Kategorisiz

Evimiz, okulumuz ve yaşam tarzımız…

“Annelik Tarzınız Yaşam Tarzınızdır” diyor Alternatif Anne. Ne “Her Şey Çocuklar İçin” olsun, ne “Saç Süpürge” olsun diyor. Bugün kendi hayatımda yeni dengeler kurmaya çalışan ben, koskocaman bir bulmacanın önünde duruyorum…

Kendinizi benim yerime koyun: Eviniz dar geliyor, taşınmanız lazım. Şehre yakın yaşıyor, cıvıl cıvıl mahallenizi çok seviyorsunuz. Çocuğunuz yandaki parka kendi kendine gidip oynuyor, orada herkesi tanıyor, herkes de onu tanıyor. Ekmekçiniz, kasabınız, elektrikçiniz hep yanı başınızda. Her yere yakın sayılırsınız. Çocuğunuzun okulundan da çok memnunsunuz, bu okul çocuğunuzu üniversite kapısına kadar yetiştirecek. Gel gör ki bu okul, evinizden servisle 45 dakika uzakta! Şehrin dışında değilse de, sınırında.

Eğer okulun dibinde yaşamaya karar verirseniz, merkezi değil kombili bir apartman ya da ev düşünmeniz gerekir. Orası ıssız, bütün alışverişinizi bir süpermarketten yapacağınız, her yere arabayla gitmenizi gerektirecek bir yer. Tabii aynı zamanda temiz hava solumanızı, servis parasını cebinizde tutmanızı ve çocukların sabahları 06:30 yerine 07:30’da uyanmalarını sağlayacak. Dile kolay, tam 14 yıl…

Yok, okulun (henüz olmayan, yeni şekillenen) mahallesinden vazgeçip şehrin içinden “daha yakın” bir bölge seçerseniz, çocuk her gün servisle 30 dakika kadar yol tepecek, hem giderken, hem dönerken.

Özetle:

ŞEHİRDE YAŞARSAK OKULA YAKIN YAŞARSAK
– Sevdiğimiz ve alıştığımız yaşam tarzımıza devam edeceğiz. En az 14 yıl.

– Her yere yakın oturacağız, ulaşım sorun olmayacak.

– Çocuklar sabahın köründe uyanmak zorunda olacaklar

– İki çocukluk servis masrafımız olacak

– Muhtemelen iyi ısınacağız

– Akşamları geziye çıktığımızda sokak müzisyenleri görecek, halka karışacağız.

– Nispeten küçük bir evimiz olacak.

– Çocuklar uğuruna alıştığımız yaşam tarzının dışına çıkacağız. En az 14 yıl.

– Sadece okula yakın olacağız, ulaşım soğuk günlerde sorun olabilir.

– Çocuklar gayet makul bir saatte uyanacaklar.

– Servis masrafımız olmayacak

– İyi ısınamayabiliriz

– Akşamları gezintiye çıktığımızda kendi kendimize ya da AVM içinde gezeceğiz.

– Geniş ve ferah bir evimiz olabilir.

Böyle durumlarda insan eşten dosttan fikir almak istiyor. Birinci dostum bana çocuklar uğuruna yaşam stilinden feragat etmenin kötü bir fikir olduğunu ima etti, çocuklar her şeye (sabah erken kalkmaya dâhil) alışırlar dedi, hatta servisin ne kadar eğlenceli ve sosyalleştirici bir yer olduğunu hatırlattı. İkinci dostum bana onca yol tepmenin ne kadar yorucu olduğunu, çocukların okula yorgun başlayacaklarını, kendi çocuğunun İstanbul’da bu şekilde büyüdüğünü ve çok çektiğini anlattı.

Bana gelince, değişime varım, ama kocam değişime benim kadar sıcak bakmıyor. Ve benim asla kabul etmeyeceğim bir tehlikeye dikkatimi çekiyor: Kendi evimde ısınamamak!

Sorarım size sevgili anne, siz benim yerimde olsaydınız (ki çoğunuz er geç olacak!), sevdiğiniz mahalle ile okulun mahallesi arasında hangi seçimi yapardınız? Yorumlarınızı heyecanla bekliyor olacağım.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Tough decision, Gulus…! I think however, that all the items you list are, however important, besides the point. Getting up early isn't necessarily bad, any house can be adjusted with insulation etc. to be heated comfortably and neighbourhoods change in a couple of years (especially in Istanbul!). So, I think a better way would be to just sit down as a family, acknowledge your fear of the unknown, and then DECIDE TOGETHER, asking only the question: WHAT MAKES YOUR HEARTS SMILE THE MOST? Then do it and don't look back (which doesn't mean you will have to stay there 14 years though – if at any time you change your minds you simply sit down make a new decision!)

  • Hanneke nijland+ 1
    bunlar dısında yarının garantisi yokken 14 senelik plan yapma sırada Kiz var. Değişen okul sistemi olan bir ülkede yasıyorsun belki prenses okula başlayınca abisi ile başka bir okul seçeceksiniz. İsinamamak kötü! Ama galiba ' ihtimal' yine de Ankara pek soguktur bilirim. Servıs parasını ısınmaya harcamayasiniz! Elif çevrilen tam da bahsettigin gibi büyük, sehirden uzak, ısınmadan bir evde oturdum. Konu komşum olsa günler geçerdi De… Bir tek yazları keyf aldım. Bahçesi COK güzeldi. Elif üzerinde emekleri. Simdi Dr sehir dışındayim. Okula coook yakınız. Servıs en son Elif'i alıyor günde ortalama 1,5 saat kazanıyor gidiş- dönüş! Lakin Yuzme takımında elif. Antreman havuzu sehir merkezinde günde 4 defa sehre iniyorum! Elde var sıfıra sıfır! Pardon gün kardayiz;) servisler COK yoruyor evet ama Komsu detayı COK önemli bence. Biraz mutlu anne, mutlu cocuklar felsefesi … Azıcık kalbini ne gulsetecekse, az biraz kardesin karışacağı sosyal ortam , senin acil durumlarda sehre ulaşımın vs. Sen en iyisi o piti piti karemela sepeti yap;) bende hep tutar:))