Çocuk Kategorisiz Özel Günler Psikolog

Hangisi gerçek aşkınız?

Çocuk babadan önce mi geliyor? Dikkat: Babasını figüranlık rolüne layık gören çocuk onunla sağlıklı bir ilişki kuramaz.

Bir eski mankenimiz evlenip çocuk sahibi olduktan sonra “Benim için kocam çocuğumdan önce gelir” demiş ve büyük eleştiriler almıştı. Bu yorumu yaparken samimi miydi, yoksa ilgi çekmeye mi çalışıyordu bilemem. Ama bu beyandaki yaklaşım, üzerinde durup düşünmeyi hak ediyor diye düşünüyorum.

Çevremizde ne kadar çok kişi çocuğuna “aşkıım” diye sesleniyor, dikkatinizi çekti mi? Belki siz de onlardan birisiniz. Tabii ki herkes çocuğuna istediği şekilde seslenebilir, fakat sadece sözde değil, gerçekte de bazen anne çocuk ilişkisini aşk ilişkisiyle karıştırdığımızı düşünüyorum.

Açıklayayım: Çocuğumuzun babasıyla ilişkimiz genel olarak yolunda gidiyor olsa bile, çocuğumuzu eşimizin çok önüne koyuyor ve neredeyse bir sevgili gibi davranıyoruz. Çocuk eşten daha korunmaya muhtaç ve asla terk edemeyeceğimiz bir varlık. Dolayısıyla ona daha güçlü bir bağ hissetmek çok doğal. Ama sevgili/aşk/eş gibi davranmak bence anne, baba ve çocuğun üçü için de kötü. Çünkü böyle bir sistemde çocuk annesinden, anne çocuktan kopamıyor, baba yalnız kalıyor ve her ikisine de içten içe ya da açıkça öfkeleniyor, onlardan uzaklaşıyor, anne ve çocuk babadan elde edemedikleri yakınlığı birbirinde arıyor ve olay tam bir kısır döngüye dönüşüyor. Gelin kaynana kavgaları, birey olamayan kadın ve erkekler gibi birçok sorunun kısmen buralara dayandığını düşünüyorum.

Çocuğumu seveyim tabii, ofamily-591581_640na iyi davranayım, onunla baş başa zaman geçireyim. Eğer her alanda sırdaşlığa, uyumak dahil her şeyi beraber yapmaya, düşman görülen
babaya karşı saf tutmaya dönüşürse bu, çocuğuma boyu
ndan büyük bir sorumluluk yüklemiş
oluyorum. Evet o benim çocuğum, değer verildiğini bilmeli. Ama insanın eşine de değer vermesi, ona zaman ayırması, ona özen göstermesi gerektiğini nereden görecek, eğer ben örneğini oluşturmazsam? Babası figüranlık rolüne layık görülmüş

ken onunla sağlıklı bir ilişkiyi nasıl kuracak? Bu yüzden eşimle aramızdaki arkadaşlık, sevgi soğursa bu çocuk mutsuz olmayacak mı?

Sevgililer gününe çok anlam yükleyenlerden değilim. Ama madem her taraftan bu günü hatırlamamız için bir bombardıman vardı geçen hafta, o zaman bunu değerlendirelim. Düşünün bakalım evinizde herkes yerli yerinde mi? Çocuklarınızın annesi, eşiniz/partnerinizin sevgilisi misiniz, yoksa karışık mı roller? Sonra bugün, bu hafta, ne zaman uygunsanız, sevgilinizle birbirinize bir kahve içimi bile olsa bir zaman ayırın. Ayırın ki, çocuğunuz farklı tür sevgiler
olduğunu ve tüm sevgi türlerinin ancak zaman ve emekle ayakta kaldığını öğrenebilsin.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 14 Şubat 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız