Gülüş'ün Köşesi Kitap

Cırcırböceğinin onurunu kurtaran fare

Sanat saygın bir değer mi, yoksa kolda altın bilezik mi?

FrederickCırcırböceği ile karıncanın hikâyesini çok sevmiştim küçükken. Ama bir gün geldi, acıttı canımı bu hikâye. Karıncanın çalışkanlığını överken, müziği ve sanatı ti’ye aldığı hiç dikkatimi çekmemişti önceden.

O gün arkadaşıma misafirliğe gitmiştim, 27 yaşındaydım. Arkadaşım ne işle uğraştığımı sordu, yaptığım Hint-caz-rock karışımı albümden ve vermeye çalıştığım konserlerden bahsetmeye çalıştım. Ne kazandığımı sordu. O zaman, bu müzikten gelir elde etme şansımın pek olmadığını anlatmayı denedim (bkz. Türkiye’de sanatın içler acısı hali). O da bana, üzülmeyeyim diye, şöyle söyledi: “Olsun, sanat altın bileziktir!

la-cigale-et-la-fourmiBu sözle birlikte idealist bir müzisyenin bu toplumda bir değerinin olmadığını fark ettim. Yaptığı sanatla kendini geçindirmeyi başaran 5-10 şanslı kişi dışında sanat sanatçı için bir meslek değil, bir altın bilezik olabiliyordu ancak. Yani bir süs malzemesiydi, bir lükstü. Zengin aile çocuklarına has bir meşgaleydi… Benim gibi müzik uğruna kariyerini askıya alanlar ise “gizli tembel”lerdik, “cırcır böceği” idik!

Geçen gün kızıma Cırcırböceği ile Karınca’yı okumayı düşündüm, vazgeçtim…
İşte tam o sırada, karşıma Frederick çıktı…

405585Elma Yayınları tarafından Türkçe’ye kazandırılan Leo Lionni’nin hikâyesi, kışa hazırlanan bir fare ailesini anlatıyor. Küçük tarla fareleri sığınaklarına mısır, fındık, buğday, saman toplayıp götürüyorlar, ailenin son üyesi Frederick ise güneş ışınları, renkler ve sözcükler topladığını söylüyor ailesine.

Ne olacak? Aile Frederick’i yemeksiz mi bırakacak? Kış gelince ona, “Yaz boyunca oynuyordun, haydi şimdi de oyna biraz” mı diyecekler? Yoksa Frederick’in ailesi için çok güzel sürprizleri mi var?

Frederick, insanların kendilerinden bekleneni yapmadıklarında dışlanmamaları gerektiğini, dahası sanatın insanlar için önemini ve sanatçının saygınlığını anlatan ince, zekice yazılmış bir hikâye; Modern çocuk edebiyatının en güzel örneklerinden biri. Gözünüz kapalı alabilir, çocuklarınıza okuyabilir, hatta canlandırmasını yaparak çocuğunuzun konuyu içselleştirmesini sağlayabilirsiniz. Resimlerin ayrı bir görsel ziyafet olduğunu da kısaca eklemekle yetineyim.

 

Tüm Leo Lionni kitapları olduğu gibi Frederick de okul öncesi ve ilkokul çocukları için harika bir kitap. Cezbedici resimlerin yanı sıra kavramları üzerine keyifle düşünüp sohbet etmek için müthiş bir kaynak. Toplumdaki bireyin rolü, sanat, işin değeri ve anlatımın gücü Frederick’i okurken çocuğunuzla kolayca konuşabileceğiniz konular. Regina Röttgen

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Merhaba,
    Bu klasik hikayeyi okurken, 7 yaşındaki kızıma sordum: “ağustos böceği, kışın karlı havada gelip senden yardım istese sen ne yapardın” diye, o da ben ona yemek verirdim, kapıyı böyle kabaca kapatmazdım dedi. Çocuklar çok daha iyi biliyor doğruyu.
    İmre Hadi’nin çocuklar için bir müzik albümü var. Albümdeki şarkılardan biri “Ağustos’un Gerçek Hikayesi”. Tam da burada anlattığınızla ilgili bir şarkı, çok da güzel. Karınca, Ağustos Böceğini duyuyor, çalışmaktan yorgun, oturup müziği dinlemeye başlıyor ve şarkının sonuna doğru tüm orman birlikte şarkı söylüyor.