Engelli Kategorisiz Kitap

Her çocuğun içinde ateşler yanar

STL05MOTHER_341158kHayatınızın en büyük mutluluğunu birlikte yaşadınız, çocuğunuz oldu. Uykusuz geceleri birlikte paylaştınız. Onu uyutabilmek için gecenin bir vakti taklitler yaptınız. Sırf bir kaşık yemek daha yesin diye “Uçak geliyoooo” diyerek geçirdiğiniz senelerde de hep birlikteydiniz. Okuldaki ilk gününü nasıl anlatacak diye heyecanla beklediniz.

Üzerinden seneler geçti, bir kişi çıktığınız yola, iki kişi devam ederken bir de baktınız ki minicik elleriyle parmağınızı bile tutmayı beceremeyen biri, her şeyiniz olmuş. İlerleyen zamana karşı, elleri elinizi tutmaya başlamış. Size, gurur duyduğunuz günleri yine birlikte yaşatmış.

Daha sonra, birey olma yolunda ilerleyen ‘o gözünüzde hiç büyümeyen çocuk’ ellerinizi bırakmaya başlamış. Hatta düşerse canı yanar diye korktuğunuz bebeğiniz, bilerek düşmeye başlamış. Geleceğinin şekillendiği yıllar, hoş gelmiş!

Masalın başlangıcı ne kadar güzel değil mi?

Hepimizin hayatında olan şeyleri, tekrar okumak insanı büyülüyor. Ne güzel işler yaptım dedirtiyor. Gözler bir doluyor bir boşalıyor. Birlikte gerçekleştirdiğiniz ve başardığınız her şey sayfalar halinde yeni bir masala dönüşüyor. Elinizde bir fırça ve kağıt var. Fırçayı kağıda dokundurduğunuz her an resim biraz daha ortaya çıkıyor. İşte sizin eseriniz, işte sizin çocuğunuz. Sadece griye boyamak ya da gökkuşağının tüm renklerini bir arada tutmak sizin elinizde. Masalınız resimle birleşiyor, daha da anlaşılır hale geliyor.

Kristine Barnet, oğlu Jacob uzmanlar tarafından grinin tonlarında yaşamak zorunda bırakılmışken, onu, gökyüzünün, güneşin, ağacın renkleriyle tanıştırdı. 2 yaşında otizm teşhisi koyulan Jacob’ın ayakkabılarını bile bağlayamayacağı söyleniyordu. Annesi Kristine, ayakkabılarını bağlamak için uğraşmadı. Ona ayaklarını kullanmayı gösterdi. Okuma – yazmayı bile öğrenmesinin imkansız olduğu düşünülen bu çocuk şimdi 16 yaşında; kuramsal fizik alanında yüksek lisansını tamamladı ve üniversitede kuantum fiziği dersleri veriyor. Hatta ileride fizik alanında Nobel Ödülü alması bekleniyor!Brilhante

Kristine, oğlunun içerisinde keşfedilmeyi bekleyen filizleri büyüttü. Bu zorlu süreçte kimi zaman ailesine kimi zaman da çevresine karşı mücadele etmek zorunda kaldı. Fakat onların masalı, tüm insanların bakış açısını değiştiren ve farkında olmalarını sağlayan bir ışık haline geldi. Peki ya sizin ışığınız?

Jacob’ın annesi, oğlunu keşfetmeyi bırakıp, yıldızlara bakmanın hiçbir anlamı olmadığını düşünseydi bugün çocuğu aynı şekilde karşısında duracak mıydı? Sadece otizmli değil tüm çocukların içerisinde keşfedilmeyi bekleyen, ateşler yanar. Bu ateşler, farkında olarak ışığa dönüşebileceği gibi kül olup sönebilir de. Çocuğunuzun içerisinde yanan ateşin farkında mısınız?

“Uçak geliyooo” diyerek yemek yedirdiğiniz oğlunuz ya geleceğin mühendisiyse ya da ‘çiçeklerden yemek yapan’ kızınız geleceğin diyetisyeni olacaksa…

Bunun için, keşfetmekle kalmamalı aynı zamanda dokunarak öğrenmesini sağlamalısınız çünkü çocuğunuzun yetenekleri başarısıyla doğru orantılıdır. Matematik sevmiyor olması müzikte başarısız olacağı anlamına gelmezken, iyi derecede yabancı dil konuşması resme karşı ilgisi olmadığı anlamına da gelmeyecektir.

Çocuklarınızın geleceğine yön tutarken, ilgi alanlarını ve yeteneklerini gözlemlemeniz gerekmektedir. Onlarda göreceğiz ışık, masalınızı da aydınlatacaktır. Çünkü bugünün çocukları yarının gökyüzünde kanat çırpacak kuşlardır. Kanatları göstermeniz yeterli değil, uçmayı da anlatmanız gerekir.

 

AHTER ÖNKAYA

Ahter Önkaya

Marmara Üniversitesi-Gazetecilik Bölümünden mezun...
Uzun zamandır basın-medya sektöründe çalışıyor...
Bir yayınevinde basın ve iletişim uzmanlığı yapıyor...
Yazıyor,karalıyor,yazıyor,karalıyor...

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız