Çocuk Sağlığı Eğitim Kategorisiz

Hasta çocuk okula gitmeli mi?

Hasta çocuğunuzu okula göndermeden önce iki kere düşünün:

boy-694763_640Ülkemizde her alanda ve her konuda olduğu gibi okul öncesi eğitim alanında hizmet gösteren kurumlarda da bir kuralsızlık olduğundan, veliler kendilerine sunulanın her zaman iyi olup olmadığından emin olamıyor haklı olarak. Kuralsızlıklar güvenlik boyutlarındaki eksikliklerden tutun okuldaki öğretmen çocuk etkileşimlerindeki kötü örneklere kadar uzanmakta. Uzun yıllardır çok severek çalıştığım hem öğretmenlik hem yöneticilik hem de veli boyutlarını deneyimleme şansı bulduğum bu sektördeki her bir sıkıntı hakkında bir yazı yazabilirim. Bugünün konusunu hasta çocuklar ve okul olarak seçtim.

Çalışan anneler için okul öncesi eğitim kurumları ister istemez eğitim işlevlerinin yanında bakım evi görevi de görmekte. Bu da oldukça anlaşılabilir bir durum. Okul öncesi eğitim kurumları bir ülkenin kadın nüfusunun iş gücüne katılmasını destekleyen unsurlar arasında. İyi hizmet veren okul öncesi kurumlar sayesinde kadınlar çocukları küçükken de güvenle işlerine dönebiliyorlar. Öte yandan, yazının başında da sözünü ettiğim sektördeki kuralsız, prensipsiz ve daha da kötüsü çocuk odaklı olmaktan çok veli odaklı çalışan bir çok kurum yüzünden ülkemizdeki eğitim ve bakımın niteliği oldukça düşük kalmakta ne yazık ki… Bu kurumlar velileri memnun edebilmek ve kayıt kaybetmemek adına her koşulda çocuklara bakmayı göze alabilirken; çocuğun menfaatini önceliğe alan kurumlar velilerin beklentilerini karşılayamıyor. Okul seçme meselesinde veli beklentisi ile okulun duruşunun, politikalarının örtüşmesi çok önemlidir. Bu anlamda her velinin kurumlara beklentilerine yönelik sorular yöneltmesi, kurumlarında kendilerini açık ve net bir şekilde ifade etmesi ilerideki ilişkilerinin güven temelinde devam etmesinin yolunu açacaktır.

İşin bu boyutunda veli kendisine uymayan okulu seçmez, olur biter diyebilirdik. Ancak, iş hasta çocuğa baktığını iddia eden okula gelince birkaç önemli noktayı gözden kaçırmamak lazım.

Hasta çocuğunuza bakabileceğini iddia eden kurumda mutlaka tam zamanlı bir sağlık görevlisi ve bir revir odası olmalıdır. Böyle bir donanımı olmayan okullara hasta çocuğunuza bakması için ısrar ederseniz ve okul da bunu kabul ederse muhtemelen çocuğunuz mağdur olur. Okulun bir köşesinde yalnız bırakılma riskinden tutun, yanında kat görevlisi ile bekletilmesi ya da okul çocuğu sağlıklı çocuklardan ayırma zahmetine bile katlanmazsa tüm gününü sağlıklı arkadaşlarının içinde programa dahil geçirip daha çok yıpranması olasılığı yüksektir. Bunları göze alıyorsanız ısrar edin tabi. Ancak, bu şekilde çocuk bakmayı kabul eden bir kurumun etik anlayışı ve çocuk haklarına verdiği değeri sorgulamak lazım.

Hasta çocuğunuza bakmayı kabul eden kurum çocuğunuzun hastalığı dolayısıyla gerçekleşebilecek her türlü riski göze almaktadır. Okul öncesi eğitim kurumlarında küçük çocuklarda en sık bir anda yükselen ateş görülür. Ateşi kontrol altına alamayabilirler, çocuk havale geçirebilir. Okulların kalabalık kurumlar olduğu, çocuğunuzun hastayken ihtiyaç duyduğu birebir ilgiyi okulda almasının çok kolay olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Okulda çalışan insanlar duyarlı ve ön görülü bireylerse bu riskleri almamak adına yine çocuğun menfaatini gözeterek sizden en kısa zamanda çocuğunuz okuldan almanızı rica edeceklerdir.

Hasta çocuğunuzun en son isteyeceği şey gününü okulda geçirmek olacaktır. Okulların oldukça hızlı, değişken ve planlı bir temposu vardır. Bu sosyal ortam bedeni mikroplarla savaşan bir miniğe normalden çok daha ağır gelecektir. Çocuğunuzun o anda tek ihtiyacı olan her zamankinden fazla dinlenme ve sevgidir.

Hasta çocuğun okulda olması diğer çocuklara ve ailelerine yapılmış en büyük saygısızlıktır. Hastalanan çocuğu revirsiz bir ortamda okulda tutan kurum diğer çocukların sağlığını göz göre göre tehlikeye atmaktadır.

Çocuklarımızı teslim ettiğimiz okullara güvenmemiz çok önemlidir. Velinin güven ve saygı duyduğu okula çocuğun da alışması daha kolay olacaktır. Ancak unutulmaması gereken okul öncesi eğitim kurumlarının sağlıklı çocukların eğitim ve bakımından sorumlu ortamlar olduğudur. İşiniz, mesleğiniz, kariyeriniz ne derece önemli olsa da beklentilerinizi hizmet sunanların kuralları çerçevesinde şekillendirmeniz en doğrusu olacaktır. Böylece çocuğunuz keyifli ve sağlıklı bir okul hayatına merhaba derken siz de onu emanet ettiğiniz kuruma güvenerek huzurla çalışabilirsiniz. Bu anlamda işverenlerin hem anne hem babalara çocuklarının hastalıkları gerekçesi ile aldıkları izinlerde anlayışlı ve hoşgörülü davranmaları ideal olacaktır. Bu yazıp çizdiğimiz ideallere kavuştuğumuz günleri ülkemizde de görmek dileğiyle…

Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Eğitime gönül veren, eğitim konularında okumak ve yazmaktan büyük zevk alan Elif Kalkan doktorasını Okul Öncesi Eğitimi alanında tamamladı. Türkiye'de ve ABD'de anaokullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İşini çok seviyor ancak 9 ve 4 yaşlarındaki oğullarıyla geçirdiği zamanlar onun için herşeyden değerli...

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız