Alternatif Baba Çocuk Çocuk Kültürü Çocuk Psikolojisi Eğitim Fuar Müzik Röportaj

Hep Birlikte Müzik (MUSIC TOGETHER KIDEX’TE ALTERNATİF ANNE ETKİNLİK STANDINDA!)

hepbirlikte_muzik2Yaklaşık 2,5 aydır Pazar sabahlarını oğlumla birlikte çok güzel bir yerde geçiriyoruz. Müzik dersinde! Başlarda çevrede müzik dersine gidiyoruz dediğimizde erken başlamışsın, model çocuk mu yapacaksın, yok bir de piyano dersine yazdırsaydın diye eğlence malzemesi olduk. Ne de olsa oğlum daha 3 yaşında. Ancak bu programın zaten erken çocukluk dönemi için olduğunu açıklayınca biraz anlaşıldık diyebilirim.

Music4kids programı 0-4 yaş çocuklara ritim tutmayı, şarkı söylemeyi öğreten, basit müzik aletlerini tanıtan,  en önemlisi aileleriyle çok güzel vakit geçirmelerini sağlayan bir program. Özellikle aradığım bir şeydi çünkü oğlum henüz kreşe gitmiyor ve çocuklarla dolu ortamlarda eş dost çocukları hariç pek bulunmuyor. Derse gittiğimiz zamanlarda kendi yaş grubu veya en fazla 1-2 yaş fark olan çocuklarla birlikte zaman geçiriyor, ek olarak ikimiz birlikte zaman geçiriyor, şarkılar söylüyoruz. Bazen büyükler kendimizi fazla kaptırıp, çocukları unutup şarkılara daldığımız da oluyor ama eğitmenimiz Feryal Hanım anında müdahaleyle, getirdiği oyuncaklarla, çocukların ilgisini tekrar toplamayı başarıyor. Öyle oyuncak dediğime bakmayın. Bazen yumurtalar, bazen toplar çıkıyor piyasaya. Bir bakmışız bütün çocuklar kocaman bir çadırın altında zıplıyor, büyükler de onu sallıyor. Rengarenk kurdelelerle dans ediyoruz. Bunların hepsi tabi ki o müzik aletine uygun şarkı eşliğinde. Biz kendi adımıza çok eğlendik bu derslerde. Oğlum derste ne öğrendiyse akşamları tüm aileyi salona oturtup ritim tutarak konserler veriyor kendince. İngilizce şarkıları telaffuzu ise ayrı bir eğlence.

Merak edenler için, bu haftaki dersimizin sonunda Feryal Şehirlioğlu’nu yakalayıp birkaç soru sordum.

hepbirlikte_muzik4Music4Kids Ankara Music Together’ ı kısaca anlatır mısınız?

Music4Kids Ankara Music Together’ın kurucusu ve lisanslı kayıtlı eğitmeniyim. Music Together Programı, alanında uzman profesyoneller tarafından 1987 yılında Amerika’da başlatılmış, yıllar içinde dünya çapında yaygınlık kazanmıştır. Tam bir yıl önce de Ankara’da ilk derslerimize başladık.

Music Together  programının amacı nedir? Program hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?

Music Together, 0-5 yaş arası bebekler, yeni yürümeye başlamış çocuklar, okul öncesi çocuklar, büyük çocuklar ve onları seven ebeveynler için geliştirilmiş ve uluslararası olarak tanınmış erken çocukluk dönemi müzik ve hareket programıdır.

Ebeveynin katılımını vurgulayan, araştırma esaslı, geliştirici uygun çocukluk dönemi müzik takvimi kavramına öncülük etmiştir.

Biz üç aylık bir döneme geldik. Her dönem aynı şarkılar mı tekrar ediliyor?

Hayır. Music Together programında 3 yılda tamamlanan 9 şarkı seti var. Yani bir dönemde öğrendiğiniz şarkılar başka bir dönemde tekrarlanmıyor. Her dönem yepyeni 25 şarkı ve 3 yılın sonunda da çocuklarınızın dilinden düşmeyen 200’den fazla şarkı öğrenmiş oluyorsunuz!

hepbirlikte_muzik1Derslerinizde yaş aralığı nedir?

Programımız 0-5 yaş arası bebekler ve çocuklar için tasarlanmıştır. Beş yaşından küçük tüm çocuklar anne babalarıyla beraber derslerimize katılabilir.

Neden eğitim anne babalar eşliğinde veriliyor?

Erken dönem müzik eğitiminde anne-babanın rolü büyüktür. Çocuk anne-babasını model alarak öğrenir ve müziği deneyimler. Ebeveynler, dedeler, anneanne ve babaanneler veya bakıcılar, ayrı ayrı ya da birlikte çocuklara eşlik edebilirler. Bu önemli aile müzik deneyimine tüm aile fertleri katılabilir.

Programın sonunda çocuklarımız neler öğrenmiş oluyorlar?

Music Together, müziğin gücüne ve her çocuğun doğuştan müziksel donanımlı olduğuna ve doğru ortamın sağlanmasıyla ahenkli biçimde şarkı söyleyebileceğine ve doğru ritimle hareket edebileceğine inanmaktadır.

Şarkıların  dili çoğunlukla İngilizce. Ancak bu, şarkıların ancak yarısını oluşturuyor çünkü söz içermeyen şarkılar ve farklı dillerde şarkılar kalan yarısını tamamlar. Melodiler, ritimler, tınılar, makamlar, türler (Klasik Batı, Jazz, Blues) dünya müziklerinden derlenmiş ve ustalıkla tüm ailenin keyif alacağı içeriklerle (hikaye, tekerleme, oyun) ve eğlenceli aktivitelerle beraber sunulmuştur.

hepbirlikte_muzik3Hangi  müzik çalgıları kullanılıyor?

0-5 yaş bebek/çocukların ellerine ve ağızlarına ergonomik ve güvenilir şekilde tasarlanmış Orff ritim çalgıları kullanıyoruz. Bu yaş aralığındaki minik kâşifler oral tanıma evrelerini müzik aletlerini tadarak meraklarını giderirler. Bu nedenle her ders sonrası ıslanmış çalgılar temizlenir, bir sonraki haftaya kuru ve hijyenik başlarlar.

Müzikle erken yaşta tanışan çocukla tanışmayan arasında ne tür farklar olur?

Çocukların fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimleri için eğitimciler, erken yaşta edinilen olumlu müzikal deneyimlerin önemini vurgulamaktadırlar. Her çocuk, müzik aktivitesine açıktır, burada önemli olan ona en uygun yaşta müzik eğitimi ortamının sağlanmasıdır.

Music Together da olduğu gibi diğer çocuklarla ve aileleriyle birlikte alabileceği temel müzik eğitimi aktivitelerine katılması, daha sonra başlanabilecek çalgı eğitimine uygun zemin hazırlayacaktır. Bu şekilde müzikle tanışan ve temel yetileri kazanan çocuklar, daha sonra ilgi duydukları bireysel çalgı eğitimine başlayabilirler.

hepbirlikte_muzik5Bazı araştırmalarda, piyano klavyesinin yapısının, insan bilincinin işleyiş tarzına uygun olduğu ve tüm diğer müzik aktivitelerinin getireceği zihinsel, fiziksel, nörolojik ve duygusal yararları sağladığı gibi, beynin mantıksal işleyiş kapasitesini de arttırdığı iddia edilmektedir.

Bir müzik aleti çalmak ilerde başka hedeflerin oluşmasında önemli bir adımdır. Eğitmenlerin ve anne babaların temel hedefi, solist müzisyen yetiştirmek değil, en başta çocuklara etik ve insani değerleri kazandırmaktır. Küçüklerin kalplerini müzikle doldurmak onların daha iyi bireyler olmasını sağlayacaktır.

Detaylı Bilgi için:

Feryal Şehirlioğlu 0533 494 91 83

www.music4kidsankara.com

info@music4kidsankara.com

Aslı Demirörs Ağtaş

ALTERNATİF ANNE WEBMASTER'I VE YAZARI | 1979 Ankara doğumlu, evli ve 5 yaşında harika bir erkeğin annesi. Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra Bilişim Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladı. Halen bilgisayar programcısı olarak çalışmakta.
Kendini bildi bileli diyebileceği bir zamandan oğlunun doğumuna kadar profesyonel olarak masa tenisi oynadı. Doğumdan sonra profesyonel kısma ara vermek zorunda kaldı ama hiç pişman olmadı.
Derken aniden pasta yapma aşkı sardı dört bir yanını. O işlere de atıldı. Pastaren Butik Pasta'yı kurdu. Ankara'daki tüm doğum günleri ve özel günlere pasta, kurabiye yetiştiriyor.
Kırk işte çalışan bir annenin yaşadığı sıkıntıları yaşamakla beraber, spor disiplini ve pratiğine alışmış, hareketli bir insan olmanın avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.
Hazırlıksız yakalandığı anneliğe hazırlanabilmek için devamlı okuma – araştırma – öğrenme halinde.
Anne olmayı milat kabul ediyor, eşiyle ve oğluyla geçirdiği her anın tadını çıkarmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız