Gülüş'ün Köşesi Söz Çocuklarda!

Helikopter anne olmamanın sosyal zorlukları

Kontrol güdülerinizi dizginlemek için çocuğunuzun neredeyse doğduğu günden beri çalışanlardan mısınız?

helicopter-parentGüneşli bir Pazar sabahı anneler, babalar ve çocuklar, geniş bahçesi ve oyun alanları olan bir kafede toplandık. Hem biz kalabalıktık, hem mekân kalabalıktı. Çocukları göz önünde tutmak mümkün değildi, neyse ki çoğu çocuk ilkokul çağına gelmişti. 3,5 yaşındaki kızımı uzun aralıklarla gözden kaybetmeyi, mini şelaleden akan suyla kendini ıslatacağını bile bile, açık alanda gezen papağanı okşarken gagalanacağını tahmin ede ede, kafesteki maymundan şaplak yiyebileceğini öngöre öngöre, binbir tembih yaparak ortama saldım. Şansımız yaver gitti, kız iki kez ayakkabılarını çıkarıp nerede bıraktığını unutmak dışında sorun yaşa(t)madı.

Kızımda değil ama oğlumda giderayak bir sıkıntı çıktı. Oyun parkına vardığımda uzaktan anladım. Etrafında çocuklar ve anneler toplanmıştı. Hissettim ki kendisinin kurban gittiği bir sorun yaşanmış, yetişkinler de müdahaleye gelmişlerdi. Zaten çok fazla karışanın olduğu bir olaya bir de kızımla ben girmeyeyim dedim, uzaktan çağırdım. “Bir dakika, geliyorum” demek için bana döndüğünde, ağlamış olduğunu gördüm. Yine de bana “Geliyorum” demesi ve ses tonu beni ciddi bir problem olmadığı konusunda teskin etti, arabaya doğru yürüdüm ve orada beklemeye başladım.

oyun-parki-buyuklerBirkaç dakika sonra oğlum, arkasında küçük bir ebeveyn heyeti ile çıkageldi. Çok ilgili bir tanıdığım (sağ olsun) oğlumdan yaşça büyük bir kızın oğlumun gözüne erik attığını bildirdi bana. Oğlum ağlayınca herkes oyun alanına koşmuş. Kızla aralarında ne olduğunu el birliğiyle öğrenmişler: Oğlum, kıza parkın kapısını açmamışmış. Meğer oğlum oyun alanının kapısını mesken tutmuş, ismini söylemeyene kapıyı açmıyormuş. Anlatılanları dinlerken, biz yetişkinlerin bu incik cincik detaylarla uğraşmamızın pek doğru olmadığını düşündüm. Yolda giderken oğlum zaten bana bilmemi istediği kadarını anlatırdı. Ama arabaya binemedik bir türlü, ilgili anne (sağ olsun), bu sefer oğlumu lavaboya götürüp yüzünü yıkamayı önerdi. Oğlum kabul etti, dönüp bana baktı. Gülümsedim, gülümsedi.

Onlar birlikte lavaboya doğru yürürken, bir garip oldum. Ben ilgisiz mi davranıyordum acaba? Bu annenin çocuğumu bu kadar sahiplenmesinin nedeni, benim oğlumu “çok fazla” rahat bırakmamdan mı kaynaklanıyordu? Çocuğum darp edilmişti de, ben gidip bakmamış mıydım bile? Herkes kriz masası yaratıp da benim çocuğumun hakları için çalışmıştı da, ben Fransız Fransız bakmış mıydım?

Oğlum yüzü yıkanmış olarak bana teslim edildi. Ne kadar naziksiniz, tekrar çok teşekkür ederim, diyerek, öpüşerek koklaşarak mekândan ayrıldık. Arabada anlattı oğlum: O kızın dışında herkes oyunu çok sevmişti. Madem oynamak istememişti, kendisine söyleyebilirdi. Ayrıca kız yaşça büyüktü, kendisiyle konuşabilirdi ama konuşmayı denememişti bile, yüzüne eriği fırlatıvermişti. Ona kendi çocukluğumda başıma gelmiş benzer bir olayı anlattım, ilgiyle dinledi, sonra da konuyu kapattı. Ama ben, kafamda konuyu bir türlü kapatamadım. Çocukların yanına gidip hakemlik yapmam, sonra oğlumu lavaboya götürüp yüzünü yıkamam acaba oğluma daha iyi mi gelirdi?

Belki de bu soruyu kendisine sormalıydım?

“Ben parka geldiğimde sen ağlıyordun, etrafında bir sürü insan vardı, ne olduğunu görmediğim için bir de ben karışmak istemedim. Ama başka yetişkinler gelip sorular sordular, size ne yapmanız gerektiğini söylediler. Ben de mi öyle yapmalıydım, yani gelip sana yardım etmem daha iyi olur muydu? Hangisini tercih edersin, onlar gibi yapmamı mı, yoksa yaptığım gibi yapmamı mı?”
“Hımmm…” dedi Barış, beş saniye kadar düşündü. “Senin yaptığın daha iyi”.

LifeSigns_HelicopterBu cevabının beni nasıl rahatlattığını, kendisine söylemiş olsam bile, yeterince anlayamaz! Çünkü ağladığında yanına koşmam, götürüp yüzünü yıkamam aslında ondan çok bana iyi gelirdi. Kontrol güdülerimi dizginlemek için neredeyse doğduğu günden beri çalışarak bu noktaya gelmiştim. Arkadaşlarının yanında ona ana kuzusu muamelesi yapmamak için kendimi eğitip durmuştum. Duruma el koysam elbet iyi niyetimi bilerek bana ses etmezdi oğlum, hatta yeri gelir bu huyumu istismar ederdi, ama çoğu çocuğun tercihi ve bence de daha sağlıklı olan, kendi derdini kendi başına halletmesi için kendisine şans tanınması…

Aşırı korumacılığın ‘normal’ davranış biçimi olduğu bu tür ortamlarda bazen zor geliyor geride duran olmak. Müdahale etmemeyi çocuğumu düşünerek seçiyorum ama bunu benim dışımda kimse bilmiyor!

Çocuğumun yönlendirmesinin beni yanıltmayacağını ümit ediyorum…

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 26 Haziran 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

6 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Merhaba, oğlunuz olayi kendi kendine halletmiş olsaydı ben de sizin gibi düşünürdüm ama anlattiginiz kadariyla olayi baska anneler ugrasip halletmis.bence ôbür annelere “birakin kendileri halletsinler, birakin yuzunu oglum kendisi yikar”deseydiniz iyi olurdu. Sizin niyetiniz o degil ama annesi gelip bakmayan cocuklarla ilgilenilmek zorunda kalmak da bir zorluk oluyor diger annelere. Cocuklar kendileri halledebildikleri zaman zaten hallediyorlar genellikle. Yine de bence ya gelip ilgilenmeli anne ya da diger annelerin ilgilenmesini istemedigini acikca belirtmeli.3 cocuk annesi olarak kendi 3 cocugumu birakip aglayan bir cocuklailgilenmek zorunda kaldigim cok durum oldu. Annesi de acikcasi biraz ilerde keyif yapiyordu. Sizin durum farkli sizin icin demiyorum.

    • Bu da farklı bir bakış açısı. Açıkçası ben başka annelere “siz karışmayın” demek ve onları bozmak da istemem. Sonuçta iyi niyetle “karışıyorlar” işe. “Oğlum kendi yüzünü kendi yıkar” demek de aynı kapıya çıkacaktı. Bilmem başka anneler nasıl düşünür. Yorumunuz için çok teşekkürler.

  • Bana kalırsa çok büyük sorunlar, sonunda büyük haksızlıklar yaşanmayacak, telafisi mümkün olmayan sorunlar doğmayacaksa uzakta kalmak cidden önemli. Olay içinden çıkılmaz bir hal alınca annesine başvurabileceği garantisini almış bir çocuk hayatta da ayakları üstünde durmayı daha iyi öğrenecek ve başaracaktır. Büyük oğlumda bunu kısmen başarmış kısmen başaramamış tecrübeli bir anne olarak çocuğumuza verebileceğimiz en büyük hediye özgüveninin kazanmış bir birey olmasını sağlamak olacaktır. Her gereksiz müdahale özgüven eksikliğine giden yola atılan asfalt gibidir. Maalesef ben bunu biraz geç fark ettim. Lütfen siz de geç kalmayın. Gülüşcüm bu yaşta bile anneliğimi sorgulatıyorsun ya sana şapka çıkarıyorum…. Sevgiler…