Çocuk Çocuk Psikolojisi Psikolog

ÖDEV MEVZULARI: Ödev çoksa çocuk ne yapsın? Ya ebeveyn?

Ödev yaptıramıyoruz ne yapsak.

homework1Ödev yapmak, yaptırmak, çocuklarla ödev zamanını sakince (!) geçirebilmek ile ilgili konular her zaman güncelliğini koruyor. Artan özel okullar, eğitimde kalitenin yükselişi(!) ve özel okullarla yarışmaya çalışan devlet okullarının ödev anlayışıyla beraber konu giderek hassaslaşıyor. İlkokul çağında çocuğu olan ebeveynlerden de uzmanlara, öğretmenlere özellikle ilk yıllarda mutlaka şu soru geliyor: Ödev yaptıramıyoruz(!), ne yapsak?

Bu yazıyı internette dolaşan ağlayarak çizgi çizmeye çalışan bir kızın videosunu izledikten sonra yazmaya karar verdim. Belki, henüz 3 yaşında bir çocuk annesi (ama alternatif ) olarak hariçten gazel okuyor olabilirim. Ama okuduğum, bildiğim ve inandığım noktaları paylaşmak istedim. Konuyla ilgili yorumları da heyecanla bekliyorum.

İlkokul, her biri, bir şekilde evinin “gülü” olan çocuklar için bir anda aşırı sorumlulukla ve fazlaca(!) disiplinle ilk kez karşılaşılan bir ortam. Kimi ebeveynler evlerinin “gül”ü zora gelmesin diye, kimi ebeveynler gerçekten çok fazla ödev verildiği ve yetişmediği için (kimse yetiştiremiyorsa neden çok ödev veriliyor hala anlayamıyorum), kimileri ise çocuklarla ödev yapmaya ve bu sıkıntılı sürece dayanamadığı için ÇOCUKLARININ ÖDEVLERİNİ YAPIYOR ya da TAMAMLIYOR.

Bir tanıdığımın iki çocuğu da hiç ödev sevmezdi ve anneleri onların yerine ödevlerin çoğunluğunu yapardı (hala yapıyor!). Ben hayretler içinde kalıp inanamadığımda da “ben yapmazsam öğretmen ‘niye yapmadınız çocuk utandı sınıfta’ diyor” dedi ve zaten ödev yapmayan her çocuğun annesinin kalan ödevleri yaptığını öğrendim. Daha sonra da pek çok örnekle desteklenen bu konuya kendim bir çözüm bulma telaşına girdim.

Evet kimi yönleriyle sistem sıkıntıları (okullardan inatla verilen fazla ve yeteneğe uymayan ödevler) içeren, kimi yönleriyle de ebeveynlerin kıyamamalarıyla başlayan ödev mevzuları sistematik bir soruna dönüşebiliyor. Peki ne yapmalı?

homework2Salt ilkokulda karşılaşılan “disiplin” için önceden hazırlık yapılabilir. Ufak yaşlardan sorumluluklar vermeye başlamak, SINIRLARI doğru belirlemek önleyici tutumlar olabilir. Ama bu SINIR mevzuları zaman ve sabır gerektirir. Hele hele baştan hiç böyle bir mefhumunuz yoksa emek vermelisiniz. Okul öncesi dönemde okula yönelik becerilerini  arttırmak ve kafasında “okulda neler yapılır” şeması oluşturmak için de kısa süreli etkinlikler yapmak da yaşanabilecek sıkıntıları önleyici olabilir (tabi abartmadan, okuma yazmayı zorla öğretmeye çalışmadan!).

Peki hazırlığımız var ya da yok, karşımızda ödev yap(a)mayan çocuğumuz var.

Ben ne yapardım 1: Çocuğun hem beceri olarak hem de zamansal olarak ödevini yapamayacağına inanıyorsam ödevini yapmayabileceğini ve neden yapmadığını öğretmenine anlatması gerektiğini anlatırdım.

Örnek 1: 2. sınıfa giden bir çocuktan power point ile araştırma sunumu isteyen öğretmen gördüm.

Örnek 2: Yeni okuma yazma öğrenmiş 1. sınıf öğrencisinden Güzel Konuşma ve Yazma ile ilgili 10 tane özdeyiş HAZIRLAMASI (hepsini kendi yazacakmış) istenmişti. Annesi kara kara düşünüyordu nasıl yapabilirim diye!

Ben ne yapardım 2: Ödevini gereksiz yere yapmamak için direniyorsa yapma kızım sen bilirsin ama sorumluluk senin derdim. İstemiyorsa yapmayabileceğini ama okulda karşılaşacağı durumlarla kendisinin baş etmesi gerektiğini ona anlatmaya çalışırım diye düşünüyorum, nasıl baş edebileceğini de anlatmaya çalışırım (fazlaca ütopik miyim yoksa).

Yani bu mevzu da aslında yaptığı davranışın sorumluluğunu alma öğretisinin bir parçası benim gözümde. Sağlıcakla.

Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk

Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk

1984 doğumluyum. Anneyim, psikoloji mezunuyum, araştırma görevlisiyim, ve hala okuyorum. Kızım-okul-işim-eşim arasında kendime de alanlar yaratmaya çalışıyorum. Yoga yapmak en sevdiğim kendi zamanım. Hem işim hem de ebeveynlik mesaisi ile beraber çocuk yetiştirme meseleleri en önemli ilgi alanım. Sağlıklı, duyarlı, umutlu, sevgi dolu ama bir yandan da hayatın gerçeklerine hazır bireyler yetiştirmek için neler yapmalı diye kafa yoruyorum.
bilgicanne@blogspot.com.tr

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • İlkokul 3. sınıfa kadar ödev verilemeyeceği yönetmelikte açıkça belirtilmişken; hala 1. ve 2. sınıfta ödev veren öğretmenlere mi kızmalı yoksa yönetmeliği okumayan ve öğretmene “Sen bu sınıftaki çocuğa ödev veremezsin.” diyebilecek bilgiye sahip olmayan velilere mi yoksa “Ödev vermemek de neymiş? Diğer sınıfın öğretmeni ne kadar çok ödev veriyor, çocuklarımız geri kalacak!” diye ödev vermeyen öğretmene kızan velilere mi bilemedim…