Hamilelik & Doğum Kadın Sağlık

Gebelik döneminde cilt bakımı

hamile_web

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren ciltte hormonal dengenin değişmesine bağlı olarak kuruma ve kaşıntılar başlayabilir. Genelde nemsiz kalan ciltte bu bulgular daha erken başlar. Kaşıntılara kızarıklık ve yaralar eklenebilir.

Bu yazıda gebelik dönemindeki kuruluklara bağlı hassasiyet durumu nasıl engellenebilir, ilaç kullanmadan neler yapabiliriz konusu ele alınacaktır.

Gebelikte östrogen hormonu düzeyinin artması yağ bezlerini daha çok çalıştırır ve sebum adı verilen salgıda artış yapar. Sebum salgısı derinin yağ dengesini ve pH’ını ayarlar. Mikroplara karşı kalkan görevi görür. Gebelikte bu salgının artmasıyla saçta, yüzde ve sırtta yağlanma olur. Bunu engellemek ve azaltmak için pek çok kişi sık sık sabunlanıp yıkanmaya başlar. Dengenin bozulmasında kritik nokta buradadır. Yağı azaltmak için yıkanmak ve sabunlanmak deride nem kaybına neden olur. Bir süre sonra deri kurur, pullanır ve gerilir. Kuruyan ve gerilen deri hem çatlamaya meyillidir hem de enfeksiyonlara açıktır. Bunu engellemek için yapılacaklar çok basit.

*Günde en fazla bir defa yıkanın

*Banyoda 10 dakikadan fazla kalmayın

*Yıkanma suyunun ılık olması çok önemli. Cildinizi haşlar gibi yıkamak kuruluk yapan bir numaralı sebeptir.

*Banyoda kullandığınız temizleyicilerin mümkünse sabun karakterinde olmamasına dikkat edin. Bu ürünleri ‘Soap free veya Syndet’ ibaresiyle bulabilirsiniz. Ya da yıkanmak için bebek ürünlerini tercih edin. Asla parfümlü, renkli yıkama jellerini kullanmayın.

*Kese yapmak cildinizin su kaybını daha çok arttıracağı için yıkanırken hafif ovalama hareketleriyle yumuşak şekilde yıkanın.

*Banyodan çıkar çıkmaz yumuşak hareketlerle kendinizi kurulayın ve hemen ardından nemlendirici losyon sürün.

*Losyon seçiminde ‘Paraben free’ ürün olmasına dikkat edin. Mümkünse organik sertifikalı ürünler tercih edin. Özellikle bel, kalça ve karın kısmını masajla kremleyin.

*Banyo ve nemlendirme saatlerinizi yatma saatine yakın seçerseniz gece boyunca cildiniz daha iyi yenilenecektir.

Yüz bölgesi çok yağlıysa ve sivilceler çıkıyorsa dermatoloğunuza danışarak haftada bir defa bitkisel maskeler yapabilirsiniz. Ancak keselenmenizi tavsiye etmiyoruz.

Artık hepimizin bildiği bir konuyu tekrar hatırlatmak isterim. Cildin nemlenmesi için içeriden gıdalarla ve suyla takviye gerekiyor. Sıvı tüketiminiz yudum yudum SU içerek, 1,5 litre civarında  olmalı. Bitki çayları, kahve, soda  içmeniz bu gruba girmiyor.

Besinlerdeki omega desteği cildin nemli ve sağlıklı olması için önemli. Badem, ceviz, fındık ve bunların yağları, somon , semizotu ve roka gibi koyu yeşil yapraklı besinler yemelisiniz.

Cildinizin güneşte kavrulmaması ve lekelerden korunmak için her gün yüzünüze en az 15 faktörlü UVA ve UVB korumalı ürün kullanmayı unutmayın. Krem sürmek zor geliyorsa şapka veya kıyafetle de korunabilirsiniz.

Işıltılı ve sağlıklı günler dileğiyle…

Dermatolog Uzm. Dr. Vildan Şengöz

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Tıp ve uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladıktan sonra 2004 yılında Acıbadem Sağlık Grubunda dermatoloji uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2004-2013 yılları arasında Acıbadem Sağlık Grubu'nun Anadolu yakasındaki farklı şubelerinde görev aldım. 2013 Nisan ayından itibaren çalışmalarına kendi muayenehanesinde devam ediyor. Dermatoloji çok geniş bir alanı kapsamakla birlikte özel ilgi alanları alerjik deri hastalıkları tanı ve tedavisi, egzamalar, çocukluk dönemi deri hastalıkları, ben takipleri, yüz ve el bölgesi gençleştirme (anti-aging) uygulamaları ve saç dökülmesi tedavileridir.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız