Hediyeli Yazı İş Hayatı Kategorisiz Moda Röportaj

Hediyeli Yazı: Son trend Harf Kolyeler – NOMA

AA-noma_ozgeozaydin_3Bir kadınsanız ve aksesuar takmayı seviyorsanız, taktıklarınız sizi ifade eder. Eğer bir çocuğunuz varsa hayatınız mizahla iç içe demektir. Zaten ‘anne’ demek ‘sevgi’ demektir. Sevgi ve mizahın dünyayı değiştireceğine inanan Noma, sevdiklerimizin baş harflerini üzerimizde taşıyabilmemiz için harika bir koleksiyon oluşturmuş; ‘Harf kolyeler’.

Gelin Noma’yı, Noma’nın annesini ve daha fazlasını birlikte öğrenelim.

Noma’dan önce bu markanın annelerini tanıyalım. Kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Özge Özaydın ben. Bir takı markası olan Noma’nın kurucu ortaklarından biriyim. Akademik geçmişi olan yeni girişimci diyebilirim kendime. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimimi tamamladım. Çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştım. İki sene önce kendi işimi yapmak amacıyla yola çıktım ve Noma’yı kurdum. 35 yaşındayım, evliyim ve Ferhan adında 4 yaşında bir oğlum var.

Evdeki Özge’yi, bir anne olan Özge’yi biraz anlatır mısınız?

Evdeki ben, ta ta taam… Sabah Ferhan’ı servise bindirdikten sonra hazırlanıp işe gidiyorum. Evim de ofisim de Maslak’ta; yani trafikte acı çekmiyorum. Akşam 18.30 gibi evde oluyorum genellikle ve Ferhan uyuyuncaya kadar onunla birlikte vakit geçiriyorum. Bazı akşamlar dışarı çıksam da genellikle bu rutin hakim hayatımıza. İlk yıllar yorucu oluyordu açıkçası. Çocuğun yemek, uyku, tuvalet vb. pek çok ihtiyacı henüz akışında değilken, sürekli bir koşturma halinde oluyordum. Ama şimdi çok daha rahat. O uyuduktan sonra oturup Breaking Bad izleyebiliyorum mesela, hem de bir kaç bölüm ard arda.

Ha bunların dışında ne gibi hisler dönüyor evin içinde derseniz, onlar türlü çeşitli. Ben sevgi ve mizahın dünyayı değiştireceğine inanan biriyim. O yüzden evde de işte de, dram seviyesi artınca şöyle bir durup hatırlatıyorum bunu kendime. “Yemeğini kendin yeee” tartışmasının ardından “Sana biraz komiklik yapayım mı” diyen Ferhan da bu düşüncenin farkında sanırım. Dediğim gibi, bu düşünce yalnız evde değil, işte de hakim; hatta Noma’nın vizyonu olarak kayıtlara bile geçti 🙂AA-LOGO noma_taki

Noma’yı kurma sürecinizi paylaşır mısınız?

Benim eşim girişimci iş adamı. Reklam, pazarlama ve e-ticaret alanlarında faaliyet gösteren şirketleri var. Her zaman birlikte bir iş yapalım der dururdu. Zamanı gelmiş demek, e yapalım o zaman dedim ben de. Bu işe önce bir e-ticaret işi olarak girdik aslında. Evet konumuz takıydı ama işimiz e-ticaret olacaktı. Sonra büyük yatırım alan birkaç şirket girince sektöre aynı tarihlerde, biz rekabet edemeyeceğimizi görerek durduk. Sonra yeniden iş modelimiz üzerine düşünmeye başladık ve kendi takı markamızı yaratmaya karar verip üretime başladık.

Şu anda online satışınız mevcut, sitenizdeki ürünlerden bahsedebilir misiniz?

AA-noma_gozbileklik_1Şu anda www.nomastore.com adresi üzerinden satış yapıyoruz. Bunun dışında bazı büyük online mağazalarla birlikte çalışıyor, belli dönemlerde kampanyalar yapıyoruz. Bir takı markası olmaya karar verdiğimizde ilk sorumuz “Peki ama nasıl takılar üreteceğiz?” sorusuydu. “Her sabah kıyafetler değişir belki ama bazı takılar değişmez” diyerek, kullanışlı, dış etkilere dayanıklı, sevilen ve anlam taşıyan takılar üretmeye karar verdik. O yüzden ilk koleksiyonumuz Harfli Takılar oldu. Baş harf ve doğum taşından oluşan ilk koleksiyonda, zincir, kolye ucu ve diğer tüm ara malzemeler gümüşten yapıldı. Bu ürünlerin bileşenleri Kapalı Çarşı’daki deneyimli ustalar tarafından üretildi. Gümüşün rengi Noma’ya özel hazırlanan yaldızlarla belirlendi, Noma logosu olan özel bir zincir üretildi, vs… Tüm bunların yanı sıra Harfli Takılar’ı özel kılan iki şey var. Birincisi, gümüş zemin üzerindeki harf baskısının tamamen el yapımı olması. Yani siparişiniz doğrultusunda bir kişi oturup size özel baskıyı yapıyor. Bu da lazer vb. tekniklerle yapılan baskılara kıyasla, çok daha farklı bir hava yaratıyor. İkincisiyse, doğum taşının kolyeye eklenmesi. Kişinin doğduğu ayı simgeleyen doğum taşı, ülkemizde pek bilinen bir şey değildi; ama çok sevildi.  Bu taşlar kişinin doğduğu günü ya da burcunu değil; doğduğu ayı simgeleyen taşlar. Örneğin; Mart ayında doğmuş biri Balık ya da Koç burcu olabilir, ama doğum taşı Akuamarin’dir. Özellikle anneler çocuklarının adını ve doğduğu ayı simgeleyen Harf Kolyeler’i çok sevdiler.

Marka annesi olmak mı, çocuk annesi olmak mı daha kolay? Neden?AA-NOMA K,396,14,altin-kaplama-gumus-harf-kolye-ve-dogum-tasi

İkisinin de farklı zorlukları var. Kendi işini kurma ve yaşatma çabasında, sürekli bir başarı kaygısı oluyor. Bu bir yandan itici güç evet, ama öte yandan da insanı tüketen bir korku. O yüzden bunun bu işin doğasında olduğunu bilmek ve unutmamak gerek. Yoksa bir anda her şeyden vazgeçmek  ve “ben bir hiçim” noktasına gelmek mümkün. Çocuk büyütmek ise çok özverili bir süreç; hani gerçekten bedeninizden, zihninizden, ruhunuzdan, her yerinizden veriyorsunuz. Ve şu kabulle yapıyorsunuz bunu: Ben vereceğim, o alacak her zaman. O yüzden kimse kimseye baktım ya da bakıyorum demesin. O başka bir varoluş durumu, insan bunu en çok çocuğu olunca yaşıyor sanırım.

Alternatif Anne okurlarına iletmek istediğiniz görüşleriniz var mı?

Anne olmak ya da ebeveyn olmak üzerine onlarca şey söyleyebilirim tabii. Dört yıllık deneyimim var; fena sayılmam. Şaka bir yana, şunu söyleyebilirim: Çocuklarımız doğduktan sonra ebeveynler olarak yüzümüzü onlara çevirmemiz, enerjimizi onlara vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Köken ailemizle uğraşmak, kendimizi işe kaptırmak, başka kadınlar/erkekler peşinde koşmak, karı-koca birbirimizle uğraşmak, gündelik sıkıntılara söylenmek vs. bunların hepsi benim kafamda aynı yere çıkıyor: ben yüzümü çocuğuma dönmüyorum, enerjimi ona vermek istemiyorum. Neden bunu söylemek istedim okurlara tam bilmiyorum açıkçası, ama çevremde gözlemlediğim (ve bazen kendimde de), biraz da sıkıldığım bir durum olduğu için sanırım. Performans kaygılı ebeveynler, bedenler orada ama ruhlar değil!

Kendi işini yapmakla ilgili ise şunları söyleyebilirim: Yapacakları işin kendi profillerine uygunluğuna baksınlar, dünyadaki örneklerine baksınlar, konuyla ilgili okusunlar, bir bilene danışsınlar, hala yaparım diyorlarsa, o zaman bir cesaret yapsınlar.

2014 yılına girmişken;

Okurlarınıza bir yeni yıl hediyesi vermek bizi çok mutlu edecektir. Harfli Kolyeler’den çok bahsettik, hediyemiz de bir Harfli Kolye olsun!AA-noma_harfkolyeler_1

 

Sevgili Alternatif Anne okurları, bu güzel kolyeden kazanabilmek için yapmanız gerekenler aşağıda;

İsminizin baş harfini ve doğduğunuz ayı simgeleyen gümüş kolyeyi kazanmak için sizden istediğimiz küçük bir şey var.

1-      www.nomastore.com adresine giderek, site içerisinde beğendiğiniz bir fotoğrafı kopyalamanız,

2- Bu fotoğrafı Instagram üzerinden #noma #nomastore hashtag’leri ile paylaşmanız,

3- 1 ve 2.maddeyi yaptığınıza dair buraya yorum yazmanız, (Buraya yorum yazmayanlar çekilişe dahil edilemeyecektir)

4- Ve bu röportajı FB/TWİTTER’da paylaşmanız.

Çekiliş için katılım süresi 12 Ocak 2014 saat 23.59 ‘da sona erecektir.

Şimdiden herkese bol şans dileriz…

 

Devrim Şahin Atılkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | 7 yıl bankacılık yaptıktan sonra tam müdür olacakken istifa etmiş, adının aksine gelenekselci, dünyalar güzeli Elif Vera ve Zeynep’in annesi. Sihirli 40 Hafta adlı kitabın yazarı, drama eğitmenliği eğitiminin öğrencisi, gönüllü emzirme rehberi, Emzirme Reformu aktivisti. Kadın istihdamı arttıracak iş projeleri konusunda girişimcilik ödülü sahibi. Kızları, büyüdüklerinde annelerinin kurduğu VeraZeyn’e müdür olma hayali kuruyor. VeraZeyn; hayatınıza küçük dokunuşlarla yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşturmayı amaç edinmiş bir mutluluk kurumu. Hayatlarına çocuk ekleyen aileler için pratik çözümler üretmeye çalışıyor…

10 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız