Güncel Hamilelik & Doğum Kategorisiz Sağlık

Hamileyken ya da emzirirken oruç tutulur mu?

Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutmak hem anne hem de bebek için riskli olabilir!

hamilelik orucŞu günlerde Twitter’dan, bloglardan bana gelen en sık soru: Oruç tutmalı mıyım?
Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutmak hem anne için hem de bebek için riskli olabilir. Onun için mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Özellikle bu yıllarda ramazan ayının, yazın ortasında olmasından dolayı çok dikkat etmek gerekmektedir. Zaten dinen baktığınızda hamile ve emziren anneler için istisnalar söz konusu. Onun için şartları çok da zorlamamalı diye düşünüyorum.

Gebelik döneminde, anneler daha sık acıkırlar. Ortalama olarak 3-4 saat arayla sık sık beslenmeleri kan şekeri açısından önemlidir. 2004 yılında Singapur da yapılan bir araştırmada, oruç tutan gebelerin yarısından fazlası gebelik öncesindeki oruçlara göre daha fazla zorlandıklarını, üçte biri ise oruca bağlı yan etkiler yaşadıklarını belirtmişlerdir. Uzun süre açlıkta vücudun şeker deposu çabuk tükenir ve hücrelerin enerji gereksinimi için yağlar yakılır. Bunun sonucunda hem anneye hem de bebeğe zararlı olabilecek ketonlar yağ yakılması sonucu açığa çıkarlar.

 

Hamilelikte vücut susuz kaldığında ne olur?

Oruç tutarken en önemli sorunlardan biri vücudun susuz kalmasıdır(dehidratasyon). Gebelerde damarlarda dönen kan ve sıvı miktarı çok artar. Bu kan ve sıvı miktarını koruyabilmek için gebelerin günde en az 3 litre civarında sıvı almaları gerekir. Nisbi sıvısızlık durumlarında,kan basıncı düşer, bebeğin eşi ve dolayısıyla bebeğe giden kan akımı azalır. Bunun  sonucunda bebeğin oksijenlenmesi ideal oranların altına düşebilir.

Emzirme döneminde vücut  susuz kaldığında ne olur?

Sıvısızlık emziren anne için de önemli bir sorun olabilir. 2-5 ay arasında bebeği olan anneler üzerinde yapılan bir araştırmada oruç sırasında anne sütünün içeriğinde bir miktar değişim olduğu görülmüştür. Emzirirken susuz kalmanın iki önemli riski vardır: Annenin sıvı kaybı ve buna bağlı sütün azalması. Özellikle bu yıllarda ortalama 17 saat süren bir oruç tutulduğu düşünüldüğünde buna çok dikkat etmek gerekir. Onun için özellikle ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin annelerin bu kadar uzun susuzluktan dolayı sütü direkt etkileneceğinden dolayı dikkat etmeleri, doktorlarına danışmaları gerekir. Eğer bebeğiniz daha büyükse ve ek gıdalara geçtiyseniz annenin oruç sırasında annenin yememesi ve içmemesi biraz daha kolay tolere edilebilir. Ancak; bu durumda mutlaka sahura kalkmak ve iftardan sahura kadar olan sürede bol sıvı almak şarttır. Ayrıca günü dinlenerek geçirmek ve kendilerini çok fazla yormamak da yararlı olacaktır.

Şunu unutmamak gerekir; hamileyseniz de emziren anneyseniz de oruç tutup tutmama kararında doktorunuza danışmak çok önemlidir. Hem bebeğinizin sağlığı, hem de kendi sağlığınız için!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 21 Temmuz 2013 tarihinde yayınlamıştır.

Emzirme ve Hamile Danışmanı Esra Ertuğrul

ALTERNATİF ANNE YAZARI |
Tüp Bebek Koordinatörü, Emzirme Danışmanı, Hamile Eğitmeni, hemşire. 1974 yılında İstanbul'da doğdu. 1990-1995 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu'nu tamamladı.1994 yılında Yıldız Üniversitesi Pedagojik Formasyon Sertifika Programı'nı, 1995-1996 yıllarında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Hastane ve Sağlık Kurumları Yöneticiliği İhtisas Programı'nı tamamladı.1994-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Araştırma 2000-2003 yılları arasında Marmara Üniversitesi Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılının Nisan ayından bu yana özel bir hastanede IVF koordinatörü olarak görev yapan Esra Ertuğrul, 2008 yılından bu yana Annelik Yolunda Hamile Kursu'nda eğitim vermeye devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız