Gülüş'ün Köşesi Kitap

Hatırlamak ve Unutmak

Brigitte Labbé

“Biliyor musun anne, insanın hatıraları beyin içinde yer değiştirirmiş.”
“Buyur?”

Sabahın yedi buçuğuydu. Bir taraftan ayılmaya çalışıyor, bir taraftan çocukların kahvaltısına yardımcı oluyordum ki oğlumdan böyle bir yorum çıktı. Ben anlamaya çalışadurayım o devam etti:

“Ne hatırlayacağını seçemiyorsun. Bazen hatırlamak istediğin şeyi hatırlayamıyorsun, bazen de unuttuğun bir şeyi birden hatırlayıveriyorsun”.

Ve şöyle dedi:

“O kitabı bir gecede okudum, biliyor musun?”…

O kitap? Haa, o kitap! Şimdi anlaşıldı, benim oğlum dün biraz felsefe yapmış…

Büyüyen Barış’la paylaşmaktan en çok keyif aldığım kitaplar arasında Brigitte Labbé’nin kitapları var. Bütün çocuklar anne babalarına altından kalkması zor “ahiret soruları” sorarlar ve benimki de bu konuda oldukça usta. Bir annenin duymaktan bile korkabileceği türden soruları Brigitte Labbé saf, usta bir üslupla farklı yaş dilimlerine göre işlemiş. Üstelik korkutucu, üzücü konulara girmekten hiç çekinmeden…

Bundan iki yıl önce Bal Gibi Felsefe serisiyle tanışmamızı burada yazmıştım, hararetle önerdiğim bir kitap serisidir bu. Sonra Regina Makineler ve İnsanlar başlıklı bir kitap tanıtmıştı yine burada. Önceki gün Çıtır Çıtır Felsefe isimli bu serinin Hatırlamak ve Unutmak başlıklı yeni kitabı, bizim evimize girdi.

CCF-Hatirlamak-Unutmak-kpkÇıtır Çıtır Felsefe serisi okuma bilen çocuklara hitap ediyor. Bu kez hikâyeyi çocuk kendi okuyor ve, görebildiğim kadarıyla da bir gecede bitirebiliyor!

Duygusal bir teknoloji meraklısı olan oğlum, insan hafızasının bilgisayardan (sihirli kelime!) neden farklı olduğunu bu kitap sayesinde anlamış. Neden bazen dersi dinlerken öğretmenin bir sözü ya da hareketiyle sınıf ortamından kopup başka diyarlara, başka zamanlara uçtuğunu da fark etmiş.

Karikatürlerin, kişisel hikâyelerin ve anlatımın iç içe geçtiği bu kitaplar itiraf ediyorum ilk gördüğümde bir çocuk için karmaşık olabileceğini düşündürdü bana. Ama öyle değil. Sıkmadan, dikkat dağıtmadan kısa ve basit cümlelerle son derece karmaşık konuları anlatmayı başarıyor bu kitaplar. Örneğin diktatörlüğün acı ve sıkıntıdan başka bir şey yaratmadığını, kızlar ve erkekler arasındaki farkları, paranın hayatımızdaki yerini ve daha pek çok şeyi…

Bu kitaba ve serinin diğer kitaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız