Eğitim Eleştiri Kategorisiz

Helikopter Anne Çocukları

Çocuğunuzun inisiyatif alabilmesini istiyorsanız siz de risk alacaksınız.

helicopter-parentGünümüz dünyası ve özellikle ülkemiz ürkütücü çarpıklıklarla dolu. Bu ortamda paranoyak olmadan güvenle hayatımızı sürdürebilmemiz; bir de üstüne ebeveynlik yapıyor olmamız büyük bir başarı. Ancak başarılı olduğumuzu sandığımız noktada aslında ortamdaki olumsuz koşulların bizleri endişeli, korku dolu anne babalar haline getirdiği ve annelik babalık tutumlarımızın gitgide daha da “helikopter ebeveynliğe” doğru yöneldiğini de görüyoruz….

Helikopter ebeveynliğin ne olduğu konusunda Alternatif Anne’de Gülüş Türkmen’in bu  ve şu yazıları ile Emine Mine’nin bu yazısına da göz atabilirsiniz. Ben biraz gözlemlediğim helikopter anne çocuklarından bahsetmek istiyorum. Çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz beceriler arasında kendini ifade edememe, kalabalık ortamlarda konuşamama, öz bakımı konusunda sorumluk almama, hep yardım bekleme gibi örnekler varsa bir helikopter olarak çocuğunuzun tepesinde uçmaya devam edebilirsiniz!

Hayır, ben çocuğumun fikirlerini rahat ifade edebilmesini, arkadaşları arasında konuşkan, neşeli ve canlı olmasını, sürekli yetişkin yardımı beklememesini ve inisiyatif alabilmesini istiyorum diyorsanız o zaman siz de risk alacaksınız. Çocuklar kendilerine sorumluluk verildikçe bir beceride uzmanlaşırlar; çünkü küçük çocuklar en iyi yaparak öğrenirler. Kendi kendine yemesine üstünü kirletir endişesi ile hiç izin vermediğiniz paşanız okula başladığında aç kalabilir. Hiçbir ortamda söz vermediğiniz ve hep onun yerine konuştuğunuz terbiye timsali kızınız arkadaş grubunun en sessizi kalabilir. Sürekli “benden ayrılma” diye sıkı sıkı tembihlediğiniz oğlunuz dünyaya karşı sürekli korkulu gözlerle bakan endişeli bir çocuğa dönüşebilir.

Küçük çocukların duygusal ve sosyal gelişiminin en önemli basamağı güven duymaktır. Güvensiz bir ortamda büyüyen çocuk kendini ifade etmekte zorlanır, öz güveni az; iletişim becerileri zayıftır. Hep yardım ve ilgi bekler. Bunu bulamazsa ya hırçınlaşır ya da içine kapanır. Helikopter gibi çocuğun çevresinde dönüp durmak ona yardım etmek değildir. Aksine ona verdiğimiz mesaj: “Sen küçüksün, bir şey yapamazsın. Her şeyi ben senin yerine yaparım. Sana güvenmiyorum”dur. Bu mesaja uzun zaman maruz kalan çocuğun yüksek bir benlik algısı geliştirmesi çok zor olacaktır.

Bunları dikkate alarak bir daha cırt cırtlı ayakkabısını kendi giymeye çalışan 4 yaşındaki çocuğunuzun işini tamamlamasını sabırla bekleyin. Bırakın beş dakika daha geç çıkın evden ya da daha erken hazırlanmaya başlayın ama o yapsın kendisini ilgilendiren bu işi. Ödevlerini çantasına koyup yatması gereken 9  yaşındaki çocuğunuz için siz yapmayın bu görevleri. Sorumluluğun onun olduğu konusunda konuşun onunla, sonra da bırakın yapsın. Bazen kazalar olabilir ya da unutulan görevler… Bu yaşantılar öğretici ve eğiticidir. Anne babanın görevi tamamlaması değil. Küçük küçük adımlar atarak çocuğumuza güvendiğimizi belli etmeliyiz. Yapabileceği sınırlar çerçevesindeki işleri ona devretmeye başlamalıyız ki yetkin ve öz güvenli bireyler yetiştirelim.

Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Eğitime gönül veren, eğitim konularında okumak ve yazmaktan büyük zevk alan Elif Kalkan doktorasını Okul Öncesi Eğitimi alanında tamamladı. Türkiye'de ve ABD'de anaokullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İşini çok seviyor ancak 9 ve 4 yaşlarındaki oğullarıyla geçirdiği zamanlar onun için herşeyden değerli...

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız