyoruz, onun hakkında konuşamayız, bu yazı da onu yargılamak için yazılmadı. Bütün çabalarımıza rağmen hepimizin başına onunki gibi kazalar gelebilir, genç anneye acil şifalar dileyelim. Ama medyanın sansasyon haberciliğinin üzerine atlayıp “kurban anne” modelini alkışlamadan önce, anneliğin aslında balkondan aşağı balıklama atlamakla kanıtlanmadığını da hatırlayalım. Çünkü kahraman daha çok dövünen değil, daha çok önlem alan olabilir ancak.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız